Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Türkiye’de en çok tercih edilen türbin markaları

Yayın Tarihi:

on

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından Temmuz ayında yayımlanan “Türkiye Rüzgar Enerjisi İstatistik Raporu”na göre Türkiye’de en çok tercih edilen türbin markası Nordex.

Raporda Türkiye’deki rüzgâr enerjisinin gelişimi ve mevcut kurulu güce ilişkin pek çok ayrıntılı bilgi verilirken, “İşletmedeki Rüzgar Enerjisi Santralleri” başlıklı ikinci bölümde “İşletmedeki RES’lerin Türbin Markalarına Göre Dağılımı Başlığıyla” ülkedeki türbin markası tercihi istatistiki veri olarak sunuluyor. Buna göre Nordex, 1.812,90 megavat kurulu güçle en çok tercih edilen marka oldu. Nordex’i sırasıyla 1.570,30 megavatla Vestas, 1.341,55 megavatla Enercon, 1.299,90 megavatla GE ve 837,90 megavatla Siemens Gamesa takip etti. 109,20 megavatlık kurulu güçle Suzlon, 108 megavatla Sinovel ve 3 megavatla Senvion ise listedeki diğer firmalar oldu.

Türkiye endüstrisine, alana özel, spesifik yayınlar üreten MONETA Tanıtım’ın sektörel dergilerinin editörlüğünü yapmaktayım. Yeni nesil, dinamik yayıncılık anlayışıyla, dijital ve basılı mecralarda içerik geliştirmek için çalışmaktayız.

Devamını Oku
Advertisement
Yorum Yap

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Bergama’da üretilen türbin kanatları Avustralya yolunda

Yayın Tarihi:

on

GE Yenilenebilir Enerji bünyesindeki LM Wind Power fabrikası açılışından sadece 6 ay sonra ilk uluslararası sevkiyatını yapmaya başladı.

Bergama fabrikasından çıkan kanatlar kara yoluyla 100 km kat edip İzmir Alsancak Limanı’na ulaştılar. Ancak kanatların yolculuğu daha yeni başlıyor. Türbin kanatları okyanuslar ve kıtalar aşarak toplamda 14.000 km yol kat ederek Avustralya’daki Bodangora Rüzgâr Santrali’ne ulaşacak.

Türkiye’de üretilerek Avustralya’ya ihraç edilen, her biri 63,7 metreden uzun olan toplam 99 kanat, Güney Doğu Avustralya’da GE ve Infigen Energy tarafından geliştirilen 113,2 MW gücündeki Bodangora Rüzgâr Santrali’nde bulunan 3,43 MW’lık rüzgâr türbinlerinde devreye alınacak. LM Wind Power kanatlarıyla donatılan GE türbinleri, New South Wales’teki yoğun rüzgârların enerjisini toplamak amacıyla kuruldu.

Bu yolculuk ayrıca Türkiye’nin ihracat ekonomisi için de büyük bir adım. 2017 yılında Avustralya’ya 538 milyon dolar değerinde ihracat gerçekleştiren Türkiye, bu yıl LM Wind Power’ın Bergama tesisinden gerçekleştirilecek olan ihracatların katkısıyla bu rakamı daha da yukarı taşıyacak.

Türkiye için verilen 50 milyon dolar değerindeki taahhüdün bir göstergesi olan tesis, aslında bir fabrika yatırımından daha fazlası. Kanat üretimi teknik uzmanlığa sahip bir iş gücü gerektiriyor ve kapsamlı eğitimlerin sağlanması yeni bir rüzgar türbini fabrikası kurmanın en kilit unsuru olarak kabul ediliyor. Bergama’da kurulan Mükemmeliyet Merkezi ile çalışanlara gelişmiş kanat üretimi ve endüstriyel becerilerle ilgili eğitimler sağlandı. Ayrıca Bergama fabrikasının çalışanları Hindistan, Polonya ve İspanya’da eğitimlere katıldı. Bu sayede Bergama fabrikasındaki çalışanlar yetkin ve uzman hale geldi. Bu yatırım vesilesiyle GE, bölgedeki çalışanlara gelişmiş kanat üretimi ve endüstriyel beceriler edinme ve geliştirme imkânı tanıyor. Diğer taraftan da üretim operasyonlarından teknik mühendislik, servis, yönetim ve destek hizmetlerine kadar çok çeşitli alanlarda 450 yetkin teknik personele iş imkânı sağlayacak.

Devamını Oku
Advertisement
Advertisement

Trendler