Connect with us

Genel

Öğrencilerin Tartışmalı ‘Yenilenebilir Enerji’ Paneli

Yayın tarihi:

-

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde Sakarya İlkokulu 4-C sınıfı öğrencileri, okul salonunda düzenledikleri panel ve sergi ile ‘Yenilenebilir Enerji’nin Gücü’ konusunu masaya yatırdı.

İlçede; Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıktan Koruma, Hepimiz Engelliyiz, Engelsiz Türkiye gibi çalışmalarla tanınan Kemal Arık’ın öncülüğünde gerçekleşen etkinlikte; Okul Müdürü Zafer Olkun ve Ayvalık Tabiat Platformu Yürütme Kurulu Üyelerinin yanı sıra öğretmenler, veliler ve öğrenciler hazır bulundu.

4-C sınıfının 18 öğrencisinin görev aldığı panelin sunuculuğunu Irmak Sucu üstlenirken; öğrencilerde sırayla ele aldıkları konular hakkında detaylı bilgi verdi.

Yenilenebilir enerjinin karşıtı olan enerji türlerinin de ele alındığı panelde; Sunay Öncü Güneş enerjisi, Elif Berra Kılıç rüzgar enerjisi, Nuri Doğan Hidrolik enerji, Salih Rıza Yıkılmazdağ Nükleer Enerji, Yavuz Selim Ayyıldız Jeotermal enerji, Berru Tanım Termik enerji, Zekiye Naz Çakar Dalga enerjisi, İrfan Mert Kaya Enerji tasarrufu konularında açıklamalarda bulundu.

Zaman zaman karşıt görüşlerin tartıştığı panelde; üretimde süreklilik ve enerji tasarrufunun da önemine dikkat çekildi.

Düzenlenen panel ve sergi ile ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan 4-C Sınıfı öğretmeni Kemal Arık, “Öğrencilerimle birlikte ‘Yenilenebilir Enerji’nin Gücü’ Panelini düzenledik. Ayvalık Sakarya İlkokulu 4-C sınıfı olarak Yenilenemez Enerji kaynakları olan petrol ve kömürün yakın gelecekte bitiminde ülkemizin yaşayacağı sorunlara çözüm bulabilmek amacıyla bu paneli düzenlemeye karar verdik. Panelimiz; Güneş, Rüzgar, Dalga, Jeotermal, Hidroelektrik gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının yanına, yenilenemez enerji kaynakları olan nükleer ve temrin enerjiyi savunan öğrencilerimizden oluştu. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ifade ettiği gibi; fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, yürekleri Türkiye sevgisiyle dolu. Geleceklerini inşa etmekte yaşamı sorgulayan eleştirel düşünebilen, doğaya, insanlara, hayvanlara duyarlı bireyler olarak yetiştirmekten büyük mutluluk duyuyorum. ve diyorum ki; Yaşanabilir bir Dünya için, temiz enerji kullanalım.

Öğrencilerin Tartışmalı ‘Yenilenebilir Enerji… paylaşan: haberler

 

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com