Rüzgâr YEKA’sında üretime 2020’de başlanacak

Anı Nil DEMİRBAĞ
Rüzgâr YEKA'sında üretime 2020'de başlanacak

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile rüzgâr enerjisi YEKA kullanım hakkı sözleşmesini imzalandıklarını belirterek “İlk türbinler üretilir üretilmez 2020’de elektrik üretimine başlayacağız” açıklamasını yaptı.

Kalyon Holding Enerji Grup Başkanı Murtaza Ata, Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Kalyon-Türkerler-Siemens Gamesa konsorsiyumu olarak rüzgâr enerjisi Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) kullanım hakkı sözleşmesinin imzalanmasıyla 50 milyon dolarlık teminat mektubunun işleme konulduğunu söyledi.

Söz konusu sözleşme kapsamında konsorsiyumun piyasaya elektrik satışı hakkının başladığını ifade eden Ata, “Dün itibariyle 15 yıllık alım garanti süremiz başladı. Türbin fabrikasının kurulumu iki yıl sürecek, ilk türbinler üretilir üretilmez, elektrik üretimine başlayacağız. Bu da 2020’nin ilk çeyreğine denk geliyor. 2022’nin ikinci çeyreğine kadar bin megavatı tamamlamış olacağız. Burada bin megavattan yıllık 4 milyar kilovatsaat elektrik üretilecek” diye konuştu.

Ata, santrallerin kurulacağı yerlerin belirlendiğini ve 3 ay içinde bölgelerin Bakanlık’a bildirileceğini kaydetti.

Bakanlık’ın olur vermesinin ardından söz konusu bölgelerin Resmi Gazete’de yayımlanacağını dile getiren Ata, “Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından en geç 8 ay içinde bu bölgelerle ilgili çalışmalarımıza başlamamız gerekiyor. Şu anda Trakya’da üç ayrı santralde 700 megavat, Sivas’ta 250 ve Eskişehir’de 50 megavat olmak üzere toplam bin megavatı tamamlamayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Ata, bölgelerin ilan edilmesinin ardından yerli ve yabancı finans kuruluşlarıyla görüşmeler yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Geçen yıl 3 Ağustos’ta gerçekleştirilen rüzgâr enerjisi YEKA ihalesine dünyanın en büyük türbin üreticilerinin de aralarında bulunduğu 8 konsorsiyum katılmış ve ihalede kilovatsaat başına 3,48 dolar/cent ile en düşük teklifi Kalyon-Türkerler-Siemens Gamesa konsorsiyumu vermişti. Konsorsiyumun sözleşme kapsamında 1 milyar doların üzerinde yatırım yapması bekleniyor. (Kaynak: AA)

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap