Connect with us

Bakım- onarım

ATEX Sertifikalı ekipmanlar için EX MONITORING uygulaması: Maksimum verimlilik için maksimum şeffaflık

Published

on

Linde MH’nin EX Monitoring Uygulaması, ATEX sertifikalı endüstriyel ekipmanların operatörlerini güvenlikle ilgili parametrelerin durumu hakkında bilgilendirir. Operatörler için sağladığı avantajlar arasında daha yüksek düzeyde konfor, artan şeffaflık, zaman tasarrufu ve operasyonlar sırasında ekipman bulunabilirliği gibi önemli maddeler yer alan EX Monitoring Uygulaması, arıza teşhis ve onarımlarda servis teknisyenlerini destekler. 

Potansiyel olarak riskli bir ortamda patlamalara yol açabilecek alev kaynaklarından kaçınmak için ATEX yönergesi, endüstriyel forkliftleri çalıştırırken güvenlikle ilgili parametrelerin tutarlı bir şekilde izlenmesini gerektirir. Linde MH, bu tür verilerin sürekli izlenmesini sağlamak için EX Monitoring Uygulaması’nı geliştirdi. Güvenlikle ilgili verileri ve hataları görüntüleyerek ve eylem için somut öneriler sunarak maksimum ekipman kullanılabilirliği sağlayan EX Monitoring Uygulaması, forklift operatörlerini ve filo yöneticilerini ekipmanı mümkün olduğunca güvenli ve hatasız çalıştırma konusunda destekler. Aynı zamanda bakım, teşhis ve onarımı kolaylaştırır. 

Uygulamayla ilgili açıklama yapan Linde MH ExProof Ekipmanlardan Sorumlu Ürün Yöneticisi Elke Karnarski; EX Monitoring’in, ExProof ekipmanların hassas alanlarda çalışmasını daha da verimli hale getirdiğini belirtiyor. Elke Karnarski, “Kimya, ilaç, kozmetik, yiyecek ve içecek endüstrilerinin yanı sıra lojistik gibi birçok sektörde, tehlikeli maddelerin bu tür alanlarda üretilmesi, işlenmesi, taşınması ve depolanması nedeniyle patlamalara karşı savunmasızdır” diyor. Burada, yıkıcı sonuçları olan bir patlamaya neden olabilecek herhangi bir alev kaynağının ortadan kaldırılması esastır. Endüstriyel ekipmanlar 1/21 ve 2/22 ATEX yönergelerine uygun şekilde ExProof haline getirilebilir. Bunlar, örneğin tehlikeli maddelerin açık bir şekilde karıştırıldığı veya başka kaplara aktarıldığı üretim alanlarını ve ayrıca tehlikeli maddelerin kapalı konteynerlerde depolandığı ve taşındığı alanları içerir. Bir kaza veya çarpışma durumunda serbest bırakılabilir. Gazlar veya tozlar ortam havasında oksijenle birleştiğinde, patlayıcı bir atmosfer oluşturabilir. ExProof bir ekipmanda, başta sıcaklık olmak üzere, direnç, voltaj gibi %50’ye kadar farklı veriyi kapsayan güvenlikle ilgili parametrelerin tutarlı bir şekilde izlenmesinin yanı sıra Ex Monitoring Uygulaması aracılığıyla ekipmanlardaki alev kaynaklarından kaçınılabilir. Bu kaynaklar, elektronik kontrol ünitelerinin ve güç modüllerinin, fren pabuçlarının, manyetik frenlerin ve çekiş motorunun muhafazalarının sıcaklığını da içermektedir. Şimdiye kadar, ekipmanların ekranlarında bir arıza kodu vasıtasıyla operatörü güvenlik açısından kritik hatalar hakkında bilgilendirmek yaygın bir uygulamaydı. Ancak günlük kullanımda arızaların tanımlanması ve ele alınması her zaman gerektiği gibi yapılmayabilir. Bu değişken sonuçlara bakılarak bazen ekipman gereğinden fazla hizmet dışı kalabilmektedir. Genellikle arıza yeterince kontrol edilmeyip, bazen bir servis teknisyeninin ziyareti bile yeterince hazırlık yapılmadığı için verimsiz olabilmektedir.

Doğru zamanda koruyucu bakım ve servis için EX Monitoring Uygulaması

Linde MH’nin EX Monitoring Uygulaması kalıcı bir çözüm sunar. ATEX yönergelerinde bulunan 1/21 veya 2/22’deki bölgelerde çalışan operatörlere ve filo yöneticilerine kapsamlı durum izleme verileri sağlar. 

Ex Monitoring Uygulaması, ExProof ekipmanı yerinde kontrol eder ve her özel durumda ne yapılması gerektiğini gösterir. Arıza kodunun anlamını açıklar ve hatayı operatörün anlayabileceği şekilde tanımlar. Entegre iki aşamalı uyarı sistemi, sonraki adımları basit ve net bir şekilde ortaya koyar. Sarı ışık: Ekipmanın soğutulması ve bir bakım randevusunun alınması gerektiğini belirtir. Işık kırmızıysa, hemen durup bir servis teknisyeni çağırma zamanın geldiğini belirtir. İzlenen bileşenlerin ve parametrelerin tüm değerlerini gösteren ayrıntılı tespit işlevi aracılığıyla operatöre ek yardım sağlanır. Ex Monitoring Uygulaması, ayrıca arıza kodların geçmişini görüntüler ve gerekli eyleme geçmek için operatöre özel öneriler sunar. Böylece, güvenlik açısından kritik bileşenlerin aşınması ve kalan çalışma saatleri ile ilgili tüm ayrıntılar kaydedilir. Linde MH‘nin EX Monitoring Uygulaması firmanın kendisine özel benzersiz bir önermedir. Halihazırda beş seri ekipman için mevcut olan uygulama, gelecekte tüm ExProof Linde MH endüstriyel ekipman modellerinin bir parçası olacak.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com