Connect with us

Güç Aktarım Bileşenleri

Rüzgar enerjisi üreticilerinin ödüllü çözümü: Schaeffler PREMESY

Published

on

Bir açık deniz tesisindeki tek bir arıza, altı haneli rakamlara kadar maliyete neden olabilir. Schaeffler PREMESY, hataları erken bir aşamada tespit edebilir ve operatörü gerçek zamanlı olarak bilgilendirerek maliyetlerin en aza indirilmesine yardımcı olur.

Schaeffler PREMESY, montaj ve işletim sırasında rüzgar türbinlerinde rulman ön yükünü izler.

Yüksek hassasiyetli, dijital mesafe sensörleri ve bir izleme ünitesi, sistemin temel bileşenleridir.

Sürekli izleme, kestirimci bakımın uygulanmasını mümkün kılar.

Rotor mili yatak desteği, rüzgar türbinlerinde önemli bir rol oynar. Rüzgar tarafından üretilen tüm kuvvetler doğrudan bu yataklara etki eder. Rulmanlar son derece dinamik yüklere ve çalışma koşullarına maruz kalır. Ana yatak arızalanırsa, üretim kayıpları ve yüksek takip maliyetleri ile tüm rüzgar türbini için plansız duruş süresine neden olur. İşte burada Schaeffler’in yeni geliştirilen PREMESY ön yük ölçüm sistemi devreye giriyor.

Ayarlanmış yatak düzenlemeleri, modern multi-megawatt’lık rüzgar türbinlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu rulman tasarımı, uzun hizmet süreleri ile birlikte yüksek düzeyde güvenilirlik sunar. Ancak önemli olan, rulman ön yükünün montaj aşamasında olduğu kadar çalışma sırasında da mümkün olduğunca hassas bir şekilde ayarlanmasıdır. Bu ön yükün optimum konfigürasyonu, tasarım sürecinde sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak karmaşık hesaplamalar temelinde belirlenir. Ancak pratikte bu ayarlar, özellikle montajdan sonra nadiren kontrol edilir. Tasarım aşamasında tanımlanan rulman ön yükünden herhangi bir sapma, yalnızca rulmanlar çalışma sırasında zamanından önce arızalanırsa belirlenir.

Schaeffler PREMESY, piyasadaki türünün ilk ve tek dijital sistemidir. Montaj sırasında ve çalışma sırasında rulman ön yükünü izler.

Sistem, entegre edilmesi kolay merkezi bir birim tarafından izlenen yüksek hassasiyetli, dijital mesafe sensörlerine dayanmaktadır. Bu nedenle PREMESY, arızalara neden olma olasılığı en yüksek olan faktörler izlenebildiğinden, kestirimci bakım için temel sağlar.

Sürekli izleme, arızaları ve buna bağlı yüksek maliyetleri önler

Rüzgar türbini sistemlerindeki plansız arızalar son derece yüksek maliyetlere neden olabilir. Birkaç gün, hatta haftalarca süren üretim kayıplarının yanı sıra onarım maliyetleri özellikle açık deniz tesisleri için 500 bin Euro ile 1 milyon Euro arasında olabilir.

Schaeffler Rüzgar Enerjisi Bölgesel İş Birimi Uzmanı Benedikt Neugebauer, “PreMESY kullanılmadan rulman ön yükünün doğru şekilde ayarlanması ve izlenmesi son derece karmaşıktır. Ön yük çok yüksekse hizmet ömrü önemli ölçüde azalır ve aşırı durumlarda rulman aşırı ısınabilir. Ön yük çok düşükse, rulmanın ve dolayısıyla tüm rüzgar türbininin erken arızalanmasına neden olabilecek rulmanların düzgün kinematik davranışına müdahale eder. PREMESY, rüzgar türbinlerinin kesintisiz çalışmasını sağlayarak güvenilir enerji üretimine önemli katkı sağlıyor” diye açıklıyor.

PREMESY, mevcut pazar lansmanından önce endüstri tarafından kabul gördü. Bu yenilikçi sistem Kasım 2021’in başında, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) tarafından düzenlenen Rüzgar Geleceği Ödülleri’nde ‘Yılın Akıllı Teknoloji Yeniliği’ kategorisini kazandı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com