Connect with us

Genel

Nordex 30. yılını kutluyor

Yayın tarihi:

-

Nordex 30. Yılını Kutluyor

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex, bu yıl 30. kuruluş yılını kutluyor. Farklı ülkelerdeki temsilciliklerinde yapılan etkinliklerle 30. yaşının coşkusunu yaşayan Nordex, etkinliklerin Türkiye’deki ayağını ise, 13 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirdi. Nordex’in CEO ve Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu etkinlik, kamu kuruluşlarını, yatırımcıları, finans kuruluşlarını ve sektördeki önemli firmaları bir araya getirdi.

 

Nordex’in 30 yıl önce başlayan hikayesini ve günümüze gelişini içeren bir katalog da yayınlandı. Katalogda, 1973 petrol krizi esnasında, Nordex’in kurucu ailesi, Pedersen Ailesi’nin rüzgarı nasıl kullanabileceklerini araştırmaları ve 65 kilovatlık bir rüzgar türbinini o zamanlar devreye almaları da anlatılıyor.

 

Aile, Nordex’i ise Almanca’daki “North” ve “Export” kelimelerinden esinlenerek 1985 yılında kurdu. Rüzgar enerjisi sektöründe uluslararası anlamda pazar arzının yoğun olmadığı yıllarda kurulduğu halde, ilk günden beri, büyük kapasiteli türbin üretimine odaklandılar ve sadece ilk iki sene içinde zamanının en büyük kapasiteli türbinini ürettiler. 1992 yılında, Nordex operasyon faaliyetlerini Almanya’ya taşıma kararı aldı ve Alman menşeli bir türbin üreticisi olma unvanına sahip oldu. 1995 yılında multi-megavat sınıfı türbinler üretmeye başlama girişimi ve 2000 yılında 2.5MW’lık ilk rüzgar türbinini piyasaya sürmesi ile bugün dünyadaki en büyük seri rüzgar türbini üreticilerinden biri haline geldi.

 

Nordex CEO’su Lars Bondo Krogsgaard, Nordex 30. Yıl Kataloğu’nda bulunan ön sözde, Nordex’i 30 yaşına basmış birine benzeterek:”30 yaşına gelmiş birinin nitelikleri nelerdir? Hayatının olgunluk çağındadır. Gençlik dönemlerine kıyasla, daha rahat ve aklı başındadır, güçlü yanlarının farkındadır. 30’lu yaşlar artık bu birikimin üzerine güçlü temeller atma zamanıdır. Birçok açıdan Nordex için de durum bu” şeklinde konuştu.

 

1985’ten bu yana sayısı yaklaşık 6,500’e ulaşan Nordex türbinleri, 7 milyonun üzerinde dört kişilik haneye, temiz enerji ile elde edilmiş elektrik sağlıyor. Ayrıca, Nordex türbinleri, iklim değişikliğinin en büyük tetikleyicisi olan karbondioksit salınımının önüne geçilmesinde, 30 milyar tonluk karbon emisyonunu engelleyerek kayda değer bir katkı sağlıyor.

 

Nordex, Türkiye’de ise 2007 yılından beri yürüttüğü faaliyetlerini 2009 yılında İstanbul’da açtığı ofisi ile resmileştirdi. Türkiye’deki iştirakin bir de İzmir’de servis ofisi bulunmaktadır. Nordex Enerji A.Ş. Temmuz 2015 itibariyle, satış ekibinden proje yönetimi ekibine, iş güvenliğinden servis ekibine toplam 115 kişinin üzerinde Türkçe konuşan ekibi ile yatırımcılara ilk ağızdan teknolojik ve teknik olarak destek verebilmektedir. Yakın dönemde, N117/3000 ve N117/2400 türbinleri için tasarlanmış olan NR58.5 kanatların Türkiye’de üretimine başlanmıştır.

 

Nordex, bu büyüyen aile ile Türkiye’nin her yerinde rüzgar santralleri kurmaya devam ediyor. Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerindeki ilk rüzgar santrallerini kuran ve İstanbul Boğaz’ından ilk rüzgar türbinlerini geçiren üretici olmak gibi ilklere imza atan Nordex’in 26 adet aktif santralde 934.8 MW’lık kurulu gücü bulunmaktadır. 19 yeni santralde ise inşaat devam etmekte veya başlamak üzeredir.

Genel

GE’nin Litvanya projeleri için tercihi Global Wind Service

Yayın tarihi:

-

Global Wind Service, GE tarafından, Litvanya’nın çeşitli bölgelerinde, 38 cypress türbininin kurulumu ve tamamlanması için seçildi.

Tercih, iki firma arasında uzun süredir devam eden yakın ilişkiye dayanıyor. Ayrıca, Cypress platformlarının Avrupa’nın çeşitli bölgelerinde başarılı kurulumları da etkili oldu.

İlk bölgede çalışmalar başlarken işin programlanması tüm bir yıla yayıldı.

Global Wind Service CEO’su Lars Petersen konu hakkında: “GE Renewable Energy tarafından bu projelerde güvenilir ortak olarak seçilmemizden dolayı mutluyuz. Cypress platformu iyi ve güçlü bir türbin tipidir; birçok projede de başarılı bir şekilde kurulumlarını gerçekleştirdik.

Bu türbinleri şimdi Litvanya’da da memnuniyetle kuracağız. İşimizi sürekli genişletiyor ve müşterilerimizle birlikte yeni piyasalara giriyoruz.

Sürekli büyüme, yeni iş arkadaşlarıyla sürekli yol aldığımız anlamına geliyor. Bu projelerde, global karbon ayak izini azaltmanın yanında yerel istihdama öncelik vererek iş imkanları yaratmak da hedefimiz oldu”, diyor.

Global Wind Service A/S (GWS), 2008 başında, her ikisi de rüzgar enerjisi sektöründe, hem sahada hem de kurulum ve servis projelerinin yönetiminde uzun yıllar deneyim sahibi Lars Bo Petersen ve Michael Nielsen tarafından kuruldu.

 

Devamını oku

Genel

Biden Başkan, Yenilenebilir Enerji Şampiyon

Yayın tarihi:

-

Yazar

Yenilenebilir enerji endüstrisi, hafta sonunda Biden’in galibiyetinin ilanıyla yükselişe geçti.

Biden’in ABD seçimlerindeki az farkla galibiyeti, özellikle offshore rüzgar enerjisine odaklanan gruplar tarafından memnuniyetle karşılandı. Demokrat kanat siyasetçisinin, ABD’yi Paris Anlaşması ve 2050 yılı sıfır sera gazı emisyonu hedefi çerçevesine geri getirmesi bekleniyor. Biden, bu yılın başlarında, dört yıllık başkanlığında temiz enerjinin kullanımının artırılması için 2 trilyon harcama yapma planlarını açıklamıştı.

Offshore Rüzgar Enerjisi İş Ağı Başkanı Liz Burdock, “Başkanlığa Joe Biden’in seçilmesi, yenilenebilir enerjiye, paydaşlar arasında açık deniz rüzgarına önemli ölçüde odaklanmayı vaat eden bir yönetimin desteğiyle offshore rüzgar enerjisi endüstrisinin önemli ölçüde büyümesine katkıda bulunacaktır” dedi.Tüm yenilenebilir enerji projeleri için vergi kredilerinin çok yıllı olacak şekilde uzatılmasını ve tüm fosil yakıt sübvansiyonlarında ücretsiz pil depolama ve kesintileri umduğunu da sözlerine ekledi.

Ekim ayında, ABD Temsilciler Meclisi’nde Demokratlar, 2025 yılına kadar 12.5GW olmak üzere, 2030’a kadar 25GW offshore rüzgar enerjisi hedefi belirlenmesi için bir yasa tasarısı sundu. Amerikan Rüzgar Enerjisi Derneği, “Amerika için daha temiz ve daha müreffeh bir enerji geleceğini şekillendirmek için birlikte çalışırken” Biden yönetimi ve Kongre ile işbirliği yapmayı dört gözle beklediğini söyledi.

Wood Mackenzie Americas Başkan Yardımcısı Ed Crooks, Biden’in, Trump Yönetiminin offshore rüzgâr enerjisine uyguladığı frenleri tersine çevireceğini, petrol ve gaz gelişimine daha fazla kısıtlama getireceğini ve bu durumun 2035 yılına kadar bu sahada üretimi % 30 oranında azaltabileceğini sözlerine ekledi.

Petrol ve gaz altyapı projeleri için federal izinlerle ilgili kararların sera gazı emisyonları ve iklim değişikliği üzerindeki etkilerini hesaba katarak petrol ve gaz boru hatları ve aktarım tesisleri için yeni engeller yaratacağını ekledi.

Bu arada Biden, elektrikli otomobil satışlarına yardımcı olacak daha sıkı yakıt ekonomisi standartları getirmeyi planladığını ve potansiyel olarak 2030 yılına kadar ABD yollarında 4 milyon EV’ye yol açmayı planladığını, ancak bu on yılın yakıt talebi üzerindeki doğrudan etkinin minimum düzeyde olması beklendiğini söyledi.

Biden İklim Planı’nın aynı zamanda, karbon içermeyen hidrojen üretmek için yenilenebilir enerjilerin kullanılması ve çelik, beton ve kimyasalların dekarbonizasyonu gibi stratejilere odaklanacak bir İklim için Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı (ARPA-C) kurulmasını önerdiğini söyledi.

Kaynak:renews.biz Photo: Brendan Smialowski/AFP via Getty Images

Devamını oku

Genel

Kablo sektörünün lideri en güçlü 50 kadın CEO arasında

Yayın tarihi:

-

Ekonomist ve Capital dergilerinin “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. Kadın üst düzey yöneticilerin temsil ettikleri şirketlerin cirosuna göre sıralandığı listede, Türk kablo sektörünün öncü firması Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su Cinzia Farisè de yer alarak, Türkiye’nin en güçlü kadın CEO’larından biri oldu.

 Türk Prysmian Kablo, sektöründe ilklere imza atmaya devam ediyor. Şirketin geçtiğimiz yıl görevi devralan CEO’su Cinzia Farisè, Türkiye’nin en güçlü 50 kadın CEO’su arasına girerek büyük bir başarıya imza attı. Ulusal ve çok uluslu şirketlerde uzun bir kariyere sahip olan, hem hizmet hem endüstriyel üretim alanlarında, özel sektörde ve kamuda yönetici ve icracı olmayan yönetici olarak çalışan, birçok firmanın yönetim kurulunda görev yapan Cinzia Farisè, kablo sektöründe ve Prysmian Group bünyesinde 10 yıl boyunca deneyim kazandıktan ve giderek artan sorumluluklar üstlendikten sonra, geçtiğimiz yıl Türk Prysmian Kablo’nun CEO’su olarak Türkiye’de göreve başladı.

Mudanya’da 500’ü aşan çalışanıyla yenilikçi kablo çözümleri ve sistemleri geliştiren Türk Prysmian Kablo, Cinzia Farisè’nin liderliğinde 2019 yılını yaklaşık 1,5 milyar TL ciroyla kapadı.

İnovasyon ve sürdürülebilirlikle büyüyor

Türk Prysmian Kablo’yu kablo sektörüne liderlik eden büyük bir aile olarak tanımlayan ve  ilk hedeflerinin, her gün kriz, kur dalgalanması veya Covid-19, sorun ne olursa olsun en iyisini bekleyen yüzlerce müşteriyi memnun etmek olduğunun bilincinde çalışmalarını sürdürdüklerinin altını çizen Cinzia Farisè, sözlerine şöyle devam etti: “Bu ödülün arkasında, daima ileriye bakan, kendine hedefler koyan, inovasyonla sürdürülebilir uzun vadeli büyümeyi bir araya getiren Türk Prysmian Kablo ailesinin işine olan bağlılığı ve tutkusu var. ‘Türkiye’yi Yarınlara Bağlıyoruz’ misyonumuzdan aldığımız güçle, Türkiye’nin en prestijli projelerinin çözüm ortağı olarak, Türkiye’nin sanayileşmesine ve ekonomisine katkılarımızı sunduk ve sunmaya devam ediyoruz. Ve bugün, ekonomik, sosyal ve çevresel sorumluluğu faaliyetimizin tüm yönlerine entegre etmek amacıyla, iş modelimizi güçlendiriyor ve toplum için fayda sağlamak üzere, Şirketimiz için kar sağlıyoruz.”

Mudanya’dan dünyaya

Teknoloji ve üretim kapasitesini artırmak için, 1964 yılından bugüne dek birçok yatırım yapan Türk Prysmian Kablo, Mudanya’daki fabrikasında 22 bin farklı kablo üretebiliyor. 220 kV’a kadar tüm enerji kabloları, 3 bin 600 çifte kadar bakır iletkenli haberleşme kabloları, fiber optik kablolar, endüstriyel uygulamalarda kullanılan özel kablolar da Türk Prysmian Kablo’nun imzasını taşıyor. Şirket, her sektörde büyük proje ve yatırımların güvenilir çözüm ortağı olarak katkı sağlamaya devam ediyor.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com