Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

LEITWIND rüzgar türbinleri, Türkiye’de beklentileri aşan bir performans sergiledi

Yayın tarihi:

-

Çorum Belediyesi’nin, Samsun Ladik’teki santralinde bulunan LEITWIND rüzgar türbinleri beklentilerin üzerine çıkan bir performans sergiledi. Türkiye’deki güçlü performans, LEITWIND rüzgar türbinlerinin kalitesini ve güvenilirliğini ispat ediyor.

Kanıtlanmış teknoloji, gelişmiş performans ve yüksek güvenilirlik: Bunlar müşterilerin LEITWIND’i tercih etmesinin nedenlerinden sadece birkaçıdır. Temiz, merkezi olmayan rüzgar enerjisi üretimi LEITWIND’in misyonudur. İtalyan üretici, DirectDrive adı ile bilinen son derece güvenilir, daimi mıknatıslı, senkronize jeneratör ile donatılmış dişlisiz rüzgar türbinleri üretmektedir. DirectDrive, LEITWIND’in düşük bakım gereksinimleri, daha düşük işletim maliyetleri ve daha yüksek verimlilik oranları için garantisidir. LEITWIND’in ürün portföyü, 250 kW ile 3 MW arasında değişen, farklı rotor çapları ve kule yüksekliklerinin kombinasyonlarını içeren, her müşterinin ihtiyacını karşılayan özel yapım bir rüzgar türbini sağlayan eksiksiz bir ürün gamını içerir. 

2018 yılından bu yana 4 LEITWIND türbini, Türkiye’nin bereketli Anadolu topraklarında  çevreci, yerel kaynaklı rüzgar enerjisi sağlıyor. Çorum Belediyesi tarafından Samsun Ladik bölgesine yerleştirilen, 65 metre göbek yüksekliğine sahip 4 adet LTW80 1,0 MW rüzgar türbini, deniz seviyesinden 1100m rakıma kurulmuştur. 

Sadece birkaç yıldır faaliyette olan rüzgar çiftliği, şimdiden yüksek enerji üretimi rakamlarına ulaştı. Nitekim 2020 boyunca 4 adet LTW80 1,0 MW türbin, mükemmel enerji üretimini ve yüksek teknik kullanılabilirlik özelliklerini sergilemiştir. Söz konusu mükemmel performans, özellikle rüzgar santralinin enerji potansiyelinden yararlanan LEITWIND servis ve bakım birimleri tarafından yönlendirildi. Nitekim Çorum Belediyesi’ne ait rüzgar santrali, 2020 boyunca Türkiye topraklarında faaliyet gösteren en verimli ve en iyi rüzgar santrallerinden biri olmuştur. 

Aşağıda, Samsun Ladik’te kurulu 4 adet LTW80 LEITWIND türbininin gelişmiş performansının altını çizen bazı gerçekler ve rakamlar sıralanmıştır.

Olağanüstü yüksek emre amadelik

LEITWIND, Samsun Ladik’in saha gereksinimlerini mükemmel bir şekilde karşıladı ve dişlisiz DirectDrive tasarımı ve yüksek kaliteli malzemeleri nedeniyle çok az bakım gerektiren 4 adet LTW80 türbini, yaklaşık %97,3’e varan güçlü emre amadelik rakamlarına ulaştı.

Çok yüksek yıllık enerji üretimi

Çorum Belediyesi tarafından Samsun Ladik’te geliştirilen rüzgar santralinde üretilen enerji, tüm beklentileri aştı: 2020 boyunca yıllık enerji üretimi, yaklaşık 7 m/s’lik ortalama rüzgar hızlarında dahi yaklaşık 16 milyon Kilowatt saate ulaşmıştır. Görev başarıyla tamamlanmıştır: 4 LTW tarafından üretilen enerji, Çorum Belediyesi’nin tüm enerji ihtiyacını karşılamaya yetmiştir. 

LEITWIND Ülke Müdürü Can Güven, bu başarı öyküsünden duyduğu memnuniyeti dile getirdi: “LEITWIND’i özellikle Türkiye pazarında rekabetçi kılan birçok faktör var: Modern teknolojiyi, güçlü bir yerel mevcudiyeti ve rüzgar türbini jeneratörlerinin standart teslimatını, proje mühendisliğini, organizasyonunu, izinlerin alınmasını ve inşaatın kendisini içeren, her şey dahil anahtar teslim çözüm önerileri. Türkiye’de elektrik piyasasında lisanssız elektrik üretimi konusunda son derece etkili olan en son mevzuat, tüm tüketicilere eşsiz fırsatlar sunuyor. LEITWIND, her projeyi müşterinin ihtiyaçlarına göre uyarlayan farklı rotor çapı ve kule yüksekliği kombinasyonlarıyla 0,25 MW ila 3,0 MW arasında tam bir portföy sunar. Vizyon sahibi KOBİ’lerin yanı sıra belediyeler ve kamu kurumları (hastaneler, üniversiteler) gibi büyük kuruluşların enerji maliyetlerini önemli ölçüde azaltabileceğine inanıyoruz. Bu durum büyük ölçüde, en son LEITWIND teknolojisinin yanı sıra, birlikte kullanılması halinde gelecekte büyük değer üretimi yaratacak olan yenilikçi Türk enerji mevzuatından kaynaklanıyor.”

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye, 3 GW ve 1000 türbin eşiklerini aşarak Pazar liderliğini devam ettiriyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex-Ödemiş

1 Ekim 2021 tarihinde yayınlanan TÜREB Temmuz 2021 İstatistik raporuna göre, Nordex Türkiye
rüzgar enerjisi alanında %28,55’lik pazar payı ile Türkiye’deki pazar liderliğine güçlenerek devam
ediyor.

Nordex Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölgeleri Servis Direktörü, Ergun Gültekin, Nordex’inTürkiye’de 2020 ve 2021 senesinde yoğun türbin montaj ve devreye alma döneminden sonra Pazar liderliğinin güçlendirerek devam ettirmesi bizler ve tüm ekip arkadaşlarımız için gurur verici olduğunu söyledi.

Gültekin, Nordex’in Türkiye’de 3 GW ve 1000. türbin eşiklerinin aşmasının Nordex Türkiye’nin bu bölgede ve Nordex’in global operasyonları içerisinde yerini çok farklı bir noktaya taşıdığını
kaydederek, bu başarının Nordex’in global yönetiminin Türkiye’ye  olan yatırımlarının artırarak devam etmesinin ve Türkiye’nin global operasyonlar için artan şekilde insan kaynağı desteği sağlamasının önünü açtığını söyledi. 2021 yılı içinde, onlarca uzman personelinin, Amerika Birleşik Devletleri, İsveç, Ukrayna, Hollanda, Belçika ve Şili gibi dünyanın çeşitli bölgesinde çalışmalarda bulunmasının, hem Türkiye Nordex, hem de ülkemiz adına gurur verici bir gelişme olduğunu belirtti.

Nordex, Türkiye rüzgar pazarında bugün itibariyle ulaştığı 3022,05 MW işletmede kurulu gücün yanısıra, inşa halinde olan 80 türbin ve 378 MW güçle beş farklı saha proje faliyetlerine devam etmektedir.

Gültekin, Nordex’in Pazar liderliğinin arkasındaki en önemli ve kritik başarı faktörlerinden birininde Türkiye’deki servis organizasyonun kaliteli ve güvenilir hizmet sağlaması olduğuna dikkat çekti. 2020 yılında yatırımı tamamlanan ve tam olarak operasyonel hale geçen yeni İzmir-Servis ve Eğitim Merkezi’nin ise başarılı servis operasyonlarının sürdürülmesinde önemli bir destek sağlayacağını belirtti.

Gültekin, Nordex’in Türkiye geneline yayılmış servis ağıyla ve çok geniş bir yedek parça stoğuyla, yatırımcılarınının Nordex’e olan güvenine karşılık verebilmek için var güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Nordex Türkiye, Ortadoğu ve Doğu Avrupa Bölgeleri Servis Direktörü Ergun Gültekin kimdir?
ODTÜ İnşaat Mühendisliği alanında Lisans ve Y. Lisans derecesine sahip olan Gültekin, Proje Yönetimi,
Montaj, Servis Operasyon ve Satış Sonrası Hizmetler kapsamında geniş operasyonel ve yönetsel,
deneyime sahiptir. Kasım 2013’de, Nordex Türkiye’de Servis Direktörü olarak göre başlamış olup,
2015 yılında Orta Doğu Bölgesi Servis Direktörlüğüne getirilmiştir.

2017 ortasında, Çin ve Japonya marketleri, Satış Sonrası Hizmetler sorumluluğu, Türkiye servis organizasyonuna sorumluluğuna verilmiş olup, kendisi , 2019’dan beri Doğu Avrupa Bölgesi, Servis organizasyonunda başındadır. Ekim 2021 itibariyle toplamda 364 kişilik bir servis ekibiyle, 9 ülkede 1350 adetlik türbin filosunun bakım, servis sorumluluğuna devam etmektedir.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

GE, 3D yazıcılar ile rüzgar türbini basacak

Yayın tarihi:

-

GE Yenilenebili Enerji

General Electric, off-shore rüzgar uygulamaları için Dünya’nın en büyük 3D yazıcısını geliştirmek için Fraunhofer Döküm, Kompozit ve İşleme Teknolojisi Enstitüsü (Fraunhofer IGCV) ve endüstriyel 3D baskı şirketi voxeljet AG ile ortaklık kuruyor.

Şirket bugün yaptığı açıklamada, teknolojinin GE’nin Haliade-X açık deniz türbininin döküm bileşenlerinin üretimini hızlandıracağını ve optimize edeceğini söyledi.

Gelişmiş Döküm Hücreli (ACC) 3D yazıcı, türbin motorunun temel bileşenlerinin 9,5 metre çapa ve 60 tondan fazla ağırlığa kalıp çıktısını alabilecek. GE, açık deniz rüzgar projelerinin yakınında büyük türbin parçalarının üretilmesine izin vererek nakliye maliyetlerinin düşmesini ve çevresel faydalar ile karbon ayak izinin azalmasını sağlayacağı bildirildi.

Tasarım mühendisi Juan Pablo Cilia, “Bu benzeri görülmemiş üretim teknolojisi, yüksek maliyetli ülkelerde yerelleştirilmiş üretime imkan tanıyan üretim yöntemleri için oyun değiştirici ve off-shore rüzgarının yerel ekonomik kalkınma faydalarını en üst düzeye çıkarmak isteyen müşterilerimiz için önemli bir avantaj olacak” dedi.

Projenin son çeyrekte başlaması bekleniyor. 2022’nin ilk çeyreğindede  ilk yazıcı denemelerine başlanması planlıyor.

Yazıcı geliştirme projesi, Alman Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığı tarafından destekleniyor.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye, 1000. türbin montajını tamamladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Türkiye, çalışanları ve yöneticileriyle birlikte,  19 Ağustos 2021 tarihinde İstanbul, Silivri’de yer alan Ömerli Rüzgar Santrali proje sahasında yatırımcısı Erciyes Anadolu Holding Enerji Grubu’nun üst düzey yöneticileri Nordex Türkiye’nin 1000. Türbin Montaj etkinliğinde bir araya geldi.

Nordex Türkiye, çalışmalarına 2008 yılında başladığı Türkiye’de; Kırklareli’nden Hatay’a, İzmir’den Bitlis’e, Ağrı’ya faaliyet gösteren güçlü kadrosuyla 19 Ağustos 2021 itibariyle 1000. türbinin dikimini gerçekleştirmiş oldu.

Etkinlikte görüşlerini paylaşan,  Nordex Türkiye ve Ortadoğu Projeler Direktörü Oytun Ababay, şunları ifade etti:

“2020 ve 2021 yıllarında yoğun geçen yeni projelerin inşaasını tamamladıktan sonra,  Türkiye’de 1000. türbinimiz montajını tamamlandığımız bugünde, Nordex Türkiye ekip arkadaşlarımızla ve yatırımcımızla birlikte ile bu başarıyı kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yoğun çalışma ve özverilerinden dolayı Nordex Türkiye’nin tüm değerli çalışanlarına ve bizlere olan güven ve işbirliklerinden dolayı tüm değerli Nordex yatırımcılarına teşekkür ederiz.”

Nordex Türkiye, İstanbul ve İzmir ofisleri ile toplamda 330 kişilik ekibiyle, TÜREB’in açıkladığı verilere istinaden 2020 yıl sonu itibariyle %26,8’lik pazar payı ile Türkiye’de 2021 yılında 3,000 MW’ı aşkın kurulu gücüyle pazar liderliğini sürdürmektedir.

Devamını oku
Reklam
Reklam

Trendler