GWO güncellenmiş 4 standart yayınladı

Editör

Global Wind Organisation (GWO), mevcut standart portföyünü düzenli olarak gözden geçirme ve güncelleme çalışmalarının bir parçası olarak, 24 Haziran’da Servis Asansörü Standardı, Temel Teknik Eğitim Standardı (BTT-B), Temel Güvenlik Eğitimi Standardı (BST-FA) ve Temel Güvenlik Eğitimi Standardı Yenileme (BST-FAR) olmak üzere 4 standardı yeniden yayınladı. Standart güncellemelerinde yer alan değişikliklerin ayrıntılarını paylaşan GWO, “Ayrıca, her standart geçmişindeki tüm değişiklikleri belgeleyen kendi değişiklik günlüğünü içerir. Servis Asansörü 600’den fazla değişiklik içerdiğinden, GWO eğitim sağlayıcıların ve tüm kullanıcıların standartları dikkatle incelemesini tavsiye eder” ifadelerini kullandı.

Servı̇s Asansörü Standardı

İlk olarak 2022 yılında piyasaya sürülen yeni versiyon (V4), bu üç modüllü teknik standartta bir adım değişiklik sunuyor. Bu değişiklik, eğitim sağlayıcılar, ekipman üreticileri  ve GWO üyelerinden oluşan bir çalışma grubu tarafından 12 aylık bir incelemenin ardından gerçekleştiriliyor. Endüstri güvenlik kuruluşları, düzenleyiciler ve toplum genelinden gelen geri bildirimlerin tümü, Ocak 2024’te bir taslağın GWO kamu incelemesini de içeren referansları sağlıyor.

Bu taslağın ardından belge genelinde kabul edilen bir dizi önemli değişikliğin ardından Servis Asansörü Standardı Belgesi, en önemli değişiklikleri ders bazında açıklayan bir değişiklik günlüğü içeriyor. Service Lift 600’den fazla değişiklik içerdiğinden GWO, eğitim sağlayıcıların ve tüm kullanıcıların standartları dikkatle incelemelerini tavsiye ediyor.

Paylaşımda görüşlerine yer verilen GWO Eğitim Geliştirme Başkanı Julie Brown, “GWO’nun bu gözden geçirme sürecinde üstlendiği kapsamlı topluluk katılımı, türbin ortamlarının ölçeği büyüdükçe bu eğitime ihtiyaç duyan artan sayıda katılımcı için küresel olarak daha uygulanabilir bir standart açısından meyvelerini verdi. Servis Asansörü Standardının en son versiyonu, eğitim sağlayıcılar için temel kavramlar, öğrenme faaliyetleri ve teknik konulara ilişkin daha fazla netlik gibi bir dizi faydayı beraberinde getirmektedir” ifadelerini kullanıyor.

İlgili 3 modülün adı değişti:

1. ‘Asansör Kullanıcı Modülü’, ‘Servis Asansörü Kullanıcı Modülü’ (SLU),

2. ‘Asansör Komisyon ve Muayene Modülü’ (LCI), ‘Servis Asansörü Muayene ve Bakım Modülü’ (SLIM),

3. ‘Asansör Komisyon, Muayene, Kurulum ve Bakım Modülü’ (LCIIM), ‘Servis Asansörü Kurulum, Muayene ve Onarım Modülü’ (SLIIR) olarak belirleniyor.

Temel Teknı̇k Eğı̇tı̇m Standardı- Cıvata (BTT-B)
BTT-B’de aşağıdaki değişiklikler yer alıyor:
– Bölüm 4 ve 5 ve eklerde güvenlik kollarının kullanımına ilişkin açıklamalar.
– Noktalama ve biçimlendirme değişiklikleri.

Temel Güvenlı̇k Eğı̇tı̇mı̇ Standardı İlk Yardım (BST-FA) ve Temel Güvenlı̇k Eğı̇tı̇mı̇ Standardı Tazeleme (BST-FAR)
Bunlara noktalama ve biçimlendirme değişiklikleri de dahil.

Standartların güncellenmiş versiyonu için GWO’nun ilgili bağlantısını ziyaret edebilirsiniz: https://www.globalwindsafety.org/trainingstandards/trainingstandards

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap