İngiltere’de, 2030’a kadar 50 GW offshore rüzgar enerjisi için yol haritası yayınlandı

Editör
İngiltere’de, 2030'a kadar 50 GW offshore rüzgar enerjisi için yol haritası yayınlandı

İngiltere’nin elektrik sistemi operatörü ESO, ülkenin açık deniz rüzgarlarından elde edilecek enerjinin büyük ölçekli elektrik dağıtımını desteklemek için entegre bir yaklaşım olan Bütünsel Ağ Tasarımı HND’yi de içeren yol haritası ‘2030’a Giden Yol’u yayınladı.

İngiltere’nin 2030 yılına kadar 50 GW offshore rüzgar enerjisi ve net sıfıra geçiş hedeflerine açıklık getiren yol haritası ‘2030’a Giden Yol’, ülkenin elektrik şebekesinin artan tüketici talebini karşılamasına da yardımcı olacak. Yol haritasındaki Bütünsel Ağ Tasarımı HND, İngiltere’de 1950’lerden bu yana kritik elektrik iletim şebekelerinde en büyük yatırım planlarından birine karşılık geliyor. Altyapının şebekeye uyumlu bir şekilde enerji aktarması için 2030’a kadar offshore rüzgar enerjisi üretimi düşünülerek hazırlanan yol haritasının; tüketiciler için maksimum fayda sağlarken, toplum ve çevre üzerindeki etkinin en aza indirmesi planlanıyor.

Gaz ve Elektrik Piyasaları Ofisi (Ofgem), İngiltere, İskoçya ve Galler, offshore rüzgar geliştiricileri ve çevre paydaşları ile yakın bir şekilde iş birliği içinde çalışan elektrik iletim şebekelerinde en büyük yatırım planlarından biri olan HND, öncelikle Crown Estate’in Açık Deniz Rüzgar Kiralama Turu 4 aracılığıyla deniz yatağı kiralamalarını güvence altına alan açık deniz rüzgar projelerini içeriyor. Bütünsel Ağ Tasarımı HND; Kuzey ve Güney Galler, Kuzey-Doğu İngiltere ve Yorkshire & Humber, İskoç Adaları ve Batı Kıyısı ile İskoçya’nın Doğu Kıyısı ve Aberdeenshire, Lancashire dahil olmak üzere 23 GW kapasiteli offshore rüzgar enerjisi planını yürütmek için offshore ve kara rüzgarı altyapısı için tipinin ilk örneği ve koordineli bir tasarımını oluşturuyor.

HND’de ‘2030’a Giden Yol’ tarafından açılan 23 GW offshore rüzgar enerjisi kapasitesi ile gerçekleştirilebilecekler arasında; GB ekonomisine 54 milyar sterline kadar yatırım ve bağımsız araştırmalara göre 2030’a kadar 168.000’e kadar istihdam yer alıyor.

Rüzgar santrallerini ayrı ayrı birbirine bağlayan bir tasarımla karşılaştırıldığında, öngörüler:

Rüzgar santrallerinin ayrı ayrı bağlanmasına kıyasla ağ kapasitesini artırarak tüketicilere 2030 yılına kadar 5,5 milyar £ maliyet tasarrufu sağlanması.

Kıyıya gelen kablolardan %30’a kadar daha az yer kaplayarak deniz tabanı üzerindeki etkinin azaltılması.

Daha temiz, daha yeşil enerji akışını kolaylaştırarak, fosil yakıtlara olan bağımlılığın azaltılması, 2030 ve 2032 yılları arasında CO2 emisyonlarının İngiltere’deki tüm iç hat uçuşlarının 1 yıllığına durdurulmasına eş değer olan 2 mega ton azaltılması.

Sonraki adımlar, 2023 yılının ilk çeyreğine kadar tüm ScotWind projeleri dahil olmak üzere daha fazla offshore rüzgar kapasitesinin devreye alınmasıyla ilgili olarak HND’nin takibini kapsıyor. Ayrıca, düzenleme sürecinde belirlenen kuruluşlar tarafından projeler için özel tasarımlar içerecek daha ayrıntılı ağ tasarımı da geliştirilecek. Bu özel seçenekler, belirlenen ihtiyaçları karşılamak üzere atanan kuruluşlar tarafından gelecekte tasarlanacak ve bu kuruluşların danışmanlığı alınacak.

Konuyla ilgili konuşan ESO Yönetim Kurulu Başkanı Fintan Slye, “ESO, geleceğin enerji sisteminin stratejik planlamasının merkezinde yer alır ve İngiltere’nin enerji güvenliğine ve net sıfır geleceğe aktif olarak katkıda bulunur. Bütünsel Ağ Tasarımı’nın yayınlanması, offshore rüzgar geliştiricilerine kesin bilgi verilmesinde ve enerji altyapısının çevre ve yerel topluluklar üzerindeki potansiyel etkilerini azaltmada önemli bir adımdır” dedi.

Yol haritasıyla ilgili ayrıntılı bilgi veren Fintan Slye, şu ifadeleri kullandı: “Hükümetin 2030 yılına kadar 50 GW’a kadar açık deniz rüzgar üretimi ve 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu hedefini karşılarken, sürecin tüketiciler için paranın karşılığını vermesini sağlayacaktır. HND, açık deniz rüzgar üretimi için iletim bağlantılarının teslim edilmesini sağlamak için Temmuz 2020’de İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Departmanı (BEIS) tarafından başlatılan Offshore İletim Ağı İncelemesi’nde (OTNR) Ulusal Şebeke ESO’nun rolünün bir parçası olarak geliştirildi. ESO, hükümet ve Ofgem, hükümetin hedeflerine uyması, gereken ağ altyapısınının sağlanarak kara aktarım projelerinin teslim sürelerinin azaltılması için yenilikçi ve iş birlikçi bir yaklaşım benimseyecek. HND’yi, bir Ayrıntılı Ağ Tasarımı (DND) ve teknoloji seçimlerini, iletim yollarını ve trafo merkezlerinin ve dönüştürücü istasyonlarının nerede konumlanacağını belirlemek için onay süreci takip edecek. Onaylar, ağ altyapısını sağlayan kuruluşlar tarafından verilecek.”

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap