Connect with us

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

RES projeleri için uzman bakım ve onarım: 2M&Marca

Yayın tarihi:

-

2M&Marca rüzgâr enerjisi sektörünün öncüsü konumundaki RES firmaları ve yatırımcılarının partnerliğini yapmakta ve kule içi ekipman kontrolü, bakım-onarım ve tamir işleri için sahada/yerinde destek vermektedir.

1996 yılında; malzeme kaldırma, iletme ve istifleme alanlarında hizmet vermek üzere kurulan 2M Makina, süreç içerisinde personel erişim ve emniyeti konularında uzmanlaştı. Temsilcilik yapmak üzere yola çıkan 2M, bu süreçte 20’den fazla Avrupa ve Amerika menşeli firmanın ana distribütörü olup, Türkiye’nin yanında çevre ülkelerden de sorumlu bir merkez haline geldi. Bu firmalardan bazıları şunlardır: Spanset (Almanya), RUD (Almanya), Duallift (Almanya), Tractel-Secalt Grubu (Fransa), Hi-Force (İngiltere), Zarges (Almanya), Hailo (Almanya) ve Avanti (İspanya)’dır. 2M Makina, ISO 9001:2008 kalite standartlarında yönetim sistemine sahiptir.

2M&Marca Yurtdışı RES İş İstasyonu

2M Makina, RES projelerinde ekipman kontrolü ve iş güvenliğinde Avrupa standardında mühendislik, teknik servis (bakım ve onarım) ve imalat konularında iş birliği içerisinde olduğu Marca Makina ile 2017
yılından bu yana rüzgâr enerjisi santrallerinde kule içi ekipman kontrolü, bakım-onarım ve tamir işleri
için sahada/yerinde destek sunmaktadır. Kule içinde bulunan ekipmanların tamamı için yıllık kontrol
ve genel bakım uygulamaları 2M&MARCA firmasının sertifikalı süpervizörleri tarafından yapılmaktadır.

2M Makina’nın sahada kullanmakta olduğu portatif test benchler (veya talep hâlinde kalibre yükler ile
test) ile ağırlık testleri, devreye alma ve ilaveten üçüncü parti kuruluşlar ile (MMO; Teknik Muayene vb. sahadaki ekiple eşzamanlı çalışacak şekilde organize edilerek) yük testleri tamamlanmaktadır.
Yapılan testlerin tamamı ise müşterilerin talep ettiği tüm sertifikalar ile teslim edilmektedir. 2M Makina, yurtiçi ve yurtdışı rüzgâr enerjisi sahaları için özel olarak tasarlamış olduğu iş istasyonları ile komple bir çözüm sunmaktadır.

Rüzgâr türbinleri içerisinde yer alan 14-16 kalem ürünün tamamının bakım; onarım ve gerekli olduğunda tüm tamir işlemlerini alanında uzman sertifikalı 2M süpervizörleri ile gerçekleştirmektedirler.

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

EM ElektroMekanik elektrik altyapılarında güvenilir iş ortağı

Yayın tarihi:

-

EM ElektroMekanik Elektrik Şalt Cihazları San. ve Tic. Ltd. Şti. olarak, global üretici iş ortaklarımızın geniş ürün gamıyla, profesyonel çözümleri güçlü teknik personel ve altyapısıyla, iş ortaklarımızın talep ettiği standartlarda üretimlerimiz, hizmetlerimiz ve sertifikalı olarak ulusal ve uluslararası elektrik altyapı projelerde yer almaktadır.

Ülkemiz yenilebilir enerji kaynakları rüzgâr enerjisi, jeotermal enerji ve güneş enerjisi elektrik altyapı projelerinde ve ayrıca yurtdışında elektrik altyapı projelerinde ürünler ve hizmetler ihracatı yapmaktayız.

 • Turgutlu OSB Manisa adresli 3700 m2 kapalı alan fabrikamız üretimleri, 
 • YG-OG-AG Şalt Sistemleri ürün tedarik ve montaj hizmetleri, 
 • Test-devreye alma-servis hizmetleri, 
 • Elektrik-inşaat altyapı anahtar teslim proje uygulamaları hizmetleri sunmaktayız.

Uluslararası tecrübeye sahip satış ve servis-montaj personeliyle, gelişen yeni teknolojileri takip ederek ve global, kaliteli ve sürekliliği olan firmaların geniş ürün yelpazesiyle Türkiye distribütörlüklerini yapmaktadır. 

Özellikle ülkemiz elektrik dağıtım sisteminde hizmet veren,

 • Elektrik üretim & dağıtım firmalarına, 
 • Elektrik mühendislik ve müteahhitlik hizmetleri firmalarına, 

gelişen yeni teknolojileri seminer ve eğitimlerle tanıtım, satış, servis ve test hizmetleri sunmak, teknik ve ekonomik alternatifler üretmek EM ElektroMekanik olarak temel anlayışımızdır.

Devamını oku

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

Endüstri 4.0 ve Kestirimci Bakım

Yayın tarihi:

-

Endüstri 4.0 Nedir?

Endüstri 4.0, son dönemde sıkça kullanılan tabirler arasında yer alıyor. Sanayi Devrimi’nin dördüncü jenerasyonu olarak nitelendirilebilir ya da 4. Sanayi Devrimi diyebiliriz.

Endüstri 1.0’dan 4.0’a doğru

İlk sanayi devrimi (Endüstri 1.0) su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleri ile ortaya çıktı. (18. yüzyıl)

İkinci sanayi devrimi Endüstri (2.0) ile elektrik gücünün yardımıyla seri üretim tanıtılmıştı. (19. yüzyıl)

Üçüncü sanayi devriminde (Endüstri 3.0) ise dijital devrim, elektroniklerin kullanımı ve BT (Bilgi Teknolojileri)’nin gelişmesiyle üretim daha da otomatikleştirildi. (20. yüzyıl)

Dördüncü sanayi devrimi (Endüstri 4.0) 21. yüzyıl yani içinde bulunduğumuz süreçte ise sanal ve fiziksel sistemler entegre olarak kullanılmaya başlayacak. Sanal ortam ve otonom makineler. 

Yazının devamını okumak için lütfen buraya tıklayınız.

Devamını oku

Bağımsız Servis Sağlayıcıları

Servis, bakım ve tamirde Alman kalitesi ve disiplini: Wind Tech

Yayın tarihi:

-

Wind Tech Kalite Müdürü Fahri Eryılmaz’la bir görüşme söyleşi gerçekleştirdik. Servis ve bakımın yanı sıra tamir hizmetleri de sunan Wind Tech’in faaliyet alanları hakkında bilgiler sunan Fahri Bey, 2019 yılı başında hizmete giren iple erişim ve kanat tamiri bölümleri hakkında da ayrıntılı bilgiler sundu bizlere.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Fahri Eryılmaz. 39 yaşındayım. 1999 – 2003 yıllarında Kocaeli Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünde lisans eğitimimi tamamladıktan sonra elektrik mühendisliği görevini ifa etmeye başladım. 2010 yılında rüzgâr santrali işletme mühendisi olarak rüzgâr sektörüne başlayıp, devamındaki 9 sene boyunca birçok rüzgâr santrali kurulumu projesinde ve servis bölümlerinde görev yaptım. Şu anda ise 2016’da göreve başladığım Wind Tech enerji firmasında kalite müdürü olarak görev yapmaktayım. 

Okurlarımız için firmanızı kısaca anlatır mısınız?

Wind Tech Enerji firması aslen Almanya menşeili bir firma olup, Türkiye’deki rüzgâr sektörünün gelişimine paralel olarak rüzgâr türbini servis ve bakım faaliyetlerinin yürütülmesi için 2011 yılında Türkiye şubesi olarak kurulmuştur. Bugün 60’ınn üzerindeki teknik personelimiz ile rüzgâr türbinleri servis ve bakım alanında hizmet vermekteyiz. Servis ve bakım hizmetlerinin yanında Nisan 2019’dan beri iple erişim ve kanat tamiri bölümlerimiz de hizmete açılmış olup aktif olarak çalışmalarına başlamıştır.

Wind Tech Enerji olarak verdiğimiz hizmetler sadece ülkemizle sınırlı değildir; Pakistan, Azerbaycan, Arabistan Ukrayna, Polonya, Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde de faaliyet yürütmekteyiz. Türkiye şubesi olarak diğer ülkelerdeki faaliyetlerimizi yerine getirmekten dolayı ayrıca mutluluk duymaktayız.

Rüzgâr enerjisi sektörüne ne gibi çözümler sunuyorsunuz?

Wind Tech Enerji olarak 60’ı aşkın kişiden oluşan uzman teknik kadromuz ile akredite bakım firması olarak hizmet vermekteyiz.

Türkiye şubemizin bünyesinde yer alan ekiplerimizin dünya çapında piyasada yer alan 6 farklı türbin markası için kurulum ve servis hizmeti tecrübemiz bulunmakta olup, bakım dışında;

 • Servis – Arıza ve bakım hizmeti
 • Türbin incelemesi ve tamir hizmeti
 • Ana komponent montaj ve demontajı
 • Saha süpervizörlük hizmeti
 • Türbin devreye alma işleri
 • Kule ve kanat incelemesi
 • Kanat tamiri işleri (Platform ile)
 • Güvenlik ekipmanları kontrolleri (Tower internal)
 • Garanti kapsamı sonu incelemesi
 • Yardımcı sistemler devreye alması – Türbin içi yangın alarm sistemleri (Minimax, Protectfire)
 • Asansör ve merdiven kontrolleri ve tamiri gibi konularda hizmet vermekteyiz.

Ayrıca, Avrupa’da 8 ülkede farklı türbin üreticilerine de aynı konularda hizmet vermekteyiz.

Rüzgâr türbini servis ve bakım hizmetleriniz hakkında ayrıntılı bilgi verebilir misiniz? 

Rüzgâr türbinleri, yapısı gereği rüzgârlı havalarda her daim hazır vaziyette (emreamadelik) olması gereken ve çalışma zamanı kısıtlaması olmayan makinalardır. Bir türbinin yılda yaklaşık 7000 saat tam yükte çalıştığını düşündüğümüzde sistemin sürekli olarak hazır olması için rüzgâr türbinin servis ve bakımın mutlaka düzgün yapılası gerekmektedir. Bunun yapılması için belli periyodlarda sistemin kontrol ve bakımının yapılması gerekliliği kaçınılmazdır. Rüzgâr türbinin yaşına ve modeline göre yapılması gereken bakımların içeriklerinde de farklılıklar vardır.  

Kısacası türbinin en alt bölümündeki kontrol panosundan, hub ve rotora kadar tüm aksamlarım servis – bakım ve tamirat işleri aşağı belirttiğim iş kalemleri kapsamında yapılmaktadır:

 • Türbin kat araları hidrolik tork ile sıkma işlemi
 • Convertor panosu ve soğutma tesisatı bakımı
 • Nacelle yağlama sistemleri kontrol ve bakımı
 • Generator Hizalaması, rotor diski eksensel kontorlu, kaplin torklaması, slip ring temizliği ve fırça değişimleri
 • Generator soğutma sistemi kontrolü, filtre değişimleri, 
 • Dişli kutusu incelemesi, soğutma tesisatı kontrolü ve yağ ilavesi
 • Dişli kutusu hava ve yağ filtreleri değişimleri
 • Rotor fren diski kontrolü ve bakımı
 • Rotor ve ana makine birleşimi noktasının torklanması ve yağlanması
 • Yaw sistemi yağlama ve sensör kontrolleri, dişli ve fren balata kontrolleri ve değişimi
 • Hidrolik ünite filtre değişimleri ve yağ ilavesi, çalışır vaziyette kontrolü 
 • Hub bakımı ve kontrolleri, akü değişimleri ve testleri

Firma olarak bilgiye ve eğitime de büyük önem verdiğinizi biliyoruz. Kalite politikanız bağlamında firma içi eğitim çalışmalarından bahsedebilir misiniz?

Tüm saha personellerimize ilk saha giriş eğitimleri standart şekilde kesinlikle verilmektedir. Personellerimiz; iş güvenliği eğitimi, yüksekte çalışma, ilk yardım, türbin işlerine giriş gibi temel eğitimleri aldırmadan kesinlikle sahaya gönderilmemektedir. 

Firmamıza yeni dâhil olan personellerimize ise detaylı personel değerlendirmesi yapılır ve gerekli olan eğitimleri tespit edilerek türbin teknolojisi eğitimi verilerek sahaya gönderilecek hale getirilir. Böylelikle yeni personelimizin oryantasyon prosedürü de tamamlanmış olur. Bu eğitimler olmaksızın kesinlikle hiçbir personelimizin türbin içinde iş yapmasına izin verilmemektedir.

Bu temel eğitimlerin dışında işlerimizde kullandığımız tüm özel ekipmanlar ile ilgili eğitimler de mutlaka verilmektedir. Hidrolik tork, gerdirme ekipmanları, hizalama cihazı, güvenlik ekipmanları eğitimleri (Haca, Hailo vs.) ile personelin eğitilmesi ve sertifikalı olarak uzman seviyesine getirilmesi sağlanmaktadır. 

Ayrıca gelişen teknolojiye paralel bakım yapılan türbinlerdeki yeni sistemlere ait eğitimler de personelimize verilerek ekiplerin kendilerini geliştirmesi; daha doğru ve kaliteli iş yapması sağlanmaktadır. 

Görüldüğü gibi temel prensibimiz iyi eğitimli personelin doğru ve kaliteli iş yapmasını sağlayarak müşteri memnuniyetinin yakalanması en temel kalite politikalarımızdan birisidir.

Çalışmalarınızın bir önemli boyutu da iş ve işçi sağlığı ile güvenliği. Bu konuda türbin içerisinde hangi çalışmaları yürütmektesiniz?

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan türbin kazalarını önlemek adına türbin içinde kullanılan vinç, asansör, tırmanma rayı vs. gibi sistemlerinde yıllık olarak kontrol edilmeleri gerekliliği ortaya çıkmıştır. Uzman ve sertifikalı personellerimiz bu sistemlerin yıllık kontrollerini yaptığı gibi bakım onarımlarını yaparak türbin içi sistemlerin daha güvenli çalışmasını sağlamaktadırlar.

Ayrıca, türbin içi güvenliği sağlayan yangın algılama ve söndürme sistemlerinin kurulumu, devreye alınması ve bakımlarını yapılması yine firmamızın uzman personelleri tarafından yapılabilmektedir. Yurtdışında ve yurtiçinde sayısız yangın algılama sistemi kurulum tecrübemizde vardır.

Dünya çapında, küresel iklim değişikliğinin de giderek daha yakıcı bir sorun hâlini almasına koşut olarak, yenilenebilir enerji yatırımlarının artış gösterdiği gözlemleniyor. Türkiye’de rüzgâr enerjisini durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Hepimizin bildiği gibi ülkemizde enerji ihtiyacımız her geçen sene artmaktadır. Bu ihtiyacımızın da kendi özkaynaklarımızla karşılanması dışa bağımlılık anlamında çok önemlidir. Rüzgâr, güneş vb. gibi yenilenebilir enerji alanında da ülkemizin potansiyele sahip olduğunu biliyoruz ve bu nedenle yeşil enerjiye yatırım yapılmasını destekliyoruz. Bu milli kaynakların değerlendirilmesi hem ülkemiz hem de ülke ekonomimiz açısından çok önemlidir. 2019’da Türkiye’nin toplam enerji üretiminin %7,5’u rüzgâr enerjisinden karşılanmıştır ve bu oranın ileriki yıllarda kesinlikle %9-10 civarının altında kalmaması gerekmektedir.

Ayrıca, enerji üretmek için çevrenin kirletilmemesi pek mümkün olmamakla birlikte çevreye en az zararlı olan üretim sistemlerinin tercih edilmesi çevresel bir zorunluktur. Yenilenebilir enerji kullanımı küresel iklim değişikliklerini engelleme açısından da avantajdır. Bu nedenle tüm dünya gibi bizim de bu alanda yatırımlar ve çalışmalar yapmamız kaçınılmaz hale gelmiştir. 

Wind Tech olarak bu konuda üstümüze düşen ne varsa yapmaya ve daha fazlasını yapmak için de çalışmaya devam ediyoruz.

Türk piyasasındaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

2011’den bu yana rüzgâr sektörü her sene %25’e yakın oranına sahip olduğu için sektörde büyüme kaçınılmaz hale gelmiştir, dolayısıyla montaj ve servis firmalarının sayısı artmıştır. Açılan firmaların maalesef hepsi bugün devamlılığını sürdürmemektedir. Bunun sebebi ise know-how olmadan sadece sektördeki boşluğu değerlendirerek sadece para kazanma amacı güden firmaların bir anda sektöre girmesi ve personel kalitesine bakılmaksınız işin kalitesinden ödün verilmesi sonucu yanlış işlerin yapılmasıdır. Bunun sonucunda da yüksek meblağlı iş kazalarının gerçekleştiği bilinmektedir. Bu durumda da firmaların kalifiye eleman yetiştirmesi gerekliliğini ortaya çıkmıştır ancak personele yatırımların yapılması da ayrıca maliyetler oluşturmaktadır. Bu nedenle piyasada agresif fiyat politikaları oluşmaktadır ve firmanın kendi yatırımına göre de değişiklik göstermektedir. 

Türbin teknolojisine ayak uyduran ve personel kalitesine önem veren firmaların iyi işler çıkartmaya devam edecekleri inancındayım. Dolayısıyla her sektörde olduğu gibi işini layığıyla yapan insana değer veren firmalar ayakta kalacaktır.

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Önümüzdeki yıllarda ülkemizde yatırımların artacağını düşünerek bizde Wind Tech Enerji olarak sektöre paralel büyüme eğiliminde olacağımızı düşünüyoruz. Bu sene içerinde Almanya merkezimizdeki çalışma formatının aynısını Türkiye’de uygulamak adına iple erişim ve kanat tamiri bölümlerimiz Nisan 2019’da hizmet vermeye başlamıştır. İleriki dönemde bu alanlarda ekiplerin sayısını ve iş kalitesini arttırmak hedeflerimiz arasındadır. Ayrıca, servis bakım hizmetleri olarak türbin sayısının artmasıyla birlikte yine servis ağımızın da genişlemesi ileriki dönemlerde planladığımız büyüme stratejilerdendir.

Türkiye Wind Tech olarak sadece Türkiye değil yakın coğrafyada bulunan sahalar içinde hizmet verdiğimiz için ileriki dönemlerde başka ülkelere yatırım yaparak şubeleşmeye gitmek arzusunda olduğumuzu belirtmeliyim. Ukrayna, Pakistan, Azerbaycan gibi ülkelerde yatırım çalışmalarımız devam etmektedir ve yakın zamanda ilerleme kaydedeceğime inancım tamdır. 

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Ülkemizdeki yeşil enerji dediğimiz rüzgâr enerjisinin kıymetinin ve ilerlemesinin arttırılması, toplumun bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi konusunda gelişmeler olmasını umuyoruz. Hem enerjide dışa bağımlılık hem de en az çevre etkisi ile üretim yapılması bizce en akılcı çözümlerden birisidir. Bu konuda Wind Tech Enerji olarak hem ülkemiz için hem de sektörün gelişmesi için know-how’ımızı en iyi şekilde kullanarak sektörün büyümesinde elimizden gelen çabayı göstereceğimize emin olabilirsiniz.

Devamını oku

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com