Connect with us

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

Servis, bakım ve tamirde Alman kalitesi ve disiplini: Wind Tech

Yayın tarihi:

-

Wind Tech Kalite Müdürü Fahri Eryılmaz’la bir görüşme söyleşi gerçekleştirdik. Servis ve bakımın yanı sıra tamir hizmetleri de sunan Wind Tech’in faaliyet alanları hakkında bilgiler sunan Fahri Bey, 2019 yılı başında hizmete giren iple erişim ve kanat tamiri bölümleri hakkında da ayrıntılı bilgiler sundu bizlere.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Fahri Eryılmaz. 39 yaşındayım. 1999 – 2003 yıllarında Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra elektrik mühendisliği görevini ifa etmeye başladım. 2010 yılında rüzgâr santrali işletme mühendisi olarak rüzgâr sektörüne başlayıp, devamındaki 9 sene boyunca birçok rüzgâr santrali kurulumu projesinde ve servis bölümlerinde görev yaptım. Şu anda ise 2016’da göreve başladığım Wind Tech enerji firmasında kalite müdürü olarak görev yapmaktayım. 

Okurlarımız için firmanızı kısaca anlatır mısınız?

Wind Tech Enerji firması aslen Almanya menşeili bir firma olup, Türkiye’deki rüzgâr sektörünün gelişimine paralel olarak rüzgâr türbini servis ve bakım faaliyetlerinin yürütülmesi için 2011 yılında Türkiye şubesi olarak kurulmuştur. Bugün 60’ınn üzerindeki teknik personelimiz ile rüzgâr türbinleri servis ve bakım alanında hizmet vermekteyiz. Servis ve bakım hizmetlerinin yanında Nisan 2019’dan beri iple erişim ve kanat tamiri bölümlerimiz de hizmete açılmış olup aktif olarak çalışmalarına başlamıştır.

Wind Tech Enerji olarak verdiğimiz hizmetler sadece ülkemizle sınırlı değildir; Pakistan, Azerbaycan, Arabistan Ukrayna, Polonya, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde de faaliyet yürütmekteyiz. Türkiye şubesi olarak diğer ülkelerdeki faaliyetlerimizi yerine getirmekten dolayı ayrıca mutluluk duymaktayız.

Rüzgâr enerjisi sektörüne ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Wind Tech Enerji olarak 60’ı aşkın kişiden oluşan uzman teknik kadromuz ile akredite bakım firması olarak hizmet vermekteyiz.

Türkiye şubemizin bünyesinde yer alan ekiplerimizin dünya çapında piyasada yer alan 6 farklı türbin markası için kurulum ve servis hizmeti tecrübemiz bulunmakta olup, bakım dışında;

 • Servis – Arıza ve bakım hizmeti
 • Türbin incelemesi ve tamir hizmeti
 • Ana komponent montaj ve demontajı
 • Saha süpervizörlük hizmeti
 • Türbin devreye alma işleri
 • Kule ve kanat incelemesi
 • Kanat tamiri işleri (Platform ile)
 • Güvenlik ekipmanları kontrolleri (Tower internal)
 • Garanti kapsamı sonu incelemesi
 • Yardımcı sistemler devreye alması – Türbin içi yangın alarm sistemleri (Minimax, Protectfire)
 • Asansör ve merdiven kontrolleri ve tamiri gibi konularda hizmet vermekteyiz.

Ayrıca, Avrupa’da 8 ülkede farklı türbin üreticilerine de aynı konularda hizmet vermekteyiz.

Rüzgâr türbini servis ve bakım hizmetleriniz hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? 

Rüzgâr türbinleri, yapısı gereği rüzgârlı havalarda her daim hazır vaziyette (emreamadelik) olması gereken ve çalışma zamanı kısıtlaması olmayan makinalardır. Bir türbinin yılda yaklaşık 7000 saat tam yükte çalıştığını düşündüğümüzde sistemin sürekli olarak hazır olması için rüzgâr türbinin servis ve bakımın mutlaka düzgün yapılası gerekmektedir. Bunun yapılması için belli periyodlarda sistemin kontrol ve bakımının yapılması gerekliliği kaçınılmazdır. Rüzgâr türbinin yaşına ve modeline göre yapılması gereken bakımların içeriklerinde de farklılıklar vardır.  

Kısacası türbinin en alt bölümündeki kontrol panosundan, hub ve rotora kadar tüm aksamlarım servis – bakım ve tamirat işleri aşağı belirttiğim iş kalemleri kapsamında yapılmaktadır:

 • Türbin kat araları hidrolik tork ile sıkma işlemi
 • Convertor panosu ve soğutma tesisatı bakımı
 • Nacelle yağlama sistemleri kontrol ve bakımı
 • Generator Hizalaması, rotor diski eksensel kontorlu, kaplin torklaması, slip ring temizliği ve fırça değişimleri
 • Generator soğutma sistemi kontrolü, filtre değişimleri, 
 • Dişli kutusu incelemesi, soğutma tesisatı kontrolü ve yağ ilavesi
 • Dişli kutusu hava ve yağ filtreleri değişimleri
 • Rotor fren diski kontrolü ve bakımı
 • Rotor ve ana makine birleşimi noktasının torklanması ve yağlanması
 • Yaw sistemi yağlama ve sensör kontrolleri, dişli ve fren balata kontrolleri ve değişimi
 • Hidrolik ünite filtre değişimleri ve yağ ilavesi, çalışır vaziyette kontrolü 
 • Hub bakımı ve kontrolleri, akü değişimleri ve testleri

Firma olarak bilgiye ve eğitime de büyük önem verdiğinizi biliyoruz. Kalite politikanız bağlamında firma içi eğitim çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Tüm saha personellerimize ilk saha giriş eğitimleri standart şekilde kesinlikle verilmektedir. Personellerimiz; iş güvenliği eğitimi, yüksekte çalışma, ilk yardım, türbin işlerine giriş gibi temel eğitimleri aldırmadan kesinlikle sahaya gönderilmemektedir. 

Firmamıza yeni dâhil olan personellerimize ise detaylı personel değerlendirmesi yapılır ve gerekli olan eğitimleri tespit edilerek türbin teknolojisi eğitimi verilerek sahaya gönderilecek hale getirilir. Böylelikle yeni personelimizin oryantasyon prosedürü de tamamlanmış olur. Bu eğitimler olmaksızın kesinlikle hiçbir personelimizin türbin içinde iş yapmasına izin verilmemektedir.

Bu temel eğitimlerin dışında işlerimizde kullandığımız tüm özel ekipmanlar ile ilgili eğitimler de mutlaka verilmektedir. Hidrolik tork, gerdirme ekipmanları, hizalama cihazı, güvenlik ekipmanları eğitimleri (Haca, Hailo vs.) ile personelin eğitilmesi ve sertifikalı olarak uzman seviyesine getirilmesi sağlanmaktadır. 

Ayrıca gelişen teknolojiye paralel bakım yapılan türbinlerdeki yeni sistemlere ait eğitimler de personelimize verilerek ekiplerin kendilerini geliştirmesi; daha doğru ve kaliteli iş yapması sağlanmaktadır. 

Görüldüğü gibi temel prensibimiz iyi eğitimli personelin doğru ve kaliteli iş yapmasını sağlayarak müşteri memnuniyetinin yakalanması en temel kalite politikalarımızdan birisidir.

Çalışmalarınızın bir önemli boyutu da iş ve işçi sağlığı ile güvenliği. Bu konuda türbin içerisinde hangi çalışmaları yürütmektesiniz?

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan türbin kazalarını önlemek adına türbin içinde kullanılan vinç, asansör, tırmanma rayı vs. gibi sistemlerinde yıllık olarak kontrol edilmeleri gerekliliği ortaya çıkmıştır. Uzman ve sertifikalı personellerimiz bu sistemlerin yıllık kontrollerini yaptığı gibi bakım onarımlarını yaparak türbin içi sistemlerin daha güvenli çalışmasını sağlamaktadırlar.

Ayrıca, türbin içi güvenliği sağlayan yangın algılama ve söndürme sistemlerinin kurulumu, devreye alınması ve bakımlarını yapılması yine firmamızın uzman personelleri tarafından yapılabilmektedir. Yurtdışında ve yurtiçinde sayısız yangın algılama sistemi kurulum tecrübemizde vardır.

Dünya çapında, küresel iklim değişikliğinin de giderek daha yakıcı bir sorun hâlini almasına koşut olarak, yenilenebilir enerji yatırımlarının artış gösterdiği gözlemleniyor. Türkiye’de rüzgâr enerjisini durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hepimizin bildiği gibi ülkemizde enerji ihtiyacımız her geçen sene artmaktadır. Bu ihtiyacımızın da kendi özkaynaklarımızla karşılanması dışa bağımlılık anlamında çok önemlidir. Rüzgâr, güneş vb. gibi yenilenebilir enerji alanında da ülkemizin potansiyele sahip olduğunu biliyoruz ve bu nedenle yeşil enerjiye yatırım yapılmasını destekliyoruz. Bu milli kaynakların değerlendirilmesi hem ülkemiz hem de ülke ekonomimiz açısından çok önemlidir. 2019’da Türkiye’nin toplam enerji üretiminin %7,5’u rüzgâr enerjisinden karşılanmıştır ve bu oranın ileriki yıllarda kesinlikle %9-10 civarının altında kalmaması gerekmektedir.

Ayrıca, enerji üretmek için çevrenin kirletilmemesi pek mümkün olmamakla birlikte çevreye en az zararlı olan üretim sistemlerinin tercih edilmesi çevresel bir zorunluktur. Yenilenebilir enerji kullanımı küresel iklim değişikliklerini engelleme açısından da avantajdır. Bu nedenle tüm dünya gibi bizim de bu alanda yatırımlar ve çalışmalar yapmamız kaçınılmaz hale gelmiştir. 

Wind Tech olarak bu konuda üstümüze düşen ne varsa yapmaya ve daha fazlasını yapmak için de çalışmaya devam ediyoruz.

Türk piyasasındaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

2011’den bu yana rüzgâr sektörü her sene %25’e yakın oranına sahip olduğu için sektörde büyüme kaçınılmaz hale gelmiştir, dolayısıyla montaj ve servis firmalarının sayısı artmıştır. Açılan firmaların maalesef hepsi bugün devamlılığını sürdürmemektedir. Bunun sebebi ise know-how olmadan sadece sektördeki boşluğu değerlendirerek sadece para kazanma amacı güden firmaların bir anda sektöre girmesi ve personel kalitesine bakılmaksınız işin kalitesinden ödün verilmesi sonucu yanlış işlerin yapılmasıdır. Bunun sonucunda da yüksek meblağlı iş kazalarının gerçekleştiği bilinmektedir. Bu durumda da firmaların kalifiye eleman yetiştirmesi gerekliliğini ortaya çıkmıştır ancak personele yatırımların yapılması da ayrıca maliyetler oluşturmaktadır. Bu nedenle piyasada agresif fiyat politikaları oluşmaktadır ve firmanın kendi yatırımına göre de değişiklik göstermektedir. 

Türbin teknolojisine ayak uyduran ve personel kalitesine önem veren firmaların iyi işler çıkartmaya devam edecekleri inancındayım. Dolayısıyla her sektörde olduğu gibi işini layığıyla yapan insana değer veren firmalar ayakta kalacaktır.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Önümüzdeki yıllarda ülkemizde yatırımların artacağını düşünerek bizde Wind Tech Enerji olarak sektöre paralel büyüme eğiliminde olacağımızı düşünüyoruz. Bu sene içerinde Almanya merkezimizdeki çalışma formatının aynısını Türkiye’de uygulamak adına iple erişim ve kanat tamiri bölümlerimiz Nisan 2019’da hizmet vermeye başlamıştır. İleriki dönemde bu alanlarda ekiplerin sayısını ve iş kalitesini arttırmak hedeflerimiz arasındadır. Ayrıca, servis bakım hizmetleri olarak türbin sayısının artmasıyla birlikte yine servis ağımızın da genişlemesi ileriki dönemlerde planladığımız büyüme stratejilerdendir.

Türkiye Wind Tech olarak sadece Türkiye değil yakın coğrafyada bulunan sahalar içinde hizmet verdiğimiz için ileriki dönemlerde başka ülkelere yatırım yaparak şubeleşmeye gitmek arzusunda olduğumuzu belirtmeliyim. Ukrayna, Pakistan, Azerbaycan gibi ülkelerde yatırım çalışmalarımız devam etmektedir ve yakın zamanda ilerleme kaydedeceğime inancım tamdır. 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ülkemizdeki yeşil enerji dediğimiz rüzgâr enerjisinin kıymetinin ve ilerlemesinin arttırılması, toplumun bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi konusunda gelişmeler olmasını umuyoruz. Hem enerjide dışa bağımlılık hem de en az çevre etkisi ile üretim yapılması bizce en akılcı çözümlerden birisidir. Bu konuda Wind Tech Enerji olarak hem ülkemiz için hem de sektörün gelişmesi için know-how’ımızı en iyi şekilde kullanarak sektörün büyümesinde elimizden gelen çabayı göstereceğimize emin olabilirsiniz.

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

INTERCON: GWO ve İple Erişim’de yetkili eğitim ve operasyon kurumu

Yayın tarihi:

-

INTERCON İple Erişim ve Eğitim Hizmetleri A.Ş., Temmuz 2018’de İzmir’de kurulmuş olup, INTERCON Endüstriyel Kontrol Hizmetleri A.Ş.’nin 15 yıllık deneyimini de arkasına alarak 3 ay gibi kısa bir sürede ISO 9001, ISO 14001 ve ISO 45001 yetkinliklerini almış, IRATA’dan – Operasyon ve Eğitim Kurumu (5076/OT), SPRAT üyeliği ve GWO-BST yetkili kurum unvanları ile saha operasyonlarına ve eğitimlerine başlamıştır. Eş zamanlı olarak 24 kişiye kadar GWO BST (4 Modül), 16 kişiye kadar IRATA/SPRAT Seviye 3-2-1 ve Yüksekte Çalışma eğitimlerini, 8,5 metre yüksekliğe ve 1000 metrekare kapalı kullanım alanına sahip Menemen’deki tesisinde gerçekleştirmekte olup, yakın zamanda eğitim gamına GWO-ART’yi ekleme hazırlıklarına tüm hızıyla devam etmektedir. 

INTERCON NDT, TÜRKAK TS EN ISO/IEC 17020 Akreditasyonu’na sahip A tipi Muayene Kuruluşu (AB-0110-M) olup, konvansiyonel (UT, MT, PT, VT, RT) ve ileri tahribatsız muayene yöntemlerindeki (ToFD&PA) yetkinliğini, firmanın ulaşılması zor konumlardaki saha operasyon yeteneği ile birleştirerek, rüzgâr kulesi gövde (metal) ve kanatlarında (kompozit), yerde veya yerinde muayeneler gerçekleştirebilmektedir. 

INTERCON İple Erişim, yurtiçinde ve yurtdışında, katastrofik kazalar sonucunda girilemez/ kullanılamaz hale gelmiş Rüzgâr Kuleleri ve Nacelle’lerine, İlk Giriş ve Bölgeyi Güvenli Hale Getirme hizmetleri de sağlamakta olup, konusunda deneyimli uzman personelleri ile Stand-By Rescue hizmetleri de sunmaktadır. 

INTERCON İple Erişim, bünyesinde barındırdığı deneyimli IRATA/SPRAT Seviye 3 personelleri ile Kişisel Koruyucu Donanım Muayeneleri gerçekleştirebilmekte ve sertifikalandırabilmektedir. 

INTERCON İple Erişim, TS EN 1263-1’e göre imal edilmiş Düşme Engelleyici Güvenlik Ağı tedarikçisi olup yerinde montaj hizmeti de sunmaktadır. Halihazırda İstanbul Yeni Havalimanı’nda (İGA) 36×36 metre ebatlarındaki güvenlik ağlarının temini, kurulumu ve sökülüp taşınması hizmetlerini gerçekleştirmektedir. Firma, Yatay ve Düşey Yaşam Hatları tasarımları gerçekleştirip montaj hizmetleri verebilmesinin yanı sıra HARKEN ürünleri tedarikçisi olup uzun ömürlü ve yüksek kaliteli yaşam hatları ve PowerSeat gibi ipe tırmanabilen mobil ürünlerin de sağlayıcısıdır.

INTERCON İple Erişim, INTERCON NDT ile birlikte bünyesinde bulundurduğu API 510, API 570 ve API 653 Yetkili Uzmanları sayesinde, İple Erişim yöntemi ile Küre Tanklar gibi ekipmanlarda, İple Erişim Yöntemi ile In-Service ve Out-of-Service muayene Korozyon Kontrolleri ve Kalan Ömür Tayini hesapları gerçekleştirip raporlayabilmektedir. 

INTERCON A.Ş olarak sizlerle de çalışmaktan onur duyarız. 

Devamını oku

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

RES projeleri için uzman bakım ve onarım: 2M&Marca

Yayın tarihi:

-

2M&Marca rüzgâr enerjisi sektörünün öncüsü konumundaki RES firmaları ve yatırımcılarının partnerliğini yapmakta ve kule içi ekipman kontrolü, bakım-onarım ve tamir işleri için sahada/yerinde destek vermektedir.

1996 yılında; malzeme kaldırma, iletme ve istifleme alanlarında hizmet vermek üzere kurulan 2M Makina, süreç içerisinde personel erişim ve emniyeti konularında uzmanlaştı. Temsilcilik yapmak üzere yola çıkan 2M, bu süreçte 20’den fazla Avrupa ve Amerika menşeli firmanın ana distribütörü olup, Türkiye’nin yanında çevre ülkelerden de sorumlu bir merkez haline geldi. Bu firmalardan bazıları şunlardır: Spanset (Almanya), RUD (Almanya), Duallift (Almanya), Tractel-Secalt Grubu (Fransa), Hi-Force (İngiltere), Zarges (Almanya), Hailo (Almanya) ve Avanti (İspanya)’dır. 2M Makina, ISO 9001:2008 kalite standartlarında yönetim sistemine sahiptir.

2M&Marca Yurtdışı RES İş İstasyonu

2M Makina, RES projelerinde ekipman kontrolü ve iş güvenliğinde Avrupa standardında mühendislik, teknik servis (bakım ve onarım) ve imalat konularında iş birliği içerisinde olduğu Marca Makina ile 2017
yılından bu yana rüzgâr enerjisi santrallerinde kule içi ekipman kontrolü, bakım-onarım ve tamir işleri
için sahada/yerinde destek sunmaktadır. Kule içinde bulunan ekipmanların tamamı için yıllık kontrol
ve genel bakım uygulamaları 2M&MARCA firmasının sertifikalı süpervizörleri tarafından yapılmaktadır.

2M Makina’nın sahada kullanmakta olduğu portatif test benchler (veya talep hâlinde kalibre yükler ile
test) ile ağırlık testleri, devreye alma ve ilaveten üçüncü parti kuruluşlar ile (MMO; Teknik Muayene vb. sahadaki ekiple eşzamanlı çalışacak şekilde organize edilerek) yük testleri tamamlanmaktadır.
Yapılan testlerin tamamı ise müşterilerin talep ettiği tüm sertifikalar ile teslim edilmektedir. 2M Makina, yurtiçi ve yurtdışı rüzgâr enerjisi sahaları için özel olarak tasarlamış olduğu iş istasyonları ile komple bir çözüm sunmaktadır.

Rüzgâr türbinleri içerisinde yer alan 14-16 kalem ürünün tamamının bakım; onarım ve gerekli olduğunda tüm tamir işlemlerini alanında uzman sertifikalı 2M süpervizörleri ile gerçekleştirmektedirler.

Devamını oku

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

RES projelerinde ekipman kontrolü ve iş güvenliğinde Avrupa standardı

Yayın tarihi:

-

2M&Marca Proje ve Satış Mühendisi Yeşim Özkaçak’la bir söyleşi gerçekleştirdik. Firmalarının faaliyet alanları hakkında açıklamalarda bulunan Yeşim Hanım, rüzgâr enerjisi ekipman sektörüne yönelik çözümleri hakkında da ayrıntılı bilgiler verdi.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Yaklaşık 8 yıldır 2M&Marca bünyesinde Proje ve Satış Mühendisi olarak çalışmaktayım. Kocaeli Üniversitesi Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunuyum. Mühendislik çözümleri, Teknik Servis Prosesleri, Yenilenebilir Enerji Teknolojileri alanlarında eğitimler aldım. Bu eğitimlere ek olarak temsilcisi olduğumuz firmaların yurtdışında gerçekleştirmekte oldukları seminerler ve sertifikalı eğitimlere katıldım.

Okurlarımız için firmanızı kısaca anlatır mısınız?

2M Makina 1996’da Malzeme Kaldırma, İletme ve İstifleme konularında hizmet vermek üzere kuruldu.
Daha sonra ise personel erişim ve emniyeti konularında da uzmanlaştı. Temsilcilik yapmak üzere yola çıkan 2M, bu süreçte 20’den fazla Avrupa ve Amerika menşeli firmanın ana distribütörü olup, Türkiye’nin yanında çevre ülkelerden de sorumlu bir merkez haline geldi. Bu firmalardan bazıları; Spanset (Almanya), RUD (Almanya), Duallift (Almanya), Tractel-Secalt Grubu (Fransa), Hi-Force (İngiltere), Zarges (Almanya), Hailo (Almanya) ve Avanti (İspanya)’dır. 2M Makina, ISO 9001:2008 kalite standartlarında yönetim sistemine sahiptir.

RES projelerinde ekipman kontrolü ve iş güvenliğinde Avrupa standardı Mühendislik, teknik servis (bakım&onarım) ve imalat konularında destek aldığımız kardeş firmamız Marca Makine ile 2017 yılından bu yana alanında öncü Rüzgar Enerjisi Santralleri yatırımcılarının aralarında bulunduğu firmalara kule içi ekipman kontrolü, bakım-onarım ve tamir işleri için sahada/yerinde destek vermekteyiz.

Kule içinde bulunan ekipmanların tamamı için yıllık kontrol ve genel bakımları sertifikalı süpervizörlerimiz tarafından yapılmaktadır.

Ayrıca sahada kullanmakta olduğumuz portatif test benchler (veya talep dahilinde kalibre yükler ile test)
ile ağırlık testleri, devreye alma ve ilaveten üçüncü parti kuruluşlar ile (MMO, Teknik Muayene vb. sahada ekibimiz ile eş zamanlı çalışacak şekilde organize edilerek) yük testleri tamamlanmaktadır. Yapılan testlerin tamamı ise müşterilerin talep ettiği tüm sertifikalar ile teslim edilmektedir.

Faaliyet alanlarınız ve ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Faaliyet Alanları;
1. Malzeme Kaldırma & İletme
2. Personel Erişimi
3. Yüksekte Çalışma Emniyeti (Height Safety)
4. Kiralama (Asma iskele & Vinç)
5. Montaj -Bakım -Onarım
Ürünler;

• Askı Sapanlar ve Fitingler
• Kanca Altı Travers ve Ataşmanlar
• Vinç ve çeşitli kaldıraç ekipmanları
• Manuel Kaldıraçlar
• Hidrolik Ekipmanlar
• Yükleme Emniyeti Ekipmanları
• Personel Emniyeti Ekipmanları
• Personel Erişim Ekipmanları

Ağırlıklı olarak çözüm sunduğunuz sektörler hangileridir?

Hemen hemen her sektöre çözümler sunuyoruz. İnşaat, maden, gıda, demir çelik, otomotiv, limanlar
ve tersaneleri özellikle çözüm sunduğumuz sektörler olarak belirtebiliriz.

Rüzgâr enerjisi sektörüne yönelik çalışmalarınız ve çözümleriniz hakkında ayrıntılı bilgi alabilir miyiz?

2017 yılında faaliyete geçirmiş olduğumuz RES projeleri bakım onarım, periyodik kontrol ve tamir işleri sertifikalı süpervizörlerimiz tarafından titizlikle yapılmaktadır. Ekibimiz ile hem yurtiçi hem de yurtdışı sahalarında hizmet vermekte olup gerekli tüm donanım ve teçhizata sahip, biri mobil servis aracı olmak üzere iki farklı iş istasyonumuz ile yerinde test ve kontrol yaparak komple çözüm sunuyoruz. Akredite
kuruluşlar ile ortaklaşa yürüttüğümüz muayene işleri, portatif test benchler ile yük testleri sahada tamamlanıp sertifikalandırılabilmektedir.

Faaliyet alanınız gereği en önemli unsurlardan biri de iş ve işçi güvenliği. Bu alanda ne tür çözümler üretiyorsunuz?

Tecrübeli mühendis ekip liderlerimiz ve belirli aralıklarla denetim yapan iş güvenliği uzmanımız ile sahada yürütmekte olduğumuz çalışmalarımızda mevcut riskleri minimize ediyoruz. İş güvenliği eğitimlerini düzenli olarak verip aynı zamanda sahada da uygulamalı olarak gerçekleştiriyoruz. Süpervizörlerimizin saha için gerekli olan tüm eğitimlerini sahaya giriş yapmadan önce yetkili kuruluşlar aracılığı ile tamamlayıp sertifikalandırıyoruz.

Satış sonrası hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?

Satış sonrası hizmetler, özellikle önem verdiğimiz iş prosesimizdeki en önemli alanların başında elmektedir. Burada ilgili teknik ekibimiz ile tamir, bakım-onarım ve test, yerinde servis, yedek parça tedariki ve kullanıcı eğitimleri hizmetlerini vermekteyiz.

Eğitim faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Konusunda uzman teknik personellerimiz tarafından yaklaşık 10 yıldır vermekte olduğumuz eğitimler standart ürün eğitimleri ve 2017’den beri aktif olduğumuz rüzgâr enerjisi sektöründe faaliyet gösteren firmaların talep ettiği bu eğitimleri ister çalışma sahanızda isterseniz de firmamız da bulunan eğitim salonunda alabilirsiniz. 2M Makina olarak iş ortaklığında bulunduğumuz firmalara ve hatta bizimle
çalışma talebinde bulunan tüm firmalara bir kereye mahsus ücretsiz olarak bu eğitimi vermekteyiz.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Şu an yürütmekte olduğumuz kule içi ekipman kontrollerine ek olarak hem kule içerisinde bulunan
teçhizatlarının tedariki hem de tower external işleri 2019’un son çeyreğinde faaliyete geçirmeyi planladığımız işlerin başındadır. Yurtiçinde olduğu gibi yurtdışı sahalarda da etkinliğimizi artırabilmek
adına girişimlerimiz devam etmektedir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

• 9 farklı ürün grubu ve 20.000’den fazla ürün
• Yüksek kalitede ürün temini
• 5000 farklı üründe ve yüksek miktarda stok
• Malzeme elleçleme ve güvenlik konularında Proje Danışmanlığı
• Terzi işi üretim, soruna özel tasarım çözümler
• Satış sonrası servis
• Her zaman aynı kalitede ürün temini

2M temsilciliklerinden bazıları:

 

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com