Connect with us

Sektör Haberleri

Sektörün iletişim platformu Wind Operation Forum, üye kabulüne başladı

Published

on

Wind Operation Forum nedir? Sektöre ne tür katkılar sunmayı amaçlıyorsunuz?

Wind Operation Forum en basit anlamda bir iletişim platformudur diyebiliriz. Servis ve Operasyon ile ilgili çalışan bütün paydaşlar bilir ki aslında bu dönem, yüksek düzeyde çalışan odaklı bir dönem ve dolayısıyla bilgi paylaşımının ve tecrübe aktarımının önem kazandığı bir süreç. Aslında bu iletişimi farklı seviyelerde ve farklı platformlarda yapıyoruz, fakat Wind Operation Forum, gerçek zamanlı bir erişim ile kullanıcılara bu paylaşımları anında yapmalarını sağlayacak ve buradan elde edecekleri çözüm önerileri, bilgiler ve görüşleri çalışma ortamlarından kolaylıkla takip edebilecekler. Dolayısıyla sektördeki operasyonla ilgili olan işletmeci arkadaşlara, bir çatı altında birleşerek, senelerdir biriktirdikleri deneyimlerini diğer yeni yatırımcılarla paylaşmak ve deneyimli işletmeciler arasında da bilgi paylaşımını sağlayarak sektörde sadece tedarikçilerin değil yatırımcıların da deneyimleri ile bu dönemi yönlendirmelerini sağlamayı hedefliyoruz. Türkiye’de yer alan tüm santrallerin tek bir iletişim noktasında buluşup sorunlarına çözüm araması, deneyimlerini paylaşması ve birbirleriyle her an her konuda temas halinde olmalarının yatırımcılara son derece yüksek bir değer katacağını düşünüyorum. 

Sektör temsilcileri ve profesyoneller forumda neler bulacak?

Forum iki ana platformdan oluşuyor: Türbin spesifik ve genel konular. Türbin spesifik platformda, Türkiye’de işletmede olan hemen hemen her tip türbin modeli için bir grup mevcut. Dolayısıyla aynı model türbin işletmecileri arasında model spesifik paylaşımlar yapılabiliyor. 

Genel paylaşım platformunda ise rüzgar sektörüne yönelik her türlü konuyu tartışmak mümkün. Burada tedarikçi değerlendirmeleri, sektördeki gelişmeler, mevzuat değişiklikleri gibi merak edilen her türlü konu için bir başlık açılabiliyor.

Dünyada benzer platformlar var mı? Bu platformlar sektöre nasıl katkılar sunuyor?

Benzer platformlar var. Bunları alternatifi olarak tedarikçilerin de kurdukları ve yatırımcılara yönelik kullanıcı forumları da mevcut. 

Yurtdışındaki bu platformlar, uluslararası şirketlerin operasyon faaliyetleri ile ilgili birbirleriyle temas halinde olmalarını, farklı ülkelerdeki uygulamaların detayları hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlıyor. 

Bunun yanında, yatırımcı temsilcileri, sektörde ihtiyaç duydukları süreç, doküman, uygulama vb. ihtiyaçlarını da ortak katkılar ile bu platformda birlikte oluşturuyorlar. Spesifik model ve ekipmanlara yönelik teknik analizler yapılıyor. Örneğin o modele ilişkin en fazla sorun yaratan 3 ana konu belirlenerek şu ana kadar uygulanan çözümler ve tedarikçi performansları vb. tartışılıp rapor haline getiriliyor ve üyeler ile paylaşılıyor. 

Webinar ve online konferanslar da yine üyelerin belirlediği konular ile ilgili düzenli olarak organize ediliyor. 

Üyelik süreci hakkında bilgi verir misiniz?

Öncelikle bu platformun, yatırımcı firmaların, operatif santrallerinde, rüzgar enerjisinden sorumlu saha veya ofis çalışanı her bir personelin üye olabileceği bir platform olduğunu belirtmek istiyorum. Kurumsal üyelik dahilinde, firma çalışanları arasında herhangi bir üye kısıtlaması yapmıyoruz. Tek bir kurumsal üyelik altında o firmada çalışan her personel foruma üye olabiliyor. 

Öncelikle üyelik talebi info@windoperationforum.com adresine iletiliyor. 

Biz de Kurumsal Üyelik Formunu paylaşıyoruz. Firma ve talep edilen üye bilgileri ilave edilerek firma tarafından onaylanan form tarafımıza geri gönderiliyor ve üyelikler aktive ediliyor. 

Bundan sonra da üye listesinde yer alan personelin www.windoperationforum.com adresinden forum linkine girerek hesap açması, forumu kullanması için yeterli oluyor.  

Türkiye’de rüzgar enerjisi sektöründe işletme/operasyon dönemini -olanaklar ve kısıtlılıkları da göz önünde bulundurarak- nasıl değerlendiriyorsunuz?

Enerji sektöründe ve dolayısı ile rüzgar enerjisi alanında, işletme ve operasyon dönemimin, yatırımların hayat döngüsünde önemli bir kısmını temsil ettiğini düşünüyorum. 

Türkiye’de yaklaşık 10 GW’lık kurulu güç dahilinde 300’e yakın santral ile birlikte 2019 verilerine göre 13.300 kişilik bir istihdam sağlayan bir sektöre sahibiz. Türkiye, Avrupa’daki rüzgar enerjisi alanında kurulu güç olarak ilk 7 ülke arasında yer alıyor. Bununla birlikte gelişmiş bir sanayi altyapımız da mevcut. Türbin ana ekipmanlarını ve birçok yan ürünü imal edebiliyoruz, mühendislik ve Ar-Ge alanında da faaliyetlerimiz var ve birçok yetkinlikte işletme ve bakım döneminde faaliyet gösteren deneyimli firmalarımız, Türkiye dışında da aktifler. Bu firmalar arasında vinç tedarikçileri, kanat/kompozit bakım tamirleri yapan firmalar, muayene/ölçüm faaliyetleri yapan firmalar, türbin bakımlarını yapan yerel firmalar ve daha birçok alanda uzmanlaşmış, spesifik yetkinlikler kazanmış firmalar var. 

Ayrıca yatırımcı firmalarımız da bu süreçte oldukça deneyim kazandı. Yatırımların artmasıyla birlikte, operasyon ekiplerinin yetkinlikleri de arttı, hatta birçok alanda örneğin yazılım/mühendislik faaliyetlerinde oldukça önemli gelişmeler kaydettiler. Özellikle saha teknik ekiplerimizin Avrupa’daki ekipler seviyesinde hatta daha yetkin bir düzeyde olduğunu düşünüyorum. Dolayısı ile rüzgar enerjisi operasyon faaliyetleri göz önüne alındığında olgun piyasa koşullarına sahip olduğumuza inanıyorum.

Bununla birlikte Türkiye’de kurulu türbinlerin 2020 yılı itibariyle de ortalama yaşı 7 oldu.  Türbin servis tedarikçi sözleşmelerinin sona ermesiyle birlikte ve bu zamana kadar tedarikçiler ile birlikte edinilen deneyimler dahilinde, yatırımcıların hem kendi kaynaklarını hem de yerel tedarikçi ağını daha yoğun kullanacağını ve böylece yukarda bahsettiğim sektörde yer alan her bir oyuncu adına (majör operasyon, arıza giderim, bakım, alarm yönetimi vb.) deneyimin daha da artacağını ve maliyetlerin de makul seviyelere ineceğini düşünüyorum.  

Kısa veya uzun vadede hayata geçirmeyi düşündüğünüz yeni projeler var mı?

Özellikle dijital çözümler ile ilgili bazı projelerim var. Bu konuya yatırım yapan paydaşların bir adım öne çıkacağına inanıyorum. Çünkü sektör bahsettiğim gibi çok dinamik ve maliyet odaklı bir yapıda. Enerji maliyetlerinin en uygun noktalara çekilebilmesi için tüm maliyet kalemlerinin optimize edilmesi gerekiyor. Bunun, dijital dönüşümün santrallerde başlaması ile elde edilebileceğine inanıyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Son olarak, sektör içerisinde değerli yatırımcılarımızın bu röportajımızda bahsettiğimiz Wind Operation Forum platformundan yararlanmalarını sağlamak ve değerli bir üye portföyü oluşturabilmek adına; üyelik tarihinden itibaren 3 ay boyunca forumu ücretsiz olarak kullanabileceklerini hatırlatmak istiyorum. 3 ay sonunda ise tercih ederlerse herhangi bir bedel ödemeden forumdan ayrılabilirler. 

Bu vesile ile de bu sohbet imkânını sağladığı için sizlerin nezdinde tüm Rüzgar Enerjisi Dergisi ekibine teşekkür ediyorum.

Devrim Topçu kimdir?
1999 senesinde Ortadoğu Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun olduktan sonra, 2001 yılında Alstom Power şirketinde satış mühendisi olarak göreve başladım ve böylece enerji sektörüne girmiş oldum.
Daha sonra 2003 yılında Siemens firmasının Alstom Power Endüstriyel Birimini satın almasıyla birlikte Siemens ailesine katıldım ve servis bölümünde kojenerasyon/kombine çevirim santrallerinde yer alan Siemens gaz ve buhar türbinlerinin servis sözleşmeleri ve bakım faaliyetlerine yönelik proje müdürlüğü görevine devam ettim.
Daha sonra 2011 yılı itibariyle Siemens Servis Rüzgar Birimi sorumlusu oldum ve 2020 yılına kadar bu görevimi servis bölge müdürü olarak Siemens Gamesa’da devam ettirdim.
2020 yılı Ekim ayı itibariyle de kurduğum MDT Enerji firmasında özellikle rüzgar santrallerinde işletme ve bakım dönemine yönelik danışmanlık hizmetleri vermeye devam ediyorum.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com