Elektrikte kurulu güç 70 bin megavatı geçti

Anı Nil DEMİRBAĞ
Elektrikte kurulu güç 70 bin megavatı geçti

Türkiye’nin elektrikteki toplam kurulu gücü mart sonu itibarıyla 70 bin megavatı geçti.

Gelişen sanayi ve teknoloji, artan nüfus ve ekonomik büyüme ülkedeki enerji talebini her geçen gün daha da artırıyor. Buna bağlı olarak, talebi karşılamak için enerji sektöründe yatırımlar da hız kazandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, elektrik üretimindeki kurulu gücü 2014 sonu itibarıyla 69 bin 516 megavat olan Türkiye’de, bu yılın ilk üç ayında devreye alınan 1042 megavatlık lisanslı ve lisanssız santrallerle bu rakam 70 bin 558 megavatı aştı. Ülkede bu yılın ilk çeyreğinde devreye alınan lisanslı elektrik santrallerinin gücü ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 55 artışla 1016 megavata ulaştı. Bu miktarın yarıdan fazlası mart ayında gerçekleşti. Mart ayında 574 megavatlık 13 lisanslı elektrik üretim santrali hizmete girdi.

 

Martta HES’lerin kurulu gücü beş kat arttı

 

Türkiye’de mart ayında devreye alınan 574 megavatlık santrallerin yaklaşık yüzde 86’sını hidroelektrik santralleri (HES) oluşturdu. Geçen yıl mart ayında devreye alınan HES’lerin kurulu gücü 106 megavat iken, bu yılın aynı ayında bu miktar yaklaşık beş kat artışla 491 megavata yükseldi.

Martta 8 HES yatırımı işletmeye girdi. Bu yatırımların en büyüğü Elazığ’daki 367 megavatlık Beyhan Barajı oldu. Geriye kalan 124 megavatlık HES yatırımları yine Elazığ başta olmak üzere, Kahramanmaraş, Erzurum, Antalya ve Sivas illerinde gerçekleşti. Ayrıca bu yıl martta 32 megavat rüzgar santrali devreye girerken, 27 megavat termik ve 22 megavat da çöp, biyogaz, atık ısı ve jeotermal santrali işletmeye alındı.

AA

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap