Connect with us

Sektör Haberleri

Küresel Rüzgâr Enerjisi kapasitesinde büyük artış bekleniyor

Yayın tarihi:

-

Enerji piyasası araştırma kuruluşu Navigant Research, küresel rüzgar enerji piyasasının 2028 yılına kadar göstereceği gelişime ilişkin bir rapor yayınladı.

Rapora göre, rüzgâr enerjisi sektöründe kurulumlar küresel anlamda 2017’den 2018’e yatay bir seyir izledi. Ancak, bu yatay görünümün ardında, küresel rüzgâr enerjisi piyasalarında büyük değişimler yaşandı. Bazı olgun piyasalar, daha avantajlı politik ortamlar için yapılan düzenlemelere, alt kollardaki azalmalara ya da indirgemelere bağlı olarak yatay ya da azalan büyüme oranlarıyla karşılaştılar. Bununla birlikte, bu değişimler, daha önce rüzgâr enerjisi piyasalarında yer almayan ülkelerdeki artan gelişme oranlarıyla karşılanıyorlar.

Gelecek 10 yılda önemli oranda kapasite artışı olacak

Global Rüzgar Enerjisine Genel Bakış” başlıklı rapora göre 2019-2028 arasındaki dönemde küresel rüzgar enerjisi kurulu gücünün 626,8 GW’lık artış göstermesi bekleniyor. Gelişmenin lokomotifini Asya Pasifik ile Avrupa, Latin Amerika ve Ortaoğu-Afrika’daki geleneksel olmayan piyasalar oluşturuyor. Rüzgâr enerjisinde kara rüzgârı kadar deniz rüzgârı enerjisinde de artış gözleniyor.  Küresel rüzgâr enerjisi sanayisinin gelecek 10 yılda kapasitesini önemli ölçüde artırması bekleniyor. Yeni kapasite değerinin, şimdikinin 10 katına ulaşması tahmin ediliyor. Çeşitli ülke piyasalarının avantajları ve dezavantajları, bü küresel piyasalarda etkin olan rüzgâr türbini OEM’lerinin, ülke ya da bölgeye bağlı olarak piyasa paylarının azalmasına ya da artmasına neden oluyor. 

Bu bağlamda yapılan araştırma, küresel rüzgâr enerjisi piyasasının mevcut ve gelecek gelişme döngülerini değerlendirip, yeni kapasite projeksiyonlarını gerçekleştiriyor. Çalışmada, rüzgârdaki gelişmeye bağlı piyasa sorunlarının analizi yapılıyor. Enerji anlaşması ihale meblağları, hacimleri ve ilgili politika ve piyasa ortamları gibi engeller ve destekler ele alınıyor. 

Sektör Haberleri

Lisanssız yönetmeliğinde değişiklik

Yayın tarihi:

-

resmi gazete-kararname-enerji-verimlilik

Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin Diğer hükümler başlıklı 37. maddesinin 6. fıkrasında değişiklik yapıldı.

Değişiklik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından belirlenen verimlilik değerini sağlayan kategorideki kojenerasyon tesislerinde kullanılacak malzemeler için “ilgili standartlara göre imal edilmiş, garanti kapsamında ve son beş yıl içerisinde üretilmiş olma” şartı için muafiyet getirildi.

Resmi Gazete’nin ilgili nüshası için buraya tıklayınız.

Devamını oku

Sektör Haberleri

YEKDEM’de süre 6 ay uzatıldı

Yayın tarihi:

-

Resmî Gazete’nin bugünkü nüshasında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile mevcut YEKDEM desteklerinden yararlanmak için geçerli olan 31 Aralık 2020 tarihine kadar devreye girmiş olma şartı 30 Haziran 2021 tarihine ertelendi.

Resmî Gazete’nin 31248 sayılı nüshasında yer alan karar ile devreye girecek elektrik üretim tesislerine sağlanacak yerli üretim desteği için verilecek sürenin de 5 yıl uzatılacağı hükmü getirildi.

Cumhurbaşkanlığı Kararı şu şekilde:

“17/9/2020 TARİHLİ VE 2949 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARININ EKİ KARAR

MADDE 1- (1) 1/1/2021 tarihinden 30/6/2021 tarihine kadar işletmeye girecek olan Yenilenebilir Enerji Kaynakları (YEK) Destekleme Mekanizmasına tabi YEK Belgeli üretim lisansı sahipleri için, 10/5/2005 tarihli ve 5346 sayılı Yenilenebilir Enerji Kaynaklarının Elektrik Enerjisi Üretimi Amaçlı Kullanımına İlişkin Kanunun Kanuna ekli I sayılı Cetvelde yer alan fiyatlar 31/12/2030 tarihine kadar uygulanır.

(2) 1/1/2021 tarihinden 30/6/2021 tarihine kadar işletmeye girecek YEK Belgeli üretim tesislerinde kullanılan mekanik ve/veya elektro-mekanik aksamın yurt içinde imal edilmiş olması halinde, bu tesislerde üretilerek iletim veya dağıtım sistemine verilen elektrik enerjisi için 5346 sayılı Kanuna ekli I sayılı Cetvelde belirtilen fiyatlara, üretim tesisinin işletmeye giriş tarihinden itibaren beş yıl süreyle aynı Kanuna ekli II sayılı Cetvelde belirtilen fiyatlar ilave edilir.

MADDE 2- (1) Bu Karar yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- (1) Bu Karar hükümlerini Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı yürütür.”

Devamını oku

Sektör Haberleri

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan doğal gaz müjdesi

Yayın tarihi:

-

Hafta içinde, Cuma günü bir müjde açıklayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kulislerde dolaşan doğal gaz bulunduğu yönünde açıklama yapacağı söylentilerini doğru çıkardı ve Dolmabahçe Ofisi’nde gerçekleştirdiği ‘Millete Sesleniş’ konuşmasında, “Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz’de gerçekleştirdi” müjdesini verdi.

Erdoğan, “Fatih sondaj gemimiz Tuna-1’deki sondajında hamd olsun 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi keşfetmiş durumda” ifadelerini kullandı.

2019 yılında 45 milyar metreküp gaz tükettiği düşünüldüğünde rezervin ülkenin ihtiyaçlarına 7 yıl yeteceği anlaşılıyor. Türkiye’nin Rusya’dan aldığı doğalgazın metreküp fiyatı göz önüne alındığında ise rezervin büyüklüğü 60 milyar dolar civarına karşılık geliyor.

Bulunan rezervle Türkiye’nin mevcut gaz rezervi, trilyon feet cinsinden 3.4 trilyon feet düzeyine ulaşıyor ve Dünya kuru doğal gaz rezervi sıralamasında sıralamasında Polonya’nın arkasından 54. sıraya yükseliyor.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com