Connect with us

Genel

Nordex, Ukrayna “ Syvash” projesinin ikinci etabı için sipariş aldı

Yayın tarihi:

-

Siparişe şimdi de, “Syvash”ın 113.1 MW ile final etabı dahil oldu. Nordex Grubu, N131/3900 serilerinden 29 türbinin daha tedariği için sipariş aldı. Şubat 2019’da “Syvash” için Nordex Grubu’nun halihazırda, 34 makinalık ve 132,6 MW değerinde siparişi vardı; bu da firmanın Ukrayna piyasasına girişini haber veriyordu. 2020’de tamamlandığında, “Syvash”, 245,7 MW ile Ukrayna’daki en büyük santral olacak.

Syvash’tan elde edilecek elektrik, devletin sahibi olduğu, Ukrayna’nın toptan elektrik piyasası operatörü olan “Energorynok”a satılacak. Rüzgar santralinin tümü tamamlandığında, şebekeye yılda 840,000 MWh temiz elektrik sağlayacak; buysa yaklaşık 100.000 hanenin elektriğine karşılık geliyor. Yıllık karbondioksit emisyonunu ise 465.000 ton azaltması bekleniyor.

Rüzgar santrali, Syvash Gölünün kuzey sahilinde, Kherson bölgesinde kurulacak.

 

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku

Genel

Hydrostor and NRStor Dünya’nın ilk ileri sıkıştırılmış hava enerjisi depolama işletmesini (A-CAES) duyurdu

Yayın tarihi:

-

Yazar

İleri Sıkıştırılmış Hava Enerjisi Depolama projeleri geliştiricisi Hydrostor, Kanadalı enerji depolama projeleri geliştircisi NRStor ile ortak olarak Kanada, Ontario, Goderich’teki A-CAES işletmesinin tamamlandığını ilan etti. Santral, uzun dayanımlı enerji depolamada pivot oluşturacak bir gelişmeye işaret ettiği gibi, yakıtısz (adyabatik) CAES teknolojisinin başarılı şekilde ilk ticarileştirilmesi niteliğini de taşıyor.

Açılış, işletmedeki kurdela kesme töreniyle kutlandı.

Goderich A-CAES işletmesi, en yüksek kapasitenin gerçekleştirilmesi, yardımcı hizmetler ve ticari enerji piyasasına güvenilir entegrasyon amacıyla Ontario Bağımsız Elektrik Sistemi Operatörüyle ticari anlaşma sağladı. Tamamen yakıtsız olan santral, sıfır sera emisyonu ortaya çıkarıyor ve daha temiz, esnek, ekonomik elektrik şebekesine imkan tanıyor.

Hydrostor’un A-CAES Becerisi

1.75 MW üst güç çıktısı, 2.2 MW şarj oranı ve 10 MWh depolama kapasitesiyle, bu başarı A-CAES teknolojisinin işletme boyutundaki ilk örneği olma özelliğini taşıyor. Teknoloji, IESO tarafından belirlenen ara bağlantı, çalışma süresi, performans ve dağıtım standartlarına uygun. İşletme, Hydrostor’un elektrik piyasaları için anlamlı şebeke hizmetleri sağlama konusundaki becerisini de gösteriyor.

A-CAES teknolojisinde hava kompresörünü çalıştırmak için şebekeden elektrik kullanılıyor. Bu da sıcak sıkıştırılmış hava üretiyor. Isı hava akımından çıkarılıyor ve daha sonra kullanılmak üzere depolanıyor. Soğuk sıkıştırılmış hava, ardından yeraltına sevk ediliyor ve daha önceden var olan ya da bu amaçla inşa edilen bir mağarada depolanıyor. Şebekede sevk edilebilir enerji kapasitesine ihtiyaç duyulduğunda, hava tekrar yüzeye taşınıyor, depolanan ısıyı alıyor ve istenen enerjiyi elde etmek üzere hava türbinine yollanıyor.

Proje, Kanada İhracat Geliştirme Merkezi (EDC) tarafından desteklendi. Temiz teknolojileri getirmek amacıyla Kanadalı firmalarla çalışan Kanada Sürdürülebilir Gelişme Ajansı’ndan fon aldı. Ayrıca, Ontario Mükemmeliyet Merkezleri yoluyla Ontario Hükümetinden da fon sağlandı.

Bu ayın başlarında Goderich A-CAES işletmesi, Kuzey Amerika Enerji Depolama Yenilik Ödülünü de aldı. Bu da, enerji depolamadaki ve sanayideki liderliğinin ve olumlu etkisinin göstergesi niteliğini taşıyor.

Devamını oku

Genel

Rüzgarın rengi olur mu?

Yayın tarihi:

-

Yazar

nasa-jüpiter rüzgarlarının rengi

Jupiter’in bu görünümünde, NASA’nın Juno aracı, dev gezegenin “Jet N4” olarak bilinen kuzey yarıküresinde türbulans halindeki bulutları yakalamış. Jupiter dönüşünü 10 saatte tamamlıyor ve bu hızlı dönüş de, bulutlarını gezegenin yüzeyi boyunca uzatarak karanlık kemerlere ve parlak bölgelere dağıtan jet akımları doğuruyor. Jupiter’in yüzeyini belli başlı bir düzine kadar rüzgar süpürüyor, bazılarının hızıysa ekvatorda 480 km/s hıza kadar çıkabiliyor. Serbest bilim insanı Björn Jónsson, renkleri geliştirilmiş bu görüntüyü, aracın JunoCam görüntüleyicisinden gelen verilerle oluşturdu. Ham görüntü, 11 Eylül 2019’da, Türkiye saatiyle 06:31’de, Juno Jupiter’e 22. yakın uçuşunu gerçekleştirirken çekildi. Fotoğrafın çekildiği anda araç, bulutlardan 12.140 metre yukarıda, 45 derece eksenel eğimdeydi.

 

Kaynak: Nasa

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com