Connect with us

Genel

Nordex 30. yılını kutluyor

Yayın tarihi:

-

Nordex 30. Yılını Kutluyor

Alman rüzgar türbini üreticisi Nordex, bu yıl 30. kuruluş yılını kutluyor. Farklı ülkelerdeki temsilciliklerinde yapılan etkinliklerle 30. yaşının coşkusunu yaşayan Nordex, etkinliklerin Türkiye’deki ayağını ise, 13 Ekim’de İstanbul’da gerçekleştirdi. Nordex’in CEO ve Yönetim Kurulu üyelerinin de hazır bulunduğu etkinlik, kamu kuruluşlarını, yatırımcıları, finans kuruluşlarını ve sektördeki önemli firmaları bir araya getirdi.

 

Nordex’in 30 yıl önce başlayan hikayesini ve günümüze gelişini içeren bir katalog da yayınlandı. Katalogda, 1973 petrol krizi esnasında, Nordex’in kurucu ailesi, Pedersen Ailesi’nin rüzgarı nasıl kullanabileceklerini araştırmaları ve 65 kilovatlık bir rüzgar türbinini o zamanlar devreye almaları da anlatılıyor.

 

Aile, Nordex’i ise Almanca’daki “North” ve “Export” kelimelerinden esinlenerek 1985 yılında kurdu. Rüzgar enerjisi sektöründe uluslararası anlamda pazar arzının yoğun olmadığı yıllarda kurulduğu halde, ilk günden beri, büyük kapasiteli türbin üretimine odaklandılar ve sadece ilk iki sene içinde zamanının en büyük kapasiteli türbinini ürettiler. 1992 yılında, Nordex operasyon faaliyetlerini Almanya’ya taşıma kararı aldı ve Alman menşeli bir türbin üreticisi olma unvanına sahip oldu. 1995 yılında multi-megavat sınıfı türbinler üretmeye başlama girişimi ve 2000 yılında 2.5MW’lık ilk rüzgar türbinini piyasaya sürmesi ile bugün dünyadaki en büyük seri rüzgar türbini üreticilerinden biri haline geldi.

 

Nordex CEO’su Lars Bondo Krogsgaard, Nordex 30. Yıl Kataloğu’nda bulunan ön sözde, Nordex’i 30 yaşına basmış birine benzeterek:”30 yaşına gelmiş birinin nitelikleri nelerdir? Hayatının olgunluk çağındadır. Gençlik dönemlerine kıyasla, daha rahat ve aklı başındadır, güçlü yanlarının farkındadır. 30’lu yaşlar artık bu birikimin üzerine güçlü temeller atma zamanıdır. Birçok açıdan Nordex için de durum bu” şeklinde konuştu.

 

1985’ten bu yana sayısı yaklaşık 6,500’e ulaşan Nordex türbinleri, 7 milyonun üzerinde dört kişilik haneye, temiz enerji ile elde edilmiş elektrik sağlıyor. Ayrıca, Nordex türbinleri, iklim değişikliğinin en büyük tetikleyicisi olan karbondioksit salınımının önüne geçilmesinde, 30 milyar tonluk karbon emisyonunu engelleyerek kayda değer bir katkı sağlıyor.

 

Nordex, Türkiye’de ise 2007 yılından beri yürüttüğü faaliyetlerini 2009 yılında İstanbul’da açtığı ofisi ile resmileştirdi. Türkiye’deki iştirakin bir de İzmir’de servis ofisi bulunmaktadır. Nordex Enerji A.Ş. Temmuz 2015 itibariyle, satış ekibinden proje yönetimi ekibine, iş güvenliğinden servis ekibine toplam 115 kişinin üzerinde Türkçe konuşan ekibi ile yatırımcılara ilk ağızdan teknolojik ve teknik olarak destek verebilmektedir. Yakın dönemde, N117/3000 ve N117/2400 türbinleri için tasarlanmış olan NR58.5 kanatların Türkiye’de üretimine başlanmıştır.

 

Nordex, bu büyüyen aile ile Türkiye’nin her yerinde rüzgar santralleri kurmaya devam ediyor. Karadeniz ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerindeki ilk rüzgar santrallerini kuran ve İstanbul Boğaz’ından ilk rüzgar türbinlerini geçiren üretici olmak gibi ilklere imza atan Nordex’in 26 adet aktif santralde 934.8 MW’lık kurulu gücü bulunmaktadır. 19 yeni santralde ise inşaat devam etmekte veya başlamak üzeredir.

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com