Connect with us

Genel

LMS yıldırım akımı ölçüm sistemi

Yayın tarihi:

-

 

Rüzgar türbinli elektrik santrallerinin karlılığını artırmak için inşaat maliyetlerini aşağıya çekmek önemli bir konu olduğu kadar ,işletme ve bakım maliyetlerinin de düşürülmesi gerekir. Phoenix Contact da LMS yıldırım akım ölçüm sistemini özellikle bu amaca uygun olarak (Şekil 1) yıldırımların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi için geliştirmiştir. Rüzgar türbini tedarikçisi Suzlon Eifel bölgesinde yeni izleme sistemini test etmektedir.

 

2011 yılı sonu itibariyle, rüzgar türbinleri tarafından üretilen toplam güç dünyada 230 GW oldu (her yıl eklenen 40GW) [1]. Rüzgar santrallerinin daha ekonomik hale getirmek için, işletme durumları ve stres parametrelerinin izlenmesi gerekmektedir . Bir alanda yıldırım etkisi olduğunda yüksek gerilimler oluşabilir . Yıldırım doğrudan hasara yol açabileceği gibi , devam eden operasyon sonucunda türbinde hasar oluşabilir. Kapsamlı bir aşırı gerilim koruma sistemi elektrikli ve elektronik bileşenleri korumak için gereklidir [2].

Yıldırım Darbesinin Detaylı Kayıtı

Rotor bıçaklarının mekanik yapısında ve tahrik kısmı ile alakalı sorunları algılamak için, türbin komponentleri düzenli olarak planlanan bakım kontrolleri ile takip edilmelidir. Ancak, yıldırım nedeniyle rüzgar türbininde oluşabilecek stres hesaplanmaz. Phoenix LMS yıldırım akım ölçme sistemi ile, yıldırım akımları kaydedilir ve uzaktan değerlendirilebilir. Bu şekilde akım karakteristik değerleri belirlenir ve yıldırım olayı tarih ve saat ile kaydedilir. Yıldırım akımının karakteristik değerleri akım genliği ve maksimum akım içerir. Sistemdeki üç adet sensör ile yıldırımdan etkilenen özel rotor bıçağı tespit edilebilir. Değerlendirme birimi hub yüklü ve fiber-optik kablo (Şekil 2) üzerinden sensörlere bağlanır.

Ölçme Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Detaylı yıldırım verilerini değerlendirmek için kayıt edilen bilgilere uzaktan erişim çok önemlidir. Bu şekilde yıldırımlar nedeniyle türbinde oluşan  stresi değerlendirmek ve gerekli bakım çalışmalarını planlamak mümkündür. Bilgilere bir Ethernet arabirimi üzerinden erişilebilir. Oluşan her yıldırım için bir darbe sinyali gönderilir. Bu sinyal, bir sayaç ile kaydedilebilir ya da bir kontrolöre bağlanabilir. Böylece yıldırım akımı tipik karakteristik değerlerine Ethernet üzerinden ulaşılabilir. Bu değerlere bağlı olarak, genel bir bakım ,acil onarım ya da tam bir türbin kapatma planlanabilir. Diğer bir yandan gereksiz bakım işleri, pahalı takip denetimleri önlenmiş olur; özellikle offshore rüzgar parkları için bu işlemler için pahalıya mal olur.

GSM üzerinden iletişim

Yapılandırılabilir IP adresin sayesinde, ölçüm sistemi sorunsuz herhangi bir ağ yapısına entegre edilebilir. Ancak, ağ bağlantısı veya hub ile nacelle arasında kablosuz bağlantı her zaman mümkün değildir. Özellikle eski rüzgar türbinleri genellikle farklı bir yaklaşım gerektirir.Bir mobil ağ aralığı içinde ise, iletişim mevcut ağ yapısı, bağımsız olarak ele alınabilir. GSM modem ile kısa mesaj göndermek mümkün olduğu gibi, röle sinyali kullanılablir ve Web arayüzü erişilebilir. Bu şekilde, ayarlar ayarlanabilir ve ölçüm verileri uzaktan değerlendirilebilir. Güvenilir bir güç kaynağı gereklidir (Şekil 3) 

Suzlon 

Suzlon, rüzgar santrallerinin dünyada en büyük beşinci üreticisidir. Hindistan merkezli Suzlon, yıldırım ve aşırı gerilim koruma sistemleri gibi rüzgar türbinleri için geliştirme çalışmalarını yürütmektedir. LM-S yıldırım akım ölçme sistemi şu anda Eifel bölgesinde Bitburg Suzlon fabrikasında sıkı testlere tabiidir. Öncelikle rotor bıçakları etkileyen yıldırımlar kayıt ve ayrıntılı olarak ölçülmektir. Sensörler, her rotor kanadının dibinde bulunan yıldırım akım tutucuya monte edilir; Değerlendirme birimi göbek üzerine monte edilir. 80 m kule yüksekliği ve 85 metre rotor çapına sahip bu 2 MW türbin, bir hub erişme, sepetli vinçler tavan kapaktan mümkündür.

Türbin kurulum yeri – özellikle göbek üzerindeki –  bir dizi zorluklar gerektirir. -20 ° C den + 60 ° C aralığında Mevsimsel sıcaklık dalgalanmaları, özellikle tepe sıcaklıklarında aşırı strese neden olur. Buna ek olarak, hızlı çevirerek rotor bıçakları neden sürekli titreşimler sistemi için streslidir. Hub ın tüm sistem bileşenleri fiber-optik kablolar gibi çok esnek olması gerekir. Sensörlerin deşarj telleri merkezli olması – bu iyi ölçüm doğruluğu (Şekil 4) sağlar. Herhangi bir rotor bıçakları sallantısında sensörlerin konumu değişmemelidir.

Neden Yıldırım analizi?

Suzlon öncelikle yıldırım parametrelerinin neden oldukları hasarı tam olarak öğrenmek için yıldırım etkisini ölçer. Bir yıldırımın bir rotor bıçak üzerinde farklı etkileri olabilir. Şanzıman, elektrik sistemi ve rotor kanadı üsleri ve göbek arasındaki yatakları ,bıçak  yapısı, zarar görebilir. Tüm yıldırım ve hasar değerlerinin geniş bir veri toplaması ile, bakım işleri çok daha verimli yönlendirilebilir. Bu bile zaman çizelgelerine dayalı ve gereksiz kesintileri önlemek için yardımcı olur ‘kestirimci bakım,’ içerir. Bu avantajları nedeniyle, kapsamlı sistem izleme Suzlon için giderek önem kazanmaktadır

Komple İletişim Çözümleri

Kendi değerlendirme sonuçları ve iletişim kurmak için, Suzlon en Bitburg testi türbini Phoenix Contact ürünleri ile tam bir çözüm kullanır ; Kontrol kabininde ön-kablolu (Şekil 5) güç kaynağı, değerlendirme birimi, aşırı gerilim koruyucusu, GSM modem ve bağlantı klemensleri. Bu sistemden veri dahil GSM modem üzerinden bağımsız rüzgar türbininin kendi iletişim sistemi ile iletilir.

Devamını oku
Reklam
Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

SÜT-D’den Dünya Temizlik Günü Çağrısı

Yayın tarihi:

-

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği, 19 Eylül Dünya Temizlik Günü’nde dijital yaşamı temizleme çağrısı yaparak, dijital karbon ayak izini düşürerek, enerji tüketiminin kesemize ve iklim değişimine maliyetini azaltmaya dikkat çekti.

 19 Eylül Dünya Temizlik Günü, daha temiz ve sağlıklı bir gezegen için atık toplanmasının, yaygın bilinç yaratılmasının hedeflendiği 180 ülkeyi birleştiren küresel sivil hareketlerin en büyüklerinden biridir. Bu yıl, pandemide riskleri en aza indirerek temizlik için “Haydi Yapalım, Dijital Atıkları Temizleyelim ve Doğayı Koruyalım” diyen Let’s Do It Dünya Vakfı’nın sivil eylemi başlattığını belirten İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “SÜT-D olarak Let’s Do It Türkiye’nin dijital temizlik hareketine katılacağız ve yeşil gücümüzü ülkemizin dijital karbon ayak izini düşürmek için ortaya koyacağız dedi.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu

Gördüğümüz ve görmediğimiz atıklarımız mühim

Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Evimizde, okulumuzda, işimizde, yolda, tarlada, ormanda, dağda, denizde, gölde, nehirde, yaşarken, uğraş verirken, gezip eğlenirken hep atığımız çıkar. Kâğıt, plastik, ahşap, cam, metal, atık bitkisel yağ, ömrünü tamamlamış madeni yağ, lastik, akü ve elektrikli-elektronik eşya (e-atık) gibi. Geri dönüştürülebilir atıklarımızı görürüz. Hepsinin ulusal servet olarak atık sektörümüzde işlenip katma değer kazanması için duyarlı yurttaş katkımız mühim. Bir de görmediğimiz dijital atıklarımız var. Teknoloji kullanırken bilgisayarımız, dizüstü bilgisayarımız, akıllı telefonumuz var. Bu harika sayısal dünyamızda, dijital evimizde bize özel dosya, fotoğraf, oyun, videolar, yedekleri, e-posta kutumuz, kullandığımız ve kullanmadığımız dosyalar ve uygulamalar var. Dijital eğitim var. Bize hizmet sunan kablolu-kablosuz erişim ağları, dijital veri merkezleri-sunucular, dijital telefon santralleri, e-alışveriş siteleri, e-bankacılık da var. Her yerde, çevrimiçi yaşamda dijital atığa neden oluyoruz” dedi.

Dijital Evimizde Karbon Ayak İzimizi Düşürerek Doğamızı, İklimimizi Koruyalım

Dijital evimizde, internet kullanırken ve cihazlarımızda elektrik tüketiyoruz. Bu tüketimle küresel sıcaklık artışına, iklim değişimine neden olan sera gazları salınıyor. Bir internet araması yaptığımızda, e-posta yolladığımızda bizler küçük bir elektrik tüketimiyle karbon ayak izi yapıyoruz. Ancak veri merkezleri, akıllı sunucular enerji yoğun hizmet sunarak yüksek elektrik tüketimi ile yüksek karbon ayak izi yapıyorlar diyen Prof. Karaosmanoğlu, “4,1 milyar insan, dünya nüfusunun %53,6’sı internet kullanıyor.Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas’ın değerlendirmesine göre, küresel sera gazı salımlarının %3,7’sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacığı küresel sera gazı salımlarına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımların 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor. Sonuç, çevrimiçi gezinmenin, çalışmanın, enerji tüketiminin kesemize akçeli, yüksek karbon ayak iziyle gezegenimize iklim değişimi bedeli yüksek demek. Dijital evimizi mutlaka temizlemek gerekli demek” bilgisini verdi.

Dijital Temizlik Hareketine Katılalım

Prof. Karaosmanoğlu dijital atıklarımızı silerek temizleme, e-posta kutularımızı ve dosyalarımızı düzenleme gereği vurgusu yaparak, depolama alanı, hız, zaman ve düzen kazanarak dijital evimizde, çevrimiçi başarılı olmak için Dijital Temizlik Hareketine Katılım çağrısı yaptı.

Devamını oku

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com