Connect with us

Küresel Rüzgâr Enerjisi kapasitesinde büyük artış bekleniyor

Published

on

Enerji piyasası araştırma kuruluşu Navigant Research, küresel rüzgar enerji piyasasının 2028 yılına kadar göstereceği gelişime ilişkin bir rapor yayınladı.

Rapora göre, rüzgâr enerjisi sektöründe kurulumlar küresel anlamda 2017’den 2018’e yatay bir seyir izledi. Ancak, bu yatay görünümün ardında, küresel rüzgâr enerjisi piyasalarında büyük değişimler yaşandı. Bazı olgun piyasalar, daha avantajlı politik ortamlar için yapılan düzenlemelere, alt kollardaki azalmalara ya da indirgemelere bağlı olarak yatay ya da azalan büyüme oranlarıyla karşılaştılar. Bununla birlikte, bu değişimler, daha önce rüzgâr enerjisi piyasalarında yer almayan ülkelerdeki artan gelişme oranlarıyla karşılanıyorlar.

Gelecek 10 yılda önemli oranda kapasite artışı olacak

Global Rüzgar Enerjisine Genel Bakış” başlıklı rapora göre 2019-2028 arasındaki dönemde küresel rüzgar enerjisi kurulu gücünün 626,8 GW’lık artış göstermesi bekleniyor. Gelişmenin lokomotifini Asya Pasifik ile Avrupa, Latin Amerika ve Ortaoğu-Afrika’daki geleneksel olmayan piyasalar oluşturuyor. Rüzgâr enerjisinde kara rüzgârı kadar deniz rüzgârı enerjisinde de artış gözleniyor.  Küresel rüzgâr enerjisi sanayisinin gelecek 10 yılda kapasitesini önemli ölçüde artırması bekleniyor. Yeni kapasite değerinin, şimdikinin 10 katına ulaşması tahmin ediliyor. Çeşitli ülke piyasalarının avantajları ve dezavantajları, bü küresel piyasalarda etkin olan rüzgâr türbini OEM’lerinin, ülke ya da bölgeye bağlı olarak piyasa paylarının azalmasına ya da artmasına neden oluyor. 

Bu bağlamda yapılan araştırma, küresel rüzgâr enerjisi piyasasının mevcut ve gelecek gelişme döngülerini değerlendirip, yeni kapasite projeksiyonlarını gerçekleştiriyor. Çalışmada, rüzgârdaki gelişmeye bağlı piyasa sorunlarının analizi yapılıyor. Enerji anlaşması ihale meblağları, hacimleri ve ilgili politika ve piyasa ortamları gibi engeller ve destekler ele alınıyor. 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com