Connect with us

New York Belediyesi, dev petrol şirketlerine dava açtı

Published

on

New York Belediyesi, “küresel ısınmaya neden oldukları” gerekçesiyle dünyanın en büyük petrol şirketlerinden British Petroleum, Chevron, ConocoPhillips, Exxon Mobil ve Royal Dutch Shelle dava açtı.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, söz konusu firmaların küresel ısınmaya sebebiyet verdikleri ve New York halkını küresel ısınmanın etkilerinden korumak için geçmişte yapılan harcamaların ve gelecekte uğranılacak milyarlarca dolarlık maddi zararın tazminat olarak talep edildiği belirtildi.

New York Belediyesi’nin iklim değişikliğiyle mücadele edebilmek için milyarlarca dolara ihtiyaç duyduğu ve bunun temiz su temini, atık altyapısı, kıyıların güvenliği, sıcaklık dalgalanmaları ve kamu sağlığı kampanyaları gibi harcamalar için kullanılacağı bilgisine yer verilen açıklamada, belediyenin New York halkını yükselen deniz seviyesi, güçlü fırtınalar ve aşırı sıcaklara karşı korumak için 20 milyar dolarlık bir programı yürürlüğe koyduğuna dikkat çekildi.

Enerji firmalarının, fosil yakıtların kullanımının atmosfere ve iklim değişikliğine olası etkilerinin 1980’lerden beri farkında olduklarının öne sürüldüğü açıklamada, bu şirketlerin küresel ısınma ve etkileri hakkında “bilerek aldatma ve inkâr kampanyalarına” katkıda bulundukları iddia edildi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio

Konuya ilişkin bir açıklama yapan New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, “Küresel ısınma kötüye gittikçe, açgözlülükleriyle bizi bu hale getiren petrol şirketleri, New York’u daha güvenilir bir yer yapma maliyetini üstlenmelidir” dedi.

Davanın uzun yıllar sürebileceği belirtiliyor.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com