Connect with us

Bakım- onarım

Ülke Enerji’nin yüksekte çalışma platformları, zemindeki çalışma ortamını yükseğe taşıyor

Published

on

Doğada kendi halinde esen rüzgarı enerjiye dönüştürme sürecinde verimlilik kaybını en aza indirip, yapılan yatırımları korumak ve bunun için akılcı, inovatif ve teknolojik çözümler üretmek gün geçtikçe daha da elzem hale geliyor. Milyonlarca euroluk yatırımların gerçekleştiği RES’lerdeki türbinlerin bakım ve onarımlarında; zaman, maliyet ve yüksek iş güvenliği bu alandaki en önemli unsurları oluşturuyor. 

Wind Europe verilerine göre yaklaşık 10 milyon euroluk bir ekonomik etkiye sahip her bir türbinin verimli çalışmasında türbin kanatları ve kuledeki iç/dış denetimler de ciddi önem arz ediyor. Türbin kanatlarında gerçekleşebilecek minör bir erozyon hasarı, saha koşullarına da bağlı olarak türbin verimliliğini %3 ya da %4 oranında azaltabiliyor. Buna yönelik gerçekleştirilen klasik yöntemlerin de artık yetersiz kaldığı görülüyor. Kule ve kanat onarımları için alışılmış planlarda, ya vinç çözümleri ile maliyet ve süre açısından yüksek bedellere katlanılıyor ya da iple erişim yöntemi ile iş çıktılarındaki kaliteyi riske atan formüller izleniyor. Türbinlerin tüm dış bakım ve onarım operasyonları için en uygun çözümler olan yüksekte çalışma platformları (kule ve kanat erişim platformları) sayesinde Ülke Enerji’nin hizmet verdiği yatırımcı ve rüzgar türbini üreticileri, bir işlem için birden çok tedarikçi ile çalışma zorunluluğundan kurtuldu. Ayrıca çalışma ortamının platform olması sayesinde tek hasarla aynı anda birden fazla teknisyen de ilgilenebiliyor. Bu durum da firmalara zaman, maliyet ve çalışma şartlarının güvenliği bakımından büyük faydalar sağlıyor. Hızlı mobilizasyonu ve kolay kurulumu ile türbinlerin duruş süresini de kısaltan yüksekte çalışma platformları, bu sayede üretim sürekliliğine de etkinlik katarak birden çok alanda faydasını ortaya koyuyor.

Türkiye ve çevre ülkelerde tek yetkili temsilcisi olduğu platform üreticisi Alman Käufer firmasının son teknolojiye sahip kule ve kanat erişimi sağlayan yüksekte çalışma platformları ile enerji arzına katma değerli hizmetler sunan Ülke Enerji, türbin kanatlarına 360 derece erişilebilirlik sunan kanat platformları ve kule boyunun tamamına yükselerek nacelle bölümüne sadece santimetreler kalacak şekilde yaklaşıp en ufak korozyona bile müdahaleyi mümkün kılan kule platformlarıyla farkını ortaya koyuyor. Ortalama 25 yıllık bir ömre sahip olan türbinlerin verimliliği için kas gücünden ziyade “akıl gücü” ile hizmet sunma anlayışını benimseyerek Türkiye’deki rüzgar enerjisi sektörünün en iddialı özel servis sağlayıcısı konumuna gelen Ülke Enerji, türbinlerin kurulum, bakım ve onarım işlemlerini uluslararası standartlarda yerine getirebilen dinamik mühendis ve teknisyen kadrosu, otonom droneları, kule ve kanat erişim platformları, dişli kutusu yağ değişim ünitesi ve mobil bakım atölyeleriyle birlikte referansları sağlam, kilit projelerde çalışan organizasyonel yapıyla hareket ediyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com