ENSİA, Avrupa Komisyonu’ndan hibe desteklerine başvuru hakkı kazandı

Editör
ENSİA, Avrupa Komisyonu'ndan hibe desteklerine başvuru hakkı kazandı

Enerji Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (ENSİA), Avrupa Küme Analizleri Sekreterliği’nden (ESCA) Bronz Etiket almaya hak kazandı. Dernek, Bronz Etiket ile Avrupa Komisyonu’nun COSME Programı hibe desteklerine başvuru hakkı kazandı.

Türkiye’yi yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği alanında ekipman, teknoloji ve proje üreten uluslararası bir merkeze dönüştürme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren ENSİA, Avrupa Küme Analizleri Sekreterliği’nden (ESCA) “Bronz Etiket” almaya hak kazandı. Yenilenebilir ve temiz enerji sektöründe Türkiye’nin farklı illerinde faaliyet gösteren 65 kurumsal üyeyi çatısı altında toplayan ENSİA, bu büyük başarısı ile Avrupa Komisyonu’nun COSME (İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği) programından hibe desteklere başvuru hakkı kazandı.

ENSİA’nın almaya hak kazandığı Avrupa Birliği Küme Kalite Bronz Etiketi, derneğin Avrupa Birliği başta olmak üzere, uluslararası tanınırlığına büyük katkı sağlayacak. Dernek bünyesinde profesyonel, etkin ve verimli yönetim süreçlerinin kurgulanması sağlanırken; Avrupa Birliği tarafından özel olarak geliştirilen ve yüzde 90 oranına kadar desteklenen özel programlardan faydalanma imkânına sahip olunacak. Bronz Etiket, yenilenebilir enerji teknolojilerinin en geniş uygulama alanı bulduğu Avrupa Birliği ülkelerinde faaliyet gösteren benzer küme organizasyonları ile kurumsal ilişki süreci kurmasını sağlarken, derneğin yönetim mükemmeliyetine doğru atması gereken adımları ve zaman planını hazırlayacak.

“Yerli üretim ve katma değer için çalışıyoruz”

Derneğin elde ettiği başarıya ilişkin değerlendirmede bulunan ENSİA Yönetim Kurulu Başkanı Alper Kalaycı, beş yılı aşkın süredir yenilenebilir enerji alanında yaptıkları çalışmalarla Türkiye’nin bu alandaki en etkin sivil toplum kuruluşları arasında yer aldıklarını belirtti. ENSİA’nın kendisinin de başlı başına bir proje derneği olduğuna dikkat çeken Kalaycı, “Ülkemiz ekonomisi için çok büyük potansiyel vaat eden yenilenebilir enerjinin değer zincirindeki her halkada yerli üretim ve katma değerin etkin olabilmesi için çalışıyoruz. Bu büyük emeğin Avrupa Komisyonu katında değer bulması gerçekten yorgunluğumuzu azaltıyor, ekibimize büyük bir keyif yaşatıyor. Derneğimizin kuruluşundan bugüne emek veren tüm arkadaşlarıma da minnet duygularımı ifade etmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

ENSİA 6 başlıkta değerlendirildi 

Merkezi Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan Avrupa Küme Analizleri Sekreterliği’nden (ESCA) “Bronz Etiket” almaya hak kazanan ENSİA’nın değerlendirme süreci; Yapı, Yönetim, Strateji, Faaliyetler ve Hizmetler, İlgili Paydaşlarla Temaslar ve Etkileşim olmak üzere altı ayrı başlıkta gerçekleştirildi. Bünyesinde özel eğitim almış 200 Küme Uzmanı bulunan ESCA, 2008 yılından bugüne bin 200’den fazla kümelenme organizasyonunu analiz ederek değerlendirdi.

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap