Connect with us

Moneta Yayın Grubu ile Mepax partnerlik anlaşması imzaladı

Yayın tarihi:

-

Moneta Yayın Grubu, endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı.

MEPAX küresel çapta 12o firmaya hizmet veriyor

Global düzeyde pek çok büyük sanayi kuruluşunun PR ve reklam yönetimini yürüten Mepax şirketi, portföyünde 16 ülkeden 120 farklı firma bulunduruyor. 120 farklı pazar alanına hizmet sunan şirket; 35 farklı dilde çevirilerle global endüstri marketinin iletişimine hizmet ediyor. 20 yıllık tecrübeye sahip deneyimli kadrosuyla faaliyet gösteren Mepax; uzman mühendis ve danışman ekibiyle teknik çeviriler alanında oldukça iddialı.

Mepax tarafından yıl boyu düzenlenen konferans ve etkinlikler, ortalama olarak 30 farklı ülkeden 1000’den fazla gazeteci ve diğer katılımcıları ağırlamaktadır. Bununla birlikte şirket, 60 ülkede, yılda yaklaşık 35.000 makale yayınlamaktadır.

Mepax’ın hizmet sunduğu markalar arasında; Balluff, Baumer, Rexroth, Brady, Delta, Dorner, Emerson, De Dietrich, Delphin, ePLAN, Fluke, Haimer, Faulhaber, HMS, Huron, Jungheinrich, Kennametal, Bonfiglioli, Bureau Veritas, Kollmorgen, NORD DRIVESYSTEMS, NSK, Tata Steel, Weldmüller, Mayr, Moxa, Pilz, Portescap, Pepperl+Fuchs, ProSoft, Raytek, Seco, Sic, Widia ve Allegion gibi küresel endüstriyel liderler yer almaktadır.

Mepax, iletişim danışmanlığından pazar analizi ve sosyal medya yönetimine kadar geniş bir alanda hizmet sunan, global bir şirket.

Moneta, global pazara açıldı

“Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla 360© Pazar İletişimi anlayışını geliştiren Moneta Yayın Grubu, Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımak için bir adım daha atmış oldu. Geleneksel ve dijital pazarlama anlayışlarını harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Yayın Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla iletişim ve pazarlama hizmetleri sunuyor.

Türkiye sanayisinin gelişmesi ve dünyaya açılabilmesi için global düzeyde çalışmalar yapan Moneta Yayın Grubu; Mepax’la yaptığı partnerlik anlaşmasıyla, Türk firmalarının global faaliyetlerinde hızlı ve etkili sonuçlar elde edebilmesine imkân tanıyacak bir çalışma tarzı başlattı. Bu anlaşma çerçevesinde Mepax’ın halihazırda portföyünde bulunan global çaptaki büyük firmaların Türkiye pazarındaki faaliyetlerini yerelleştirmeleriyle birlikte yeni iş birliği alanları doğmuş olacak.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında, dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Moneta Yayın Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Bilgi Kaynakları

Rüzgâr Adam, bilgi kaynağı olmanın yanında bir eğitim çatısı da sunuyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Rüzgâr Adam eğitici ders içerikleriyle 15 Haziran Dünya Rüzgâr Günü’nde yayın hayatına  başladı. Ders içeriklerini etaplar halinde yayınlayacak olan Rüzgar Adam’da ilk etapta atmosfer ve işleyişi, rüzgar ve oluşumu,  rüzgar ölçümleri, rüzgar enerji santrallerinde  proje geliştirme süreçleri, enerji analizleri, micrositing süreçleri, hukuksal süreçler ve  izin süreçleri, imar planları, şalt merkezinde  bulunan elektriksel devre elemanları, enerji  nakil hatları, proaktif bakım ve bakım sözleşmeleri, GWO eğitimi ve KKD’ler, jeneratör  çeşitleri ve rüzgar türbini çeşitleri, RES’lerde  gürültü ölçümleri ve yangınla mücadele,  hibrit teknolojilerde biyoenerji, küresel iklim  politikaları ve RES’lerde kadınların yeri gibi  konulara değinildi.  

Yakın zamanda ücretsiz bir şekilde çevrimiçi  olarak yayınlanan ve basılı hali meslek liseleri  ve üniversitelere dağıtımı yapılan A’dan Z’ye Rüzgâr Santrali isimli kitapta geçen temel  konuların 3 farklı kısma bölündüğü Rüzgâr  Adam’da 2. etap içeriklerinde kapsamlı bir  şekilde rüzgâr türbini bileşenlerine ve rüzgâr türbinlerinde bakım gibi konulara değinilmesi  planlanıyor ve derslerin çekim işlemleri son  sürat devam etmektedir.  

Eğitici videoların yanı sıra sektörün önde gelen yöneticileriyle söyleyişiler, rüzgâr enerjisi  sektöründe yatırımı bulunan yatırımcılarla  sohbet ve sahada yapılacak vlog çekimleri de  paylaşıma sunulacak. 

Öğrencilerin rüzgâr enerjisi sektörüne oryan tasyonunun ve pratik eğitimlerinin mezuniyet öncesi başlatılıp bu sektöre adım atmalarının  kolaylaştırılabilmesi için, yapılan tüm çalışmalara ek olarak Çeşme Rüzgâr Enerji Santrali’nde bir eğitim çatısı oluşturma çalışma arına başlandı. Bu kapsamda öğrencilerin  kullanımına; tırmanma, kurtarma platformları, rüzgâr ölçümlerinin nasıl yapıldığının  anlaşılabilmesi için bir rüzgâr ölçüm direği,  âtıl durumda olan bir türbine ait türbin parçaları kullanıma sunulacak olup, eğitime katılan  kişilerin kendilerini rüzgâr türbini içerisinde  hissetmelerinin sağlanması hedefleniyor. 

Rüzgâr Adam, bünyesinde her zaman staj yerlere yer vermekte olup Temmuz dönemi  yeni stajyerler öğrencilerin staj süreçleri de  başladı. Stajyerler ofis ortamında izin süreçleri,  rüzgâr ölçümleri, projelendirme safahatları  ve alınan izinler hakkında teorik bilgi sahibi  olup, daha sonrasında Rüzgâr Enerjisi projelerinde kullanılan ve çok büyük öneme sahip  olan WindPro programında birer proje geliştirip sonrasında bu projenin sunumunu yapı yorlar. Ek olarak tüm stajyerler fiziksel olarak  bir rüzgâr enerjisi santralinde bulunup, şalt  merkezini, enerji nakil hattını ve türbinleri  görüp tanıma, türbinde çalışırken kullanılması  zorunlu olan kişisel koruyucu donanımları  tecrübe etme ve sektör paydaşlarıyla tanışma  şansına sahip oluyor.

Rüzgâr Adam’ın eğitim içeriklerine www.ruzgaradam.org ve YouTube üzerin den erişim sağlanabiliyor. Merak edilen tüm  sorular da info@ruzgaradam.org e-posta adresi üzerinden iletilebilir. 

Devamını oku

Yatırımcılar ve Geliştiriciler

Portföyünde 5 RES bulunan Sancak Enerji, hibrit projelere odaklanacak

Yayın tarihi:

-

Yazar

Sağlık, eğitim, enerji, inşaat, gayrimenkul geliştirme, tarım ve hayvancılık, kargo ve lojistik sektörlerinde yatırımları bulunan Sancak Group, enerji yatırımlarıyla gücüne güç katmaya devam ediyor.  Yenilenebilir enerji alanında ilk 5 içinde yer almayı hedeflediklerini açıklayan Sancak Enerji Yönetim  Kurulu Başkanı Necat Sancak 2030 yılında 500 MW kurulu güce ulaşmayı planladıklarını bildirdi.

Bugün işletmede 270 MW kurulu gücü olmak üzere 5 ayrı Rüzgar Enerjisi Santrali  bulunduğunu belirten Sancak Enerji Yönetim  Kurulu Başkanı Necat Sancak, projelere ilişkin şu bilgileri verdi: 

“Kayseri ilinde bulunan 52.8 megavat (MW)  kurulu güce sahip Yahyalı RES, 2016 yılının  ilk çeyreğinde tam kapasiteyle işletmeye  açılmış ve sahamızda 22 adet Nordex marka  N117 2.4 MW kapasiteli rüzgar türbini kullanılmıştır. 2016 yılı Aralık ayında işletmeye  alınan İzmir ilinde yer alan ikinci projemiz  Urla RES ise 18 MW kurulu güce sahip olup,  santralde 6 adet Nordex marka N117 3 MW  kapasiteli rüzgar türbini kullanılmıştır. San cak Enerji, yatırımlarına Konya ilinde bulunan  Bağlar ve Ardıçlı RES projeleri ile devam etmiştir. Kurulu güçleri sırasıyla 103.2 MW ve  62.7 MW olan bu projeler 2019 yılı içerisin de devreye alınmış olup işletmeye açılmıştır.  2019 yılı son çeyreğinde ise İstanbul ili Silivri  ilçesinde bulunan 33 MW kurulu güce sahip  Yamaçtepe-2 RES projesi devreye alınmıştır.  Konya ve İstanbul projelerimizde toplam 53  adet Siemens Gamesa marka G132 model  3.3 MW gücünde rüzgar türbini kullanılmıştır.

2019 yılında Bağlar RES sahamız tamamlandığında 79.2 MWe olarak işletmeye  alınmıştır. 2020 yılında Bağlar sahamızın  lisansında kalan 21 MWe’lik kısım için izin  süreçleri ve başvuruları tekrar yapılmış olup  24 MWm/21MWe’lik ilave bir yatırım yapma  kararı verilmiştir. Bu kapasite için Nordex  firması ile anlaşma sağlanmış olup 5 adet  Nordex marka N133 model 4.8 MW’lık türbin  sipariş edilmiştir. Bu 24 MW’lık kapasitenin  Ağustos 2021 tarihinde devreye alınmasıyla  birlikte Bağlar RES 103.2 MWm/100 MWe  kurulu gücüne yükseltilmiş olacaktır.  

İşletmeye açıldığı tarihten bugüne kadar  Yahyalı RES’te 740 milyon kilovatsaat (kWh),  Urla RES’te 266 milyon kWh, Ardıçlı RES’te  448 milyon kWh, Bağlar RES’te 519 milyon  kWh, Yamaçtepe-2 RES’te ise 137 milyon  kWh olmak üzere toplamda 2,11 milyar kWh  elektrik, temiz ve yenilenebilir kaynak olan  rüzgardan üretilerek tüketicimizin kullanımına sunulmuştur.”

GOLD Sertifikasına sahip Yahyalı RES’in yıl lık 76.000 ton karbon emisyonunu önleyerek  çevreci bir santral olma özelliği gösterdiğini  vurgulayan Sancak, yılda 33.000 ton karbon  emisyonunu önleyen Urla RES için ise VCS  Sertifikası alındığını belirtti ve şunları ifade  etti: “Portföyümüzde bulunan 5 adet Rüzgar Enerjisi Santrali yılda toplam 740 milyon  kWh elektrik üretmekte olup, 325 bin ton  karbondioksitin doğaya salımına engel olur ken; 240 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılamaktadır.”

Yeni projeleri ve yatırım planları hakkında da  açıklamalar yapan Sancak Enerji Yönetim  Kurulu Başkanı Necat Sancak, şunları söyledi:

“Kısa ve uzun vadede Güneş enerjisi alanın da büyümeyi hedefliyoruz. Mevcudumuzda  yer alan Aksaray ilinde 2 MW gücünde Güneş Enerjisi Santralimiz (GES) bulunmakta dır. Güneş enerjisi alanında büyüme hedefi  düşüncesi ile çıkan yeni Hibrit Santral yönet meliği gereği uygun olan santrallerimizden 

Bağlar ve Yahyalı Rüzgar Enerji Tesisleri mizde 20-25 MW kurulu gücüne Hibrit Güneş Enerji Santrali eklemeyi planlamaktayız.  Bununla birlikte gelecekte enerjinin farklı  şekillerde ticaretinin yapılması, enerjinin de polanması, geri dönüşüm ve atıklardan enerji elde edilmesi gibi enerjinin farklı kullanım  alanlarındaki fırsatlarını da değerlendirmek  istemekteyiz.” 

Devamını oku

A'dan Z'ye Rüzgar Santrali

Bölüm 9: Enerji Piyasası ve Satış

Yayın tarihi:

-

Yazar

9.1 Rüzgâr Enerjisi Santrallerinde Satış

Elektrik Piyasası, elektrik enerjisinin üretim, iletim, dağıtım, piyasa işletimi, toptan satış, perakende satış, ithalat ve ihracat faaliyetleri ile bu faaliyetlere ilişkin iş ve işlemlerden oluşan bir piyasadır.

Üretildiği anda tüketilmesi gereken elektrik enerjisinde, tüketim aylara, günlere ve günün saatlerine göre farklılık göstermektedir. Bu sebeple, elektrik enerjisi talebi ve arzının her saniye dengelenmesi gerekmektedir. Elektrik Piyasası’nda yürütülen tüm faaliyetler bunun üzerine ku- ruludur.

2001 yılında yürürlüğe giren 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile Türkiye elektrik piyasasının yeniden yapılandırılması amaçlanmıştır. 2013 yılında yürürlüğe giren 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanunu (EPK) ile 4628 sayılı kanunun pek çok hükmü yürürlükten kaldırılarak 4628 sayılı Kanunu’nun adı Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun olarak değiştirilmiştir. Temel amaçlar açısından eski ve yeni EPK arasında ciddi bir fark yoktur

Elektrik Piyasası faaliyetleri 14.03.2013 tarihinde kabul edilen “6446 Numaralı Elektrik Piyasası Kanunu” kapsamında yürütülmektedir. Bu kanun ile “Elektriğin yeterli, kaliteli, sürekli, düşük maliyetli ve çevreyle uyumlu bir şekilde tüketicilerin kullanımına sunulması için, rekabet ortamında özel hukuk hükümlerine göre faaliyet gösteren, mali açıdan güçlü, istikrarlı ve şeffaf bir elektrik enerjisi piyasasının oluşturulması ve bu piyasada bağımsız bir düzenleme ve denetimin yapılmasının sağlanması” amaçlanmaktadır.

Yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektrik enerjisinin iç piyasada ve uluslara- rası piyasalarda alım satımında kaynak türünün belirlenmesi ve takibi için üretim lisansı sahibi tüzel kişiye Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından Yenilenebilir Enerji Kaynak (YEK) Belgesi verilir. Türkiye elektrik enerjisi sektöründe yenilenebilir enerji santralleri ürettikleri elektriği,

  • İkili anlaşma ile tedarik şirketleri, TETAŞ ya da serbest tüketicilere,
  • Gün öncesi planlama/piyasa ve gün içi piyasa kapsamında PMUM’a,
  • YEK belgelerine istinaden YEK Destekleme Mekanizması (YEKDEM) kapsamında PMUM’a satabilme imkânına sahiptirler.

Burada rüzgâr enerjisi santrallerinin üretim profili kesikli bir seyir izlediğinden bu santraller ikili anlaşma mekanizmasını tercih etmemektedirler. PMUM, 2013 tarihinde yürürlüğe giren 6446 sayılı Elektrik Piyasası Kanuna göre piyasa işletim lisansı alındıktan sonra Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) adı altında yeniden yapılandırılacaktır. Böylelikle şu an PMUM tarafından işletilen GÖP ve GİP, EPİAŞ tarafından işletilecektir. DGP ise MYTM tarafından işletilmeye devam edecektir.

9.1.1 Gün Öncesi Piyasa (GÖP)

Bu piyasa, şu anda TEİAŞ bünyesinde bulunan Piyasa Mali Uzlaştırma Merkezi (PMUM) tarafından yönetilmektedir. GÖP’e katılacak rüzgâr santralleri gün öncesinde, ticaretin gerçekleşeceği ilgili gün için üretim miktarını ve fiyat teklifini PMUM’a bildirir. PMUM gerekli arz ve talep değerlendirmelerini yaparak ticaretin yapılacağı gün için her bir saate ait fiyatları belirler. Belirli zamanlarda da uzlaştırma işlemlerini gerçekleştirerek santrallerin alacak ve borç tutarlarını belirler. Rüzgâr santralleri için bu piyasada en önemli sıkıntı gün öncesinde verdik- leri üretim tahminleri ile piyasa işletim zamanında yaptıkları üretimler arasında sapmaların oluşmasıdır. Bu da santrallere dengesizlik maliyeti olarak yansımaktadır.

9.1.2 Dengeleme Güç Piyasası (DGP)

DGP, arz ve talebin gerçek zamanlı olarak dengelenmesi amacına hizmet etmek üzere, on beş dakika içerisinde gerçekleştirilebilen çıkış gücü değişimi ile elde edilen yedek kapasitenin alış-satışının gerçekleştiği ve sistem işletmecisi tarafından işletilen organize toptan elektrik piyasasını ifade eder. Bu piyasa, TEİAŞ bünyesinde yer alan Milli Yük Tevzi Merkezi (MYTM) tarafından yönetilmektedir. Rüzgâr enerjisine dayalı üretim tesisleri dengeleme birimi olma yükümlülüğünden muaf olup, ilgili piyasa katılımcısı tarafından talep edilmesi ve sistem işletmecisi tarafından uygun bulunması halinde dengeleme birimi olabilirler. Şu anda rüzgâr santralleri için tercih edilen bir piyasa değildir.

9.1.3 Gün İçi Piyasa (GİP)

GÖP’te işlemler fiziki elektrik teslimatından yirmi dört saat önce yapılmakta ve piyasa katılımcıları elektrik üretim ve tüketim planlarını bir sonraki gün için yirmi dört saat olarak sunmaktadır. Böylece Türkiye elektrik üretim–tüketim dengesi yirmi dört saat öncesinden sağlanmaya çalışılmaktadır. DGP ise sistemde öngörülemeyen ve anlık olarak oluşan dengesizlikleri gidermek amacıyla yük alma ve yük atma talimatları verilerek yönetilen bir piyasadır. GİP, bu iki piyasanın yanında katılımcılara daha kısa süre içinde alış satış imkânı sunmaktadır. GİP’te katılımcılar fiziki teslimattan iki saat öncesine kadar elektrik ticareti yapabileceklerdir. Ayrıca GÖP’teki yirmi dört saatlik planlamanın aksine teklifler saatlik olarak verilebilecektir (Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliği, 2009). GÖP’te katılımcıların elektrik üretim-tüketim planlarını bir gün öncesinden yapması, gün içinde öngörülemeyen üretim-tüke- tim değişimlerini telafi etme imkânını ortadan kaldırmaktadır. GİP, gün içinde katılımcılara dengesizliklerini telafi etme imkânı vermektedir. Bunun sonucu olarak; GİP, DGP hacmini düşürerek birincil amacı olan Türkiye elektrik üretim-tüketim dengesinin daha kararlı hale gelme- sine hizmet edecektir. Bu piyasa 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren işletilmektedir. Bu piyasanın özellikle rüzgâr santrallerinin GÖP’te düştüğü dengesizlik miktarını azaltmalarına yar- dımcı olması beklenmektedir. Özetlemek gerekirse:

  • Dengeleme ve uzlaştırma mekanizması 1 Temmuz 2006’da başlamıştır.
  • Gün öncesi planlama ve DGP 1 Aralık 2009’da devreye girmiştir. GÖP ve DGP 1 Aralık 2011’de devreye girmiştir.
  • GÖP, DGP ve GİP 1 Temmuz 2015’te devreye girmiştir.
9.2 Elektrik Piyasası’nda Yer Alan Terimler Nelerdir?

Elektrik Piyasası’nda yer alan önemli terimleri şu şekilde sıralayabiliriz: Dağıtım Tesisi: İletim tesislerinin ve dağıtım gerilim seviyesi 36 kV ve altı gerilim seviyesi ile üretim ve tüketim tesislerine ait şalt sahalarının bittiği noktadan sonraki nihayet direğinden, alçak gerilim seviyesinden bağlı tüketicilerin yapı bina giriş noktalarına kadar, bina giriş ve sayaç arası hariç, elektrik dağıtımı için teçhiz edilmiş tesis ve teçhizat ile dağıtım şirketince teçhiz edilen ya da devralınan sayaçlardır.

İletim Tesisi: Üretim veya tüketim tesislerinin 36 kV üstü gerilim seviyesinden bağlı olduğu üretim veya tüketim tesisi şalt sahasından sonraki nihayet direğinden itibaren iletim şalt sahalarının orta gerilim fiderleri de dahil olmak üzere dağıtım tesislerinin bağlantı noktalarına kadar olan tesislerdir.

Görevli Tedarik Şirketi: Dağıtım ve perakende satış faaliyetlerinin hukuki ayrıştırması kapsa- mında kurulan veya son kaynak tedariği yükümlüsü olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu tarafından yetkilendirilen tedarik şirketidir.

Üretim Şirketi: Sahip olduğu, kiraladığı, finansal kiralama yoluyla edindiği veya işletme hakkını devraldığı üretim tesisi ya da tesislerinde elektrik enerjisi üretimi ve ürettiği elektriğin satışıyla iştigal eden özel hukuk hükümlerine tabi tüzel kişidir.

İmdat Grupları: Can ve mal kaybını önlemek amacıyla sadece elektrik enerjisi kesilmelerinde kullanılan elektrojen gruplarıdır.

Merkezî Uzlaştırma Kuruluşu: Piyasa katılımcıları arasındaki ilgili yönetmelikle belirlenecek olan mali işlemleri yürütmek üzere kullanılan, 6/12/2012 tarihli ve 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’na göre merkezî takas kuruluşudur.

Organize Toptan Elektrik Piyasaları: Elektrik enerjisi, kapasitesi veya perakende alış satışının gerçekleştirildiği ve piyasa işletim lisansına sahip merkezî bir aracı tüzel kişilik tarafından organize edilip işletilen gün öncesi piyasası, gün içi piyasası ile sermaye piyasası aracı niteliğindeki standardize edilmiş elektrik sözleşmelerinin ve dayanağı elektrik enerjisi ve/veya kapasitesi olan türev ürünlerin işlem gördüğü ve Borsa İstanbul Anonim Şirketi tarafından işletilen piyasaları ve Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi tarafından organize edilip işletilen dengeleme güç piyasası ve yan hizmetler piyasası gibi elektrik piyasalarıdır.

Türev Piyasalar: İleri bir tarihte teslimatı veya nakit uzlaşması yapılmak üzere elektrik enerjisinin ve/veya kapasitesinin, bugünden alım satımının yapıldığı piyasalardır.

Önlisans: Üretim faaliyetinde bulunmak isteyen tüzel kişilere, üretim tesisi yatırımlarına başlamaları için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi için belirli süreli verilen izindir.

Perakende Satış: Elektriğin tüketicilere satışıdır.

Toptan Satış: Elektrik enerjisinin ve/veya kapasitesinin tekrar satışı için satışıdır.

Serbest Tüketici: Kurul tarafından belirlenen elektrik enerjisi miktarından daha fazla tüketimi bulunduğu veya iletim sistemine doğrudan bağlı olduğu veya organize sanayi bölgesi tüzel kişiliğini haiz olduğu için tedarikçisini seçme hakkına sahip gerçek veya tüzel kişidir.

Son kaynak Tedariği: Serbest tüketici niteliğini haiz olduğu hâlde elektrik enerjisini, son kaynak tedarikçisi olarak yetkilendirilen tedarik lisansı sahibi şirket dışında bir tedarikçiden temin etmeyen tüketicilere elektrik enerjisi tedariğidir.

Tarife: Elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin iletimi, dağıtımı ve satışı ile bunlara dair hizmetlere ilişkin fiyat, hüküm ve şartları içeren düzenlemelerdir.

Tedarikçi: Elektrik enerjisi ve/veya kapasite sağlayan üretim şirketleri ile tedarik lisansına sahip şirketlere verilen isimdir.

Tedarik Şirketi: Elektrik enerjisinin ve/veya kapasitenin toptan ve/veya perakende satılması, ithalatı, ihracatı ve ticareti faaliyetleri ile iştigal edebilen tüzel kişidir.

Tesis: Elektrik enerjisi üretimi, iletimi veya dağıtımı faaliyeti yürütülen veya yürütülmeye hazır tesis, şebeke veya teçhizattır.

Uluslararası Enterkonneksiyon: Ulusal elektrik sisteminin diğer ülkelere ait elektrik sistemi ile senkron paralel, asenkron paralel, ünite yönlendirmesi veya izole bölge yöntemlerinden birinin kullanılmasıyla işletilmesini esas alan enterkonneksiyonudur.

Genel Aydınlatma: Otoyollar ve özelleştirilmiş erişme kontrollü karayolları hariç, kamunun genel kullanımına yönelik bulvar, cadde, sokak, alt-üst geçit, köprü, meydan ve yaya geçidi gibi yerler ile halkın ücretsiz kullanımına açık ve kamuya ait park, bahçe, tarihî ve ören yerlerinin aydınlatılması ile trafik sinyalizasyonu aydınlatılmasını kapsamaktadır.

Enerji Borsası: Elektrik enerjisinin Gün Öncesi ve Spot Piyasa’da ticarete konu olmasını sağlayan bir organize piyasadır.

Gün Öncesi Piyasası (Spot Piyasa): Bir gün sonrası teslim edilecek uzlaştırma dönemi bazında elektrik enerjisi alış-satış işlemleri için kurulan ve Piyasa İşletmecisi (EPİAŞ) tarafından işletilen organize toptan elektrik satış piyasasıdır.

Gün İçi Piyasası: Elektrik teslimat saatinden en az 90 dakika öncesinde elektrik ticareti ve dengeleme faaliyetleri için kullanılan Piyasa İşletmecisi (EPİAŞ) tarafından işletilen organize bir piyasadır.

Dengeleme Güç Piyasası (Gerçek Zamanlı Piyasa): Elektriğin teslimat saatinde arızalar ve/veya tahmin sapmaları nedeniyle arz ve talebin dengelenememesi durumlarında dengeleme faaliyetleri için kullanılan Sistem İşletmecisi (TEİAŞ) tarafından işletilen ve Piyasa İşletmecisi (EPİAŞ) tarafından uzlaştırılan organize bir piyasadır.

İkili Anlaşma: Gerçek ve tüzel kişiler arasında özel hukuk hükümlerine tabi olarak, elektrik enerjisi ve/veya kapasitenin alınıp satılmasına dair yapılan ve Kurul onayına tabi olmayan ticari anlaşmalarıdır.

 

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com