Connect with us

Yenilenebilir enerjideki büyüme 2018’de durakladı

Published

on

İki on yıllık dönemdir süren kuvvetli büyümenin ardından, 2018 yılında 2017’deki kadar net kapasite büyümesiyle, büyüme trendlerinde birden meydana gelen düzleşme, soru işaretleri ortaya çıkardı.

Geçen yıl, yenilenebilir enerji kapasitesindeki büyümenin, 2001’den bu yana, bir önceki yıla göre artmadığı ilk yıldı. Uluslararası Enerji Ajansı son verilerine göre rüzgar, hidro, güneş, biyoenerji ve diğer yenilenebilir kaynaklardan gelen yeni net kapasite, önceki yılla aynı şekilde 180 GW olarak gerçekleşti.

Ancak IEA analizi, Dünya’da yeterince üretim yapılmadığını gösteriyor. Geçen yıl, enerji bağlantılı CO2 oranı, % 1.7 artarak 33 gigaton ile tarihi düzeye ulaştı. Yenilenebilir enerji üretimindeki % 7 oranındaki üretim artışına rağmen, enerji sektörü kaynaklı emisyonlar rekor kırdı.

IEA yöneticisi Dr. Fatih Birol, “Dünyanın “Beklet” düğmesine basacak durumu yok ve hükümetler bu durumu çabucak düzeltmek ve yeni projelerin daha hızlı yürürlüğe girmesine imkan vermek için harekete geçmeliler” açıklamasını yaptı.

“Hızla azalan maliyetler sayesinde, yenilenebilir alandaki rekabet artık finansal insiyatiflere sıkı sıkıya bağlı değil. İhtiyaç duyulan, uzun dönem vizyonuyla desteklenmiş istikrarlı politikalar, aynı zamanda da yenilenebilirleri enerji şebekelerine entegre etmek için maliyet-etken ve optimal yollara odaklanmak. Dur-kalk politikaları piyasalara ve istihdama özellikle zarar verir.”

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com