PC tabanlı kontrol: Tüm rüzgar endüstrisi gereksinimleri için komple çözüm sunan sistem

Anı Nil DEMİRBAĞ
PC tabanlı kontrol: Tüm rüzgar endüstrisi gereksinimleri için komple çözüm sunan sistem

PC Tabanlı Kontrol, operasyonel yönetim, hatve kontrolü, invertör kontrolü, durum izleme ve görselleştirme görevlerinin tek bir CPU üzerinde gerçekleştirilebilmesine imkan veriyor. Çok hızlı rüzgar türbinleri kontrolörlerine bile entegrasyon hızlı ve kolay bir şekilde sağlanabiliyor. PC ve EtherCAT teknolojisi modüler, hassas bir şekilde ölçeklenebilen standart yazılım ve donanım bileşenleri yelpazesi sunmasının yanı sıra, rüzgar enerjisinin verimli ve ekonomik kullanımını sağlayan, küresel ölçekte erişilebilir ve kanıtlanmış bir sistem çözümünü temsil ediyor.

 

Yeni CX5100 gömülü PC serisi, merkezi bir kontrol platformu olarak,rüzgar türbinleri için idealdir. Kompakt, sağlam, DIN raya monte edilebilen ve doğrudan I/O sistemi bağlantılı Gömülü PC’ler donanımlarında bir, iki veya dört çekirdekli işlemciler bulundurabilirler ve daha düşük maliyetlerle yüksek performans sunarlar. CX51xx, görselleştirme, güvenlik ve Durum İzleme de dâhil olmak üzere, bir rüzgar türbini kontrolüne ait tüm görevleri üstlenebilir.Beckhoff otomasyon yazılımı TwinCAT 3’ün çok çekirdekli teknolojiyi desteklemesiyle Durum İzleme gibi bilgi işlem yükü yüksek olan görevler, ayrıbir çekirdek üzerinde uygulamaya koyulabilir. CX51xx’in yüksek işlemci hızıaynı zamanda, ek yazılımlar kullanılırken karşılaşılabilecek sınırlamaları ortadan kaldırır.

EtherCAT Terminaller Durum İzlemeyi kontrol sistemine entegre ediyor

PC tabanlı Kontrol, rüzgar türbini Durum İzleme görevini mevcut otomasyon sistemine sorunsuz biçimde entegre eder: titreşim ölçümü için yüksek hassasiyetli EL3632 EtherCAT Terminali veya gerilme ölçer(strain gauge) analizi için EL3356-0010, kolayca mevcut I/O sistemine eklenebilir. Örneklenmiş ham veriler üst düzey yazılım çözümleri içinkullanılabilir. OPC gibi açık bir arabirim üzerinden kontrol sistemine entegre edilebilen kullanıcının CMS yazılımı, down stream hizmetlerin analizini ve başlatılmasını kolaylaştırır. Bu entegre çözüm, geleneksel “kara kutuya” veda etmemizi sağlıyor. Diğer bir deyişle, donanım tabanlı durum izleme sistemlerinin kontrol sistemiyle karmaşık bir şekilde kullanılması artık gerekli değil. Kullanıcılar, yalnızca esnek genişleme seçeneklerinden ve daha düşük sistem maliyetlerinden değil, aynı zamanda gelişmiş hata ayıklama imkanlarından da fayda sağlıyorlar.

 

Geleceğe dönük: Ether CAT ile rüzgar türbini ağ sistemi

Beckhoff, voltaj düşümüne yada değişen ihtiyaçlara hızlı cevap verebilme yeteneği sayesinde rüzgar türbini ağlarında yeni standartlar belirliyor. EtherCAT tabanlı sistemler, anlık akım ve voltaj değerlerini besleme noktasındaki şekliyle, saniyede 10.000 adede kadar örnek alabilir. Bir gerilim düşümü durumunda, tüm rüzgar türbinleri için kullanılan ayar değeri (set value),bütün rüzgar türbini ağında 1 ms’den kısa sürede güncellenir. Tüm rüzgar türbinlerinin ölçüm değerleri ve besleme noktasındaki ölçümler, bunlarla ilgili akım, voltaj ve frekans kontrolüyle, 1 μs’den kısa bir zaman içerisinde senkronize edilir, ve bu sayede optimum şebeke desteği sağlanmış olur.

 

TwinCAT 3 ile basitleştirilen sistem mühendisliği

Beckhoff’un entegre otomasyon yazılımı TwinCAT, kullanıcılara programlama dilleri bakımından seçim özgürlüğü sunuyor: IEC 61131-3 için nesne yönelimli uzantılara ek olarak, C ve C++ da gerçek zamanlı uygulamaların programlanması için kullanılabiliyor. MATLAB® / Simulink® desteği, rüzgar endüstrisinde yaygın olarak kullanılan simülasyon araçlarının kullanımına imkan sağlıyor.

 

Resim yazısı:

Yeni CX5100 gömülü PC serisi, merkezi birkontrol platformu olarak, rüzgar türbinleri için idealdir. Dört çekirdekişlemciye kadar donanım desteği ve doğrudan bağlı I/O sistemiyle, daha düşükfiyatlarla yüksek performans sunuyorlar.

ETİKETLER:
Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap