Connect with us

Genel

Elektrikte kurulu güç 70 bin megavatı geçti

Yayın tarihi:

-

Türkiye’nin elektrikteki toplam kurulu gücü mart sonu itibarıyla 70 bin megavatı geçti.

Gelişen sanayi ve teknoloji, artan nüfus ve ekonomik büyüme ülkedeki enerji talebini her geçen gün daha da artırıyor. Buna bağlı olarak, talebi karşılamak için enerji sektöründe yatırımlar da hız kazandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, elektrik üretimindeki kurulu gücü 2014 sonu itibarıyla 69 bin 516 megavat olan Türkiye’de, bu yılın ilk üç ayında devreye alınan 1042 megavatlık lisanslı ve lisanssız santrallerle bu rakam 70 bin 558 megavatı aştı. Ülkede bu yılın ilk çeyreğinde devreye alınan lisanslı elektrik santrallerinin gücü ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artışla 1016 megavata ulaştı. Bu miktarın yarıdan fazlası mart ayında gerçekleşti. Mart ayında 574 megavatlık 13 lisanslı elektrik üretim santrali hizmete girdi.

Martta HES’lerin kurulu gücü beş kat arttı

Türkiye’de mart ayında devreye alınan 574 megavatlık santrallerin yaklaşık yüzde 86’sını hidroelektrik santralleri (HES) oluşturdu. Geçen yıl mart ayında devreye alınan HES’lerin kurulu gücü 106 megavat iken, bu yılın aynı ayında bu miktar yaklaşık beş kat artışla 491 megavata yükseldi.

Martta 8 HES yatırımı işletmeye girdi. Bu yatırımların en büyüğü Elazığ’daki 367 megavatlık Beyhan Barajı oldu. Geriye kalan 124 megavatlık HES yatırımları yine Elazığ başta olmak üzere, Kahramanmaraş, Erzurum, Antalya ve Sivas illerinde gerçekleşti. Ayrıca bu yıl martta 32 megavat rüzgar santrali devreye girerken, 27 megavat termik ve 22 megavat da çöp, biyogaz, atık ısı ve jeotermal santrali işletmeye alındı.

AA

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com