Connect with us

Genel

LMS yıldırım akımı ölçüm sistemi

Yayın tarihi:

-

 

LMS Yıldırım Akımı Ölçüm Sistemi

 

Dipl.-Ing. Arno Kiefer, Endüstriyel Destek Müdürü,

Dipl.-Wirt.-Ing. Achim Zirkel, Pazarlama Dept,

Trabtech Sinyal Kalitesi,

Phoenix Contact GmbH & Co. KG, Blomberg, Germany

 

Rüzgar türbinli elektrik santrallerinin karlılığını artırmak için inşaat maliyetlerini aşağıya çekmek önemli bir konu olduğu kadar, işletme ve bakım maliyetlerinin de düşürülmesi gerekir. Phoenix Contact da LMS yıldırım akım ölçüm sistemini özellikle bu amaca uygun olarak (Şekil 1)  yıldırımların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi için geliştirmiştir. Rüzgar türbini tedarikçisi Suzlon Eifel bölgesinde yeni izleme sistemini test etmektedir.

2011 yılı sonu itibariyle, rüzgar türbinleri tarafından üretilen toplam güç dünyada 230 GW oldu (her yıl eklenen 40GW) [1]. Rüzgar santrallerinin daha ekonomik hale getirmek için, işletme durumları ve stres parametrelerinin izlenmesi gerekmektedir. Bir alanda yıldırım etkisi olduğunda yüksek gerilimler oluşabilir. Yıldırım doğrudan hasara yol açabileceği gibi, devam eden operasyon sonucunda türbinde hasar oluşabilir. Kapsamlı bir aşırı gerilim koruma sistemi elektrikli ve elektronik bileşenleri korumak için gereklidir.

Yıldırım Darbesinin Detaylı Kaydı

Rotor bıçaklarının mekanik yapısında ve tahrik kısmı ile alakalı sorunları algılamak için, türbin komponentleri düzenli olarak planlanan bakım kontrolleri ile takip edilmelidir. Ancak, yıldırım nedeniyle rüzgar türbininde oluşabilecek stres hesaplanmaz.

Phoenix LMS yıldırım akım ölçme sistemi ile yıldırım akımları kaydedilir ve uzaktan değerlendirilebilir. Bu şekilde akım karakteristik değerleri belirlenir ve yıldırım olayı tarih ve saat ile kaydedilir. Yıldırım akımının karakteristik değerleri akım genliği ve maksimum akım içerir. Sistemdeki üç adet sensör ile yıldırımdan etkilenen özel rotor bıçağı tespit edilebilir. Değerlendirme birimi hub yüklü ve fiber-optik kablo (Şekil 2) üzerinden sensörlere bağlanır.

Ölçme Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Detaylı yıldırım verilerini değerlendirmek için kayıt edilen bilgilere uzaktan erişim çok önemlidir. Bu şekilde yıldırımlar nedeniyle türbinde oluşan stresi değerlendirmek ve gerekli bakım çalışmalarını planlamak mümkündür.

Bilgilere bir Ethernet arabirimi üzerinden erişilebilir. Oluşan her yıldırım için bir darbe sinyali gönderilir. Bu sinyal, bir sayaç ile kaydedilebilir ya da bir kontrolöre bağlanabilir. Böylece yıldırım akımı tipik karakteristik değerlerine Ethernet üzerinden ulaşılabilir. Bu değerlere bağlı olarak, genel bir bakım, acil onarım ya da tam bir türbin kapatma planlanabilir.

Diğer bir yandan gereksiz bakım işleri, pahalı takip denetimleri önlenmiş olur; özellikle offshore rüzgar parkları için bu işlemler için pahalıya mal olur.

 

GSM üzerinden iletişim

Yapılandırılabilir IP adresin sayesinde, ölçüm sistemi sorunsuz herhangi bir ağ yapısına entegre edilebilir. Ancak, ağ bağlantısı veya hub ile nacelle arasında kablosuz bağlantı her zaman mümkün değildir. Özellikle eski rüzgar türbinleri genellikle farklı bir yaklaşım gerektirir. Bir mobil ağ aralığı içinde ise, iletişim mevcut ağ yapısı, bağımsız olarak ele alınabilir. GSM modem ile kısa mesaj göndermek mümkün olduğu gibi, röle sinyali kullanılabilir ve Web arayüzü erişilebilir. Bu şekilde, ayarlar ayarlanabilir ve ölçüm verileri uzaktan değerlendirilebilir. Güvenilir bir güç kaynağı gereklidir. (Şekil 3)

Suzlon

Suzlon, rüzgar santrallerinin dünyada en büyük beşinci üreticisidir. Hindistan merkezli Suzlon, yıldırım ve aşırı gerilim koruma sistemleri gibi rüzgar türbinleri için geliştirme çalışmalarını yürütmektedir. LM-S yıldırım akım ölçme sistemi şu anda Eifel bölgesinde Bitburg Suzlon fabrikasında sıkı testlere tabiidir. Öncelikle rotor bıçakları etkileyen yıldırımlar kayıt ve ayrıntılı olarak ölçülmektir. Sensörler, her rotor kanadının dibinde bulunan yıldırım akım tutucuya monte edilir; Değerlendirme birimi göbek üzerine monte edilir. 80 m kule yüksekliği ve 85 metre rotor çapına sahip bu 2 MW türbin, bir hub erişme, sepetli vinçler tavan kapaktan mümkündür.

Türbin kurulum yeri – özellikle göbek üzerindeki –  bir dizi zorluklar gerektirir. -20 ° C den + 60 ° C aralığında Mevsimsel sıcaklık dalgalanmaları, özellikle tepe sıcaklıklarında aşırı strese neden olur. Buna ek olarak, hızlı çevirerek rotor bıçakları neden sürekli titreşimler sistemi için streslidir. Hub’ın tüm sistem bileşenleri fiber-optik kablolar gibi çok esnek olması gerekir. Sensörlerin deşarj telleri merkezli olması – bu iyi ölçüm doğruluğu (Şekil 4) sağlar. Herhangi bir rotor bıçakları sallantısında sensörlerin konumu değişmemelidir.

Neden Yıldırım analizi?

Suzlon öncelikle yıldırım parametrelerinin neden oldukları hasarı tam olarak öğrenmek için yıldırım etkisini ölçer. Bir yıldırımın bir rotor bıçak üzerinde farklı etkileri olabilir. Şanzıman, elektrik sistemi ve rotor kanadı üsleri ve göbek arasındaki yatakları, bıçak yapısı, zarar görebilir. Tüm yıldırım ve hasar değerlerinin geniş bir veri toplaması ile bakım işleri çok daha verimli yönlendirilebilir. Bu bile zaman çizelgelerine dayalı ve gereksiz kesintileri önlemek için yardımcı olur ‘kestirimci bakım,’ içerir. Bu avantajları nedeniyle, kapsamlı sistem izleme Suzlon için giderek önem kazanmaktadır

Komple İletişim Çözümleri

Kendi değerlendirme sonuçları ve iletişim kurmak için, Suzlon en Bitburg testi türbini Phoenix Contact ürünleri ile tam bir çözüm kullanır; Kontrol kabininde ön-kablolu (Şekil 5) güç kaynağı, değerlendirme birimi, aşırı gerilim koruyucusu, GSM modem ve bağlantı klemensleri. Bu sistemden veri dahil GSM modem üzerinden bağımsız rüzgar türbininin kendi iletişim sistemi ile iletilir.

Genel

Alaçatı’nın gözdesi Viento Hotel “hijyen manifestosuyla” kapılarını açtı

Yayın tarihi:

-

Alaçatı’da Köy içinde huzur ve dinginliğin yanı sıra kaliteli ve konforlu tatil sunmayı amaçlayan Viento Hotel, tüm gerekli hijyen önlemlerini alarak 1 Haziran’da yaza merhaba dedi.

Viento Hotel, Turizm Bakanlığının sertifika programına ilk katılan otellerden biri oldu. Ayrıca, temizlik ve hijyen standartlarını en üst seviyeye çıkararak, Sağlıklı Turizm İşletmesi belgesini ve Gıda Güvenliği Yönetimi ISO 22000 HACCP belgesini de alarak yeni döneme hazırlandı.

Hijyenik bir konaklama

Misafir odalarında kullanılan Ozon makinesi, ULV dezenfeksiyon makinesi ve TSE ve CE sertifikalı hastane tipi dezenfektanlar ile hijyenik, tertemiz ve konforlu bir konaklama yapmanızı sağlıyor. Odalarda sterilize edilmiş tek kullanımlık Molton Brown buklet malzemeleri, 90 derecede yıkanmış ve tek tek poşetlenmiş tekstil ürünleri, özenle hazırlanmış hijyen kittlerinin yanı sıra dileyen misafirlerine tek kullanımlık tekstil ürünleri de sunuyor.

Misafirlerine yüksek hijyen standartlarının yanı sıra odalarındaki birinci kalite yataklar, lüks tekstil ürünleri, işlemeli havlu, geçmişin mirasını taşıyan özel dokuma perdeler, jakuzili, havuzlu bahçesi, gizli bahçesinde yapılan meşhur kahvaltısı, keyifli müziklerin eşlik ettiği Sota Kabuklu Deniz Ürünleri Restoranı ve barı ile bu yaz da tatilcilerin Alaçatı’daki buluşma noktası olmaya devam edecek.

Devamını oku

Genel

Güncel haberlerimiz Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması Bundle’da

Yayın tarihi:

-

Moneta Medya Grubu, dijital dünyadaki görünürlüğünü artırmak için yeni bir adım daha attı ve bütün siteleriyle Bundle uygulamasındaki yerini aldı.

Dijital dünyadaki varlığıyla göz dolduran Moneta Medya Grubu, sektörel mikro web siteleriyle Bundle uygulamalarında yer alacağını duyurdu. Bundle, son dakika gelişmelerini ve en fazla sayıda haber ve içeriği okurlarıyla buluşturan, Türkiye’nin en sevilen haber uygulaması. Teknolojiden bilime, finanstan spor ve kültür sanata kadar geniş bir alanda en güncel haberleri dijital dünyadaki okuyuculara sunan Bundle uygulaması App Store ve Google Play’den indirilebiliyor.

App Store’dan indirmek için tıklayınız: https://apps.apple.com/tr/app/bundle-son-dakika-haber/id830521905?l=tr

Goggle Play’den indirmek için tıklayınız: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dwarfplanet.bundle

Türkiye’den ve dünyadan pek çok firmayla özel iş birlikleri içerisinde olan Moneta Medya Grubu, hem basılı hem de dijital alanda spesifik yayınlarla profesyonel dünyada iletişime katkı sunuyor. Hem Türkçe hem de İngilizce sitelerle global çapta sektör profesyonellerine hitap eden web siteleri, aynı zamanda sektör temsilcileri için bir açık kürsü vazifesi de görüyor. Firmalar ve yeni ürünler hakkında güncel haberlerin yer aldığı web siteleri, sektör profesyonellerinin kaleme aldığı yazı çalışmalarıyla eşsiz bir bilgi kaynağı konumunda.

Endüstriyel pazar iletişiminin dinamik öncüsü

Hem konvansiyonel medya hem de yeni medya anlayışını başarılı bir şekilde harmanlayarak sektörel ihtiyaçlara özel çözümler geliştirme konusunda uzmanlaşmış olan Moneta Medya Grubu; sürekli ölçülebilir, takip edilebilir ve hızlı aksiyon almaya dönük anlayışıyla yayıncılık, iletişim ve pazarlama alanında hizmet sunuyor. Şirket, geçtiğimiz yıl endüstriyel PR ve reklam yönetimi alanında dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Mepax ile partnerlik anlaşması imzaladı. “Endüstriyel Pazar İletişimi” sloganıyla “360© Pazar İletişimi” anlayışını geliştiren Moneta Medya Grubu; Mepax şirketiyle yaptığı partnerlik anlaşmasıyla hizmetlerini global düzey ve standartlara taşımıştı. Dünya nüfusunun yarısından fazlasının internete erişimi olduğu ve dijital pazarlamanın giderek önem kazandığı günümüz şartlarında; dijital dünya, gezegenin en uzak köşelerine dahi ulaşabilme imkânı tanıyor. Bu kapsamda Google News’ten sonra Bundle altyapısını da kullanmaya başlayan Moneta Medya Grubu, globalleşmek isteyen Türk firmaları için doğru kanalları ve iş birliklerini sağlamaya devam edecek.

Devamını oku

Bilgi Kaynakları

GWEC’ten çarpıcı Covid-19 raporu!

Yayın tarihi:

-

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi (GWEC) tarafından hazırlanan rapor, Küresel Rüzgar Raporu 2019, en son piyasa verileri, ülke profilleri, trendler ve GWEC Piyasa analizleri yoluyla küresel rüzgar endüstrisine kapsamlı bir genel bakış sunar. Rüzgar enerjisi son 20 yılda hızla arttı ve dünya çapında temiz, uygun maliyetli bir enerji kaynağı haline geldi.

Önemli bulgular:
  • 2019’da küresel bazda 60.4 GW rüzgar enerjisi kapasitesi kuruldu, 2018’deki kurulumlara göre yüzde 19 artış ile rüzgâr için tarihinde en iyi ikinci yıl olma niteliği taşıyor.
  • Dünya genelinde rüzgâr enerjisi için toplam kapasite, 2018’e göre yüzde 10 artışla 651 GW’ın üzerinde gerçekleşti.
  • Çin ve ABD, 2019 yılında yeni kapasitenin yüzde 60’ından fazlasını oluşturarak, Dünya’nın en büyük kara rüzgâr pazarları olmaya devam ediyor.
  • Açık deniz rüzgarı, küresel rüzgar tesislerinin yönlendirilmesinde giderek daha önemli bir rol oynamaktadır ve sektör 2019’da 6,1 GW rekor kırarak yeni tesislerin yüzde 10’luk bir rekor payını oluşturmaktadır.
  • Rapor, rüzgâr enerjisi büyümesini daha da hızlandırmak için iki önemli araç tanımlamaktadır: Odak noktasını LCOE’den rüzgar ve yenilenebilir endüstrilerin uzun vadeli sürdürülebilirliğini destekleyen bina enerji pazarlarına kaydırmak; ve sektöre yeni fırsatlar açmak için hibridizasyon ve yeşil hidrojen gibi yeni teknolojik çözümlerin kullanılması.
  • 2020’nin rüzgar enerjisi için rekor bir yıl olması bekleniyordu. GWEC, 76 GW yeni kapasite öngörüyordu. Bununla birlikte, COVID-19’un rüzgar enerjisi kurulumları üzerindeki tam etkisi hala bilinmemektedir. GWEC, COVID-19’un küresel ekonomi ve enerji piyasaları üzerindeki potansiyel etkileri ışığında 2020-2024 tahminlerini gözden geçirecek ve 2020 ikinci çeyreğinde güncellenmiş bir piyasa görünümü yayınlayacaktır.

Rapora buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com