Connect with us

Elektronik Ekipman

Türbin elektromekaniğinde global partner: Resolux Türkiye

Published

on

Resolux Türkiye Yetkili Ülke Müdürü Okan Uykan’la bir röportaj gerçekleştirdik. Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM) ve kule imalatçılarına yönelik olarak türbin içi elektromekanik kapsam tedariği sunacak Resolux Türkiye’nin vizyonu hakkında bilgiler aldığımız Okan Bey’in rüzgâr enerjisi sektörüne ilişkin değerlendirmelerini de öğrendik.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

1987 yılı Bursa doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Bursa’da bitirdim. Üniversite eğitimime 2006 senesinde Yıldız Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği ile başladım ve 2011 yılında mezun oldum. 2012 yılında ise İspanya’da bulunan Universidad de Jaén okulundan Yenilenebilir Enerjiler Yüksek Lisans diplomasını alarak mezun oldum. Enerji, elektromekanik, elektrik ve telekomünikasyon sektörlerinde iş geliştirme, satış, satın alma ve idari yöneticilik pozisyonlarında toplamda 10 yıla yakın global tecrübeye sahibim. İspanyolca ve İngilizce dillerini akademik ve mesleki yeterlik seviyesinde aktif olarak kullanmaktayım. Proaktif, girişimci, sorumluluk alan ve çözüm odaklı liderlik özelliklerini barındırmamın yanında planlı ve vizyoner hedefler doğrultusunda ilerlemenin sürdürülebilir başarıya ulaşmada anahtar rol oynayacağına inanırım. Son olarak, 2019 yılında başladığım Uludağ Üniversitesi Çevre Mühendisliği Doktora Programına devam etmekteyim.

Resolux Türkiye Yetkili Ülke Müdürü Okan Uykan

Bayramoğlu İnşaat bünyesinde sunduğunuz rüzgâr kulelerine yönelik çözümlerinizi global bir partnerle yeni bir boyuta taşıyorsunuz. Resolux Türkiye hakkında bilgi alabilir miyiz?

60 yıllık çelik konstrüksiyon, metal kaynaklı imalatlar ve anahtar teslim endüstriyel inşaat altyapısına sahip Bayramoğlu A.Ş. son 10 yılda yatırım ve atılımlarını enerji alanına yöneltmiş ve rüzgâr enerjisi bu alanda lokomotif olmuştur. 2018 yılına kadar lokal projelerde kendini geliştiren Bayramoğlu A.Ş. bu yıl da alanında uzman dünyanın farklı ülkelerinde iştirakleri olan İspanyol Barga firması ile Barga&Bayramoğlu Renewable Energy adında bir firma kurmuş ve 1,5 yıl içinde 10’dan fazla ülkeye mekanik parça ihracatı yapmaktadır. Yine aynı dönemde başlayan rüzgâr kulesi elektrik – elektronik ekipmanları üretim ve ihracatı için Danimarkalı Resolux Group ile görüşülmüş, Bayramoğlu ve Resolux Grup ortak girişim yapısında kurulmuş olan Resolux Türkiye faaliyetlerine 2019 yılında başlamıştır. İlk adım, Yetkili Ülke Müdürü unvanıyla Okan Uykan olarak bu ortak girişimin yönetiminin profesyonel anlamda başına geçmemle oldu. Elektronik Yüksek Mühendisi olarak ve Yenilenebilir Enerjiler sektöründe yerel ve global anlamda bulunan 10 yıllık tecrübemle bu ortak girişime geçtiğimiz yıldan bugüne yoğun mesai harcayarak katkı sunmaktayım.

Resolux Türkiye olarak ne tür çözümler sunacaksınız rüzgâr enerjisi sektörüne? 

Resolux Türkiye olarak geçtiğimiz yıl Haziran ayından bugüne dek en çok mesai ve emek harcadığımız kısım yerelleştirme (lokalizasyon) olmuştur. Ve bu odak noktamız Resolux Türkiye’nin sürdürülebilir projesi olarak sürekli devam edecektir. Türkiye’de hizmet vermekte olan tüm OEM’ler ve kule imalatçıları müşteri grubumuz arasında olup müşterilerimize türbin içinde bulunan tüm elektromekanik kapsamın tedarik hizmetini sunmayı planlamaktayız. Bu hizmeti sağlarken Resolux Grup’un 20 yıldan fazladan edinmiş olduğu global know-how önemli bir kılavuz olacaktır. Bu vesileyle hedefimiz yalnızca iç pazara sağlanacak hizmet değil aynı zaman da ihracattır. Hizmetimizin temelinde global anlayışla sürdürdüğümüz tedarik zinciri yönetimine Türkiye’deki imalat sanayiinde derin lokalleşme çıpasını da ekleyerek büyümektir. Bu kapsamda Resolux Türkiye bünyesinde; mühendislik, tedarik, üretim, stok yönetimi, lojistik, ithalat, ihracat ve dağıtım hizmetlerinin tümü müşterilerimizin hizmetine sunulacaktır.

2020 yılı için hedeflerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Türbin içi aksam üretimi için odak noktalarımız arasında; kablo gruplama, aydınlatma ürünleri, çeşitli panolar, e-modül, asansör, paketleme (kitting) ve ürün değişim hizmetleri vardır. Üretim yeri olarak Bursa ve İzmir planlanmıştır. Yıllık üretim tercih hedefimiz 2020 yılı sonuna kadar 200 türbinin iç aksam tedarik hizmetini sağlamaktır. Hedefimiz 2021 yılı için bu hedefin iki katıdır. Üretim planımızın tüm hazırlıkları 2020 Ocak ayı sonuna doğru üretime geçmek üzere yapılmıştır.

Türkiye’de rüzgâr enerjisi sektörünü ve gelişimini genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ortak girişimin temelinde Türkiye’nin rüzgâr piyasasındaki gelişimi, potansiyeli ve özellikle coğrafi anlamda sağladığı büyük avantajlar bulunmaktadır. Türkiye rüzgâr enerjisi piyasasında önemli OEM’lerin operasyonlarını yıllardır yürütüyor olması, yine global kule imalatçılarının ve kanat üreticilerinin yüksek kapasitelerde iç ve dış pazara üretim yapıyor olması ve YEKA-1 (1.000 MW) ve YEKA-2 (1.000 MW) projeleri yerli üretimin önemini ortaya koymaktadır. 

Resolux’un Türkiye pazarına ilgi duymasındaki temel motivasyon nedir?

Türkiye’nin rüzgâr enerjisi piyasasında 20 yılı geçkin bir global tecrübesi bulunmakta olup artık global pazarda söz sahibi konuma gelinmeye başlamıştır. Bu sebeple Resolux Group olarak Resolux Türkiye’yi, ülkemizde yine tecrübeli bir partner olan Bayramoğlu ortaklığında genişletmek doğal bir sonuç olarak ortaya çıkmış ve bu yatırımın yapılmasında itici güç olmuştur.

Türkiye piyasasındaki rekabet ortamını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ülkemiz sınırlarını biraz daha genişletip bulunduğumuz coğrafya özelinde konuşacak olursak eğer riskleri barındırdığı kadar fırsatları da barındırdığını söylemek yanlış olmaz. Yüksek teknoloji odaklı nitelikli üretimin hem gelişmiş pazarlarda hem de gelişmekte olan pazarlarda yeri her zaman vardır. Bulunduğumuz coğrafyada da bu ihtiyaç bir nebze daha fazladır. Rekabetin doğuyor olması sevindiricidir ve aynı zamanda kaliteyi de artıracaktır. Fakat bizim üretimimizin de standardı olan yüksek teknoloji gündeme geldiğinde konu rekabetten ziyade nitelikli, sürdürülebilir üretimi, buna uygun altyapı yatırımını ve tabii ki mühendislik hizmetini gerektirmektedir. Bu sebeple iç ve dış rekabet dahilinde pazar koşullarını yakından takip etmekle birlikte odak noktamız müşterilerimizin projelerine sunduğumuz nitelikli ve sürdürülebilir hizmettir.

Son olarak eklemek istedikleriniz nelerdir?

Global anlamda hemen her sektörde reel anlamda önemli bir krizin yaşandığı ve aynı zamanda finansal anlamda hemen her ülkede ciddi bir parasal sıkılaşmanın yaşandığı bu dönemde uzun vadede doğrudan yabancı yatırım anlamına gelen bu ortaklık sektörümüze örnek olacak ve heyecan getirecektir. Diğer taraftan yüksek teknoloji yatırımı statüsünde değerlendirilen rüzgâr enerjisi yatırımları hem Bursa ilimiz hem de ülkemizin genelinde bu alanda üretimin ve yan sanayinin oluşmasına vesile olacaktır. Böylelikle katma değerli ürün üretimine altaypı sağlayacak bu ortaklık sayesinde orta ve uzun vadede cari açığa önemli bir pozitif katkı sağlayacaktır. Aynı zamanda istihdama önemli katkılar sunuyor olacağız. Bünyemizde birçok mühendis ve ara teknik eleman isthdamı sağlayacağız.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com