Connect with us

Genel

LMS yıldırım akımı ölçüm sistemi

Yayın tarihi:

-

 

LMS Yıldırım Akımı Ölçüm Sistemi

 

Dipl.-Ing. Arno Kiefer, Endüstriyel Destek Müdürü,

Dipl.-Wirt.-Ing. Achim Zirkel, Pazarlama Dept,

Trabtech Sinyal Kalitesi,

Phoenix Contact GmbH & Co. KG, Blomberg, Germany

 

Rüzgar türbinli elektrik santrallerinin karlılığını artırmak için inşaat maliyetlerini aşağıya çekmek önemli bir konu olduğu kadar, işletme ve bakım maliyetlerinin de düşürülmesi gerekir. Phoenix Contact da LMS yıldırım akım ölçüm sistemini özellikle bu amaca uygun olarak (Şekil 1)  yıldırımların ayrıntılı olarak değerlendirilmesi için geliştirmiştir. Rüzgar türbini tedarikçisi Suzlon Eifel bölgesinde yeni izleme sistemini test etmektedir.

2011 yılı sonu itibariyle, rüzgar türbinleri tarafından üretilen toplam güç dünyada 230 GW oldu (her yıl eklenen 40GW) [1]. Rüzgar santrallerinin daha ekonomik hale getirmek için, işletme durumları ve stres parametrelerinin izlenmesi gerekmektedir. Bir alanda yıldırım etkisi olduğunda yüksek gerilimler oluşabilir. Yıldırım doğrudan hasara yol açabileceği gibi, devam eden operasyon sonucunda türbinde hasar oluşabilir. Kapsamlı bir aşırı gerilim koruma sistemi elektrikli ve elektronik bileşenleri korumak için gereklidir.

Yıldırım Darbesinin Detaylı Kaydı

Rotor bıçaklarının mekanik yapısında ve tahrik kısmı ile alakalı sorunları algılamak için, türbin komponentleri düzenli olarak planlanan bakım kontrolleri ile takip edilmelidir. Ancak, yıldırım nedeniyle rüzgar türbininde oluşabilecek stres hesaplanmaz.

Phoenix LMS yıldırım akım ölçme sistemi ile yıldırım akımları kaydedilir ve uzaktan değerlendirilebilir. Bu şekilde akım karakteristik değerleri belirlenir ve yıldırım olayı tarih ve saat ile kaydedilir. Yıldırım akımının karakteristik değerleri akım genliği ve maksimum akım içerir. Sistemdeki üç adet sensör ile yıldırımdan etkilenen özel rotor bıçağı tespit edilebilir. Değerlendirme birimi hub yüklü ve fiber-optik kablo (Şekil 2) üzerinden sensörlere bağlanır.

Ölçme Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Detaylı yıldırım verilerini değerlendirmek için kayıt edilen bilgilere uzaktan erişim çok önemlidir. Bu şekilde yıldırımlar nedeniyle türbinde oluşan stresi değerlendirmek ve gerekli bakım çalışmalarını planlamak mümkündür.

Bilgilere bir Ethernet arabirimi üzerinden erişilebilir. Oluşan her yıldırım için bir darbe sinyali gönderilir. Bu sinyal, bir sayaç ile kaydedilebilir ya da bir kontrolöre bağlanabilir. Böylece yıldırım akımı tipik karakteristik değerlerine Ethernet üzerinden ulaşılabilir. Bu değerlere bağlı olarak, genel bir bakım, acil onarım ya da tam bir türbin kapatma planlanabilir.

Diğer bir yandan gereksiz bakım işleri, pahalı takip denetimleri önlenmiş olur; özellikle offshore rüzgar parkları için bu işlemler için pahalıya mal olur.

 

GSM üzerinden iletişim

Yapılandırılabilir IP adresin sayesinde, ölçüm sistemi sorunsuz herhangi bir ağ yapısına entegre edilebilir. Ancak, ağ bağlantısı veya hub ile nacelle arasında kablosuz bağlantı her zaman mümkün değildir. Özellikle eski rüzgar türbinleri genellikle farklı bir yaklaşım gerektirir. Bir mobil ağ aralığı içinde ise, iletişim mevcut ağ yapısı, bağımsız olarak ele alınabilir. GSM modem ile kısa mesaj göndermek mümkün olduğu gibi, röle sinyali kullanılabilir ve Web arayüzü erişilebilir. Bu şekilde, ayarlar ayarlanabilir ve ölçüm verileri uzaktan değerlendirilebilir. Güvenilir bir güç kaynağı gereklidir. (Şekil 3)

Suzlon

Suzlon, rüzgar santrallerinin dünyada en büyük beşinci üreticisidir. Hindistan merkezli Suzlon, yıldırım ve aşırı gerilim koruma sistemleri gibi rüzgar türbinleri için geliştirme çalışmalarını yürütmektedir. LM-S yıldırım akım ölçme sistemi şu anda Eifel bölgesinde Bitburg Suzlon fabrikasında sıkı testlere tabiidir. Öncelikle rotor bıçakları etkileyen yıldırımlar kayıt ve ayrıntılı olarak ölçülmektir. Sensörler, her rotor kanadının dibinde bulunan yıldırım akım tutucuya monte edilir; Değerlendirme birimi göbek üzerine monte edilir. 80 m kule yüksekliği ve 85 metre rotor çapına sahip bu 2 MW türbin, bir hub erişme, sepetli vinçler tavan kapaktan mümkündür.

Türbin kurulum yeri – özellikle göbek üzerindeki –  bir dizi zorluklar gerektirir. -20 ° C den + 60 ° C aralığında Mevsimsel sıcaklık dalgalanmaları, özellikle tepe sıcaklıklarında aşırı strese neden olur. Buna ek olarak, hızlı çevirerek rotor bıçakları neden sürekli titreşimler sistemi için streslidir. Hub’ın tüm sistem bileşenleri fiber-optik kablolar gibi çok esnek olması gerekir. Sensörlerin deşarj telleri merkezli olması – bu iyi ölçüm doğruluğu (Şekil 4) sağlar. Herhangi bir rotor bıçakları sallantısında sensörlerin konumu değişmemelidir.

Neden Yıldırım analizi?

Suzlon öncelikle yıldırım parametrelerinin neden oldukları hasarı tam olarak öğrenmek için yıldırım etkisini ölçer. Bir yıldırımın bir rotor bıçak üzerinde farklı etkileri olabilir. Şanzıman, elektrik sistemi ve rotor kanadı üsleri ve göbek arasındaki yatakları, bıçak yapısı, zarar görebilir. Tüm yıldırım ve hasar değerlerinin geniş bir veri toplaması ile bakım işleri çok daha verimli yönlendirilebilir. Bu bile zaman çizelgelerine dayalı ve gereksiz kesintileri önlemek için yardımcı olur ‘kestirimci bakım,’ içerir. Bu avantajları nedeniyle, kapsamlı sistem izleme Suzlon için giderek önem kazanmaktadır

Komple İletişim Çözümleri

Kendi değerlendirme sonuçları ve iletişim kurmak için, Suzlon en Bitburg testi türbini Phoenix Contact ürünleri ile tam bir çözüm kullanır; Kontrol kabininde ön-kablolu (Şekil 5) güç kaynağı, değerlendirme birimi, aşırı gerilim koruyucusu, GSM modem ve bağlantı klemensleri. Bu sistemden veri dahil GSM modem üzerinden bağımsız rüzgar türbininin kendi iletişim sistemi ile iletilir.

Genel

10. IICEC : “Dünya Enerji Görünümü 2019”Türkiye Lansmanı 20 Aralık’ta İstanbul’da

Yayın tarihi:

-

Yazar

dünya enerji görünümü2019

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC), enerji dünyasının liderlerini, bu yıl 10’uncusu düzenlenen IICEC Enerji Konferansı’nda, bir kez daha buluşturacak.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) 10. IICEC Enerji Konferansı, bu yıl 20 Aralık 2019 Cuma günü Conrad Hotel İstanbul’da yapılacak. Konferans kapsamında Dünya Enerji Görünümü 2019 (World Energy Outlook 2019) Raporu’nun Türkiye sunumu da Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Dr. Fatih Birol tarafından gerçekleştirilecek.

Toplantı kapsamında Dr. Fatih Birol moderatörlüğünde “Türkiye Enerji Sektörü Liderleri” konulu bir panel de düzenlenecek.

Sabancı Üniversitesi Kurucu Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı ve Sabancı Üniversitesi IICEC Direktörü Prof. Carmine Difiglio’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek konferansta, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez Onur Konuğu keynote konuşmacısı olacak.

Çalışmalarına 2010 yılında başlayan IICEC tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen, enerji sektörünün liderlerini ve sektörün kamu-sanayi-üniversite bağlamında tüm paydaşlarını buluşturarak Türkiye enerji gündeminin nabzını tutmaya devam edecek.

Programın detayları 

Devamını oku

Genel

Nordex Grubu servisle sayı aldı: Uruguay ve ABD’de müşterilerden 150 MW’lık uzatma

Yayın tarihi:

-

Yazar

Nordex Grubu, Uruguay ve ABD’de toplam 61 türbinin tam bakımı için üç yeni sipariş daha aldı.

Grup, Uruguay’da, Montevido’ya 110 km. uzaklıktaki Florida rüzgar santralinde 21 N117/2400 türbinin bakımını yapacak. Müşteri Akuo; türbinlerse 2014 Aralık ayından bu yana işletiliyor ve o zamandan bu yana da bakımını Nordex gerçekleştiriyor. Akuo, 50.4 MW’lık rüzgar santrali için bakım anlaşmasını 5 yıl uzattı.

Uruguay’da uzatma yapılan ikinci anlaşmaysa 20 adet N100/2500 türbininden oluşan ve Ekim 2015 tarihinden bu yana ülkenin kuzey doğusunda, Cerro Lago’da faaliyet gösteren santral. Burada da anlaşma 5 yıl uzatıldı.

Nordex tarafından bakımı yapılan her iki santral de geçen yıllarda % 98 ile 99 kapasiteyle çalıştılar.

Nordex’in aldığı 3. uzatma siparişiyse, ABD’de Maryland’de 50 MW’lık santral. Proje, 20 adet N90/2500 türbininden meydana geliyor. Grup, bu projeye 2011 yılından bu yana bakım ve onarım hizmeti veriyordu.

Devamını oku

Genel

Uluslararası Enerji Ajansı, yenilenebilir enerji üzerine çarpıcı 2019 raporunu yayınladı

Yayın tarihi:

-

Uluslarası Enerji Ajansı, 2019 yılında Dünya’da, Avrupa’da ve Türkiye’de yenilenebilir enerjinin durumu, kullanımı, yaygınlaşması, hedefleri, hedeflerin karşılanması, gelişmeler, toplantılar ve istatistiklerin yer aldığı Yenilenebilir Enerji Raporunu yayınladı. Yoğun çalışmaların sonunda titizlikle hazırlanan ve Dünya’daki yenilenebilir enerjiye ilişkin berrak bir görünümü ortaya koyan rapora aşağıdaki linkimizden ulaşabilirsiniz:

Uluslararası Enerji Ajansı 2019 yılı Yenilenebilir Enerji Raporuna buradan ulaşabilirsiniz >>

Devamını oku
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com