Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Grubu Türkiye’de 100 MW’lık sipariş aldı

Yayın tarihi:

-

söke res

Nordex Grubu, Türkiye’de 110 MW’ın üstünde bir sipariş aldı. Grup, Söke rüzgar santrali için 23 adet N149/4.0-4.5 türbini kurulumu yapacak. Türbinlerin tedariği 4.8 MW modunda gerçekleşecek. Söke rüzgar santralinin müşterisi ve gelecek işletmecisiyse , Nordex Grubu ile 10 yıldır Öncelikli Servis Anlaşması olan Ulusoy Enerji.

Rüzgar santrali, yıllık rüzgar hızı ortalamalarının 6.5 metreyi bulduğu Aydın yakınlarında inşa ediliyor. 2020 yılında tamalanmasını takiben, 105 metre gövde yüksekliğindeki türbinler her yıl 286 GWs temiz elektrik üretecek.

Nordex Grubu CSO’su Patxi Landa, “Yeni müşterimize N149/4.0-4.5 türbinlerinin avantajları hakkında garanti verebildiğimiz için mutluyum. Bu, Ulusoy Enerji’nin ilk projesi. Ve Nordex Grubu için de Delta4000 serisi için, bu defa Türkiye’de olmak üzere bir başka referans proje”, dedi.

Nordex Grubu, rotor kanatlarının, çıpa kafeslerinin ve kulelerin imalatını Türkiye’de yaptırıyor. İmalattaysa nicel öncelik Ulusoy Enerji’ye ait görünüyor.

%26.7 piyasa payı ve 2038 MW kurulu kapasiteyle Nordex Grubu Türkiye’de lider konumunda bulunuyor. Söke’deki 110 MW’a ek olarak, grup, 2020 sonuna kadar toplam kapasitesi 266 MW olan türbinler inşa ediyor.

 

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Group, 2020’nin ilk çeyreğinde 1,6 GW’dan fazla sipariş aldı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Group, 2020'nin ilk çeyreğinde 1,6 GW'dan fazla sipariş aldı

Nordex Group, 2020’nin ilk çeyreğini 1.644 GW’lık sipariş ile kapattı ve bir önceki yılın aynı dönemindeki sipariş hacmini yaklaşık yüzde 59 artırdı (1/2019: 1.035 GW ).

Avrupa’daki talep, 1.292 MW civarıyla dikkat çekici şekilde yüksekti ve toplam sipariş hacminin neredeyse yüzde 79’unu oluşturuyordu. En güçlü tekil pazarlar Norveç, İngiltere, Türkiye ve Finlandiya olarak sıralanıyor.  Nordex Group, sadece Norveç’te, yeni N149 / 5.X türbini için toplam 400 MW’lık sipariş verdi.

Güney Amerika’dan gelen siparişler, Şili’den 269 MW, Brezilya’dan 83 MW olarak gerçekleşti.

Nordex Group CEO’su José Luis Blanco, “İlk çeyrekte 1,6 gigawatt’tan fazla sipariş ile Nordex Group bir kez daha çok iyi ve istikrarlı şekilde sipariş aldı; bu, başarılı ürün stratejimizin sonucudur. Delta4000 serisi yalnız başına 1.4 gigawatt ile, satılan türbinlerin yüzde 85’ini oluşturdu. 2019’da piyasaya sürülen ve yalnızca bu kategoride 93 türbin aranan yeni 5MW + sınıf türbinlerimizin yüksek talep oranı da özellikle memnuniyet verici ”dedi.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Nordex Group: Hollanda’da en büyük rotor çapına sahip kara türbini kurdu

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Group: Hollanda'da kurulu en büyük rotor çapına sahip kara türbini

Koronavirüs krizine rağmen ve tüm olasılıklara karşı tedbirler alınırken, Nordex Group, Mart sonunda Heibloem rüzgar santralinin bir parçası olarak, Hollanda’da en büyük rotor çaplı türbini hayata geçirerek, iki N149 / 4.0-4.5 türbininden ilkini kurdu. 149 metrelik rotor boyutu ve 4,5 MW kurulu gücüyle olağanüstü yüksek verimli türbin, Hollanda’da ekonomik verimlilik açısından yeni standartlar belirleyecek.

Müşterisi Coöperatie Zuidenwind olan rüzgar santrali, Hollanda’nın Limburg eyaletinde, Meuse yakınındaki Roermond civarında inşa ediliyor. Bölgede ortalama rüzgar hızı 6,8 m/s olarak kayıtlara geçiyor. 125 metrelik göbek yüksekliği ile türbinler, orta dereceli rüzgarların hakim olduğu bölgenin tüm potansiyelinden en iyi şekilde yararlanıyor. Böylece yıllık bazda en yüksek enerji veriminin eldesi mümkün hale geliyor.

İki türbinin Nisan ayı sonuna kadar işletmeye alınması planlanıyor. Bunu takiben Hollanda’da yıllık yaklaşık 7.500 haneye temiz elektrik sağlayacaklar.

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

ENERCON, E-138 EP3 E2 prototipini kurdu

Yayın tarihi:

-

Yazar

ENERCON, E-138 EP3 E2 prototipini kurdu

ENERCON, E-138 EP3 E2’nin ilk prototipini başarıyla kurdu. Koronavirüs krizinin getirdiği zor koşullara rağmen, Schleswig-Holstein’daki Janneby tesisinde, kurulum sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

E2’nin nominal gücü, E-138 EP3 E1 ile karşılaştırıldığında, 3,5’ten 4,2 MW’a çıkarıldı. Geliştiriciler, yıllık yaklaşık yüzde 10’luk bir artışa karşılık gelen 1,5 milyon kWh civarında ek bir verim bekliyor. Böylece E2, gövde yüksekliğinde ortalama 7,5 m / s rüzgar hızına ulaşılan bölgelerde yılda yaklaşık 16.01 milyon kWh enerji üretecek.

Başka bir yeni özellik, tamamen tak ve çalıştır özellikli rotor başlığıdır: Bileşenin montajı ve testi fabrikada tamamlanmaktadır. Şantiyeye de tek bir dağıtım ünitesi şeklinde gönderilmektedir. WEC kurulduğunda, rotor kafası herhangi bir tornalama işlemi veya karmaşık ek ekipman gerektirmeden vinç tarafından kaldırılabilir.

Ayrıca, rotor kanatları için geliştirilen yeni kurulum yöntemi de şantiyede zaman tasarrufu sağlamaktadır. Yeni yöntem balast kolu gerektirmez ve WEC’nin rotor başlığı sadece montaj vinci kullanılarak döndürülür.

Devamını oku
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com