Trakya’da enerji kesintileri minimize edildi

Anı Nil DEMİRBAĞ
Trakya’da enerji kesintileri minimize edildi

Trakya Elektrik Dağıtım (TREDAŞ), elektrik kesintilerini minimize ederek, müşteri memnuniyetini en üst noktaya çıkaracak Operasyon Merkezi’ni, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’ın da katıldığı törenle hizmete sundu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, TREDAŞ Genel Müdürü Hikmet Sezer, Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’ın da katıldığı törende konuşan, IC İÇTAŞ Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen, ciddi nüfus yoğunluğunun dışında büyük ölçekli sanayi kuruluşlarının da faaliyet gösterdiği bölgelerinde, “teknolojik alt yapı güçlülüğünün kesintisiz enerjiyi, kesintisiz enerjinin de müşteri memnuniyetini sağladığı” düşüncesinden yola çıktıklarının altını çizdi. Serhat Çeçen, 4 yıl içinde yaptıkları teknolojik yatırımla bölgede enerji kesinti sürelerini azaltacaklarını kaydederek, yeni sistem ile operasyon yönetimini tamamen merkezileştirdiklerini ifade etti.

Çeçen, şunları söyledi:

“Merkezimizde çalışan teknik ekip, kullandığımız teknolojik altyapı sistemleri sayesinde; gerçek zamanlı izleme, arızaya anında müdahale, saha ekip yönetimi, uzaktan enerjilendirme fonksiyonlarını kullanarak müşteri memnuniyeti doğrultusunda enerji kesinti sürelerini minimize ediyor. Operasyon merkezi hizmeti sayesinde TREDAŞ müşteri memnuniyetini çok daha üst seviyelere çıkarıyor. Bu teknolojik merkez 7/24 müşterilerimize kesintisiz hizmet ve kaliteli enerji sağlıyor.”

Operasyon Merkezi

Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi olarak isimlendirilen SCADA ile Dağıtım ve Arıza Yönetimi Sistemi (DMS/OMS), OSOS, CRM (Çağrı Merkezi), Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), SAP PM modülü ve sahada mobil uygulamalarını kurulan Operasyon Merkezi’nde bir araya getiren TREDAŞ, 732 merkezi uzaktan kontrol ederek uzaktan enerjileyebiliyor. Ayrıca dağıtım trafolarının tamamı uzaktan izlenerek arıza oluştuğu anda tespit edilerek, iş gücü yönetim sisteminden otomatik iş emri oluşturuluyor. Bu işlem en fazla 5 dakika içerisinde tamamlanıyor.  İzleme sistemi sayesinde birkaç aboneyi etkileyen küçük arızalar dışındaki bütün arızalardan arıza oluştuğu anda haberdar olunmakta ve hızla müdahale edilebilmekte.

-The Data Warehouse Instute en iyi uygulama ödülü

-Türkiye’de Türk Telekom ve TREDAŞ tarafından yerli olarak geliştirilen bu uygulama dünyada ilk olup dünyanın en prestijli teknoloji ödüllerinden biri olan The Data Warehouse Instute en iyi uygulama ödülünü aldı. Çağrı merkezi şebekedeki arızayı müşteriden öğrenme fonksiyonuyla dağıtım şirketine hizmet ederken, ulaşılan noktada zaten haberdar olunan ve söz konusu kesintilerle ilgili müşteriye bilgi vererek müşteriye hizmet eden bir yapıya ulaşıldı.

Yine, her yıl Türkiye’nin en büyük 500 şirketini belirleyen Fortune 500 Türkiye’nin 2016 ödülleri düzenlenen Gala Gecesi’yle TREDAŞ, Türk Telekom ile birlikte geliştirilen Enerji Kesintisi Tespit Sistemi ile Fortune 500 Türk Telekom İnovasyon Ödülü’ne layık görüldü.

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap