Connect with us

Sektör Haberleri

Türkiye’de üretilen elektriğin yaklaşık üçte ikisi yerli kaynaklardan

Yayın tarihi:

-

Ülkemizde 2019 yılının ilk çeyreğinde üretilen elektriğin yüzde 62’si yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılandı.

Anadolu Ajansı tarafından yayımlanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin toplam elektrik üretimi 74 milyar 252 milyon kilovatsaati buldu.

Geçen yılın Ocak-Mart döneminde yerli ve yenilenebilir kaynakların elektrik üretimindeki payı yüzde 48,56 iken, bu yılın aynı döneminde bu oran yüzde 62’ye (46 milyar 11 milyon kilovatsaat) çıktı. Yerli ve yenilenebilir elektrik üretimindeki bu artış, cari açığın kapanmasına 513 milyon dolarlık katkı sağladı.

Yılın ilk çeyreğinde elektrik üretiminde hidroelektrik santrallerinin payı yüzde 30,41 oldu. Üretimde rüzgârın payı yüzde 8,33, jeotermalin payı yüzde 3,04 ve güneş ile lisanssız üretimin payı ise yüzde 2,49 olarak hesaplandı. Üretimde biyokütle ve diğer kaynakların payı ise yüzde 1,6 oldu.

İthal kaynaklardan gerçekleşen üretim ise yüzde 38’e geriledi.

Yerli kaynaklarda kurulu güç arttı

Geçen yıl ilk çeyreğinde 86 bin 868 megavat olan Türkiye’nin elektrikteki kurulu gücü, bu yılın aynı döneminde 89 bin 131 megavata yükseldi.

Söz konusu dönemde toplam kapasitede yerli kaynakların kurulu gücü 50 bin 310 megavattan 53 bin 473 megavata çıktı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, daha önce yaptığı açıklamada, “Amacımız yerli kaynakların payını yüzde 60-70’lere yükseltmek. Daha çok yerlilik ve yenilenebilir diyerek birçok projeyi hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullanmıştı. (Kaynak: aa.com.tr)

Sektör Haberleri

Bakan Dönmez “kendi elektriğini kendin üret” çağrısı yaptı

Yayın tarihi:

-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabı üzerinden “kendi elektriğini kendin üret” çağrısı yaptı.

Lisanssız yenilenebilir enerjide kurulu güç sınırının 1 MW’den 5 MW’a çıkarılmasının ve aylık mahsuplaşma esasının getirilmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’den “kendi elektriğini kendin üret” çağrısı geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Twitter hesabından paylaştığı görselle ‘kendi elektriğini kendin üret’ çağrısı yaptı.

Şahsi Twitter hasabından “Yenilenebilir enerjide Türkiye’nin hızlı yükselişi devam ediyor” başlığı taşıyan bir görsel paylaşan Bakan Dönmez, yeni düzenlemelere ve bunların neler getireceğine ilişkin madde madde açıklamalarda bulundu.

Lisanssız kurulu güç sınırının 1 MW’den 5 MW’e yükseltildiği kaydedilen açıklamada, işletmelerin ya da vatandaşların lisans alma ya da şirket kurma zorunluluğu olmadan daha fazla elektrik üretebileceği kaydedildi.

Mesken aboneleri için 10 kW; tüm işletmeler ve kamu kurumları içinse 5 MW’a kadar kurulacak enerjinin öz tüketim fazlasının satılabileceği bilgisi paylaşılan açıklamada; düzenlemeyle güneş enerjisine dayalı elektrik üretimi yapabilecek âtıl haldeki çatı; cephe vb. alanların değerlendirilmesinin hedeflendiği bilgisi verildi.

Tarımsal sulama aboneleri; içme suyu tesisleri; atık arıtma tesisleri ve kamu kurumları da uygulamaya dâhil edilirken; YEKDEM mekanizmasına tabi tesislerde üretilen ihtiyaç fazlası elektrik için kendi abone grubundaki tek zamanlı aktif enerji bedeli tesis işletmeye alındıktan itibaren 10 yıl geçerli olacaktır esasının getirildiği vurgulandı.

Üretim ve tüketim noktası aynı olmak şartıyla mevcut bağlantı gücünü aşmamak üzere güneş ya da rüzgâr santrali kurulabileceği belirtilen açıklamada; yeni düzenlemeyle aylık mahsuplaşma esnekliği de getirildiği kaydedildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez; 10 Mayıs tarihinde ise yine Twitter hesabı üzerinden şu açıklamayı paylaşmıştı:

“Yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı lisanssız elektrik üretim tesislerinde kurulu güç üst sınırı 1 MW’dan 5 MW’a yükseltildi. Lisans alma ya da şirket kurma yükümlülüğü olmadan; bürokrasiye takılmadan vatandaşlarımız ve işletmelerimiz artık daha fazla elektrik üretebilecek.”

Continue Reading

Sektör Haberleri

Yenilenebilir enerjideki büyüme 2018’de durakladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Trenddeki kırılma uzun dönem iklim hedefleri konusunda soru işaretlerine yol açtı

İki on yıllık dönemdir süren kuvvetli büyümenin ardından, 2018 yılında 2017’deki kadar net kapasite büyümesiyle, büyüme trendlerinde birden meydana gelen düzleşme, soru işaretleri ortaya çıkardı.

Geçen yıl, yenilenebilir enerji kapasitesindeki büyümenin, 2001’den bu yana, bir önceki yıla göre artmadığı ilk yıldı. Uluslararası Enerji Ajansı son verilerine göre rüzgar, hidro, güneş, biyoenerji ve diğer yenilenebilir kaynaklardan gelen yeni net kapasite, önceki yılla aynı şekilde 180 GW olarak gerçekleşti.

Ancak IEA analizi, Dünya’da yeterince üretim yapılmadığını gösteriyor. Geçen yıl, enerji bağlantılı CO2 oranı, % 1.7 artarak 33 gigaton ile tarihi düzeye ulaştı. Yenilenebilir enerji üretimindeki % 7 oranındaki üretim artışına rağmen, enerji sektörü kaynaklı emisyonlar rekor kırdı.

IEA yöneticisi Dr. Fatih Birol, “Dünyanın “Beklet” düğmesine basacak durumu yok ve hükümetler bu durumu çabucak düzeltmek ve yeni projelerin daha hızlı yürürlüğe girmesine imkan vermek için harekete geçmeliler” açıklamasını yaptı.

“Hızla azalan maliyetler sayesinde, yenilenebilir alandaki rekabet artık finansal insiyatiflere sıkı sıkıya bağlı değil. İhtiyaç duyulan, uzun dönem vizyonuyla desteklenmiş istikrarlı politikalar, aynı zamanda da yenilenebilirleri enerji şebekelerine entegre etmek için maliyet-etken ve optimal yollara odaklanmak. Dur-kalk politikaları piyasalara ve istihdama özellikle zarar verir.”

Continue Reading

Sektör Haberleri

İngiltere sıfır karbon emisyonuna gidiyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Hükümetin iklim değişikliği danışmanı birçok sanayiye dokunacak ölçütlerle geldi.

İngiliz halkının, gezegene zarar veren yeşil sera gazlarının salınımını azaltmak için daha az uçması, elektrikli araba kullanması, daha az et yemesi ve ev termostatlarını 19 dereceye indirmesi gerekecek.

Hükümetin resmi danışmanı tarafından iklim değişikliğiyle ilgili yapılan bu tavsiyeler, kirliliği azaltmak için sanayi dünyasının tümünde katı önlemleri beraberinde getiriyor. Hukukçular, bilim insanları, sanayi yetkilileri ve analistleri kapsayan grup tarafından oluşturulan 277 sayfalık rapor, ayrıca sanayi, tarım ve havacılık için de ciddi kararlar içeriyor.

Bulgular, Başbakan Theresa May ve ardıllarının sıfır net emisyon hedefine 2050 yılı itibariyle ulaşabileceğini ortaya koyuyor. Sıfır emisyon da, bilim insanlarının ifade ettiği üzere, şiddetli fırtınalar ve deniz yükselmelerini önlemek için gerekli. Bu aynı zamanda, hukukçuların dahi Avrupa Birliği’nin ne şekilde terk edilmesi gerektiği konusunda derin görüş ayrılıklarına düştüğü konusundaki yaygınlaşan kanıyı destekleyen bir gösterge.

İklim değişikliğiyle ilgili kurulu yöneten muhafazakar hukukçu John Gummer, raporun yayınlanmasından önce muhabirlere“İnsanlardan zavallı bir yaşam sürdürmelerini istemiyoruz” dedi; “Bugün sahip olduğumuz gibi içi dolu, değişik ve çeşitlenmiş bir hayat istiyoruz ve bunu geleceğe saygı duyarak gerçekleştirmek istiyoruz”.

U.K.'s Long-Term Emissions Target “Yokoluşa İsyan” grubundan binlerce gösterici, hükümetin herhangi bir vaatte bulunmamasını, Nisan’da Londra’da tüm ana arterleri tıkayarak 2025 yılında net sıfır emisyona ulaşılması için çağrıda bulunmuştu. Muhalefet lideri Jeremy Corbyn, bakanların acilen iklimle ilgili kararlar açıklaması gerektiğini ifade etmişti.

Politik tayftan bakanlar komiteden düzenli olarak tavsiyeler alıyor. Hükümet raporu ele alacak ve bir süre sonra detaylı bir yanıt yayınlayacak. İş, Enerji ve Sanayi Stratejisinden sorumlu kabine bakanı Greg Clark, bakanların en azından bazı bulguları dikkate alacağının işaretini verdi.

İngiltere İklim Değişikliği Komitesi karbon nötrlüğüne GSMH’nın % 1.3’ü kadar maliyetle 2050 yılında ulaşılabileceğini ifade ediyor.

Kaynak: Bloomberg

 

Continue Reading
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com