ZF, Bosch Rexroth’tan rüzgar türbini şanzımanı çalışmalarını devralıyor

Anı Nil DEMİRBAĞ
ZF, Bosch Rexroth’tan rüzgar türbini şanzımanı çalışmalarını devralıyor

ZF, Bosch Rexroth’tan Endüstriyel Dişli ve Rüzgar Türbini Şanzımanı Çalışmalarını Devralıyor

Teknoloji şirketi ZF, endüstriyel şanzıman piyasasına giriyor ve rüzgar türbini şanzımanları alanındaki gücüne güç katıyor.

Bosch Rexroth, Witten’deki (Almanya) tesisini, Pekin’deki (Çin) rüzgar türbini şanzıman fabrikasını ve Lake Zurich’teki (ABD) bakım tesisini ZF’ye devrediyor.

Bu satın alım ile ZF’nin endüstriyel teknolojiler bölümü güçleniyor.

Friedrichshafen. ZF Friedrichshafen AG, Bosch Rexroth’un 1200’den fazla çalışanı olan endüstriyel şanzıman birimini satın aldı. ZF için bu satın alım, petrol arama platformları, maden araçları, tünel açma makinaları veya fünikülerler için kullanılan endüstriyel şanzıman pazarına girmek anlamına geliyor. Devralma sözleşmeleri 13.05.2015’te imzalandı. Satın alım, kartelleşmenin önüne geçen yasalara uygun şekilde gerçekleşti.

“Otomotiv sektörü dışında kalan ürün segmentimizi güçlendirmek, uzun vadeli şirket stratejimiz için önemli hedeflerden biridir” diyerek bu yeni alım ile açıklama yapan ZF CEO’su Dr. Stefan Sommer, sözlerine şöyle devam etti: “Bosch Rexroth AG’nin endüstriyel dişli ve rüzgar türbini şanzımanı departmanlarının satın alınması, endüstriyel teknoloji birimimizin portföyüne müthiş bir katkı sağladı ve yeni müşteri kitlelerine ulaşma imkanı yarattı.” 2014’te Bosch Rexroth endüstriyel şanzıman satışlarından 300 milyon Avro ciro elde etti. ZF, geçtiğimiz yıl tüm satışlardan elde ettiği cironun %12’sini zorlu arazilerde ( çalışan sistemler ile faaliyet gösteren endüstriyel teknoloji birimi ile sağladı. Bu payın uzun vadede daha da artacağı öngörülüyor.

ZF, Bosch Rexroth AG’nin 900 çalışanı bulunan Witten (Kuzey Ren-Vestfalya/Almanya) ve 300 çalışanı bulunan Pekin’deki iki üretim tesisinin yanı sıra 15 çalışanı bulunan Lake Zurich’teki (ABD) servis noktasını da devralarak yaklaşık 1200 yeni çalışanı bünyesine katıyor. Witten’deki tesis, sadece üretime değil yönetim, Ar-Ge ve endüstriyel şanzıman teknolojileri (Endüstriyel dişliler ve rüzgar birimi şanzımanları) satış birimlerine de ev sahipliği yapıyor. Bosch Rexroth Pekin’de rüzgar türbini şanzımanlarını özel olarak imal ediyor. Şirket, müşterilerine her iki tesiste de Lake Zurich’te olduğu gibi servis hizmetleri sunuyor.

“ZF’nin şanzıman üretim tecrübesinden endüstriyel şanzıman alanındaki faaliyetlerimizde faydalanacağımızdan ve ZF içinde yeni kurulacak birim sayesinde büyüme fırsatlarını mümkün olabilecek en iyi şekilde değerlendirebileceğimizden eminiz.” diyen Bosch Rexroth Yönetim Kurulu Başkanı Karl Ragl, Bosch Rexroth’un son yıllarda pazarda önemli ilerlemeler kaydettiğini ekleyerek devam ediyor: “Ürün gamımızı özellikle zayıf rüzgar segmenti için geliştirilen yeni rüzgar türbini şanzımanları ile genişlettik.” Gelecekte Bosch Rexroth, ana işinde daha yoğun olarak endüstriyel ve mobil uygulamalara odaklanacak.

 

ZF, Bosch Rexroth’tanEndüstriyel Dişli ve Rüzgar Türbini Şanzımanı Çalışmalarını Devralıyor

ZF yönetim kurulunun şirket malzemeleri yönetimi ve endüstriyel teknolojilerinden sorumlu üyesi Wilhelm Rehm yaptığı açıklamada “Rüzgar türbini şanzımanı üretiminde 30 yılı ve endüstriyel dişliler alanında yarım yüzyılı aşkın deneyimi bulunan bir kadroyla çalışma fırsatından son derece memnunuz.” diyerek devam etti: “Bunu göz önünde bulundurarak Witten’i yeni endüstriyel şanzımanlar birimimizin merkezi olarak seçtik.”

 

İki firma da satış fiyatının açıklanmaması konusunda görüş birliğine vardılar. Devir, tekel olma durumunu denetleyen yetkililer tarafından onaylandı.

ZF Friedrichshafen

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap