Nordex 30. yılını kutluyor

Anı Nil DEMİRBAĞ
Nordex 30. yılını kutluyor

Nordex 30. Yılını Kutluyor

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex, bu yıl 30. kuruluş yılını kutluyor. Farklı ülkelerdeki temsilciliklerinde yapılan etkinliklerle 30. yaşının coşkusunu yaşayan Nordex, etkinliklerin Türkiye’deki ayağını ise, 13 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirdi. Nordex’in CEO ve Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu etkinlik, kamu kuruluşlarını, yatırımcıları, finans kuruluşlarını ve sektördeki önemli firmaları bir araya getirdi.

Nordex’in 30 yıl önce başlayan hikayesini ve günümüze gelişini içeren bir katalog da yayınlandı. Katalogda, 1973 petrol krizi esnasında, Nordex’in kurucu ailesi, Pedersen Ailesi’nin rüzgarı nasıl kullanabileceklerini araştırmaları ve 65 kilovatlık bir rüzgar türbinini o zamanlar devreye almaları da anlatılıyor.

Aile, Nordex’i ise Almanca’daki “North” ve “Export” kelimelerinden esinlenerek 1985 yılında kurdu. Rüzgar enerjisi sektöründe uluslararası anlamda pazar arzının yoğun olmadığı yıllarda kurulduğu halde, ilk günden beri, büyük kapasiteli türbin üretimine odaklandılar ve sadece ilk iki sene içinde zamanının en büyük kapasiteli türbinini ürettiler. 1992 yılında, Nordex operasyon faaliyetlerini Almanya’ya taşıma kararı aldı ve Alman menşeli bir türbin üreticisi olma unvanına sahip oldu. 1995 yılında multi-megavat sınıfı türbinler üretmeye başlama girişimi ve 2000 yılında 2.5MW’lık ilk rüzgar türbinini piyasaya sürmesi ile bugün dünyadaki en büyük seri rüzgar türbini üreticilerinden biri haline geldi.

Nordex CEO’su Lars Bondo Krogsgaard, Nordex 30. Yıl Kataloğu’nda bulunan ön sözde, Nordex’i 30 yaşına basmış birine benzeterek:”30 yaşına gelmiş birinin nitelikleri nelerdir? Hayatının olgunluk çağındadır. Gençlik dönemlerine kıyasla, daha rahat ve aklı başındadır, güçlü yanlarının farkındadır. 30’lu yaşlar artık bu birikimin üzerine güçlü temeller atma zamanıdır. Birçok açıdan Nordex için de durum bu” şeklinde konuştu.

1985’ten bu yana sayısı yaklaşık 6,500’e ulaşan Nordex türbinleri, 7 milyonun üzerinde dört kişilik haneye, temiz enerji ile elde edilmiş elektrik sağlıyor. Ayrıca, Nordex türbinleri, iklim değişikliğinin en büyük tetikleyicisi olan karbondioksit salınımının önüne geçilmesinde, 30 milyar tonluk karbon emisyonunu engelleyerek kayda değer bir katkı sağlıyor.

Nordex, Türkiye’de ise 2007 yılından beri yürüttüğü faaliyetlerini 2009 yılında İstanbul’da açtığı ofisi ile resmileştirdi. Türkiye’deki iştirakin bir de İzmir’de servis ofisi bulunmaktadır. Nordex Enerji A.Ş. Temmuz 2015 itibariyle, satış ekibinden proje yönetimi ekibine, iş güvenliğinden servis ekibine toplam 115 kişinin üzerinde Türkçe konuşan ekibi ile yatırımcılara ilk ağızdan teknolojik ve teknik olarak destek verebilmektedir. Yakın dönemde, N117/3000 ve N117/2400 türbinleri için tasarlanmış olan NR58.5 kanatların Türkiye’de üretimine başlanmıştır.

Nordex, bu büyüyen aile ile Türkiye’nin her yerinde rüzgar santralleri kurmaya devam ediyor. Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerindeki ilk rüzgar santrallerini kuran ve İstanbul Boğaz’ından ilk rüzgar türbinlerini geçiren üretici olmak gibi ilklere imza atan Nordex’in 26 adet aktif santralde 934.8 MW’lık kurulu gücü bulunmaktadır. 19 yeni santralde ise inşaat devam etmekte veya başlamak üzeredir.

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap