Connect with us

Endüstrinin güvenlik ortağı Securitas’tan, enerji sektörüne maliyet dostu teknolojik çözümler

Published

on

Securitas, teknoloji ile desteklediği güvenlik çözümleriyle hem riskleri minimize ediyor hem de uzun vadede güvenlik teknolojilerine yapılan maliyetleri düşürüyor. Enerji segmentinde; üretim, dağıtım ve enerji nakil hatları faaliyetlerini kapsayan güvenlik risklerini ve ihtiyaçlarını analiz eden, bu analizler ile olası risk ve ihtiyaçlara özel çözümler geliştiren şirket, 2022 yılında dijitale 39 milyon TL, teknolojiye ise 50 milyon TL’lik yatırım yaparak bu konudaki iddiasını güçlendiriyor.

Securitas Türkiye Enerji Segmenti Lideri Ünsal Kütaruk, odağına teknolojiyi alan Securitas çözümlerini dergimize değerlendiriyor.

Güvenlik, santraller işletmeye alınmadan önce başlıyor. Yeni santral yatırımı yapacaklara önerileriniz nelerdir?

Evet, nasıl ki bir güneş enerji santrali için yer seçimi, panel, invertör tercihleri, fizibilite önemliyse; işletme dönemindeki güvenlik ihtiyaçlarını karşılayabilmek, sorunlarla karşılaşmamak ve en doğrusu da sadece enerji üretimine odaklanabilmek için doğru güvenlik teknolojisi seçimi çok önemlidir.  Teknoloji hayatımızın her alanında olduğu gibi güvenlik alanında da gelişiyor; artık kameralar da akıllandı, yapay zeka özellikli kameralar insanı, aracı farklı bir canlıyı, yağmur damlasını birbirinden ayırarak tespit edebiliyor. Çok çeşitli kurgular bu kameralar sayesinde, sürekli izlemeye gerek olmadan kontrol edilebiliyor. Örneğin bir alanda bir insanın belirli bir süreden fazla zaman geçirmesini, bir sınır hattına dışarıdan bir insan müdahalesini, kameralar sayesinde tespit edebilmek mümkün.

Konu güneş enerjisi santralleri özelinde ele alınacak olursa, bu teknolojiler nasıl fayda sağlıyor?

Bu santraller bildiğimiz üzere oldukça geniş alana sahip. Santralin giriş noktasında görev yapan güvenlik görevlilerinden, uzak noktalarda yaşanabilecek girişimleri gözle görerek fark edebilmesini ya da 7/24 küçük ekranlardaki standart kamera sistemlerden görebilmesini beklemek doğru değil. Zaten yaşanan olaylara baktığımızda birçoğunda bu tarz güvenlik çözümlerini görüyoruz. Aslında bu demek oluyor ki güvenlik için ödenen bedel karşılığını tam olarak bulamıyor ya da yüksek risk içeriyor. İşletme dönemindeki bu riskleri engelleyebilmek, etkin bir güvenlik çözümü eşliğinde tasarruf edebilmek için yatırım aşamasında akıllı analiz özelliğine sahip kameralar tercih edilerek uzaktan izleme çözümleri ile entegre edilmesini öneriyoruz.

Securitas olarak Türkiye’de bu yöntemle güvenlik çözümü sağladığımız birçok enerji santrali, fabrika, otel ve konut mevcut ve hatta bazılarında insansız güvenlik hizmeti de veriyoruz.  Santral çevresinde kurulu akıllı analiz özelliğine sahip kameralar, 7/24 uzaktan izleme merkezimize bağlı çalışmakta ve olası bir ihlal, görüntü operatörünün önüne düşmekte. Operatör tarafından yapılan doğrulama sonucuna göre de kamera üzerinde yer alan IP hoparlör aracılığı ile görerek sesli uyarı yapılmakta ve girişim başarıyla bertaraf edilmektedir. Bu yöntemle sağlanan caydırıcılık başarısının %99’larda olduğunu da ayrıca belirtebilirim. Bu çözüm eşliğinde sonuç olarak ne elde ediyoruz?

7/24 riskin tespiti,

Uzaktan risk yaşamadan caydırıcılık,

Maliyet tasarrufu.

Diğer yandan Securitas olarak bu kamera yatırımlarını 3 ila 5 yıl gibi finansal modellemeler eşliğinde yapabiliyor, yatırım dönemindeki maddi yükü hafifleterek, işletme döneminde santral para kazandıkça ödenmesine olanak sağlayabiliyoruz. Servis ve bakımını da üstlenerek, global sigortalarımız eşliğinde yüksek bir güvence sağlıyoruz.

Securitas olarak özellikle enerji sektöründe en çok hangi risklerle karşılaşıyorsunuz? 

Güvenlik, hayatımızın her alanında olduğu gibi enerji sektöründe de çok önemli. Bir santralin inşaat dönemindeki iş planına göre zamanında devreye alınabilmesi, işletme halindeyken de kesintisiz enerji üretimi, gerek maddi kayıpların önlenebilmesi ve belki daha da önemlisi manevi ve psikolojik problemlerle uğraşmamak adına tüm yatırımcılar için en temel ihtiyaçtır. Güvenlik de bu ihtiyacı sağlayabilmeyi destekleyen en temel faktörlerdendir. İnşaat ve montaj dönemindeki bir enerji santrali, çok çeşitli güvenlik riskleri barındırmaktadır. Yaptığımız veri analizlerine göre iş kazası, yangın, yerel halk tepkisi, sabotaj gibi riskler ön plana çıkarken en çok karşılaşılanı ve bu dönemde yaşanma ihtimali oldukça yüksek olan riskin hırsızlık olduğunu biliyoruz. Değerli malzemelerin erişime açık bulunması, projelerin oldukça büyük alanlara sahip olması, birçok alt işverenle çalışılması bu riskleri beslemektedir. Riskin bu kadar yüksek olduğu projelerin bu döneminde, bekçi veya sadece insanlı güvenlik hizmeti asla yeterli olmamaktadır. Her değerli malzemenin ve riskli alanın başında bir güvenlik görevlisi bulundurmak maliyetleri çok yükselteceğinden en doğru ve ölçülebilir güvenlik çözümü için akıllı güvenlik teknolojileri ve uzaktan izleme hizmetlerinin kullanılmasını öneriyoruz.

Bu konudaki çözümleriniz nelerdir? Projenin başlangıcından itibaren nasıl ilerliyorsunuz?

Güvenlik ihtiyacı bulunan bir enerji santrali projesinin mutlaka yerinde risk analizi yapılmalıdır. Riskler belirlenirken de birçok dinamik dikkate alınmalıdır ki bu noktada tecrübe oldukça önemlidir. Securitas olarak, enerji santrallerine olan yatırımların başladığı ilk yıllardan bu yana birçok santrallerin inşaat döneminde hizmet verdik ve tecrübelerimiz, deneyimlerimiz bu alanda birçok ürün ve hizmet geliştirmemize olanak sağladı. Güvenlik çözümümüzü nasıl belirliyoruz: Öncelikle proje alanında saha keşif ve risk analizlerimizi segment uzmanlıklarımız eşliğinde gerçekleştirip, bir rapor eşliğinde ortaya çıkartıyoruz ve ardından bu risklere karşılık çözümlerimizi belirliyoruz. İşletme dönemindeki enerji santrallerinde de hırsızlık, mala zarar verme, avcılık faaliyetleri, yangın ve sabotaj gibi riskler projenin coğrafi konumuna ve çeşitli dinamiklere göre değişken olmak üzere ön plana çıkmaktadır. Bunları önleyebilmek ve güvenlik maliyetlerinden tasarruf sağlayabilmek adına da santral henüz proje aşamasındayken teknoloji yatırımının doğru seçilmesi oldukça önemlidir.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com