Connect with us

Hollanda, Kuzey Denizi’nde üç yeni rüzgâr çiftliği kuruyor

Published

on

Enerji ihtiyacını sürdürülebilir kaynaklardan sağlamayı hedefleyen Hollanda, Kuzey Denizi’nde üç yeni rüzgâr enerjisi parkı kurmak için harekete geçti.

Hollanda Hükümeti, koalisyon protokolünde yer alan yeni rüzgâr çiftlikleri için Schiermonnikoog, Petten ve IJmuiden açıklarında üç alan belirledi. Parkların inşasına 2024 yılında başlanacak.

Enerji gereksiniminin rüzgâr santrallerinden karşılanması, Hollanda Hükümetinin önceliklerinden biri. Hollanda, 2030 yılında elektrik ihtiyacının yüzde 40’ından fazlasını Kuzey Denizi’ndeki rüzgâr enerjisi parklarından karşılamayı planlıyor.

Kuzey Denizi’ndeki rüzgâr çiftliklerinden elde edilen elektrik miktarı 2023 yılında 4,5 gigawatt olacak. Bu rakam yeni kurulacak 3 parkla birlikte 2030 yılında 7 gigawatta ulaşacak.

Yeni kurulacak rüzgâr çiftlikleri için yaklaşık 20 milyar euroluk yatırım yapılacak. Bu proje ile 2024 -2030 yılları arasında 10 bin kişiye iş olanağı yaratılacak.

Rüzgâr enerjisi parklarının yapımına talip olan şirketler, 2021 yılından itibaren başvuruda bulunabilecek.

Hollanda, rüzgâr çiftliklerini sürdürülebilir enerjiye geçiş için bir köprü olarak görüyor. Ülkedeki enerji ihtiyacının yüzde 80’i içten yanmalı motorlar tarafından karşılanıyor.

Bu bağımlılığı azaltmak için hükümet, 2030’dan sonra da yeni rüzgâr çiftliklerinin kurulmasını planlıyor.

 Avrupa rüzgâr enerjisi piyasasının yüzde 25’i Hollanda’nın elinde

Bu amaçla aralarında balıkçılar ve sahil kentlerinin sakinlerinin de bulunduğu çeşitli kesimlerle görüşmeler yapılarak, yeni alanlar belirlenmeye çalışılıyor.

Hollanda, Avrupa rüzgâr enerjisi pazarının yüzde 25’ini elinde bulunduruyor. Yeni yatırımlarla birlikte bu pay daha da artacak.

Hükümet, ABD ve Asya’ya enerji ihracatı şansını da değerlendirmek için çalışmalar yapıyor.

Norveç ve İsveç kökenli enerji firmaları da, Hollanda açıklarında rüzgâr çiftlikleri kurmak için hazırlık yapıyor. (Kaynak: bbc.com)

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com