Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye’nin önceliği iş sağlığı ve güvenliği

Published

on

Nordex Türkiye, rüzgar enerjisi sektöründe %30’luk pazar payı ile Türkiye’de pazar liderliğini özellikle geçtiğimiz iki senede sergilediği güçlü performansıyla perçinledi.

Rüzgar türbini montajı, devreye alınması ve servis gibi hizmetlerin hepsi yüksek iş sağlığı ve güvenliği standartları ve bu standartların başarılı bir şekilde uygulanması ve takibini gerektirir. 

Nordex Türkiye’nin geçtiğimiz dönemdeki büyümesinde, iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını başarılı bir şekilde yürüten çekirdek ve kuvvetli bir takımı var.  Dergimizin bu sayısında Nordex Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Ekibi’ni yakından tanıma fırsatı bulduk ve uygulamaları hakkında bilgiler aldık. Keyifle okumanız dileğiyle…

Nordex Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Ekibi’ni tanıyalım:

Numan Dere – Türkiye ve Ortadoğu İSG Müdürü

Sakarya Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Sonrasında USA-Washington D.C. Strayer Üniversitesi’nde İşletme (MBA- Management) Yüksek Lisans derecelerini başarı ile tamamladım. Yurt dışında kaldığım bu süre zarfında kendi işletmemi kurarak girişimci olarak çalışma hayatına giriş yaptım. 2013 yılında Türkiye’ye döndükten sonra, Nordex Türkiye ile tanışarak Nordex ailesinin bir üyesi oldum. Bu süre zarfında iş sağlığı ve güvenliği yüksek lisansımı ve uluslararası geçerliliği olan uzmanlık eğitimlerimi de başarı ile tamamlayarak şirketime katma değer sağlamaya çalışıyorum. İş sağlığı, güvenliği ve çevre uzmanı olarak başladığım görevimi, 2020 yılından bu yana Türkiye ve Ortadoğu İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü olarak sürdürmekteyim.

Nordex Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi İş Sağlığı ve Güvenliği Departmanı olarak 4 kişilik bir ekibiz. Bize destek veren iç ve dış görevlilerimizle beraber 40 kişilik bir ekibi oluşturmaktayız. Nordex’te İş Sağlığı Ve Güvenliği Departmanı İSG departmanı olarak bilinir ve çevre ile ilgili konular da bu departmanın sorumluluğundadır. İSG departmanı olarak şirketimizin uluslararası standartlara, yerel kanunlara, müşteri gerekliliklerine ve şirket iç prosedürlerine uyumluluğunu kontrol etmek, sağlamak ve sağlatmak başlıca görevlerimiz arasında bulunmaktadır. Bizler her bir departman ve birimle oldukça yakın çalışmaktayız, yapılan her çalışmanın, verilen her kararın önünü ve arkasını mutlaka bilmemiz gerekir ki, şirketimiz için sorumluluk alarak verdiğimiz kararlar yerinde ve uygun olsun. Özellikle kritik operasyon ve süreçleri bizzat yönettiğimiz çok olmuştur. Bununla birlikte önceden yaptığımız risk analizleri ve yöntemlerle operasyon güvenliğini sağlamak ve potansiyel uygunsuzluklarda karşılaşacağımız olası senaryolara göre karar vererek, çalışmanın sürekliliğini korumakta ve şirketimize katma değer sağlamaktayız. Bu mekanizmanın sağlıklı işlemesi konusunda şirket yöneticilerimiz son derece duyarlı davranmakta ve bizlerle aynı dili konuşmaktadırlar. 

İSG departmanı olarak sorumlu olduğumuz çalışanlarımızın yaptıkları işle ilgili yetkin olmaları için gereken kriterleri belirleyip, ilgili departmanlara bu doğrultuda bildirimlerde bulunuyoruz. Güncel sağlık raporları, iş güvenliği eğitimleri ve teknik eğitimler bunların başında gelmektedir. Ana komponent değişimi, kanat bakım-onarımı, transport, montaj, güvenlik, temizlik, kule içi ekipman, eğitim, vinç operasyonları vb. çalışmalar için sahalarımıza ya da ofislerimize gelecek olan alt yüklenici firmalar için de İSG standartlarına uygun aynı bildirimleri yaparak gerekli evrak listesini oluşturuyor ve kontrolleri sağlıyoruz. Uygulanan bu kriterlerin uygunluğu doğrultusunda hem kendi personelimizin hem de alt yüklenici personelin sahalarımızda güvenle çalışmasını sağlıyoruz.

İSG departmanı olarak sistem dokümanlarımız eksiksiz olarak bulunmaktadır. Bu sayede şirketimizin ISO belgelerinin ve sektörümüze özgü olan GWO eğitim sağlayıcılık belgelerinin alınmasında etkin rol oynamaktayız. 

Proje ve servis sahalarında bizlere hizmet verecek alt yüklenici firmaların onaylanmasını Nordex’in merkez ofisinde yer alan Tedarikçi Baş Denetçimiz ile beraber Türkiye’deki İSG ekibi olarak bizler yürütmekteyiz. Sonrasında alt yüklenici firmalarımızın belirli periyotlarla kalite ve İSG sistem denetimlerini tekrarlayarak Nordex ve alt yüklenici firma arasında uyumluluğu sağlamaktayız. 

Denetim kapsamında, Nordex Türkiye proje ve servis sahalarımızın yıllardır süregelen periyodik İSG denetimini yapıyoruz. Bu denetimler sayesinde şirketimiz İSG kültürünü canlı tutuyor, yükseltiyor ve sürekli iyileştirmeye katkıda bulunuyoruz. Saha ziyaretlerimizde servis teknisyenlerimizle, proje ekiplerimizle ve müşterilerimizle görüşmelerde bulunuyor ve onların geri bildirimlerini alarak bu doğrultuda aksiyon almaya çalışıyoruz.

Bizler etki alanımızdaki tüm çalışanların (Nordex, alt yüklenici ve diğer) sağlıklı, İSG kuralları ve kanunlara uygun şekilde işe gelmeleri, güvenli çalışmaları ve sağlıklı bir şekilde evlerine dönmeleri için gereken özeni ve özveriyi göstermekteyiz. İSG departmanı olarak sorumluluğumuzun farkında olarak tüm Nordex Türkiye’ye hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz

Yunus Emre Ertürk – Proje İSG Takım Lideri

İstanbul Aydın Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği (Tam Burslu) mezunuyum. Aynı zamanda Yüksek Lisansımı Fen Bilimleri Enstitüsü İş Sağlığı Güvenliği Bölümü’nde tamamladım ve A sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. 2016 yılı Haziran ayından bu yana Nordex Türkiye’de çalışmaktayım. Nordex Türkiye’de işe başladığımdan bu yana proje ve servis departmanlarında birçok görevde yer aldım, şu anda ise Proje İSG Takım Lideri olarak görevime devam etmekteyim.

Proje departmanına hizmet veren ve en yenisi ikinci yılına yaklaşan multidisipliner ve oldukça dinamik bir ekibimiz var. Sayımız proje yoğunluğuna göre değişse de çekirdek bir ekibi sürekli olarak tutmaya çalışıyoruz.

Proje İSG ekibi olarak 7 kişiyiz.. Proje olduğu zaman proje lokasyonunda görev alan uzman arkadaşlarımız, proje boşluklarında ise merkez ofiste departman çalışmalarına destek vermektedir. 

Rüzgar enerji santrali projelerinin başlangıçları bizim en yoğun dönemlerimizdir. Alt yüklenicilerle yazışmalar, sahaya gelecek olan çalışanların ve ekipmanların doküman kontrolleri, türbin bileşenlerinin sahaya sevkiyatları ve paralelinde devam eden mobilizasyon çalışmaları özellikle sahada inşaat işleri devam ediyorsa İSG uzmanı için kaotik bir çalışma ortamı olabiliyor. Bunların dışında proje sürecinde devam eden işlerde İSG’ye dair oluşabilecek uygunsuzlukların raporlanması ve takibi, yine sahadaki İSG uzmanları tarafından sağlanır. Proje tarafı iş güvenliği açısından oldukça dinamik yapıda. Nordex Türkiye olarak iş güvenliği kültürümüz oldukça yüksek ve ülkemizde sayılı firmalar arasına girebilecek nitelikte. Tüm bunlara rağmen bizim de zaman zaman yaşadığımız olumsuz durumlar söz konusu olabiliyor. Fakat burada hedeflerimizi daha elle tutulur nitelikte ortaya koymaya çalışıyoruz ve sahadaki çalışmalarda tüm alt yüklenicilerimizle beraber majör olaylara maruz kalmadan projeyi nihayete erdirmeyi hedefliyoruz.

Gökhan Sayarer – Servis İSG Ekip Lideri

Uludağ Üniversitesi Elektronik Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Sonraki yıllarda çalışma hayatına devam ederken Yaşar Üniversitesi İşletme Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. Son 6 yıldır Nordex Türkiye’de çalışmaktayım. İlk 2.5 yıl saha servis destek ekibinde görev aldım, geri kalan süreçte iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalıştım. 2022 yılı başından beri Servis İSG Ekip lideri olarak görevime devam etmekteyim.

Nordex Servis Ekibi olarak bir operasyon merkezi ve 80’in üzerinde sahada, 7 farklı bölge olarak sahalarımızı takip etmekteyiz. Her bir bölgede bizlere destek veren ve servis teknisyeni olarak çalışan İSG delegelerimiz bulunmaktadır. Ayrıca destek aldığımız İSG uzmanları ve işyeri hekimleri ile birlikte oldukça kalabalık bir organizasyona sahibiz. Rüzgar enerji santralleri, yapılan iş gereği çok tehlikeli çalışma alanlarıdır, önceliğimiz sahalarda çalışan personelin sağlığı ve güvenliği olduğu için alınabilecek önlemlerle ilgili çalışmalar yapmaktayız. 

Servis teknisyeni arkadaşlarımızın sahada güvenli çalışabilmesi için birçok eğitimi başarıyla geçmesi ve sağlık açısından türbinde çalışmaya elverişli olması gerekmektedir. Her personelimiz için bu şartların sağlandığından emin olup, sürekli olarak çalışanlar takip altında tutulup, gerekli eğitimler ve kontroller bizler tarafından gerçekleştirilmektedir.

Yaptığımız saha ziyaretleri, denetimler, aylık ve haftalık toplantılarda belirlediğimiz İSG konularıyla aldığımız aksiyonlar ile Nordex’i daha güvenli bir firma haline getirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. İş sağlığı ve güvenliği doğası gereği, ortak bir çalışma kültürünün gelişmesi ile firma içerisinde varlığını etkili bir şekilde sürdürebilir, bu nedenle tüm departmanlar ile iletişim halinde olarak daha etkili çalışmalar ortaya koyabiliyoruz.

İSG kültürünün gelişmekte olduğu bir ülkede çalışan bir iş güvenlik uzmanı olarak, personelin güvende olduğu, çalışırken kendilerini değerli hissettiği, insan odaklı bir firmada çalışma ortamına katkıda bulunmak işimizin en önemli parçası ve bu sayede aldığımız aksiyonların çalışanlarımızda karşılık bulması bizleri motive etmektedir. 

Buse Yorgancı – ISG Stajyer

İstanbul Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesi ile mezun oldum. Çalışma hayatıma devam ederken İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Bilimi ve Teknolojisi ile Ahmet Yesevi Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Yüksek Lisans eğitimlerime eş zamanlı olarak devam etmekteyim.

Rüzgar enerjisiyle üniversite üçüncü sınıfta aldığım hava kirliliği dersiyle tanıştım. Beni oldukça heyecanlandıran bu sektöre ve Nordex ailesine ise lisans eğitimimin son döneminde dahil oldum. 2021 Mart ayından beri Nordex İş Sağlığı ve Güvenliği Departmanı’nda uzun dönem stajyer olarak görev yapmaktayım.

İSG departmanı içerisinde benim sorumluluğumda olan bazı işlerden bahsetmem gerekirse; Nordex globalden gelen İSG bültenleri, iş kazaları gibi dokümanların tercüme edilerek tüm çalışanlarımız ve alt yüklenici firmalarımız ile paylaşılması, Nordex’e yeni katılan personellerimize İSG eğitimlerinin verilmesi, LOTO Yönetim Sistemi ve Saha Denetim Programlarımız özelinde operasyon ve dokümantasyon takibinin tapılması. Bunların dışında departmanımızdaki yönetici ve çalışma arkadaşlarıma ihtiyaç duymaları halinde diğer çalışmalarda da destek sağlamaktayım. Kariyerime bu sektörde devam etmek istiyorum.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com