Connect with us

Bakım- onarım

Rüzgar türbinlerinin daha uzun süre dönmesini sağlamak

Yayın tarihi:

-

Rüzgar türbinlerinin 20 yıl veya daha uzun bir süre, neredeyse sürekli olarak çalışması bekleniyor. Gelişmiş yağlayıcılar, türbinin daha uzun süre dayanmasına, yüksek maliyetli bakımları ve parçalardaki aşınmaları azaltmaya yardımcı olabilir.

Mobil, rüzgar türbini yağlayıcıları üretiminde lider firma olarak sektör için birçok özel ürün geliştirdi. Mobil Oil Türk A.Ş. İş Geliştirme Müdürü ve bu alanda uzman olan Süleyman Çağlayan ile bir araya gelerek türbin yağlarının son yıllarda kaydettiği gelişmeyi mercek altına aldık.

Bir rüzgar türbininin çalışması ve dayanıklılığı için yağlama ne kadar önemli?

Yağlama, rüzgar türbinlerinin çalışması için her zaman kilit bir role sahip oldu ve kesinlikle olmaya da devam edecek. Yağ veya gres olsun, herhangi bir yağlayıcı olmadan türbinin çalışması ve elektrik üretmesi imkansız.

Kanatların dönmesini sağlamak için sadece yağlayıcı yeterli olmuyor. Ayrıca sağlanan hizmetler de giderek daha önemli hale geliyor. Gelişmiş Kullanılmış Yağ Analizi, yağın durumunu izleme ve kestirimci bakım gibi hizmetler bunlardan sadece birkaçı. Tüm bu çözümler, yüksek performanslı yağlarımızdan tam olarak yararlanmaya ve operasyonları güvenli ve üretken tutmaya yardımcı oluyor.

Türbinin kaç parçası yağlama gerektiriyor ve ne tür parçalardan bahsediyoruz?

Bu değişiyor. En önemlileri; ana dişli kutuları, ana yataklar, kanat açısı (pitch) ve türbin dönüş (yaw)  yatakları, jeneratör yatakları, dişliler ve hidrolik sistemler. Ana dişli kutusu, en yüksek yağlama ihtiyacına sahip parça. Türbin boyutuna bağlı olarak yağlayıcı miktarı 200 ila 1.400 litre arasında değişebiliyor. Türbin içindeki her bir uygulama noktası çok özel gereksinimlere sahip olabilir.

Yağlama normal şartlar altında ne kadar dayanıyor?

Endüstri standardı veya beklentisi, normal şartlar altında yağın yaklaşık dört ila yedi yıl dayanmasıydı. Ancak bu hızla değişti. Bugün gelinen noktada 7 yıl işletmecilerin minimum kullanım ömrü beklentisi haline geldi. Biz de yağımızın daha uzun süre dayanmasını hedefliyoruz. Örneğin yeni ürünümüz Mobil SHC Gear 320 WT’nin garanti süresi 10 yıl. Bu, müşterinin yağ değişim süresini minimum 10 yıl olarak öngörmesi anlamına geliyor ve bu süre daha da uzun olabilir…

Ömür boyu değişmeden kullanma “fill for life” kapasitesine sahip yağlara yönelik büyük bir eğilim görüyoruz ve şu anda bu gereksinimleri karşılamak için kapsamlı çözümler üzerinde çalışıyoruz. Doğru yağ ve beraberinde doğru hizmetler işletmecilerin türbinleri herhangi bir yağ değişimi olmadan daha da uzun süre çalıştırmasına yardımcı olacak. Özellikle denizdeki karaya uzak noktalar olmak üzere yağ değişimleri zaman alan, pahalı ve potansiyel olarak tehlikeli işlemler. Bu nedenle, otomatik süreçler aracılığıyla kestirimci bakımları planlama ihtiyacı da artıyor. İşletmeciler, özellikleri anlık olarak değişmeyen, uzun süre stabil olan bir ürün istiyor. Ayrıca daha az yağ değişimi, daha az atık yağ anlamına geliyor. Bu da işletmecilerin dikkate alması gereken kritik bir husus.

Yani rüzgar türbinini ilk gün yağlıyor ve 10 yıl boyunca çalışmasını mı umuyorsunuz?

Evet, ancak bu sadece gerçekten iyi, ileri teknoloji ürünü yağlayıcılarla mümkün. Rüzgar endüstrisinin ilk zamanlarında özel rüzgar türbini yağları değil, mineral yağlar standarttı ve bunların bakım aralıkları iki – üç yıl kadardı. Sonra daha kaliteli yağlara ve sentetik yağlara geçtik. Bununla birlikte, yağın ömrü yaklaşık beş yıla çıktı. Şimdi 10 yıla uzatıyoruz ve daha önce de belirttiğim gibi, daha da uzun bir süreyi hedefliyoruz. Bizi izlemeye devam edin!

Peki yağı ne zaman değiştireceğinizi nasıl biliyorsunuz?

Bakım aralığına bağlı olarak yağ, altı veya 12 ayda bir kontrol ediliyor. Sonuçlara göre, değişimi yarım yıl veya bir yıl daha ötelemeye karar verebiliyoruz. Dişli kutusunun içinde partikül sayımı yaparak ve kimyasal elementleri kontrol ederek aşınma veya kimyasal anormallikleri belirlemek önemli. Bu verileri kullanarak yağın sürekli kullanıma uygun olup olmadığını anlayabiliyoruz. Mobil ServSM Kullanılmış Yağ Analizi, herhangi bir anormalliği tespit etmenin en önemli yolu. ‘Hizmet olarak yağ’ gelecek ve biz kesinlikle bu geleceğin bir parçası olmak istiyoruz. İlk günden itibaren rüzgar sektörünün içindeyiz ve sektör liderlerinden biri olarak konumumuzu korumayı hedefliyoruz.

Rüzgar türbinlerinde kullanılacak yağlayıcılar için onay almak ne kadar kolay?

Rüzgar endüstrisinin ürün onay standardı çok yüksek. Farklı enstitüler, türbinde karşılaşılabilecek tahmine dayalı sorunları kapsamak için çok özel testler uyguluyor.

Farklı yağlar da farklı onay seviyelerine ihtiyaç duyuyor. Ürünü türbinde kullanmak üzere onay almak için her bir türbin bileşeni üreticisini ve türbinin üreticisini ikna etmeniz gerekiyor. Dişli kutusu onayını almış olsanız bile, türbin için onay almış olduğunuz anlamına gelmiyor. Bu süreç uzun sürebiliyor…

Rüzgar türbini madeni yağ pazarı nasıl görünüyor?

Bu kadar yüksek gereksinimlere sahip bir ürün yaratmak çok kolay değil. Elbette güçlü rakiplerimiz var ancak özel dişli kutusu yağları ve gresleri tedarik eden yağ üreticisi sayısı daha az. Bu, hidrolik sistemlere yönelik yağlamaya kıyasla çok daha kısıtlı bir alan. Bu uygulamalar, daha yaygın endüstriyel yağlayıcı performansı gerektiriyor. Rüzgar türbinlerinde bile hidrolik fren sistemleri için özel formüller bulunmuyor. Müşteriler, ekipmanların üretkenliğini ve sürdürülebilirliğini artırmalarına yardımcı olacak daha ileri teknoloji ürünler ve katma değeri yüksek hizmetler talep ediyor.

Gelecekte bu ürünlere olan talep nasıl gelişecek?

Daha fazla türbin inşa edildiğinden talep artıyor. Dikkate alınması gereken birçok nokta bulunuyor. Örneğin 15 yıl önce kurulan türbinler, daha kaliteli yağlayıcılar gerektirebilen yeni türbinlerle değiştirilecek. Ve bunlar tabii ki daha büyük türbinler. Bu nedenle, üst düzey yağlayıcı gereksinimleri yıldan yıla artıyor.

Yağlayıcılar ayrıca türbinlerdeki yeni teknolojilere de cevap vermek zorunda. Türbin parçaları ve rüzgar türbini üreticilerinin yanı sıra rüzgar çiftliklerinin sahibi-işletmecileri ile yakın temas ve iş birliği içindeyiz. Örneğin, türbininizin yük durumunu daha iyi optimize edebileceğiniz, her bir kanadı çalıştırmak için bağımsız kanat açısı kontrolü (individual pitch control) sağlayan yeni bir sistem, çalışma sırasında aşınan mekanizmalara karşı, kanat açısı yatak (pitch bearing) greslerinde çok yüksek performans seviyesi gerekiyor. Ek performans kriteri, ortak bir kanat veya kanat açısı kontrol sisteminin ihtiyaçlarından farklı. Piyasada sadece birkaç ürün bu üst düzey gereksinimleri karşılıyor.

Ayrıca müşteriler, özellikle ana dişli kutularında daha uzun bakım aralığına ve ekolojik, daha düşük karbon ayak izine sahip güvenilir ürünlere odaklanıyor. Şu an, gelecekteki bu gereksinimleri karşılamak için yeni bir formül aşamasıyla karşı karşıyayız.

Rüzgar endüstrisi şu an büyük bir dönüşüm içinde ve bu değişim sürecinde öncü bir oyuncu olmayı hedefliyoruz.

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Bakım- onarım

Tuiz Wind ve Capella’dan Türkiye’deki hizmetleri kapsayan iş birliği

Yayın tarihi:

-

Yazar

Sektöre sunduğu çeşitli hizmetlerle rüzgar enerjisinin büyüyen ismi Tuiz Wind, Capella Wind’in Türkiye’deki kurulum, bakım ve onarım hizmetlerini üstlendi.

Kurulum, servis, bakım ve onarım, ana bileşen değişimi, teknik destek, lojistik destek, yükleme-indirme operasyonları, kanat bakım ve onarım; bertaraf, muayene ve ölçüm-raporlama çözümleriyle rüzgar enerjisinin çözüm ortağı olan Tuiz Wind, Capella Wind ile Türkiye’deki türbinlerinin kurulum, bakım ve onarım hizmetlerini kapsayan iş birliği anlaşması imzaladı.

Rüzgar enerjisi sektöründe “Her alanda rekabet” sloganıyla yer alan Capella’nın türbinleri; daha az sayıda kritik bileşene ve 25 yıllık yorulma ömrüne sahip modüler bir tasarımda basit ve verimli rüzgar türbini olarak öne çıkıyor. Sağlam tasarımı, yedekliliğe sahip temel jeneratör bileşenlerinin kule üstü değişimi ve uzatılmış yorulma ömrü ile birleştiğinde kullanılabilirliği artıran ve işletme maliyetini azaltan Capella Wind türbinleri, Türkiye’deki kurulum, bakım ve onarım hizmetlerini üstlenen Tuiz Wind’in uzmanlığıyla daha da güçleniyor. Kurulduğu günden bu yana rüzgar enerjisi sektöründeki büyümesini sürdüren Tuiz Wind, farklı türbin modellerinde deneyim sahibi olan uzman ekibiyle sunduğu servis ve bakım-onarım hizmetleriyle türbinlerin performansını artırıyor. 

Her alanda rekabetçi Capella türbini:

Standart atölyelerde uygun maliyetli bir şekilde üretilebilen ve sahaya standart konteynerler/kamyonlarla gönderilebilen basit bir modüler tasarım.

Döküm ana yatak düzeneği üzerinde kaynaklı boru yapısında %94 verimliliğe sahip ultra doğrudan tahrikli jeneratör tasarım, değiştirilebilir/yedek üniteler ve yüksek riskli bileşenlerin ortadan kaldırılmasıyla en üst düzeye çıkan performans ve kolaylaşan lokalizasyon.

Dönüştürücü ünitesinin kulenin alt kısmına yerleştirilmesiyle sağlanan yangına dayanıklı ve hacimli üretimi kolay nasel.

Kule, temel ve kurulum masraflarını en aza indiren, saha yakınında üretim ile sahada montaja olanak tanıyan ve bakım gerektirmeyen cıvatalarla servis ihtiyacını ortadan kaldıran standart profillerle tasarlanmış son teknoloji kafes kule tasarımı.

Ana çerçeveyi, sapma sistemini ve destek sistemlerini içeren tam atölye montajı; lokalizasyonu hızlı ve güvenli hale getiren taşımaya elverişli döküm yük taşıma parçaları

LM kanatlarıyla esnek, etkili ve güvenilir seçim

25 yıllık yorulma ömrüyle azalan servis maliyeti ve artan güvenilirlik.

Devamını oku

Bakım- onarım

Rüzgâr enerji santrallerinde güvenilirlik

Yayın tarihi:

-

Yazar

Rüzgâr türbinlerinde güvenilirlik ve doğru bakım stratejileri, enerji üretiminde emre amadelik için kritiktir. Bu yazıda, rüzgâr türbinlerinde güvenilirlikle ilgili önemli konulara odaklanacağız.

Kule flanşı düzlemsellik ve paralellik ölçümleri

Türbin bileşenlerinden kule segmentleri, kanat, hub ve zemin flanşlarında düzlemsellik ölçümleri, türbinin dengeli ve doğru bir şekilde montajlanması için önemlidir. Bu montaj noktalarında oluşacak kot farklılıkları kuvvet dengesizliğine neden olarak türbin bağlantı elemanlarının aşınmasına ve ciddi hasarlara neden olabilir. Bu nedenle türbin komponentleri üretimi yapan tüm işletmelerde flanş düzlemsellik ölçümleri rutin olarak tekrarlanmaktadır.

Lazerli şaft hizalama

Rüzgâr türbinlerinde lazerli şaft hizalama, dişli kutusu ve jeneratör şaftlarının paralel ve açısal olarak mikron hassasiyetinde eş merkezli konumlandırılmasıdır. Şaft hizasızlığı, dişli kutusu ve jeneratör grubunda aşırı yüklere, yüksek titreşimlere, mekanik ve elektriksel hasarlara yol açabilir. 

Rüzgâr türbinleri yapısı gereği sürekli dinamik yükler altında çalışmaktadır. Bu dinamik yükler zamanla şaftları etkileyerek hizasızlığa yol açabilir. Bu nedenle şaft hizalamanın sadece türbin montaj aşamasında yapılması yeterli değildir. Periyodik olarak ölçülerek kontrol edilmeli ve düzeltilmelidir. 

Online durum izleme

Online durum izleme sensörleri, türbinlerin performanslarını 7/24 izlemek ve analiz etmek için kullanılan önemli bileşenlerdir. Titreşim ve yer değiştirme sensörleri ile mekanik ve yapısal arızalar, manyetik akı sensörleri ile jeneratördeki elektriksel arızalar erkenden tespit edilebilir. Bu sayede ekipmanın güvenilirliği sağlanır, işletme maliyetleri azaltılır ve verimlilik artar.

Easy-Laser, rüzgâr enerjisi sektöründeki üretim ve servis şirketlerine, lazerli ölçüm sistemleri üreten global ve öncü bir markadır. Rüzgâr sektörüne özel olarak tasarlanmış ürün çözümlerimiz ve sunduğumuz mühendislik hizmetleri hakkında daha fazla bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

peakmakine.com

Tayfun TURGAY

Güvenilirlik ve Çözüm Mühendisi

Kıdemli Vibrasyon Analisti 

ISO 18436 VA: CAT III

Devamını oku

Bakım- onarım

Genişleyen hizmet perspektifleri: KATWIND yeni sepetli vinci ile yükseliyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

KATWIND sepetli vinci

Sürekli gelişen rüzgar türbini hizmet sektöründe lider bir oyuncu olan Katwind Enerji (Katwind) inovasyon ve güvenliğe olan bağlılığını gösteren cesur bir hareketle, 75 metre erişim sağlayan bir sepetli vinç satın alarak envanterini genişletti. Bu stratejik yatırım, firmanın operasyonlarının güvenliğini ve verimliliğini sağlarken rüzgar türbini kanat ve diğer bileşenlerinin bakım ortamını yeniden şekillendirmeyi vadediyor. Rüzgar türbinlerinin bakımı ve denetimi için kullanılacak sepetli vinç, Katwind’in yeteneklerini geliştirme ve şirketin rüzgar enerjisi sektöründeki lider konumunu daha da sağlamlaştırma amacına hizmet ediyor.

Ödünsüz güvenlik

Katwind tarafından satın alınan sepetli vinç, teknisyenlerin rüzgar türbinlerinin ulaşılması zor alanlarına erişmesini sağlayan çok yönlü bir ekipmandır. Temel özellikleri arasında güvenli bir platform, gelişmiş güvenlik mekanizmaları ve farklı türbin modellerine ve boyutlarına uyum sağlayabilen esnek bir tasarım yer alır. Sepetli vinçler günümüzde, önemli yüksekliklerde istikrarlı ve güvenli bir çalışma ortamı sağlayarak, teknisyenlerin görevlerini güvenle ve hassasiyetle yerine getirebilmelerini sağlayan ekipmanlardır.

Sepetli vinç hakkında bilgiler aktaran Katwind Servis Koordinatörü Avni Güz, şirketin güvenlik konusunda gösterdiği hassasiyete vurgu yaparak, “Rüzgar türbini endüstrisinde güvenlik çok önemlidir ve sepetli vincin satın alınması, KATWIND’in çalışanlarını ve paydaşlarını koruma konusundaki sarsılmaz taahhüdünü yansıtmaktadır. Yeni ekipman, personelin yüksek riskli pozisyonlarda bulunma ihtiyacını azaltan güvenli emniyet kemerleri, düşmeye karşı koruma sistemleri ve uzaktan kumanda yetenekleri dahil olmak üzere gelişmiş güvenlik özelliklerine sahiptir” diye konuşuyor.

Daha fazla verimlilik ve daha az arıza süresi

Şirketin yatırımıyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Avni Güz, “Sepetli vincin başlıca avantajlarından biri verimliliğidir. Teknisyenleri bir rüzgar türbininin çeşitli bölümlerine hızlı ve güvenli bir şekilde taşıyabilme özelliği sayesinde bakım ve denetimler daha hızlı tamamlanabilir. Bu verimlilik, türbinler için daha az arıza süresi ve nihayetinde daha fazla enerji üretimi anlamına gelir” diyor. Güz, konuyla ilgili firmanın görüşünü şu ifadelerle aktarıyor: “2012 yılından bu yana rüzgar enerjisi sektöründe farklı markalarımızla hizmet vermekteyiz. Özellikle son 7 yıl için yaptığımız analiz çalışmaları ve yurt dışı eğilimlerini izlediğimizde 75 metre yüksekliğinde bir sepetli vincin hem yükseklik hem de performans olarak sağlayacağı katma değeri görerek yatırım yapma kararı aldık.”

Sektör etkisi & yeşil bir yatırım

Katwind’in bu ekipmana yatırım yapma kararı, rüzgar enerjisi endüstrisinde bir emsal oluşturacak gibi görünüyor. Avni Güz, aynı şekilde birçok yatırımcının da bu konuda benzer girişimlerinin olduğunu altını çiziyor.

Katwind’in sepetli vince yaptığı yatırım hizmetlerini geliştirmenin ötesinde, çevresel sorumluluğa olan bağlılığıyla uyumunu da gösteriyor. Şirket, rüzgar türbini kanat bakımının verimliliğini artırarak, yenilenebilir enerji sektörünün genel sürdürülebilirliğine dolaylı olarak katkıda bulunuyor. Bakımla ilgili daha az kesintinin daha güvenilir enerji üretimi anlamına geldiğinden, bu şekilde doğal ekosisteme fayda sağlıyor.

Geleceğe bakış

Katwind, yeni sepetli vinci ile daha verimli ve daha üretken bir geleceğe hazırlanıyor. Şirketin güvenlik ve verimliliğe olan sarsılmaz bağlılığının müşteriler, paydaşlar ve tüm rüzgar enerjisi endüstrisinde olumlu bir hava uyandırması açısından çok önemli bir etkisi olacağı açık. Bu yatırım sadece Katwind’in rüzgar kanat, kule ve nasel bakım ve tamir operasyonlarında lider konumunu sağlamlaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda şirketin çevresel sürdürülebilirliğe ve fosil yakıtlardan uzaklaşan bir dünyanın uzun vadeli enerji ihtiyaçlarını karşılamaya olan bağlılığını da yansıtıyor.

Katwind, rüzgar enerjisinin geleceğine yenilik yapmaya ve yatırım yapmaya devam ederken, sürdürülebilir bir geleceğe güç sağlamak için giderek daha fazla yenilenebilir kaynaklara yönelen bir dünya için bir umut ışığı olarak hizmetlerine devam ediyor.

Devamını oku

Trendler