Connect with us

Yağlar

Neden rüzgar türbinlerinde servis kamyonu ile yağ değişimine ihtiyaç vardır?

Published

on

Öncelikle rüzgar türbinlerinde yağlar türbinin en üst noktasında, çoğunlukla yerden 80-100 metre kadar yukarıda, tüm aktarma ve hareket parçalarının bulunduğu “nacelle” tabir edilen kabin kısmında bulunur. Servis kamyonundan yukarıya çekilen hortumlar sayesinde litrelerce yağın temiz ve güvenli şekilde tahliyesi ve tekrar doldurulması çok kısa bir sürede gerçekleştirilebilir.

İkincisi, günümüzde rüzgar türbini üreticilerinin dolum yağları için şart koştuğu temizlik değerlerine ulaşmak ancak yeni ürünün gelişmiş bir filtrasyondan geçirilerek (ambalajı kapalı yeni ürün bile yeteri kadar temiz değildir), hava ile karıştırılmadan yani kapalı devre bir sistem ile doldurulması ile mümkündür. Wst Rüzgar Enerji servis kamyonu  Exxon Mobil uzmanlarının desteği ile geliştirilmiş, rüzgar türbinlerinde kullanılan yağlara uygun, kapsamlı bir filtrasyon sistemine sahiptir. Yeni yağ dolumu türbine özel adaptörler kullanılarak en alt noktadan hava ile karışmadan gerçekleşir. Yanlış filtrasyon yağın içerisindeki katık maddelerini süzebilir, bir önce kullanılan uyumsuz yağ ile kirletebilir veya yeteri kadar temizlemeyebilir. En kötü senaryoda uygun olmayan filtrasyon satın alınan yeni ürünü kullanılmaz duruma getirebilir.

Üçüncüsü rüzgar türbinlerinde kullanılan özellikle sentetik dişli kutusu yağlarının birbirleri ile uyumsuz (küçük bir miktar karışması durumunda bile filtre tıkanması, köpürme, performans kaybı gibi sorunlar doğuran) olması geçtiğimiz yıllarda karmaşık yağ değişim uygulamalarını beraberinde getirmiştir. Eski yağın neredeyse tamamının sistemden çıkarılmasını hedefleyen bu işlemler ancak dişli kutusu içerisinin yıkanması (flushing) ve yan sistemlerin temizlenmesi (cooler flush) ile mümkün olmaktadır. Servis kamyonu olmadan bu tip uygulamalar yapmak pratikte mümkün değildir. Yeni yağların performans artışı ile eski ürünlerin yerini alması bu tip uygulamaların giderek daha fazla türbinde uygulanması zorunluluğunu beraberinde getirmiştir. Wst Rüzgar Enerji bu tip karmaşık uygulamalarda sahip olduğu bilgi birikimi ile sektörde tektir.

Rüzgar türbinlerinde yağ değişim işlemlerinde ilklere imza atan firma WST RÜZGAR ENERJİ

WST RÜZGAR ENERJİ şirketi rüzgar türbinlerinde üreticilerin talep ettiği en komplike yağ değişim işlemlerini başarı ile uygulayan ve tüm ileri gelen rüzgar türbini üreticisi firmaların tedarikçi onay anlaşmasına sahip tek firmadır.

WST RÜZGAR ENERJİ şirketi kurulduğu 2013 yılından beri EXXON MOBIL firması ile güç birliği içerisindedir. EXXON MOBIL şirketinin Türkiye deki tek onaylı çözüm ortağı ve MOBIL sektörel ürünlerinin sağlayıcısı konumundadır.

Çalışmaya başladığı günden beri neredeyse her marka ve tipte rüzgar türbininde, her çeşit yağ markası ile 800 ü aşkın, analiz sonuçları ile başarısı sabit, hidrolik ve dişli kutusu yağ değişimine imza atmış bulunmaktadır.

WST RÜZGAR ENERJİ sektörle birlikte büyümekte, verdiği hizmete yeni teknolojileri ve yeni türbin sistemleri konusundaki bilgi birikimini ekleyerek kusursuzlaştırma çabası içindedir. Kazandığı bilgi birikimi ile sadece yağ değişimi konusunda değil aynı zamanda yağ ile çalışan sistemlerin arıza analizleri ve gerekirse yerinde müdahale konularında türbin üreticilerine destek sağlamaktadır.

Daha Fazla Bilgi İçin;

www.wst.com.tr

0262 646 20 23

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com