Connect with us

Rüzgar Enerjisi Yatırımcıları

Mature Capital 1 yaşında!

Yayın tarihi:

-

Türkiye yenilenebilir enerji piyasasının tecrübeli isimlerinden Habib Babacan tarafından 2022’nin Eylül ayında kurulan Mature Capital, ticari yaşamındaki ilk yılı başarılı bir şekilde tamamladı.

 İstanbul merkezli olarak kurulmuş bir danışmanlık firması olan Mature Capital, odaklandığı faaliyet alanı olarak başta rüzgar enerjisi olmak üzere yenilenebilir enerjide proje devirleri, birleşme ve satın-alma alanlarında yatırımcılara hizmetler sağlıyor. Mature Capital, kuruluşunun ilk yılında 9 farklı yatırımcıyla farklı kapsamlarda toplam 12 farklı danışmanlık projesini başarıyla tamamlıyor. Firmanın 2023 yılında tamamladığı danışmanlık projelerinden bazılarını şunlar oluşturuyor:

  •  Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında 60 milyon dolar yatırım bütçeli yeni bir sanayi tesisinin (greenfield) finansal-ekonomik fizibilitesinin yapılması, yatırımcının teknik ekipleriyle birlikte sanayi tesisinin kapasite, makine ve çalışan yatırım planlarının oluşturulması ve bankalarla paylaşılmak üzere yatırım tanıtım sunumunun (investment teaser) hazırlanması.
  • Almanya’da yatırım halinde bulunan iki farklı rüzgar santralinin Türkiye’den bir yatırımcının satın alma çalışmaları çerçevesinde, alıcı yatırımcıya teknik ve ticari danışmanlık hizmetlerinin sağlanması, Almanya’daki Project Development firmasının sağlamış olduğu iş modelinin incelenmesi, yatırım ve işletme bütçelerinin kontrolü, santrallerin enerji üretim tahminlerinin yorumlanması ve farklı kaynaklardan teyit edilmesi.
  •  ABD’de operasyonel bir rüzgar santralinin Türkiye’den bir yatırımcının satın alma çalışmaları çerçevesinde türbin tedarik ve servis sözleşmelerinin incelenmesi, risklerin belirlenmesi, projenin enerji üretim teknik raporlarının incelenmesi.
  •  Türkiye’de 25 MW kurulu gücünde bir rüzgar santralinin devir süreçlerinde, alıcı ve satıcı taraflar arasındaki tüm iletişimin ve müzakerelerin yönetilmesi, santralin teknik incelemelerinin yapılması, ve devir sonrası çalışmalara destek verilmesi. 

Firmanın birinci faaliyet yılıyla ilgili konuşan Mature Capital Genel Müdür Habib Babacan, şu ifadeleri kullanıyor: “Mature Capital’in kuruluşunun ilk senesinde öngörülen tüm hedeflere ulaştık. Yatırımlarında, projelerinde bizlerle beraber çalışmayı tercih eden tüm yatırımcılarımıza en güvenilir ve en kaliteli hizmetleri vermeye gayret ettik ve üstlendiğimiz tüm danışmanlık projelerini yüksek müşteri memnuniyeti ve başarıyla tamamladık. Ticari faaliyetimizdeki ilk senemizde bizlerle çalışan tüm yatırımcılarımıza bizlere olan güvenlerinden ve iş birliklerinden dolayı teşekkür eder, gelecek yıllarda da iş birliklerimizin artmasını temenni ederim.

 Bu vesileyle, tüm yatırımcılarımızın, projelerimizde bizlere destek veren ve beraber çalıştığımız tüm çalışma arkadaşlarımızın, rüzgar ve yenilenebilir enerji sektöründeki çalışan tüm arkadaşlarımızın yeni yılını kutlar; yeni yılın sağlıklı, mutlu, bereketli, güzel bir sene olmasını dilerim.”

https://www.maturecapital.com.tr

https://www.linkedin.com/company/mature-capital-m/


Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Rüzgar Enerjisi Yatırımcıları

Enerjisa Üretim ve HBR öncülüğünde Rüzgar Günü Zirvesi yapıldı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Enerjisa Üretim ve HBR öncülüğünde Rüzgar Günü Zirvesi yapıldı

Enerji sektöründeki istihdam fırsatları ve sektörün sürdürülebilir geleceğini konuşmak üzere Enerjisa Üretim ve Harvard Business Review Türkiye iş birliğiyle düzenlenen Rüzgar Günü Zirvesi, 7 Mayıs’ta online ve yaklaşık 2000 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi. “Enerjimiz Rüzgarla, Geleceğimiz Seninle” temasıyla yapılan zirvede, sektöre ve sürdürülebilirlik konusunda farklı bakış açılardan uzman kişiler görüşlerini paylaştı. Geleceğin anahtarının yenilenebilir enerjide olduğunu söyleyen Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, sektörde gençler için önemli fırsatlar bulunduğuna dikkat çekti. 

Dünya Rüzgar Günü nedeniyle Türkiye’nin lider özel sektör enerji üretim şirketi Enerjisa Üretim tarafından her yıl düzenlenen Rüzgar Günü Zirvesi, Harvard Business Review Türkiye ortaklığıyla bu yıl ikinci kez gerçekleştirildi. Rüzgar enerjisinin, geleceğin enerji kaynakları arasındaki stratejik rolüne dikkat çekilen zirve, enerji sektörünün sürdürülebilir geleceği hakkında gençler arasında farkındalık yaratmak, sektörün iklim kriziyle mücadelesindeki önemli rolüne dikkat çekmek ve istihdam fırsatlarını konuşmak amacıyla gerçekleştirildi. “Enerjimiz Rüzgarla, Geleceğimiz Seninle” temasıyla düzenlenen Rüzgar Günü Zirvesi’nde, enerji sektörünün önde gelen isimleri konuşmacı olarak yer aldı. Zirvenin açılışını Harvard Business Review Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Serdar Turan yaptı. Zirvede Enerjisa Üretim yöneticileri ve iş ortakları deneyimlerini paylaşırken, Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi Direktör Bora Sekip Güray, Danışman Evrim Kuran ve yazar Sunay Akın, gibi isimler, zirvenin takipçilerine geniş bakış açıları sundu. 

Enerjisa Üretim ve HBR öncülüğünde Rüzgar Günü Zirvesi yapıldı

Enerjisa Üretim ve HBR öncülüğünde Rüzgar Günü Zirvesi yapıldı

“Bir üniversitenin bütün fakültelerine hitap edebilecek geniş bir dünya söz konusu”

“Enerjide Rüzgar Fırsatı ve Gelecek” başlıklı oturumda Serdar Turan ile yenilenebilir enerjiyi konuşan Enerjisa Üretim CEO’su İhsan Erbil Bayçöl, “Enerjisa Üretim olarak özellikle yenilenebilir enerji kategorisinde hayata geçirdiğimiz yatırım ve projelerle Türkiye’nin yenilenebilir enerji ekosistemini geliştirmeye katkı sunduğumuz gibi, bu yatırımlara paralel olarak sektörel anlamda istihdamın genişlemesine de öncü katkıda bulunuyoruz. Ülkemizdeki gençlerin sektöre kazandırılması ve çalışanların becerilerini genişletme konusunda pek çok program ve eğitimle, kariyerlerini geliştirme imkânı sunuyoruz.  Sektörümüzün istihdam yelpazesi oldukça geniş. Sadece teknik personel değil, örneğin sosyologlar gibi toplumsal dinamikleri de değerlendirebilecek çalışanlara her zaman ihtiyaç var. Çünkü enerji yatırımları gittikleri yerlerde en az 40-50 yıl orada bulunan, yaşayan, yerel toplumla etkileşim içinde olan organizasyonlardır. Özellikle yenilenebilir enerji dünyasında bir üniversitenin bütün fakültelerine hitap edebilecek geniş bir dünya söz konusu. Bu açıdan yenilenebilir enerji sektörü, uluslararası pazarlara da açılma imkanı sağlayacak potansiyeller barındıran çok yönlü fırsatlar sunuyor” diye konuştu. 

“Enerji Sektöründe Yeteneğin Dönüşümü” başlıklı oturumda Enerjisa Üretim İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Gürkale ise, “Enerjisa Üretim’de yıllardır ‘Bu işin kadını erkeği yok’ diyoruz. Bu bakış açısıyla yürüttüğümüz faaliyetler insan ve kültür politikamızın ayrılmaz bir parçası. Rakamsal büyümeden çok hem şirketimize hem de sektöre ve ülke ekonomisine kadın katkısını artırmak ve kadını reel anlamda daha güçlü kılmak önceliğimiz. Örneğin kariyerine güçlü bir adımla başlamak isteyen kadın öğrencilere destek vermeyi hedefleyen “Womentum” programını düzenliyoruz. Bir diğer programımız olan REDKA ‘’Rüzgarı Enerjiye Dönüştüren Kadınlar’’ projemizle yeni mezun kadın mühendislerin sektörümüz için yetiştirilmesini amaçlıyoruz. Kadın istihdamı odaklı bu yolculukta ilerlerken yeni yapılacak olan santrallerimizden birini tamamen kadın çalışanlardan oluşan bir ekip ile ilerletmek istiyoruz” dedi. 

Rüzgarın enerjisi hakkında bilgi sahibi oldular 

“Enerjimiz Rüzgarla, Geleceğimiz Seninle” temasıyla düzenlenen Rüzgar Günü Zirvesi’ni yaklaşık 2000 katılımcı online olarak takip etti. Uzmanların perspektifinden enerji dönüşümü ve enerjinin geleceği konuları katılımcılara aktarıldı. Öğrenciler, enerji sektörünün önde gelen isimlerinden ve sürdürülebilirlik uzmanlarından yenilenebilir enerji ile rüzgar enerjisi ve santralleri hakkında bilgi alma fırsatı buldu.

Devamını oku

Rüzgar Enerjisi Yatırımcıları

Eksim Enerji yapay zeka ile temiz enerjinin geleceğini şekillendiriyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Eksim Enerji CEO’su Arkın Akbay

Eksim Enerji CEO’su Arkın Akbay: “Ekonomik enerji kaynağını üretime dönüştürüyoruz”

“Tüketicimizin refahı ve sanayimizin dünya çapında rekabetçiliği için daha ekonomik enerji kaynağını üretime dönüştürüyoruz. Halihazırda, tesislerimizin bulunduğu yerlerin yüksek rüzgar ve güneş kapasitesini ek kapasitelere dönüştürerek, toplam yatırım maliyetini düşüren tesisleri hayata geçiriyoruz. Tokat, Amasya, Balıkesir, İzmir’deki rüzgar tesislerimize birleşik güneş santrallerimiz inşa ediliyor. Karaman ve Yozgat’taki rüzgar santrallerimizin inşasına yakında başlıyoruz. Urfa’daki büyük ölçekli güneş santralimizi bu sene devreye almayı hedefliyoruz.”

Yüzde 100 yenilenebilir enerji alanında faaliyet gösteren Eksim Enerji, yapay zeka algoritmaları ile yenilenebilir enerji üretimini artıracak şekilde optimize edilmiş akıllı verileri kullanıma dahil ediyor. Entegre edilen üretim süreçleri ve algoritmalar sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarından maksimum verimle üretim yapmakla kalmayan Eksim Enerji, aynı zamanda enerji sistemlerinin daha etkin işletilmesi için akıllı çözümler de sunmaya hazırlanıyor. 

Durum tespitinde ve üretimde yapay zekâdan yararlanıyor

Teknolojik gelişmelerin etkin enerji üretimine katkı sağladığının altını çizen Eksim Enerji CEO’su Arkın Akbay, “Enerji piyasasındaki fiyat dalgalanmalarını daha doğru bir şekilde öngörecek etkin risk yönetimiyle birlikte, rekabetçi ve dinamik fiyatlandırma ile daha fazla yenilenebilir enerjiyi tüketicisiyle buluşturuyoruz. Teknoloji bize, enerji üretim tesislerinin; projelendirme, yapım, üretim planlama, bakım konularında kaynak ve zaman yönetimini optimize etme imkânı sunuyor. Böylece arz-talep dengesinin kısa-orta-uzun vadeli projeksiyonları konusunda gerçeğe yakın öngörülerde bulunuyoruz. İşletmede olan tesislerimizdeki ana ekipmanlarımızın, planlı ve plansız duruşlarını minimize etmek amacıyla öngörülebilir arıza tahminlerini tutarlı ve etkin duruş planlamaları ile yürütüyoruz” ifadelerini kullanıyor.

“Kaynakların öngörülmezliğini minimize edeceğiz”

Yapay zeka teknolojilerinin enerji yönetiminde ortaya koyduğu yeni nesil yaklaşımı detaylarıyla paylaşan Akbay, “Yapay zeka temelli algoritmalar, anlık rüzgâr hızı ölçümlerini, rüzgarın yönünü, güneşin yeterliliğini, bulutlanma risklerini, panel yüzeyi temizlik ihtiyacını, suyun regülasyonu ile elektriğin depolanmasını ve bunun gibi birçok parametreyi bütünleştirerek üretimin öngörülmesini ve etkin yönetilebilmesini temin ediyor. Yıllardır topladığımız rüzgar ölçüm ve yön verileriyle, iklim değişikliğinin etkilerini dahi modelleyerek rüzgârın, suyun, güneşin; yakın, orta ve uzun vadedeki üretimini minimize edilmiş hata payları ile öngörebiliyoruz. Bu algoritmalar bize bir sonraki türbinimizi hangi noktada devreye alırsak en verimli sonucu elde edeceğimizi tavsiye edebiliyor. Öngördüklerimizle gerçekleşmeleri kıyaslayarak sürekli öğrenen bir döngüyü işletiyoruz. Son dönemde Milli Muharip Uçak prototip üretim sürecinde ön plana çıkan dijital ikiz teknolojisi sayesinde ana ekipmanımızın tasarım değerlerinden sapmalarını tespit ediyoruz” açıklamasında bulunuyor. 

Devamını oku

Rüzgar Enerjisi Yatırımcıları

Yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Polat Enerji, Soma RES’le Avrupa’da liderlik hedefliyor 

Yayın tarihi:

-

Yazar

Şevket Adıgüzel İşletmeler ve Bakım Direktörü, Aslı Kehale Altunyuva CIO, Cem Deniz Polat Enerji CEO, Batur Yenmez COO

756,2 MWm kurulu gücüyle rüzgar enerjisinde sektör liderliğini elinde bulunduran Polat Enerji, Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşması ve enerji tedarik kaynaklarının çeşitlenmesi için yatırımlarını sürdürüyor. 312,1 MWm kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 7. büyük rüzgar enerji santrali olan Soma RES’te yatırımlara devam eden Polat Enerji, orta vadeli hedefleri arasında Soma RES’i Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmayı planlıyor.

Toplam 5 rüzgar ve 1 güneş enerjisi santraliyle temiz enerji üreten Polat Enerji, 20 yılı aşkın süredir faaliyet gösterdiği rüzgar enerjisi konusunda liderliğini sürdürüyor. Yıllık enerji üretim kapasitesi 2 milyar KWh’e ulaşan Polat Enerji, kapasite artırımı yatırımlarının yanı sıra enerji depolama çalışmalarını da sürdürerek bu alanda da ilkler arasında yer almayı hedefliyor. Geçtiğimiz sene Yalova’daki Göktepe RES için gerçekleştirilen kapasite artışı yatırımı ile santral kurulu gücünü 121,1 MWm’ye yükselten Polat Enerji, farklı santrallerinde toplam 30 MW rüzgar kapasite artışı ve 46,6 MW güneş hibrit kapasite artışı ile yatırımlarına bu sene de devam ediyor. 

Polat Enerji’nin orta vade yatırım hedefleri arasında ise, 312,1 MWm kurulu gücüyle Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 7. büyük rüzgar enerji santrali olan Soma RES’te yatırımlarına devam ederek, Soma RES’i Avrupa’nın en büyük rüzgar enerji santrali yapmak yer alıyor.

Rüzgar enerjisinde Türkiye’de lider

Polat Enerji’nin rüzgar kurulu gücü, Türkiye rüzgar kurulu gücünün yaklaşık %6,1’ni oluşturuyor. Elektrik üreticilerinin 31 Aralık 2023 tarihi itibarıyla sahip oldukları kurulu güçleri baz alınarak yapılan araştırmaya göre Polat Enerji, rüzgar enerjisi alanında kurulu 719,8MWm’lik kapasitesi ile Türkiye’de yıllardır bulunduğu lider konumunu 2023 sonu itibarı ile de koruyor. Yenilenebilir enerji santralleriyle 2023 yılında 2 milyar kWh’e yakın elektrik üretimi ile yaklaşık 610 bin hanenin elektrik ihtiyacını karşılayan Polat Enerji, portföyündeki santrallerle her yıl 55 milyon adet ağaç dikimine eş değer 1,3 milyon ton civarında karbon dioksit gazı emisyonu azaltımı sağlıyor. 

Yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Polat Enerji, Soma RES’le Avrupa’da liderlik hedefliyor

Yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdüren Polat Enerji, Soma RES’le Avrupa’da liderlik hedefliyor

Türkiye, hedefe emin adımlarla ilerliyor

Rüzgar, güneş, jeotermal ve hidroelektrik anlamında çok önemli kaynaklara sahip olan Türkiye’de, yenilenebilir enerjinin elektrik üretimindeki payı son 10 yılda önemli bir artış göstererek %29’dan %42’ye çıkıyor. Ulusal Eylem Planı (UEP) Kapsamında Türkiye’nin 2035 yılı enerji hedefleri doğrultusunda, toplam kurulu kapasitesinin 189,7 GW seviyesine ulaşması öngörülüyor. Bu çerçevede, yenilenebilir enerjinin kurulu güçteki payının yaklaşık %65’e, elektrik üretimindeki payının ise %55’e yükselmesi bekleniyor. Aynı dönemde, rüzgar ve güneş enerjisinin Türkiye toplam kurulu elektrik gücünün %43,5’ini ve toplam üretilen elektriğin ise %34,2’sini oluşturması hedefleniyor.

 

Türkiye’nin hedefe emin adımlarla ilerlediğini belirten Polat Enerji CEO’su Cem Deniz, “Geçen yıl rüzgar enerjisi yatırımlarında yaklaşık 400 MWe kurulu güç devreye alınabildi. Güneş enerjisinde ise yaklaşık 2 GW’a yakın kurulu güç devreye alındı, bunun neredeyse %90’ını lisanssız elektrik üretim santralleri oluşturuyor. Ulusal planlardaki hedeflere ulaşabilmemiz için ise her sene rüzgarda en az 1,5 GW, güneşte en az 3,5 GW kurulu gücü devreye almamız gerekiyor.  Türkiye’nin güçlü potansiyeli göz önünde bulundurulduğunda, bu hedeflerin dahi üzerine çıkma imkanına sahibiz. Sektör olarak en büyük beklentimiz, hedeflediğimiz yatırımları hayata geçirmek ve Türkiye’nin sahip olduğu muazzam yenilenebilir enerji potansiyelini tüm paydaşlarımızla beraber gerçeğe dönüştürmek” açıklamasında bulunuyor.

Enerjide arz güvenliği önemli

Pandemi ve sonrasında yaşanan Rusya-Ukrayna savaşının küresel anlamda enerji sektöründe arz güvenliği konusunu gündeme taşıdığını ifade eden Deniz, özellikle Avrupa’da yenilenebilir enerji kaynaklarının öneminin arttığını dile getiriyor. Türkiye’nin bulunduğu coğrafi konum bağlamında stratejik bir pozisyonda olduğunu ifade eden Polat Enerji CEO’su Cem Deniz “Türkiye sadece yenilenebilir enerji üretimi ile de değil aynı zamanda yenilenebilir enerji sektörüne yönelik yerli imalat sanayinde de önemli bir aşama kaydetmiştir. Türkiye yenilenebilir enerji anlamında hem yurt içi yatırımcılar hem de yurt dışından gelecek yatırımcılar için büyük fırsatlar barındırıyor” şeklinde konuşuyor.

Devamını oku

Trendler