Başbakan Yardımcısı Şimşek: Yenilenebilir enerjiye daha çok teşvik gerekiyor - Rüzgar Enerjisi Dergisi - Wind Energy Magazine
Connect with us

Rüzgar Çiftliği Yatırımcıları

Başbakan Yardımcısı Şimşek: Yenilenebilir enerjiye daha çok teşvik gerekiyor

Yayın Tarihi:

on

Başbakan Yardımcısı Şimşek, “Yenilenebilir enerjiye daha çok teşvik verilmesi gerekiyor. Ülkemiz bu noktada hakikaten doğru yolda” dedi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “TÜSİAD İklim Toplantıları: Düşük Karbonlu Kalkınma Sürecinde Finansmanın Rolü” başlıklı etkinliğin açılışında yaptığı konuşmada, hükümet olarak yenilenebilir enerjiye gerek vergisel gerek teşvik açısından ciddi destek verdiklerini söyledi.

İklim değişikliğiyle mücadelede enerjinin en kritik sektör olduğunu, ulaştırmanın da büyük önem arz ettiğini vurgulayan Şimşek, kişi başına düşen emisyon oranlarının gelişmiş ülkelerde daha yoğun olduğunu, Rusya ve Çin gibi gelişmekte olan ülkelerde de bu yoğunluğun görüldüğünü söyledi.

Mehmet Şimşek, iklim değişikliğine karşı gezegenin artık kendi kendini dengeleyemediğini, karbon salınımına karşı insanların ilave çaba göstermesi gerektiğini vurguladı.

İklim değişikliği, karbon salınımı gibi konuların büyük risk barındırdığına işaret eden Şimşek, UNDP’nin bir çalışmasına göre, düşük dozda küresel ısınma yaşanması halinde 21 trilyon dolarlık bir ekonomik maliyetle karşı karşıya kalınacağını, daha yüksek bir senaryoda bu rakamın 33 trilyon dolara çıkabileceğini söyledi.

Şimşek, “Gerçekten ekonomik maliyetleri çok yüksek olduğu için bugünden şirketlerimizin ve devletin politikalar geliştirerek yatırımları o çerçevede şekillendirerek bunu engellemesi gerekiyor” dedi.

Enerji verimliliğini artırmaları gerektiğini vurgulayan Şimşek, “Yenilenebilir enerjiye daha çok teşvik verilmesi gerekiyor. Ülkemiz bu noktada hakikaten doğru yolda. Gerek güneş olsun gerek rüzgâr ve jeotermal, bütün bu alanlarda ciddi teşvik var. Bunun daha da güçlendirilerek devam ettirilmesi gerekiyor. Çevre dostu ürünlere daha çok teşvik vermek ve onları desteklemek lazım” ifadelerini kullandı.

Çevre dostu teknolojiler, yatırımlar ve enerjinin finansmanında yeni bir döneme girildiğini, doğru fiyatlama ve vergi politikasıyla buraya doğru gidilebileceğini belirten Şimşek, özel sektör ile kamunun bu konuda iş birliğinin önemine dikkati çekti. Şimşek, Paris İklim Anlaşması’na uyumun önemine işaret etti.

Şimşek, yenilenebilir enerjinin toplam enerji tüketimindeki payının her geçen gün arttığını, bu sürece teknolojinin de katkı sunduğunu kaydetti.

“Elektrikli araçların satışı 2040’ta diğer tüm araçları geçmiş olacak”

Başbakan Yardımcısı Şimşek, güneş panellerinin maliyetlerinin hızlı bir şekilde düştüğünü, kapasitenin arttığını belirterek, Türkiye’nin de bu alanda hızlı adımlar attığını, çatılara güneş panellerinin kurulmasının kolaylaştırıldığını, bu konuda yapılması gereken ne varsa yapacaklarını anlattı.

Elektrikli araçların 2040’tan önce geleneksel enerjiyi kullanan araçların önüne geçeceğini dile getiren Şimşek, 2040 yılında elektrikli araçların satışının diğer bütün araçları geçmiş olacağını vurguladı.

“Son 2 yılda yenilenebilir enerjide ciddi adımlar atıldı”

Mehmet Şimşek, “Yenilenebilir enerjinin payı artıyor. 2005’te yüzde 24,5 idi. Yüzde 32’ye çıkmış durumda 2015 itibarıyla… Şu anda güçlü bir şekilde yatırımlarımızın hemen hemen neredeyse tamamı yerli ve yenilenebilir…” diye konuştu.

Tartışmalarda kömür konusunun ön plana çıktığını belirten Şimşek, en son teknolojiyi kullanıp çevreye zararı minimize edecek bir yaklaşım içerisinde olmanın önemine işaret etti.

Şimşek, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide hidroelektriğin yüzde 100 olan payının geçen süreçte yüzde 80’e düştüğünü, yüzde 20’nin ise güneş, rüzgâr, jeotermal gibi kalemlerden oluştuğunu aktardı. Bu rakamların 2015’e ait olduğunu dile getiren Şimşek, son 2 yılda ciddi gelişmeler yaşandığını, güneş ve rüzgârda önemli adımlar atıldığını, bunların devreye girmesiyle yenilenebilir enerjinin toplam enerjideki payının artacağını, toplam yenilenebilir enerjinin içindeki hidroelektriğin payının düşmüş olacağını anlattı.

Türkiye’nin 350 milyar liralık bir kaynağı yenilenebilir enerji ve diğer ilgili alanlara kanalize etmesi gerektiğini belirten Şimşek, sözlerini şöyle tamamladı:

“İnanıyorum ki bu gerçekleşir. Aslında bu yönde öncü olan adımlar da var. TSKB, ilk tahvil ihracını bu çerçevede yaptı. Borsa İstanbul, sürdürülebilir endeksini geliştirdi. BDDK, raporlama noktasında bir çerçeve çizdi. Elâzığ Şehir Hastanesi’nin finansmanı tam da bu çerçeveye uyuyor. Dünyada da örnek olarak görülmeye başlandı.” (Kaynak: aa.com.tr)

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüzgar Çiftliği Yatırımcıları

GÜRİŞ, Kocatepe RES için Enercon’la anlaştı

Yayın Tarihi:

on

Türkiye’nin köklü şirketlerinden GÜRİŞ, Afyonkarahisar-Sandıklı’daki Kocatepe Rüzgâr Enerjisi Santrali için Enercon’la anlaşma imzalandığını duyurdu. Enercon, Kocatepe RES için 116 metre kule yüksekliğine, 127 metre kanat çapına ve 4 MW güce sahip 25 adet E-126 EP3 rüzgâr türbininden oluşacak. Şirketin yaptığı açıklamada, Enercon’un E-126 EP3 rüzgâr türbinlerinin, özel tasarımları sayesinde düşük ve orta güçteki rüzgârlarda bile yüksek güç üretebilme özellikleriyle farklılaştığı da vurgulandı.

Devamını Oku

Rüzgar Çiftliği Yatırımcıları

Hollanda, Kuzey Denizi’nde üç yeni rüzgâr çiftliği kuruyor

Yayın Tarihi:

on

Enerji ihtiyacını sürdürülebilir kaynaklardan sağlamayı hedefleyen Hollanda, Kuzey Denizi’nde üç yeni rüzgâr enerjisi parkı kurmak için harekete geçti.

Hollanda Hükümeti, koalisyon protokolünde yer alan yeni rüzgâr çiftlikleri için Schiermonnikoog, Petten ve IJmuiden açıklarında üç alan belirledi. Parkların inşasına 2024 yılında başlanacak.

Enerji gereksiniminin rüzgâr santrallerinden karşılanması, Hollanda Hükümetinin önceliklerinden biri. Hollanda, 2030 yılında elektrik ihtiyacının yüzde 40’ından fazlasını Kuzey Denizi’ndeki rüzgâr enerjisi parklarından karşılamayı planlıyor.

Kuzey Denizi’ndeki rüzgâr çiftliklerinden elde edilen elektrik miktarı 2023 yılında 4,5 gigawatt olacak. Bu rakam yeni kurulacak 3 parkla birlikte 2030 yılında 7 gigawatta ulaşacak.

Yeni kurulacak rüzgâr çiftlikleri için yaklaşık 20 milyar euroluk yatırım yapılacak. Bu proje ile 2024 -2030 yılları arasında 10 bin kişiye iş olanağı yaratılacak.

Rüzgâr enerjisi parklarının yapımına talip olan şirketler, 2021 yılından itibaren başvuruda bulunabilecek.

Hollanda, rüzgâr çiftliklerini sürdürülebilir enerjiye geçiş için bir köprü olarak görüyor. Ülkedeki enerji ihtiyacının yüzde 80’i içten yanmalı motorlar tarafından karşılanıyor.

Bu bağımlılığı azaltmak için hükümet, 2030’dan sonra da yeni rüzgâr çiftliklerinin kurulmasını planlıyor.

 Avrupa rüzgâr enerjisi piyasasının yüzde 25’i Hollanda’nın elinde

Bu amaçla aralarında balıkçılar ve sahil kentlerinin sakinlerinin de bulunduğu çeşitli kesimlerle görüşmeler yapılarak, yeni alanlar belirlenmeye çalışılıyor.

Hollanda, Avrupa rüzgâr enerjisi pazarının yüzde 25’ini elinde bulunduruyor. Yeni yatırımlarla birlikte bu pay daha da artacak.

Hükümet, ABD ve Asya’ya enerji ihracatı şansını da değerlendirmek için çalışmalar yapıyor.

Norveç ve İsveç kökenli enerji firmaları da, Hollanda açıklarında rüzgâr çiftlikleri kurmak için hazırlık yapıyor. (Kaynak: bbc.com)

 

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler