Connect with us

İşletme ve Bakım

RÜZGAR TÜRBİNİ KANATLARINDA BAKIM VE ONARIM

Yayın tarihi:

-

rüzgar türbini kanat bakımı

Rüzgârın gücüne inanıyoruz…

Yenilenebilir enerji her geçen gün daha yüksek ivmeyle gelişen teknolojiden büyük pay alıyor.

 

Özellikle rüzgâr türbinleri artık daha hafif, daha sağlam, daha uzun ömürlü yapılar ile oluşturuluyor.

Bütün bunların yanında, yapılan yatırımların tümünü yenisiyle değiştirebilmek mümkün değil. Elimizdekini iyi koruyarak ekonomik ömrünü mümkün olduğunca uzatmak gerekiyor. Tüm bileşenlerin bakımlarını programlamak ve programlara uymak, hasar onarımlarını hızlı ve doğru şekilde tamamlamak şart oluyor. Düzenli ve doğru bakımlar yapılmadığında yedek parça, lojistik ve işçilik maliyetlerinin yanı sıra uzun süreli duruşlar sebebiyle üretim kaybı çok yüksek bedellere sebep olabiliyor.

Kanatlar, rüzgâr türbinlerinin en önemli elemanlarından. Kanatların ömürlerini uzatmak ise yenilemekten çok daha kolay, ölçülebilir ve elbette; daha ucuzdur.

 

Üreticilerin, belirleyerek yatırımcılarına ilettikleri periyotlarda kontroller yapılmalı, kanatta kirlenme ve yağlanmalar, yıldırım koruma elemanlarının ölçümleri, yüzey ve yapısal hasarlar belirlenmeli ve raporlanmalıdır. Bu detaylı raporlar, gerekecek bakım ve onarımlar için referans oluşturacaklardır.

 

Oluşan hasarlar dışında her bir kanat kompanenti üreticiler tarafından belirlenen periyotlarda bakım görürler veya değiştirilirler. Bu periyotlarda yıldırım reseptörleri ve iletken elemanları, yataklar ve yağlar ile bağlantı elemanlarının ölçümleri yapılmalı, gerekli bakımlar uygulanmalı veya değiştirilmelidir.

Kanatlarda hasar oluştuğu belirtildiğinde, 5 farklı kategoride değerlendirilir. 1 en hafif, kozmetik hasarları; 5 en ciddi, hasar tamir edilmeden türbinin çalıştırılmaması gereken hasarları tanımlar. Her bir hasar özel olarak değerlendirilerek uygulama yöntemi belirlenmeli ve onarıma özel talimatlara göre giderilmelidir.

Türbinlerin bakım ve onarımları esnasında oluşabilecek yağ kaçaklarının kanatlara etki ettiği durumlar gerçekleşebilir. Bu hem kozmetik hem yapısal hasarlara sebep olabilmektedir. Özellikle hasarlı bir bölgeye geldiğinde hasarın onarılmasını ciddi oranda zorlaştırır. Çeşitli yöntemlerle temizlenerek bu etkiler giderilmelidir.

Tüm bunların dışında, teknolojik yenilikler de takip edilerek iyileştirmelerin uygulanması da kanat ömürlerini arttıracaktır. Sürekli izleme, daha etkin yıldırım koruma sistemleri gibi uygulamalar, hasarların oluşmasını engelleyebileceği gibi daha hızlı müdahalelere de olanak sağlayacaktır.

İşletme ve Bakım

Güriş, rüzgârdan elektrik üretiminde ilk sırada

Yayın tarihi:

-

Enerji alanında gerçekleştirdiği yatırımlar ile Türkiye’nin sayılı firmaları arasında yer alan Güriş Holding, ‘MW100 Türkiye Araştırması’nda; Türkiye’de rüzgâr enerjisinden elektrik üretimi yapan firmalar arasında toplamda 581 megavat üretim kapasitesiyle ilk sırada yer aldı. Yenilenebilir enerji alanında yaptığı yatırımlarla Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesine önemli katkılarda bulunan Güriş Holding, 8 farklı rüzgâr enerji santrali ile hizmet veriyor.

Türkiye, enerji üretiminde yerli kaynakların gelişmesi ile dünya sıralamasında sayılı ülkeler arasında yer alıyor. Son dönemde yapılan yerli yatırımların artması ile birlikte enerjide dışa bağımlılık azalıyor. Özellikle yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik üretimi son dönemde büyük artış gösteriyor.

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim kapasitesi son 5 yılda 4 kat artış göstererek toplam 16 GW düzeyine ulaştı. 2019 yılında kurulu gücün yüzde 48’i, elektrik üretiminin ise yüzde 43’ü yenilenebilir enerji kaynaklarından oluştuğu belirtiliyor. MW100 Türkiye’nin raporuna göre en fazla kapasite artışı rüzgâr ve güneş santrallerinde yaşanırken, biyokütle ve jeotermal kaynaklara dayalı santrallerde de son dönemlerde hızlı bir artış görülüyor.

Rüzgar gücünden elektrik üretiminde Türkiye’nin lideri

Türkiye’nin öncü enerji şirketi Güriş Holding, yenilenebilir enerji alanında yaptığı yatırımlar ile ülkemizin elektrik üretim kapasitesine önemli katkılarda bulunuyor. ‘MW100 Türkiye Araştırması’nda; Güriş Holding, rüzgâr enerjisinden elektrik üreten firmalar arasında ilk sırada yer alıyor. 2000 yılından bu yana yenilenebilir enerji alanında aktif olarak faaliyet gösteren Güriş Holding, 8 farklı rüzgâr enerji santrali ile toplamda 581 megavat kapasiteye ulaştı.

“Türkiye’nin temiz ve yenilenebilir enerji potansiyeline inanıyoruz”

Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynakları açısından zengin bir ülke olduğunu vurgulayan Güriş Holding Enerji Grup CEO’su Ali Karaduman, “Türkiye’nin temiz ve yenilenebilir enerji potansiyeline inanıyoruz. İhtiyacımız olan enerjinin tamamını yerli ve milli kaynaklarla elde edebilmek mümkün. 2000 yılından bu yana enerji alanındaki yatırımlarımızı yenilenebilir enerjiye yönlendirdik. Amacımız ülkemizi, enerjiyi ithal eden değil ihracatını yapan bir konuma getirmek. Geçmişten bugüne yatırımlarımız ile her zaman öncü olduk. Dün olduğu gibi bugünde yenilenebilir enerji alanında çalışmalarımızı hız kesmeden sürdüreceğiz” diye konuştu.

Devamını oku

İşletme ve Bakım

Kıyıköy RES’te kapasite artışı

Yayın tarihi:

-

Borusan EnBW Enerji’nin portföyünde bulunan Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali’nin kapasitesi 100 MW’a yükseltilecek.

Yenilenebilir enerji yatırımcılarından Borusan EnBW Enerji’nin Kırklareli’de bulunan Kıyıköy Rüzgar Enerji Santrali, 20 ilave türbinin eklenmesiyle 100 MW’lık kurulu güce ulaşacak.

Alman-Türk ortaklığı olarak faaliyet gösteren Borusan EnBW Enerji’ye ait Kıyıköy RES için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ve ICBC Türkiye’nin eşit paylarla toplam 74 milyon dolar tutarında kredi sağlayacağı açıklandı. Proje tamamlandığında yılda yaklaşık 99.700 ton CO2 emisyonu tasarrufu sağlanacak. 

Devamını oku

İşletme ve Bakım

Çeşme RES’te doğal bal üretimi

Yayın tarihi:

-

Vega Enerji tarafından işletilen 18 MW’lık Çeşme RES’te yetiştirilen arılardan tam 100 kilo bal elde edildiği kaydedildi.

VEGA Enerji Genel Müdürü Erman Kaya, İHA’ya yaptığı açıklamada, Çeşme RES’te kurulan 30 arı kovanından bu yıl 100 kilo bal edildiğini belirtti. Rüzgâr enerjisi santrallerinin hem çevreci hem de doğa dostu olduğunu belirten Erman Kaya, rüzgâr enerjisinin ülkenin ekolojik dengesini korurken, enerji bağımsızlığına da katkı yaptığı belirtti. Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamuoyunda oluşturulan negatif algının aksine RES’ler doğaya hiçbir atık bırakmadığı için çevreci ve sağlıklı bir enerji türüdür. Tamamen doğal kaynakları kullanması ve yenilenebilir özelliğiyle ülkemiz için büyük önem taşıyor. Biz yaklaşık 5 yıldır santral bölgesinde binlerce arı yetiştiriyoruz. Bu arılar tamamen doğal yaşayışlarına uygun şekilde bal üretimine devam ediyor. Arıların yanı sıra, yine aynı bölgedeki keçi ve ineklerimizden de süt elde ediyoruz. Doğal yaşamla bu kadar iç içe bir enerji üretim şekli RES’lerin sanılanın aksine, doğaya hiçbir zarar vermediğinin kanıtıdır.”

Çeşme RES’te 30 arı kovanından 100 kilo bal elde edildi.

Ürettikleri balın kalite analizlerinin de yapıldığını ve ürünün tamamen sağlıklı olduğunu dile getiren Erman Kaya; “Bizim için doğal yaşama saygı, birinci sırada geliyor. Bölgeye binlerce ağaç ve bitki diktik. Firma olarak enerji üretiminin ve doğal yaşamın yan yana yürütülebileceğini kanıtladık. Her geçen yıl bal hasadı miktarımız da artıyor. Şimdi de aromatik bal üretimine başlayacağız” ifadelerini kullandı. Kaya, ülke olarak artan enerji ihtiyacının karşılanması; ekonominin güçlenmesi ve istihdamın artması açısından yenilenebilir ve çevreci enerji sektörünün daha çok desteklenmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Çeşme RES’te, yıllık yaklaşık 60 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştiriliyor. Vega Enerji Genel Müdürü Erman Kaya; geçen ay gerçekleştirdiğimiz röportajda Çeşme RES’te her yıl 90 bin ağaç dikimine eşdeğer olmak üzere 30 bin ton karbondioksit azaltımı sağlandığını ve 5.000 kişinin elektrik enerjisi ihtiyacının karşılandığını belirtmişti. (Kaynak: iha.com.tr) 

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com