Connect with us

Genel

Teknoloji Üreticilerinden ‘Öngörülebilirlik’ Vurgusu

Published

on

RÜZGAR ENERJİSİ TEKNOLOJİ ÜRETİCİLERİ
 • Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından düzenlenen TÜREK#10GW+ panellerinin üçüncüsü, ‘Rüzgar Enerjisi Üretiminde Yeni Teknolojiler” başlığı altında 9 Şubat 2022 tarihinde online olarak gerçekleştirildi.
 • Başdöndürücü bir hızla gelişen rüzgar enerjisi teknolojilerinin bizzat teknoloji üreticisi şirketlerin global yöneticileri tarafından değerlendiridiği panel, WindEurope CEO’su Giles Dickson moderatörlüğünde yapıldı. Panele, Enercon Merkez Asya, Ortadoğu ve Afrika Bölgesi CEO’su Arif Günyar, Nordex Avrupa CEO’su İbrahim Özarslan, Siemens Gamesa Kuzey Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye Bölgesi CEO’su Clark MacFarlene, GE Onshore Mühendislik Lideri Renjith Vripullan ve Vestas Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Jose Luis Jimeno konuşmacı olarak katıldı.
 • Rüzgar enerjisi teknolojilerindeki gelişmelerin karbon emisyon hedeflerine katkısının sürdürülebilirlik ekseninde tartışıldığı panelde katılımcılar, ‘Türkiye’nin rüzgarda ilk 10 ülke arasında kalabilmesi için daha fazla öngörülebilirlik sağlanması ve finanse edilebilir bir proje yapısı oluşturulması gerektiği’ konularında birleşti.

  Teknoloji üreticilerinden ‘5 ila 10 yıllık öngörülebilirlik’ vurgusu

  Türkiye’nin rüzgar kurulu gücünde 10 GW’ı aşmış olmasının büyük bir başarı öyküsü olduğunun altını çizen panel katılımcıları bu başarının sürdürülebilir kılınması için daha fazla öngörülebilirlik sağlanmasının yanı sıra yeni yarışma, YEKDEM ve benzer regülasyonların geliştirilme ve uygulanmasında ‘esneklik’ gösterilmesi gerektiğinin altını çizdi. “Türkiye’de rüzgar sektörünün yolculuğu 20 yıl önce başladı ama özellikle son 10 yıl oldukça rekabetçi bir dönem oldu ve tüm teknoloji üreticileri Türkiye’ye ciddi yatırımlar yaptı” diyen Enercon Merkez Asya, Ortadoğu ve Afrika CEO’su Arif Günyar, OEM şirketlerinin Türkiye’de yıllık 2 bin ila 2 bin 500 MW’lık kurulum yapması gerektiğini ancak mevcut düzenlemelerle buna ulaşmanın pek mümkün görünmediğini belirterek Türkiye’nin mevcut eskalasyon metodolojisinin değişeceğine dair duyumlar aldıklarını sözlerine ekledi.

  Bir önceki YEKDEM uygulamasının 10 GW kurulu güce ulaşılması başarısı sağladığını söyleyen Vestas Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Jose Luis Jimeno da mevcut YEKDEM uygulamasında yerli para birimi uygulanması ve yerli katkı konusuna dikkat çekerek mevcut koşullarda herhangi bir projenin gerçekleştirilmesinin zor olabileceğini kaydetti. Siemens Gamesa, Kuzey Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye Bölge CEO’su Clark MacFarlene “Bir ülke sürdürülebilir piyasaya girişi istiyorsa istikrarlı ve finanse edilebilir olması, iştah yaratması önemli. Bu koşulların nasıl sağlanabileceğine bakmak gerekir” şeklinde konuşurken Nordex Avrupa CEO’su İbrahim Özarslan ise bu konuda daha iyimser olduğunu ve Türkiye’nin daha önce de benzer dönemlerden geçtiği halde son dakika uygulanan tedbirlerle pazarın atağa geçtiğini gördüklerini vurguladı. Özarslan “Türkiye’de pazarı doğru yöne götürmek için diğer pazarlardan edindiğimiz deneyimlerimizi paylaşmak, doğru tavsiyelerde bulunmak ve kapıları birlikte açmak önemli. Bu noktada TÜREB’in de önemli rolü olduğunu düşünüyorum. Ben hala iyimserim ve bu yönde gidilebileceğine inanıyorum” şeklinde konuştu. GE Onshore Mühendislik Lideri Renjith Vripullan da Türkiye’nin kendileri için hala önemli bir pazar olduğunun altını çizerek “Sektör olarak büyümek istiyorsak bu iniş çıkışlı dönemde sorunların üstesinden nasıl gelebileceğimizi kestirebilmemiz gerek” hatırlatmasında bulundu.

  Teknolojideki gelişmeler ‘sürdürülebilirlik ve tedarik zinciri’ bağlamlarıyla birlikte değerlendirildi

  Panele katılan konuşmacılar türbin teknolojilerinde, kanatlarda ve diğer bileşenlerde ortaya konulan teknolojik gelişmelerin hem sürdürülebilir olup olmamaları hem de tedarik zinciri ve lojistik alanlarına uyumu konusuna özel olarak dikkat çekti. Türbin büyüklüklerinde daha geniş kanat açıklıklarına ulaşmak üzere çalışıldığını belirten Vestas Akdeniz, Ortadoğu ve Afrika Başkanı Jose Luis Jimeno, bu tür türbinlerin her türlü rüzgarı alabildiğini ve daha düşük boyutlu türbinlere göre daha verimli çalıştığını belirtirken yine de verimlilik açısından tüm tedarik zincirinin hesaba katılması gerektiğini vurguladı. “Hepimiz aynı yönde ilerliyoruz. Daha büyük türbinler daha esnek çalışsın istiyoruz ama önemli olan sektör için fayda getirecek akıllıca geliştirmeler yapmak ve bunun tedarik zinciri, nakliye, kurulum gibi alanlarla uyumlu olmasını sağlamak” diyen Nordex Avrupa CEO’su İbrahim Özarslan da önümüzdeki yıllarda yeni teknolojiler geliştirilmesi konusunda bir parça yavaşlama olabileceğini söyledi. Optimizasyon konusuna vurgu yapan GE Onshore Mühendislik Lideri Renjith Vripullan ise “Bizce ana konu türbinin büyüklüğü ya da ne kadar enerji ürettiği değil, optimizasyon. Her projeyi nasıl optimize ederiz ona bakmamız lazım. Göz önünde bulundurmamız gereken pek çok faktör var” şeklinde konuştu.

  Hidrojen ve atık konusu da ele alındı

  Panelde karbon ayak izi ve sürdürülebilirlik bağlantısıyla genişçe tartışılan konulardan ikisi de rüzgar enerjisi alanında hidrojen kullanımı ve sektörün kurulumdan üretime kadar her alanda ürettiği atıklar konusu oldu. “Hidrojen tüm yenilenebilir enerji çözümleri için önem arz eden ve gelecek için yaşamsal bir yakıt” diyen Siemens Gamesa, Kuzey Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye Bölge CEO’su Clark MacFarlene depolama alanındaki gelişmelerin hidrojeni devreye almada büyük önem arz ettiğini ve bu alanlarda çalışmalarını sürdürdüklerini aktardı.

  Türbinlerin, kanat, rotor ve diğer bileşenlerin geri dönüşümü, geri kazanımı ve yeniden kullanımı konusuna vurgu yapan oturum moderatörü WindEurope CEO’su Giles Dickson da WindEurope’un 2025’ten itibaren düzenli depolamayı durdurarak geri dönüşüm ve geri kazanım konularına odaklanacağını bilgisini verdi. Dickson, ‘geri kullanım, tekrar kullanım ya da çok amaçlı başka kullanımların’ gündemlerinde olduğunun altını çizdi.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Genel

COP28, doğa için küresel finansmanı ve birliği harekete geçiriyor

Published

on

By

Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı (COP28) kapsamında gerçekleştirilen Dünya İklim Eylemi Zirvesi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Dubai kentinde başladı. BM İklim Değişikliği COP28 üst düzey yöneticilerinden Razan Khalifa Al Mubarak, COP28’den COP30’a kadar iklim eyleminde doğanın rolünü pekiştirerek, 1.7 milyar dolarlık doğa koruma finansmanını açıkladı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin doğa-iklim projelerine 100 milyon dolarlık yeni finansman katkısında bulunacağını belirten Al Mubarak, Gana hükümetinin ‘Dirençli Gana’ planına ilk etapta 30 milyon dolarlık bir yatırım yapacaklarını açıkladı. Liderlerin, yerli halk ve yerel toplulukların geçim kaynaklarına ve kalkınma hedeflerine yatırım yapmanın kritik önemini vurgu yaptığı zirvede, Belem’deki COP30’a doğru entegre doğa-iklim eylemi için ortakları ve kaynakları harekete geçirecek bir BAE-Brezilya ‘COP-to-COP’ ortaklığı duyuruldu.

İklim krizine karşı ortaya konulan planların güçlendirilmesi ve somut adımlar atılarak hayata geçirilmesine ilişkin müzakerelerin yapıldığı BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28. Taraflar Konferansı, BAE’nin ev sahipliğinde başladı. Bu yıl 28’incisi düzenlenen ve 12 Aralık’a kadar sürecek olan konferansın ana gündeminde, 2015 yılında Paris’te anlaşmaya varıldığı gibi küresel ısınmayı 1,5 derecede sabit tutma amacının canlandırılması ve hükümetlerin iklim eylemi vaatlerini daha kapsamlı hale getirecek bir anlaşmaya varılması yer alıyor.

Zirvede konuşan COP28’in BM İklim Değişikliği Üst Düzey Sorumlusu Razan Khalifa Al Mubarak, “Doğanın tam ve en bütüncül haliyle iklim eyleminin bir önkoşulu olarak tanınmasını, desteklenmesini ve finanse edilmesini sağlamak COP28 Başkanlığı için bir öncelik olmuştur. Devlet dışı aktörlerin desteği ve finansmanıyla birleşen bu olağanüstü siyasi liderlik, doğanın sadece bu görev için değil, gelecekteki tüm görevler için temel rolünün kanıtıdır” dedi.

Zirvede devlet başkanları, Paris Anlaşması ve kısa süre önce kabul edilen Kunming-Montreal Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi’ni hayata geçirmek üzere doğa-iklim eylemine odaklanan ulusal ve bölgesel yatırım planlarını ve ortaklıklarını açıkladı:

– BM İklim Değişikliği COP28 üst düzey yöneticilerinden Razan Al Mubarak, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Gana’nın ‘Dirençli Gana’ planına 30 milyon dolarlık ilk yatırımla birlikte doğa-iklim projelerine 100 milyon dolarlık yeni finansman katkısında bulunacağını açıkladı. ‘Dirençli Gana’, Gana Devlet Başkanı Nana Akufo-Addo tarafından Kanada, Singapur, Amerika Birleşik Devletleri ve LEAF Koalisyonu gibi diğer özel sektör uyumlu girişimlerden gelen 80 milyon dolarlık ek destekle başlatıldı ve son olarak BAE’nin 30 milyon doları eklendi.

– Tonga Başbakanı Siaosi ‘Ofakivahafolau Sovaleni, 2030 yılına kadar ülkelerin sularının ve münhasır ekonomik bölgelerinin yüzde 30’unun korunmasını amaçlayan ve ay yüzeyinden daha büyük bir alanı temsil eden ‘Unlocking Blue Pacific Prosperity Plan’ için Bezos Earth Fund’dan Gelişmekte Olan Pasifik Küçük Ada Devletleri’ne (P-SIDS) 100 milyon ABD doları finansman sağlanacağını duyurdu.

– Aralarında Bloomberg Philanthropies, Builders Vision ve Oceankind’in de bulunduğu bir grup hayırsever, Okyanus Direnci İklim İttifakı (ORCA) kapsamında, hassas deniz alanlarının korunmasını, okyanus temelli azaltım çabalarını ve iklim etkileri üzerine araştırmaları hedefleyen 250 milyon dolarlık yeni finansmanı duyurdu.

– Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, doğrulanabilir karbon kredisi işlemleri yoluyla koruma ve yerel kalkınmanın özel finansmanını teşvik etmek amacıyla Papua Yeni Gine için 100 milyon ABD Doları, Kongo Demokratik Cumhuriyeti için 60 milyon ABD Doları ve Kongo Cumhuriyeti için 50 milyon ABD Doları olmak üzere 3 orman finansman paketi açıkladı.

– Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ve Norveç Başbakanı Jonas Gahr Støre, Endonezya’nın öncü FOLU Net Sink 2030 planını desteklemek üzere 100 milyon dolarlık bir ortaklığı açıkladı.

– Asya Kalkınma Bankası, OPEC Fonu, Suudi Arabistan, AFD, Fransa ve Yeşil İklim Fonu bünyesindeki ASEAN Katalitik Yeşil Finansman Aracı ile birlikte, 2030 yılına kadar doğa odaklı iklim projelerine 2 milyar ABD doları daha ek özel finans sermayesi seferber etmek amacıyla kalkınma ortaklarından 1 milyar ABD doları seferber etmeyi taahhüt eden yeni bir girişim olan Doğa Finans Merkezi’ni duyurdu.

145 ülkenin 2030 yılına kadar orman kaybını ve arazi bozulmasını durdurmayı ve tersine çevirmeyi kabul ettiği COP26’nın Glasgow Liderler Deklarasyonu’nu pekiştiren bu doğa-iklim planları; 196 ülkenin 2030 yılına kadar toplam doğa kaybını durdurmak için ortak bir çerçeve üzerinde anlaştığı dönüm noktası niteliğindeki Kunming-Montreal Küresel Biyoçeşitlilik Çerçevesi de dahil olmak üzere önceki taahhütlerde ilerlemeyi teşvik ediyor. Uyum maliyetlerinde 104 milyar ABD doları tasarruf sağlayabilecek doğa kaybının ele alınması, 2030 yılına kadar ihtiyaç duyulan CO2 azaltım eyleminin yüzde 30’undan fazlasını sağlama potansiyeline sahip. Ayrıca, küresel GSYH’nin yaklaşık yüzde 50’si doğrudan veya dolaylı olarak doğaya ve diğer ekosistem hizmetlerine bağlı olduğundan, doğal ekosistemlerin korunması ve restorasyonu, yaklaşık 395 milyar daha fazla iş yaratma ve geçimleri doğrudan doğaya bağlı olan 1 milyar insanı koruma potansiyeli ile ekonomik refahı destekliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Genel

AB, Net-Sıfır Sanayi Yasası’ndaki tutumunu oyladı: Avrupa’da üretilen temiz teknolojiler artırılacak

Published

on

By

Dünya standartlarında bir rüzgar endüstrisine sahip olan Avrupa’nın, iklim ve enerji güvenliği hedeflerine ulaşabilmesi için 2030 yılına kadar her yıl yaklaşık 30 GW yeni rüzgar santrali kurması gerekiyor. Avrupa rüzgar tedarik zinciri ise, enflasyonist baskılar, rüzgarın genişleme hacimlerindeki belirsizlik ve zayıf ihale tasarımları ile mücadele ediyor. Tüm bunlar, AB’nin enerji güvenliği ve iklim hedeflerine ulaşmak için yeni üretim tesislerini planlama ve bunlara yatırım yapma kabiliyetini zayıflatıyor.

Temiz teknolojilerdeki üretimini güçlendirmek ve genişletmek için bu yılın başlarında Net Sıfır Sanayi Yasası’nı (NZIA) sunan Avrupa Parlamentosu, geçtiğimiz Salı günü Avrupa Komisyonu ve üye devletlerle Net-Sıfır Sanayi Yasası (NZIA) müzakerelerindeki tutumunu oyladı. Parlamento’nun pozisyonunu hazırlayan MEP Christian Ehler, Sanayi, Araştırma ve Enerji Komitesi’nde (ITRE) Avrupa’nın iklim ve enerji güvenliği hedeflerine ulaşması için güçlü bir Avrupa rüzgar endüstrisini destekleyen öneri sundu. Avrupa rüzgâr endüstrisi tüm Parlamento üyelerini ITRE görevlerini desteklemeye çağırdı.

Konuyla ilgili değerlendirme paylaşan WindEurope’un açıklamasında, Avrupa Parlamentosu’nun Avrupa’da üretilen temiz teknolojilerin artırılması için oy kullandığı belirtildi. Değerlendirmede görüşlerine yer verilen WindEurope Baş Politika Sorumlusu Pierre Tardieu, “AB, Yeşil Mutabakatı Avrupa’da üretilen rüzgarla gerçekleştirmek istiyor. Yarın Parlamento, Avrupa rüzgâr tedarik zincirini güçlendirerek tam da bunu yapacak somut tedbirleri kabul edebilir. Açık attırma tarifelerinin daha yüksek girdi maliyetlerini yansıtacak şekilde endekslenmesi, Avrupa pazarında adil rekabetin sağlanması ve ‘dibe doğru yarış’ ihalelerine karşı çıkılmasına yardımcı olacaktır. Bu doğru bir hareket tarzıdır. Bu bir güvenlik, istihdam ve özerklik meselesidir” ifadelerini kullandı.

İhalenin Avrupa tedarik zincirinin genişlemesini desteklemesi gerekiyor

ITRE tutumu, rüzgar enerjisi ihale tasarımında önemli değişiklikler içeriyor. İhaleler için açık ve zorunlu ön yeterlilik kriterleri belirleniyor. Bu, Avrupa’nın kritik enerji ve şebeke altyapısının siber saldırılar için kolay bir hedef olamayacağını garanti edecek siber güvenlik ve veri varlığına yönelik yeni kuralları içeriyor.

Geliştiriciler büyük offshore projeleri iptal etmek zorunda kaldı

WindEurope’un paylaştığı değerlendirmede, konuyla ilgili şu açıklamalar yer alıyor: “ITRE Komitesi bir enflasyon endeksleme mekanizması da önerdi. Yetersiz endeksleme şu anda büyük bir sorun. Rüzgar geliştiricileri bu yüzden büyük açık deniz rüzgar projelerini iptal etmek zorunda kaldı. Belirli bir fiyatla ihale kazanmışlardı; ancak daha sonra yüksek enflasyon türbinleri ve bileşenlerini çok daha pahalı hale getirerek rüzgar enerjisi projelerinin ekonomik uygulanabilirliğini riske attı. Rüzgar enerjisi ihalelerinin girdi maliyetlerini yansıtacak şekilde endekslenmesi bu mali açığın kapatılmasına yardımcı olacak ve projelerin devam edebilmesini sağlayacaktır. Bu tür bir endeksleme mekanizması, tüm tedarikçi sözleşmelerinin imzalanması için gereken süre boyunca geçerli olacaktır.”

Müzakereler 2024 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşecek

Nihai müzakerelerde kabul edilen tedbirlerin tedarik zinciri esnekliğine, teknolojiye ve amaca uygun olmasının kritik önem taşıdığına vurgu yapılan değerlendirmede, şu ifadeler kullanıldı: “ITRE Komitesi ayrıca üye devletlerin ihalelerinde negatif ihale vermeyi bırakmalarını istemektedir. Bu, rüzgar santrali geliştiricilerinin bir rüzgar santrali inşa etme hakkı için hükümetlere ödeme yapmak zorunda olduğu durumdur. Bazı hükümetler, hızlı para kazanmanın bir yolu olarak ihalelerine negatif ihale uygulamasını getirdi; ancak negatif ihale sadece AB’nin enerji dönüşümünü daha pahalı hale getirir. Geliştiriciler için tedarik zincirine ya da elektrik tüketicilerine yansıtılması gereken ek maliyetler yaratır ve negatif ihale turlarında ödenen para, şirketlerin diğer rüzgar enerjisi projelerine yatıramayacağı paradır. Konsey’in şimdi Net Sıfır Sanayi Yasası’na ilişkin müzakere yetkisini de tamamlaması gerekiyor. Üçlü görüşmeler, yani Avrupa Parlamentosu ve üye devletler arasında Avrupa Komisyonu’nun desteğiyle nihai bir anlaşma üzerinde yapılacak müzakereler, 2024 yılının ilk çeyreğinde gerçekleşecek. Nihai müzakerelerde, kabul edilen tedbirlerin ince ayarlarının yapılması ve tedarik zinciri esnekliği yaklaşımının teknolojiye özgü ve amaca uygun olması kritik önem taşıyacaktır.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Genel

DÜRED Başkanı Murat Durak, deniz üstü rüzgardaki gelişmeleri REIA 2023’te değerlendirecek

Published

on

By

Yenilenebilir enerjinin her alanından Avrupa’daki geliştiriciler, yatırımcılar, finansörler, mali danışmanlar, sektör uzmanları ve brokerları buluşturan Yenilenebilir Enerji Yatırım ve Varlık Yönetimi Konferansı – Renewable Energy Investment & Asset Management Conference (REIA 2023), 30 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Yunanistan’da düzenleniyor.

Avrupa yenilenebilir enerji sektöründeki son gelişmelerin ele alınacağı konferansın konuşmacıları arasında, Denizüstü Rüzgar Enerjisi Derneği (DÜRED) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Durak yer alıyor. Murat Durak’ın konuşacağı “Blowin in the wind: Investing İn Offshore And Floating Wind” Oturumu, konferansın ikinci gününde saat 13:35’te başlıyor.

REIA 2023’te, deniz üstü rüzgar enerjisindeki yatırımların ele alınacağı oturumla ilgili şu açıklama yer alıyor: “Açık deniz rüzgar potansiyelinin %80’i, 60 metreden daha derin sularda bulunuyor ve bu da sınırlı arazi alanına sahip ülkelerde yüzen türbinlere olan ihtiyacı artırıyor. Yüzen rüzgar enerjisi endüstrisi, Avrupalı ​​şirketlerin öncülüğünde 2022 yılı sonuna kadar planlanan 48 GW kapasiteyle hızla genişliyor. Avrupa’nın 2030 yılına kadar 10 GW, 2050 yılına kadar ise 264 GW yüzer açık deniz rüzgarı üretmesi planlanıyor. Yalnızca Birleşik Krallık, yüzer rüzgar projelerine 60 milyon sterlinin üzerinde yatırım yapıyor. Almanya, Türkiye, Portekiz, İspanya ve diğerleri iddialı offshore rüzgar hedeflerini takip ediyor. Zorluklar arasında yeni bir tedarik zinciri ve liman altyapısı oluşturulması yer alıyor. Avrupa, 2022’de rüzgara 17 milyar Euro yatırım yaparak yıllık hedefinin gerisinde kaldı. Yüzen açık deniz rüzgarı gelecek; ancak potansiyelini gerçekleştirmek için önemli altyapı yatırımlarına ihtiyaç var.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com