Connect with us

Türbin Komponantleri

“Berdan Cıvata San. A.Ş RES bağlantı elemanları üretiminde öncü bir firma olacak ”

Yayın tarihi:

-

Türkiye’de cıvata somun üretim sektörü içinde CE Belgesini alan ilk firma olduklarını belirten Berdan Cıvata San. A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi hedeflerinin, Tarsus’u Türkiye’nin rüzgar enerjisi sektöründe bağlantı elemanlarında üretim üssü haline getirmek olduğunu söylüyor.

Mersin-Tarsus Organize Sanayi Bölgesi’nde (MTOSB) faaliyet gösteren ve cıvata, somun, saplama üretimi konusunda uzmanlaşan Berdan Cıvata ayrıca rüzgar enerji santralleri için önemli bağlantı elemanları üretmektedir. 44 yıldır bağlantı elemanları sektöründe faaliyet gösterdiklerini belirten Berdan Cıvata San. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Şemsi, MTOSB’de 33 bin m2’lik alan üzerinde kurulu 9000 m2’lik tesislerinde, 22’si mühendis 225’e yakın kalifiye elemanla TSE, ISO, ASTM, ASME, BS ve EN normlarına uygun üretim yaptıklarını söylüyor. Şemsi, ayrıca Türkiye cıvata ve somun sektöründe CE Belgeli ve TUCSAmark Sertifikalı ilk firma olduklarını da vurguluyor. Müşterilerinin taleplerine göre daldırma galvaniz, elektro galvaniz veya çinko lamelli kaplama yapabildiklerini anlatan Şemsi, tüm ürünlerini ISO EN 3.1 (B) veya 3.2 (C) Kalite Sertifikası eşliğinde sevk ettiklerini belirtiyor.

“Önemli ilkleri olan bir firmayız”

Tüm üretim ve hizmet süreçlerini müşteri memnuniyeti ve kalite üzerine oturttuklarını belirten Hasan Şemsi, sektörde imza attıkları ilkleri ise şöyle sıralıyor: “ülkemizde güvenli cıvata-somun üretiminde kalitesini CE Belgesi’yle taçlandıran ilk firmayız. Yine Çelik Yapılar Derneği’nin Bureau Veritas ile birlikte yaptığı denetimler sonucu verdiği TUCSAmark Yeterlilik Belgesi’ni sektörümüzde alan ilk firmayız. Bağlantı elemanları sektöründe Türkiye’nin en zengin test laboratuvarına, ayrıca cıvata somun sektörünün Türkak’tan Akredite olmuş ilk laboratuvarına sahip bulunuyoruz. Türkiye’de bu sektörde en büyük otomatik somun dövme presine sahip olan bir firmayız. Türkiye’de en büyük iki ovalama tezgahından birisi bizim fabrikamızda bulunuyor. Adana’da Konukoğlu Barajı’nın M155 çapta 9,8 m boyda 1,5 ton ağırlıkta Baraj kapak saplamalarının dişlerini veya Avrupa’nın en uzun ikincisi olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsünün ayaklarını taşıyacak 10m boyda 780 kg ağırlıktaki M110 çapta Ankerajlarını bu tezgahlarda ovalayarak dişledik.  Bünyesinde çevre dostu daldırma galvaniz tesisi, elektro galvaniz tesisi ve çinko lamelli kaplama tesislerini bir arada bulunduran ve bu sayede müşterilerinin her türlü talebine cevap verme avantajına sahip olan bir firmayız. Patentli Daldırma Galvaniz tesisimizde ön temizlik için asit kullanmadığımızdan 10.9 cıvatalarımızda Hidrojen Kırılganlığı Riski sıfırdır. Büyük projeler için büyük boyutlu cıvata somun ve ankeraj saplamalarını üretebilmek üzere Ar-Ge çalışmalarına aralıksız devam ediyoruz. Bu çalışmalar sonucunda ISO EN 14399-10 HRC Tork Kontrollü (TCB Tension Controlled Bolt) cıvata somun üretimini ve ihracatını Türkiye’de ilk defa gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Yine bu çalışmalar sonucu Japon Köprü Firması IHI’nın Dünya’da 3 firmaya yeterlilik verdiği Avrupa’nın en uzun ikincisi olan İzmit Körfez Geçiş köprüsünün ayaklarını taşıyan her biri 850 ton yük taşıma kapasiteli Ankeraj cıvatalarını yapabilmiş bulunuyoruz.”

‘Cari açık makasını daraltacağız’ 

Hasan Şemsi rüzgar enerji santrallerinde; kuleleri beton zemine bağlayan 3-4 metre boylardaki yüksek mukavemetli ankraj saplamalarını, kuleleri birbirine bağlayan sıcak daldırma galvanizli 10.9 Kalite HV cıvata ve somunlarını ve kanatları rotora bağlayan daldırma galvanizli özel (Barrel Nut) somun ve saplamalarını ürettiklerini belirtiyor. Bulundukları sektörde birçok ilke imza atan bir firma olarak rüzgar enerji sektörüne yönelik de önemli hedefler belirlediklerinin altını çizen Şemsi şunları aktarıyor: “Enerji Bakanımız, Türkiye’nin 2023 hedefinin rüzgar enerjisinde 20 bin MW kurulu güce ulaşmak olduğunu açıkladı. Yine Bakanımız Türkiye’nin rüzgar enerjisi alanında Avrupa’nın en büyük pazarı olduğunu belirtti. Bu heyecan verici müthiş pazarda hedefimiz, Berdan Cıvata’yı Türkiye’nin rüzgar enerjisi sektöründe de bağlantı elemanlarında üretim üssü haline getirmek. Bu şekilde bir yandan Türkiye için üretip ithalatı azaltırken, diğer yandan ihracat yaparak cari açık makasını daraltmaya yardımcı olmak istiyoruz. Yine istihdamı artırırken, aynı zamanda ülkemizin 2023 yılı için belirlediği 500 milyar dolarlık ihracat hedefine de katkı koymayı istiyoruz. Cıvata, somun, saplama üretimi konusunda geniş bir know-how’a sahibiz. Tezgah, teçhizat ve teknik eleman konusunda da altyapımızı daha fazla güçlendirerek bu hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz. Nordex, Alstom, G.Elektrik, Vestas ve Siemens gibi Rüzgar devlerinin onaylı tedarikçileri olan bir firma olarak Almanya, İspanya, Brezilya ve Çin’e rüzgar türbinleri ile ilgili bağlantı elemanları ihracatımız, bu inancımızı desteklemektedir.”  

Türbin Komponantleri

Rüzgâr türbininizi yıldırımdan nasıl korursunuz?

Yayın tarihi:

-

Yazar

DTN Türkiye Temsilcisi Mert Gün ile bir söyleşi gerçekleştirdik. Mert Bey, RES’lere yıldırımlı  hava koşulları başta olmak üzere 50 farklı parametre hakkında erken uyarı hizmeti sunan  Weather Sentry Online: Wind Addition isimli özel yazılım hakkında ayrıntılı açıklamalar yaptı.

DTN’den ve faaliyet alanlarından bahseder  misiniz? 

DTN, Minnesota merkezli olarak 1984 yılında kurulmuş özel bir şirkettir. Dünyada  18 farklı ülkede ofisi bulunmaktadır. Firma,  toplamda 750’nin üzerinde uzman personel  çalıştırmaktadır. Her yıl, 200 milyon USD ciro  kaydetmektedir. Hizmet verdiği başlıca sektörler; enerji, tarım, petro-kimya, havacılık ve  gemi taşımacılığıdır.

Rüzgar enerjisi sektörüne hangi hizmetleri  sunuyorsunuz? Global ve yerel düzeydeki  faaliyetleriniz hakkında genel bilgi alabilir  miyiz? 

Endüstriyel meteorolojide esas hedef operasyondaki kararlarınızı ve işinizi, mevcut  en doğru verilere ve öngörülere bağlı olarak  yönetmeye fayda sağlamaktır. DTN, bir veri  analitiği ve teknoloji şirketi olarak, şirket  kârlılığını iyileştiren ve riski azaltan, işletme  açısından doğru kararlar almanız için ihtiyaç  duyduğunuz altyapıyı sizlere sunuyor.

DTN’in rüzgar enerjisinde operasyondaki  santraller için geliştirmiş olduğu Weather  Sentry Online: Wind Addition isimli çok özel  bir yazılım mevcuttur. Bu yazılımda müşte

rilerimizin santrallerini global sistemimize  lisanslama yapıyoruz. Şu an dünyanın her kıtasında 2.500’ün üzerinde rüzgar enerji santralinde yazılım aktif olarak kullanılıyor.

Yıldırım Erken Uyarı Sistemi hizmetleriniz  hakkında ayrıntılı bilgi verir misiniz?  

Faaliyetteki rüzgar enerjisi santrallerde en  büyük sorunlardan birisi maalesef yıldırım  kaynaklı hasarlardır. Yıldırım hadisesi, santral genelinde ve rüzgar türbinlerinde, hâliha zırda yıldırıma karşı koruma ve yıldırım iletim  sistemleri olmasına rağmen, türbin üzerinde  majör hasarlar bırakabiliyor. Kanatlar, trafo lar, elektriksel sistemler, konveryörler bunların başlıcaları diyebiliriz.

Yıldırımın, rüzgar santralinde ve türbin ekipmanları üzerinde kalıcı ve ağır masraflı hasarlar bırakmasının farklı farklı sebepleri oluyor. Bu hasarların kök sebebinin RES işletme yönetimini ve türbin tedarikçisinin tahkik etmesi lazım.

Yazılım asıl odaklandığı nokta rüzgâr enerjisi  santralinin olumsuz hava koşulları hakkında,  50 farklı parametre set edebiliyor oluşunuz dur. Bunların başında gelen de yıldırımlı hava  koşullarının yaklaşmasında sizlere erken  uyarı verebiliyor olmasıdır. Aynı zamanda  sahanıza düşen yıldırımları kayıt altına alma  imkânı sağlıyorsunuz.

Bu lisanslamanın müşterilere faydaları nelerdir ? 

Yazılımın başlıca faydalarını aşağıdaki ana  başlıklar ile sıralayabiliriz:

  • İş Güvenliği: Malumunuz kötü hava  koşullarında türbinde herhangi bir iş  yapılması tehlikeli ve yasaktır. Eğer bu  esnada türbinde çalışan var ise ivedilikle  türbini terk etmelidir. Yazılım sizi bu konularda erken uyarı sistemiyle bilgilendir.  Bu durum, iş güvenliği açısından çok büyük önem arz eder.
  • Sigorta: Santralde sigortaya esas bir  dosya açıldığında, dosyaya atanan sigorta experleri sizlerden bu olumsuz  hava koşullarının kayıtlarını isterler.  Bazı marka model türbinlerde bu veriler  Scada üzerinden sağlanabilirken çoğu  türbinde bu veriler tutulmaz. Yazılım sahanıza düşen yıldırımları size tarih, saat,  lokasyon ve kA biriminde yıldırım şiddetini kayıtlarınıza sunar.
  • Kanatlar: Nerdeyse tüm yatırımcılar her  sene santrallerinde yıldırım kaynaklı  kanat hasarlarının tamiratını gerçekleştirirler. Sözleşmesel olarak, bu yıldırım  kaynaklı hasarlar force-major olarak değerlendirilir ve genellikle yatırımcılar bu  tamirat bedelini üstlenmek zorunda kalır. Hasarın boyutuna göre, tamir süresi  değişir ve bazı durumlarda bu masraflar  can yakıcı bir hâl alabilir. Yazılıma sahanızdaki türbin koordinatlarınızı da tanımladığımızda, günlük raporlar halinde,  hangi türbininize kaç metre mesafede  yıldırım düştüğü konusunda bilgi sahibi  olursunuz. Böylelikle o türbin kanatların da kontrol sağlayarak, olası kanat hasarlarının büyümesini önleyebilirsiniz.
  • Servis Planlaması: Yazılımın rüzgar  enerjisi santralleri özelinde hazırlandığını  belirtmiştim. İlave olarak sistem istediğiniz zamanda tanımladığınız hub yüksekliğinde rüzgar hızının saatlik öngörüsünü  sizlere verir. Bu da günlük planlamalarınızı daha sağlıklı oluşturmanızı sağlar.

Türkiye’de referanslarınız var mıdır? 

Türkiye pazarında şu an sistemimizde 18  rüzgar enerjisi santraline hizmet veriyoruz.

Aralarında borsaya kota olan şirketler de mevcuttur.

Sizi rakiplerinizden ayıran şeyler neler? 

Weather Sentry Online: Wind Addition’a çok  rahat kullanımlı bir arayüz ile erişim sağlıyorsunuz. Google Earth üzerinden santralinizi görselleme imkânınız oluyor. İstediğiniz  olumsuz hava koşulu parametresini kendiniz  ayarlama imkânına sahipsiniz. Örnek olarak,  tahmini rüzgar hızı 30 m/s ve 30-60 derece  açılarında estiğinde bize uyarı gönder gibi.  Ayrıca harita üzerinden türbin bazında noktasal yıldırım bilgilendirmesi sektörde sade ce bizim patentimizde olan bir uygulamadır.

Eklemek istediğiniz bir şey var mıdır? 

Dileyen tüm yatırımcılara ve türbin tedarikçilerine ücretsiz limitli süreli demo sağlayabiliriz. Böylelikle yazılım hakkında daha detaylı  bilgi sahibi olunabilir. İsteyen herkesi de bir  fiili ziyaret edip, yazılım hakkında daha detaylı bilgi geçebiliriz.

Mert Gün kimdir? 

2012 yılından bu yana Rüzgâr Enerjisi  sektörüne gönül veren profesyoneller den biriyim. Uzun yıllar farklı marka-model türbin portföylerinden oluşan Türkiye’nin en büyük rüzgâr enerji santrali  yatırımcısında yönetici pozisyonunda  görev aldım. Uzmanlığım faaliyetteki  rüzgâr enerjisi santrallerinde İşletme ve  Bakım yönetimidir. Yeni görevimde, Da nimarka menşeili uluslararası bir kanat  servis firmasının bölge direktörlüğünü  yapıyorum. Bunun yanı sıra Amerika  Birleşik Devletleri menşeili dünyanın en  büyük endüstriyel meteoroloji hizmeti  veren DTN firmasının Türkiye temsilciliğini yürütüyorum.

Devamını oku

Metal Tedarikçileri ve Bileşenleri

Enerji sektörü için iletken tel ve bara tedarikinde yüksek standartlar: Sar Power

Yayın tarihi:

-

Yazar

Sar Power®, yenilenebilir enerji pazarındaki büyük üreticilere esnek bakır iletken, kaynaklı bakır/alüminyum parçalar ve monte edilmiş hazır kit ürünler sunuyor.

Sar Makina San. ve Tic. AŞ, 1991 yılında Türkiye’nin lider bakır üretici Sarkuysan Elektrolitik Bakır AŞ tarafından kurulmuş olan mühendislik, üretim ve taahhüt firmasıdır. Firma, Kocaeli’nin Darıca ilçesinde, 13,000 metrekare kapalı, toplamda 16,000 metrekare alana sahip fabrikada üretim faaliyetlerine devam etmektedir. Sar Makine; enerji endüstrisi, tel ve kablo sektörüne bara, kağıt izoleli iletken tel, tel çözücü, tel sarıcı, tel bükme makinesi, bobin sarıcı makine, çelik tel ve kablo makaraları, komple kalay kaplama hattı, emülsiyon filtre sistemi gibi ürünlerle başarıyla hizmet etmektedir. Firmanın ana ürün grupları şu iki başlık altında toplanmıştır:

Enerji bölümü: Bara & kağıt izoleli iletken tel

Makine ve ekipman bölümü: Çelik tel ve kablo makaraları, makine ve yardımcı ekipmanlar.

Enerji sektörünün yüksek kalite standartlarına uygun iletken tel ve bara tedariki

Sar Power®, Sar Makina San. ve Tic. AŞ firmasının enerji endüstrisine hizmet eden markasıdır. Geniş kapsamda, trafo, şalt pano, konverter, jeneratör, enerji hücreleri batarya hücreleri kısaca mükemmel elektrik iletiminin ihtiyaç olduğu yerlere bakır, alüminyum bara ve kağıt izoleli iletken tel tedariki sağlamaktadır. 

Sar Power®, bara ve izoleli iletken tel üretimi konusunda uzman ve konusunda Türkiye’de lider bir firmanın markasıdır. Son yıllarda özellikle yenilenebilir enerji pazarındaki büyük üreticilere esnek bakır iletken, kaynaklı bakır / alüminyum parçalar ve monte edilmiş hazır kit ürünler sunmaktadır. Hızlı aksiyon ve kaliteli çözüm anlayışıyla öne çıkan firma, “Bir tedarikçiden daha fazlası…” mottosunu benimsemiştir.

Güçlü referanslar

Enerji sektöründe hem yurt içi hem de yurt dışından birçok güçlü firmayla iş ortaklıkları bulunan Sar Power®’ın referansları arasında; Siemens Gamesa, Enercon, Schneider Electric, General Electric, Siemens, Sarkuysan, Best Elektromekanik, Astor Transformatör, Leroy-Somer, Nidec ASI, ABB Power Grids, Schlomo Group, Doosan Power, Sönmez Transformatör ve Metal Center yer alıyor.

Devamını oku

Kompozit Materyaller

Nordex ve TPI işbirliği kanatlanıyor

Yayın tarihi:

-

Süregelen piyasa momentumunda ve sipariş alımında meydana gelen küçük geri çekilmeye rağmen  Nordex Grubu ve Amerikan rotor kanadı üreticisi TPI Composites, Türkiye ve Hindistan’da işbirliğine ek olarak stratejik ortaklık üzerinde de anlaşmaya vardılar. Bu yenilikçi işbirliği modelinin bir parçası olarak Nordex Grubu Meksika, Matamoros’taki rotor kanadı üretimini üç yıllığına TPI’ya transfer edecek. Temmuz 2021’de başlayacak bu süreçte iki ortak, daha çok Amerika piyasalarına yönelik yapılan üretimin verimliliğini ve kalitesini, TPI’nın rotor kanadı işleme teknolojisindeki benzersiz uzmanlığıyla katlayarak artıracaklar.

Nordex işletmesi şu anda iki tip rotor kanadı üretiyor. TPI işletme devralacak ve Nordex Grubu’na özel üretime başlayacak. Anlaşma ayrıca işletmenin 2024 yılında tam çalışır durumda Nordex Grubu’na geri verilmesini de içeriyor. Ayrıca, üretim sürekliliğinin sağlanması için ek bir madde de bulunuyor. Buna göre, TPI Matamoros’taki Nordex rotor kanadı işletmesinin 1500 çalışanını da bünyesine katacak.

Anlaşma, küresel imalat ayak izini bir adım daha artırıp temel bileşen tedarik zincirindeki esnekliğini artıran Nordex için bir dönüm noktası daha anlamına geliyor.

Nordex grubu CEO’su José Luis Blanco, “Meksika’da güçlü bir ayağı bulunan, rotor kanadı üretiminde küresel lider TPI ile stratejik ortak olduğumuz için memnunuz. Bu ortaklık gelecek yıllardaki karlı büyümemizi güvence altına almamıza ve hızlı teslimat ve özellikle ABD müşterilerimiz için teslimatta yüksek güvenilirlikle ilerleyen zamanlardaki piyasa fırsatlarını  yakalamamıza imkan tanıyor. Bu da dünya çapında diğer stratejik etkinlikler için kaynaklarımıza odaklanmamızı sağlıyor”, dedi.

TPI CEO’su Bill Siwek ise “Nordex’in Meksika’da kanat imalatlarıyla ilgili olarak bize güvenmesi ve TPI ile ilişkilerini genişletmesinden memnunuz. 2013 yılından bu yana küresel çapta güçlü ilişkimiz devam ediyor” dedi.

Nordex Grubu ve TPI, uzun süredir, 2013 yılından bu yana birlikte çalışıyorlar. Nordex Grubu, rotor kanatlarını Türkiye’de TPI’dan tedarik etmekteydi. 202o yılından itibaren Çin’de, 2021 yılından itibaren de Hindistan’da da TPI’dan satın alıyor.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler