Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Türkiye’nin satış rüzgarı

Published

on

2022 yılının ilk sayısında Nordex Türkiye satış ekibi ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Böylelikle ekibi yakından tanıma ve sektör hakkındaki görüşlerini alma fırsatını yakaladık. Nordex Türkiye Satış Direktörü Mutlu Sevimli, rüzgar enerjisi sektörü ve Nordex Türkiye’nin faaliyetleri ile ilgili sorularımıza ilişkin ayrıntılı cevaplar verdi.

Öncelikle Nordex Türkiye’nin satış ekibini yakından tanıyalım:

TUNA KERMAN
Satış Müdürü
Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü ardından yüksek lisansımı Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamladım. Lisans öğrenimimin 4. sınıfında eski enerji bakanlarımızdan birinin katıldığı bir öğrenci konferansına katılarak, yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir gelecek kavramları ile tanıştım. Çok etkilendiğim bu alana dair ilk akademik çalışmamı Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eğitimim sırasında hazırladığım rüzgar enerjisi mevzuatı ve gaz lobisi bitirme ödevi ile yaptım. Akabinde 2009 yılında rüzgar enerjisi sektöründe yatırım faaliyetleri yürüten bir firmada sektöre profesyonel bir giriş yaptım. 2010 yılından bu yana ise Nordex bünyesinde, 2 gigavata yakın projenin satışında çeşitli pozisyonlarda görev aldım ve 2018 yılından bu yana Nordex Türkiye Satış Müdürü olarak görev yapmaktayım. Türkiye ve yakın coğrafyadaki projelere de destek veren bir ekibin parçasıyım. Nordex’in Türkiye’ye giriş yaptığı ilk günden bu yana gösterdiği başarının ve yenilenebilir enerji için dünyamıza temiz bir gelecek vadeden bir girişimin parçası olmaktan dolayı çok mutluyum.
Sektörümüze genel olarak baktığımızda ise Türkiye’nin sahip olduğu rüzgar enerjisi potansiyeline rağmen bu kaynaktan beklenen enerji üretiminin, istenilen seviyenin henüz çok uzağında olduğunu biliyoruz. Uygulamalarda sektör olarak ciddi bir bilgi birikimine sahibiz. Hem yerli ekipman tedariki hem de eğitimli mühendis ve teknisyen anlamında ciddi bir yere gelmiş olsak da yenilenebilir enerji kaynaklarının etkin olarak kullanılmamasında sürekli değişkenlik gösteren mevzuatın büyük bir etkisi bulunuyor. Elbette bu belirsizliklerin tetiklediği en büyük sorun, yatırımcıların finansal olarak önlerini görememesidir. Biz rüzgar türbini üreticilerinin dileği; bu sorunun aşılmasını sağlayacak mevzuat adımlarının atılması önündeki bürokratik engellerin kalkması ve yabancı kura dayalı yeni bir YEKDEM sisteminin sektöre kazandırılmasıdır.

 

SEÇKİN AYDIN
Kıdemli Satış Müdürü
Yıldız Teknik Üniversitesi Malzeme ve Metalurji Mühendisliği Bölümü mezunuyum. Mezuniyetim sonrasında çalışma hayatıma dış ticaret uzmanlığı görevi ile başladım ve eş zamanlı olarak Yeditepe Üniversitesi’nde Pazarlama Yönetimi üzerine Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. Aralıksız 14 yıllık rüzgar endüstrisi geçmişimde; lojistik, servis operasyon, iş geliştirme ve işletme müdürlüğü görevlerini üstlendim. Nordex Türkiye organizasyonuna 2016 yılında Satış Müdürü olarak katıldım ve 2020 yılından bugüne, Türkiye ve Ortadoğu Kıdemli Satış Müdürü olarak görevime devam etmekteyim.
Paris İklim Anlaşması’nın tarafımızca imzalanmış olması vesilesi ile küresel ısınma ile mücadelede büyük bir adım atmış olmamız ile ülkemizdeki başta rüzgar enerji santralleri olmak üzere yenilenebilir enerji yatırımlarının, mevcut ivmesini kaybetmeden devam edeceği beklentisi içerisindeyiz.
Rüzgar endüstrisi paydaşları olarak bizler, dünya genelinde özellikle pandemi kaynaklı yaşanan emtia tedariki ve lojistik bazlı krizlere rağmen, ülkemize yatırım yapacak veyahut yapmaya devam edecek yerli ve yabancı yatırımcılara, bugüne kadar olduğu gibi yenilikçi ve optimum çözümler üretmek için kapasite ve kabiliyetlerimizi artırmaya devam ediyor olacağız.

 

MUTLU SEVİMLİ
Satış Direktörü
Lisans öğrenimimi 2000 yılında Southern New Hampshire Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme ve Finans Bölümü’nde tamamlayarak profesyonel çalışma hayatıma ilk 2001 yılında enerji sektöründe başladım. 15 sene sektörün ileri gelen yatırımcılarından birinde yurt içi ve yurt dışı farklı bölümlerde görev aldıktan sonra Haziran 2015’ te Nordex Türkiye’ye Satış Direktörü olarak katıldım.
Nordex Türkiye ve Ortadoğu Bölgesi satış bölümü olarak üç kişilik bir ekibiz. Bizlere destek veren yerli ve yabancı satış destek ekiplerindeki meslektaşlarımız ile 25 kişilik bir ekibiz. Türkiye’deki başarımızın önemli bir bölümü satış ekibimizin tümünün tecrübeli ve yatırımcı kökenli olmasından kaynaklıdır. Böylece satış ve proje geliştirme süreçlerinde yatırımcı ihtiyaçlarını doğru analiz ederek sonuca ulaşmaktayız.
Nordex Türkiye’nin satış faaliyetleri hakkında bilgi verir misiniz?
Nordex Satış Departmanı’nın satış faaliyetleri, öncelikli olarak müşteri ilişkileri yönetimidir.
Bu başlık altında; proje geliştirilmesi, ticari ve sözleşmesel açıdan satış ihaleleri üzerinde çalışmak, sözleşme yönetimi ve müzakere süreçlerinin yönetimi, türbin fiyatlandırması ve projelere özel kapsamın sunulması gibi alt başlıklar bulunmaktadır. Bunlarla birlikte, rüzgar&saha fizibilite ve satış mühendisliği departmanları ile teknik koordinasyonu sağlayarak yatırımcılara en optimum türbin çözümlerini sağlamaktayız. Pazarlama tarafında da sorumlulukları olan departman, Nordex Grup markasının global stratejilerini benimseyerek pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesi, yerel markalaşma faaliyetlerinin şirket iletişim kılavuzuna uygun olarak yönetilmesi, müşteri ve pazar araştırması, kanal eğilimleri, mevcut pazar eğilimleri ve yenilenebilir enerji kanunlarının takibi gibi konulardan da sorumludur.
Türkiye’deki toplam kurulu güçte %28.55’lik bir paya sahip Nordex’in, sektördeki konumundan söz edebilir misiniz?
Nordex, 2016 yılının Haziran ayından itibaren işletmedeki rüzgar santralleri kurulu gücü anlamında Türkiye pazar liderliğini korumaktadır. Pazar payımızı ve liderliğimizi projelerin teknik çalışmalarını başarılı bir şekilde gerçekleştirerek, yatırımcılarımıza çözüm ortağı olmaya devam etmekteyiz. Portföyümüzde toplam 140 proje ile farklı sektörlerden 60’ın üzerinde farklı yatırımcı bulunmaktadır. Ankraj, kanat, kule ve jeneratörden oluşan yerli tedarik zinciri kendi alanlarında tecrübeli firmalar tarafından gerçekleştirilerek Nordex’in hem Nordex Türkiye hem de yurt dışı projelerinde kullanılmaktadır.
Rüzgar enerjisi sektörünün küresel ölçekteki pazar büyüklüğü ve Türkiye pazarından bahsedebilir misiniz?
Global kurulu gücün yaklaşık 850 gigavatlara geldiğini görüyoruz. Türkiye şu an için 10 gigavata ulaşmıştır ve öngörülen potansiyelinin 80 gigavat olması durumunda sektörün daha da büyüyeceği kanaatindeyiz. Sadece Avrupa bölgesini ele aldığımızda kurulu toplam güç yaklaşık 250 gigavat kapasiteye ulaşmıştır. Ülkemizdeki yerli ekipman üreticilerinin sadece iç piyasa için değil, rekabetçi olarak dış pazarlarda da aktif olması için sektörümüz Türkiye içinde her yıl belli oranda büyüme göstermeli ve desteklenmelidir. Ayrıca proje finansman maliyetleri de yakından takip edilerek gerekli destekler sektör için şimdiye kadar olduğu gibi desteklenmeye devam edilmelidir.
Nordex Türkiye’nin 2021 satış verilerinden söz ederek, önceki yıllara oranla yaşanan değişimi aktarır mısınız?
Nordex Türkiye olarak 2021 yılında toplam 469 MW kapasite, 15 farklı proje ile satış hedefine ulaştık. 2020 yılında ise toplam 243 MW (9 proje) ve 2019 yılında toplam 711 MW (14 proje) satışı gerçekleştirdik. Son birkaç yılı karşılaştırdığımızda pazardaki hacmin büyümesinin en önemli sebebi döviz bazlı alım garantisinin sona erecek olmasıydı. Yeni tarife döneminde bu garantinin yerini TL bazlı tarifenin alacak olması sebebiyle yatırımcılarımızın hızlı yatırım kararı almaları gerekmiştir. Nordex Türkiye olarak pazardaki mevcut lisansların %50’den daha fazlasını portföyümüze katmış bulunmaktayız.
Türkiye’nin rüzgar enerjisi kapasitesinin 10 GW kapasitesine ulaşması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu doğrultuda Türkiye pazarında lider olan Nordex’in, satış anlamında yeni bir eylem planı var mı?
Türkiye rüzgar enerji kapasitesinin 10 gigavata ulaşması ve bu kapasitenin yaklaşık üçte birinin kurulumunun tarafımızdan gerçekleştirilmesi bizleri gururlandırmaktadır. Ülkemizin rüzgar potansiyelinin güncel türbin teknolojisi ile 80 gigavatlara çıkabileceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda sektör olarak yapacak çok işimiz, alacak çok yolumuz var. Tecrübeli ve kaliteli yerli ekipman tedarik zinciri ile sektörün yıllık minimum 1 gigavat ile 1.5 gigavat arasında kurulum gerçekleştirmesi arzusundayız. Nordex olarak her zaman yatırımcılarımıza en güncel teknolojiye sahip türbinlerimizi teklif etmemiz her zaman önceliklerimiz arasında oldu. Bu doğrultuda yerlilik yatırımlarımızı da gerçekleştirdik. İçinde bulunduğumuz zaman ve önümüzdeki yıllarda da sektör ihtiyaç ve dinamiklerini yakından takip ederek YEKA ihalelerinde başarıya ulaşmak için yatırımlarımızı geliştiriyor olacağız. Ayrıca 2020 yılında anons ettiğimiz N163/5.X platformumuzun ilk satışını gerçekleştirdik. İçinde bulunduğumuz bu yılda kurulumunu tamamlamak için gereken tüm yetkinliklere sahibiz. Teknolojimizin geldiği noktada yatırımcılarımıza sağlamış olduğumuz optimum fayda, bizler için gurur kaynağı olmaktadır.
Nordex Türkiye’nin 2022 yılı satış hedeflerinden bahsedebilir misiniz?
2022 yılında mevcut lisans pazarının yanı sıra; YEKA ihalelerini, kapasite artış projelerini ve artan enerji fiyatlarından iç ihtiyaç için talep edilen pazarda satış ve pazarlama faaliyetlerimize devam edeceğiz. Ayrıca güncel teknolojimiz ve düşük rüzgarlı sahalar için geliştirdiğimiz türbinlerimiz ile İç Anadolu’da ve Doğu Anadolu’da mevcut santrallerimizi artırmayı hedeflemekteyiz.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Rüzgar Türbini İmalatçıları

AEMOT, yerli rüzgar türbini için Aselsan’a 4.7 MW’lık generator üretecek

Published

on

By

AEMOT GENARATOR

Elektrik motoru üretiminin yerli öncülerinden AEMOT, yerli rüzgar türbini üreticisi Aselsan ile generator üretimi konusunda anlaşmaya vardı. AEMOT, yerli rüzgar türbini için 4.7 MW’lık iki adet rüzgar türbini generatorü üretecek.

Türkiye’nin en önemli elektrik motoru imalatçılarından biri olan AEMOT, ‘Türkiye’de üretilmeyen motorları üretme’ mottosunu sürdürüyor. 2020 yılında kurduğu Orta Gerilim Motor ve Jeneratör Fabrikası’yla, bütün proseslerin tek yerde üretildiği bir üsse dönüşen AEMOT, jeneratörlerin verimliliğinde Avrupalı rakipleriyle yarışıyor.

Son olarak, Aselsan mühendisliğinin AEMOT Electric Motors & Generators’un üstün üretim altyapısı ile birleştiği yeni bir projeyi duyuran AEMOT, Türkiye’nin yerli rüzgar türbini üreticisi Aselsan ile 4.7 MW’lık iki adet rüzgar türbini generatorü üretimi üzerine anlaşmaya vardı.

Kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin ihtiyacı olan motor ve generatorleri günümüz teknolojisiyle üretmeye ve geliştirmeye odaklanan AEMOT, bu projelerle birlikte gelişmeye sürekli devam eden Türk sanayisinin geldiği noktayı ve geleceği durumu gösteriyor. Verimli motorlar, yenilenebilir enerji ve elektrikli araç motorları öncelikli alanları olarak belirleyen AEMOT, Türk sanayisi için gereken “dikey üretim” yöntemini rüzgar generatorlerinde de uygulayarak sanayiye öncülük ediyor.

Tecrübesi, finansal ve teknolojik altyapısı ve teknik kadrosu ile uluslararası normlarda faaliyetlerini sürdüren; yenilenebilir enerjide yüksek güvenilirlik, yüksek verimlilik ve yüksek performans hedefiyle Ar-Ge çalışmalarına sürekli devam eden AEMOT, tasarımdan üretime kadar yerli ve milli olan bu projeyle önemli bir başarıya ve ilke imza atıyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Rönesans Enerji’den 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı

Published

on

By

RÖNESANS ENERJİ-NORDEX

Rönesans Holding, dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile gerçekleştirdiği Rönesans Enerji ortaklığı sonrasında ilk yatırım için düğmeye bastı. Rönesans Enerji, 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için bu alanda pazar lideri Nordex Grup ile hareket edecek.

Singapur Devlet Yatırım Fonu (GIC), Paris merkezli altyapı fonu Meridiam ve Japonya merkezli ticaret devi Sojitz Corporation gibi ortaklarla hayata geçirdiği başarılı iş birlikleri ile öne çıkan ve Dünya Bankası’na bağlı Uluslararası Finans Kurumu’nun (IFC) da hissedarı olduğu Rönesans Holding’in iştiraklerinden Rönesans Enerji, Almanya merkezli Nordex Grup ile Türkiye’de hayata geçirilecek 189 MW’lık rüzgar enerjisi yatırımı için anlaşmaya vardı.

Müteahhitlik ve yatırım faaliyetlerinin yanı sıra enerji sektöründe de büyümesini sürdüren Rönesans Holding, stratejik büyüme alanı olarak gördüğü yenilenebilir enerjide yatırımlarına devam ediyor. Türkiye’nin yeşil dönüşümüne öncülük etmeyi hedefleyen holdingin grup şirketlerinden Rönesans Enerji, dünyanın en büyük enerji şirketleri arasında yer alan TotalEnergies ile gerçekleştirmiş olduğu ortaklık sonrasında ilk yatırımını hayata geçirmek için lider yenilenebilir ekipman sağlayıcılarından Nordex Grup ile yeni rüzgar yatırımı kapsamında anlaşmaya vardı. Önümüzdeki 5 sene içinde Türkiye’de 2 GW’lık yenilenebilir enerji yatırım planı bulunan Rönesans Enerji, 189

MW’lık ilk yatırımı için Nordex Grup ile hareket edecek.

Nordex Enerji A.Ş. Türkiye, 3.583 MW’ın üzerindeki kurulu gücü ve 917 MW’lık yapım aşamasındaki rüzgar kapasitesi ile 2017 yılından bu yana pazar lideri konumunda. Anlaşma kapsamında Nordex Enerji, yine Rönesans Holding çatısı altındaki Almanya merkezli Heitkamp Industrial Solutions GmbH ile üç proje için sözleşme imzaladı. Rönesans Enerji için Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) modeli kapsamında hayata geçirilen YEKA RES-3 ihalesinin bir parçası olan üç projeye, Nordex tarafından 27 adet N163/6.x tipi 113 metre yüksekliğinde, 163 metre rotor çapında rüzgar türbini temin edilecek.

Dünyanın en uzun ve en derin tren yolu tüneli olan Gotthard Base’i de hayata geçiren Heitkamp Industrial Solutions GmbH, bu projelerde Rönesans Enerji adına EPC (Mühendislik, Tedarik ve Kurulum) yüklenicisi olarak hareket edecek. Projenin ana yüklenicisi olarak Heitkamp, rüzgar santrallerinin inşaat ve elektrik işleri ile 154 kV enerji iletim hatlarının tesis işlerinden sorumlu olacak.

TotalEnergies ile yaptığı ortaklık sözleşmesi ile birlikte 5 yıl içinde Türkiye’ye yaklaşık olarak 2 milyar Euro yenilenebilir enerji yatırım yapmayı planlayan Rönesans Enerji, toplamda 189 MW’lık rüzgar enerji yatırımını içeren anlaşma kapsamında, en büyük kurulumu 84 MW değerinde 12 türbin ile Malatya Sağıluşağı’na yapacak. Bununla birlikte, Çorum Osmancık’da 56 MW’lık 8 türbinin ve Sivas Kayalar’da 49 MW değerinde 7 türbinin kurulumu da tamamlanacak. Türbin ekipmanları, bakanlık ile imzalanan sözleşme çerçevesinde yüksek bir yerlilik oranına sahip olacak. Türkiye’de ticari anlamda satışta olan en yüksek kapasiteli, 7 MW’lık rüzgâr türbinlerinin devreye alınacağı projede; kullanılacak kule, kanat ve jeneratör dahil olmak üzere birçok ekipman Türkiye’de üretilecek. Malatya, Çorum ve Sivas illerinde kurulumu gerçekleşecek ve toplam 189 MW kurulu güce sahip olacak santrallerin 2024 yılı sonunda devreye alınması planlanıyor. Projelerin devreye girmesi ile Türkiye’de yaklaşık 380.000 hanenin elektrik tüketiminin karşılanması ve yıllık yaklaşık 370.000 ton CO2 salımının önlenmesi hedefleniyor.

2040 yılında toplam emisyonu net sıfıra indirmeyi hedefliyor

Rönesans Holding Başkanı Erman Ilıcak ve Yönetim Kurulu Başkanı İpek Ilıcak Kayaalp, geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada, geleceğe adım atarken sürdürülebilir bir geleceği garanti altına almak için kararlı olduklarını, bu kapsamda 2040 yılında, toplam emisyonu net sıfıra indirmeyi hedeflediklerini, 2030 yılında da 2022 yılına göre emisyonları yüzde 55 azaltmayı taahhüt ettiklerini dile getirmişti.

Rönesans Holding’in net sıfır emisyon yolculuğunda yenilenebilir enerji yatırımlarının çok önemli olacağını ifade eden Rönesans Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Hatem, “Bu anlaşmayla net sıfır emisyon yolculuğumuz için önemli bir adım atarken, ülkemizin rüzgar enerjisinde hedeflediği yenilenebilir kapasiteye ulaşmasında da etkin bir rol üstlenmiş olduk” dedi.

“Yeşil enerji dönüşümüne öncülük etmeyi hedefliyoruz”

“Rönesans Enerji, bugün itibarıyla bünyesinde barındırdığı 6 hidroelektrik santralı (HES) projesiyle 166 MW’lık kurulu güce sahip bulunuyor. Nordex ile anlaşmaya vardığımız bu 3 yeni projeyle toplam kurulu gücümüz 355 MW’a çıkacak. Yeni dönemde de yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyü ile büyümeye devam ederek, Türkiye’nin en büyük 3 yeşil enerji şirketinden biri olmayı hedefliyoruz” diye konuşan Emre Hatem şu bilgileri verdi: “Dünyanın enerjide lider oyuncularından Fransız TotalEnergies ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık ile Türkiye’nin yeşil enerji dönüşümüne en etkin oyuncularından biri olma hedefimizde emin adımlarla ilerliyoruz. Rönesans Enerji, yüzde 100 yeşil enerji portföyü ile büyümeye devam edecek; fosil kaynaklı hiçbir enerji üretim santrali geliştirmeyeceğiz. Türkiye Ulusal Enerji Planı’ndaki 2028 yılına kadar gerçekleştirilmesi öngörülen yeşil enerji yatırımlarının yaklaşık yüzde 7’sini TotalEnergies ile birlikte gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Bu yatırımlar sayesinde yılda yaklaşık 1 milyar metreküp doğalgaz ithalatının önüne geçmiş olacağımız gibi 3,5 milyon ton sera gazı emisyonundan kurtulacağız.”

“Türkiye’nin yenilenebilir enerjideki kararlılığını destekliyoruz”

Bu yeni anlaşmayla ilgili açıklama yapan Nordex Grup CSO’su Patxi Landa, “Türkiye’de pazar lideri olarak konumumuzu güçlendirmek bizim için büyük bir gurur. Türkiye’nin enerji miksinde yenilenebilir enerji kaynaklarının payını artırmaktaki kararlılığını yeni ve yüksek verimliliğe sahip ürünlerimizle desteklemekten çok mutlu olduğumuzu söylemek isterim” yorumlarını yaptı.

Nordex Avrupa Bölge CEO’su İbrahim Özarslan ise, “Rönesans Enerji ile yepyeni bir iş ilişkisine girdiğimiz için mutlu ve gururluyuz. İmza öncesinde bize gösterilen güven için de Rönesans’a çok teşekkür ediyoruz. İmzaladığımız YEKA RES-3 projeleri en yeni ürünlerimizden biri olan N163/6.X türbinimizi Türkiye pazarında yerlileştirme yolunda çok büyük önem taşımaktadır. Stratejimiz doğrultusunda daha fazla yerli üretime odaklanarak hem Türkiye pazarında sağlam olan yerimizi bir adım öteye taşımayı, hem de tedarik zincirimizi ihracat ağırlıklı bir hale getirmeyi hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Rüzgar Santralleri

Türkiye rüzgar enerjisinde 3.0 dönemini yaşıyor

Published

on

By

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları arasında hidroelektrikten sonra en yüksek kapasiteye sahip rüzgar enerjisi sektörü, kurulu güç olarak 12 GW seviyesine doğru ilerliyor. Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının karşılanmasındaki payını her geçen gün artıran sektör, önemli gelişmelere sahne oluyor. Ülkemizin rüzgar enerjisindeki gelişimini “Türkiye rüzgar enerjisinde 3.0 dönemini yaşıyor” ifadesiyle özetleyen ENERCON CAMEA Satış Müdürü İsmet Habir, rüzgar enerjisinin Türkiye’deki gelişimi ve geleceği, YEKA-RES 3 ihalesi, depolamalı RES ve GES konusu, öztüketim projeleri, yatırımcıların ve yatırımcı adaylarının nelere dikkat etmesi gerektiği gibi birçok önemli konuyu Rüzgar Enerjisi Dergisi’yle paylaşıyor.

Rüzgar Enerjisi Dergisi soruyor, ENERCON CAMEA (Central Asia, Middle East and Africa – Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika) Satış Müdürü İsmet Habir sektördeki son gelişmeleri değerlendiriyor.

Türkiye’de rüzgar enerjisinin gelişimi ve gelinen nokta konusunda neler düşünüyorsunuz?

Geçmişten günümüze kendi içinde kıyaslandığında Türkiye için iyi hikayesi olan başarılı bir süreç yaşandığını düşünüyorum. Türkiye rüzgar enerjisinde 3.0 dönemini yaşıyor. 25 yıl önce ilk rüzgar türbini devreye alındı. 15 yıl öncesine kadar ise tanışma ve keşif süreciydi. Bu süreci, yatırımcıların gelişmesi ve rüzgar enerjisinin elektrik üretiminde kayda değer bir kaynak olarak görülmesi süreci takip etti. Şimdi ise, yatırımcı ve tedarikçilerin ötesinde; sanayi, danışmanlık, mühendislik ve hizmet işleri alt yüklenicileri ile birlikte geniş bir ekosistem oluşmuş durumda. Halihazırda kurulu güç olarak 12 GW seviyesine doğru tüm paydaşlarla birlikte ilerliyoruz

 

Rüzgar enerjisi açısından bundan sonraki sürecin nasıl devam etmesini bekiyorsunuz?

Bu konuyla ilgili T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın 2022 yılında yayımladığı ‘Ulusal Enerji Planı’na göre 2035 yılına kadar RES kurulu gücünün 29,6 GW seviyesine ulaşması öngörülüyor. Bu da yıllık 1,4-1,5 GW yeni kapasite anlamına geliyor. Öte yandan bunun en az iki katını başarabileceğimizi ve başarmamız gerektiğini düşünüyorum. Rüzgar ekosis- teminde geriye gitmemek ve büyüme trendini sürdürmek çok önemli. Bu sadece Türkiye’nin elektrik üretiminde rüzgar enerjisinin payını arttırması için değil; küresel bir mal ve hizmet tedarikçisi olup, rüzgar endüstrisinde ve rüzgar hizmet sektöründe de daha iddialı bir konuma gelmesi, daha fazla istihdam olanağı sunması için gerekli. Tabii ki bu kapasitelerin uygulamaya geçebilmesi için şebeke altyapı yatırımlarının da paralel olarak yapılması, idari süreçlerin etkinliği ve finansa erişebilirlik konuları anahtar rol oynayacaktır.

Öte yandan dünyada son 3 yılda yaşanan pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte birçok ülke için enerjide arz güvenliği en önemli milli meseleler haline geldi. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için de RES kurulumlarında birkaç kademe hız artışı yaşanması gerekiyor. AB içerisinde Türkiye’nin enerji tüketimi ile kıyaslanabilecek ülkelere baktığımızda, onların da farkı açtığını ve açıkladıkları hedeflere göre bu farkı açmaya devam edebileceklerini görü- yoruz. Buna karşı önlem olarak Türkiye’de de yeni YEKA-RES ihaleleri, mevcut RES’lerin kapasite artışları, depolamalı RES, hibrit santral ve lisanssız (öz tüketim) RES kapasitelerinin açıklandığını görmekteyiz. Bazı uygulamaların, RES yatırımlarını yeni büyük oyunculara ve sermaye sınıfının orta-alt tabakalarına da genişlemesini sağlayabilecek uygulamalar olduğunu da görmekteyiz.

Burada önemli olan unsurlardan biri mümkün olan en fazla kapasiteyi mümkün olan en kısa zamanda hayata geçirmeye odaklanmaktır. Çünkü RES’lerden elektrik üretim eğrisini ne kadar büyük bir eğimle yukarı taşırsak kümülatif kazancımız da bu eğrinin integrali hesabına göre çok fazla olabilecektir. Bu bağlamda, tüm bu kapasitelerin verimli, hızlı şekilde hayata geçirilebilmesi için projelerin finanse edilebilirliği, izin süreçlerinin yalınlaştırılması gibi konulara hizmet edecek yeni düzenlemelerin de yapılabileceğini düşünüyorum.

RES yatırımlarının yeni yatırımcılara yayılması konusunu biraz açar mısınız? Bu konuda nasıl gelişmeler yaşanıyor?

Öncelikle YEKA-RES 3 ihalesinde ilk defa RES yatırımcısı olacak oyuncular görüyoruz. İhaledeki 20 bölgeyi kazanan 8 yatırımcıdan 3’ü (eğer proje devirleri yaşanmazsa) sektöre bu ihale vesilesiyle girecekler. Tabii buraya, projelerin ihale teknik şartnamesinin karşılana- maması veya uzayan birtakım süreçlerle fizibilitenin kaybolması riskinden dolayı bir şerh koymak lazım. YEKA RES 1-2-3 ihaleleri ile kazandırılan 2.850 MW’nin tamamının hayata geçemeyebileceğini de değerlendirebiliriz.

Depolamalı RES ve GES konusu, bilindiği üzere 4 binin üzerinde ve toplam 221 bin MW’ye tekabül eden rekor başvuru aldı. Elbette ki bunun bir kısmı bizzat yatırımcı adayının kendisi iken bir kısmı proje geliştiricisi hüviyetine daha yakın başvurular olabilir. Bu başvurular kapsamında hangi yatırımcılara tahsis verileceğini göreceğiz. İçinde bulunduğumuz ay itibarıyla bu başvuruların 744 MW’sine karşılık gelen kısmı için ön lisanslar verildi. Tahsis verilen ve verilecek yatırımcılar arasında yeni oyuncular olup olmayacağını da göreceğiz. Dağıtılacak kapasitenin başvuruya oranla düşük kalacağını ve bağlantı kapasitesi olan bölgelerin (hat, trafo ve şalt açısından) önceliklendirileceğini düşünürsek; bu kapasitelerden, halihazırda enerji üretim yatırımcısı olan oyuncuların daha ağırlıklı tahsis alabileceğini tahmin ediyoruz.

Yatırımın düşük kapasitelerde daha geniş kitleye dağılmasını sağlayacak en önemli uygulama, yenilenen ‘Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’ saye- sinde gerçekleşiyor. Bu yönetmeliğin birçok perspektiften kritik rol oynayabileceğini düşünüyorum. Öztüketim projeleri Türk sanayisi açısından kritik bir öneme sahip. Öztüketim projelerine sadece enerji bağımsızlığı veya üretim maliyetinin düşürülmesi perspektifinden bakmamak lazım. Türk sanayisinde üretilen ürünlerin karbon ayak izinin düşürülmesi ve bunun sertifikalanması; ürünlerin gümrüklerde karşılaşmaya başlayacağı ticaret duvarlarını (gümrükte karbon vergisi uygulamalarını) da aşmasını sağlayacak. Türk sanayicisinin bu konuda çok hızlı aksiyon alması gerektiğini düşünüyorum. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın da konu ile yakından ilgilendiğini, bu meseleye önem verdiğini, yeni finans kaynaklarını bu kapsamda yönlendirmeye çalıştığını gözlemlemekteyiz. Türkiye’nin Avrupa Yeşil Mutabakatı’na uyum çalışmaları kapsamında yürüttüğü “Sanayide Yeşil Dönüşüm Projesi” de bu çalışmalardan biri. Önümüzdeki günlerde bu kapsamda yeni bir finansman duyurulmasını bekliyoruz.

Öztüketim projeleri, özellikle demir-çelik, alüminyum, cam, çimento, plastik, kimya, madencilik gibi hem enerji tüketimi yüksek hem de finansal güçleri itibarıyla büyük enerji yatırımcısı olmaya aday sanayi kuruluşlarını da sektöre çekme ihtimalini sunuyor. ISO’nun yayımladığı Türkiye’nin En Büyük Sanayi Kuruluşları Listeleri’nin üst sıralarından yeni RES yatırımcıları çıkması da mümkün. Bu ya- tırımcılar sektöre öztüketim projeleri ile adım atabilirler.

Yatırımcılar ve yatırımcı adayları nelere dikkat etmeli?

Öncelikle tabii ki rüzgarı anlamak, öğrenmek gerekiyor. Rüzgar enerjisinin güneş enerjisi kadar kolay anlaşılabilir olmadığını kabul ediyorum. Öte yandan, RES’ler Türkiye’nin birçok bölgesinde GES’lere göre iki kattan daha fazla enerji üretebilen, daha verimli olan ve çok daha az bir alan işgal eden bir yatırım türüdür. RES yatırımlarının ise süreçleri farklı zorluklar içermektedir. Örneğin RES yatırımı öncesi bir ön yatırım ile minimum 1 yıllık rüzgar ölçümü yaptırılması bunlardan biridir. Yatırımcı aday- larımızın bu süreçleri yönetebilmesi adına Türkiye rüzgar ekosisteminde kalifiye danışmanlık hizmet tedarikçileri de mevcuttur.

Bir diğer konu, RES yatırımı yaparken satın alınacak türbini sadece ilk yatırım maliyetine göre veya sadece finansal fizibilite tablolarına göre değerlendirmek bazı risklerin göz- den kaçırılması ile sonuçlanabilir. Alınacak ürünün kalitesi ve sorunsuz çalışmaya yakın olması da her zaman hesaba katılmalıdır. Buna ek olarak, tedarikçi seçimi kararı verilirken; tedarikçiyi servis, bakım, onarım perspektifinden de değerlendirmeye almak kritik öneme sahiptir. İlk yatırım maliyeti daha ekonomik görünen bir türbin eğer devreye alındıktan bir süre sonra, türbinden veya bir dış etkenden (doğa olayı vb) kaynaklanan bir arıza ile birkaç ay devre dışı kalırsa bu duruşun maliyetleri çok ağır olabilir. Dolayısı ile servis ihtiyaçlarına hem bugün hem de gelecekte hızlı yanıt verebilecek, ülke içinde gelişmiş servis ağları bulunan üreticilerin tercih edilmesi bu kapsamda değerlendirilebilir.

İçinde bulunduğumuz bu dönemde birçok ülke 2022 ve öncesine kıyasla çok daha büyük oranlarda RES kurulum kapasite tahsisleri planlıyor. Örneğin Almanya’nın önümüz- deki 5 yıl için yıllık kurulum hedefi 10 GW/ yıl seviyesinde. Bu hedef 2018-2022 yılları arasında devreye alınan 5 yıllık toplam kurulumun önümüzdeki yıldan itibaren her sene yapılması anlamına geliyor. Birçok Avrupa ülkesi, Amerika ve Çin genel olarak hedeflerini katlayarak yükseltmiş vaziyette. Dünyadaki bu gelişmelerden dolayı teslim sürelerinin uzaması, bazı türbin üreticilerinin her markete yetişmekte zorlanması gibi sonuçlar da ortaya çıkabilir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde, yatırımcıların proje geliştirme ve sipariş verme konularındaki zamanlama yönetimi stratejik rol oynayacaktır.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com