Schaeffler ve Symbio, güçlerini birleştirdi: Ortak girişim Innoplate’nin hedefi yıllık 50 milyon BPP

Editör
Schaeffler ve Symbio, güçlerini birleştirdi: Ortak girişim Innoplate’nin hedefi yıllık 50 milyon BPP

Schaeffler ve Symbio çift kutuplu yakıt hücre plakaları üretmek için ortak bir şirket kurdu. Stratejik bir ortak girişim olan Innoplate firması ile yeni nesil  Çift Kutuplu Plaka (BPP) üretilecek. İlk tesisi Fransa’da kurulacak olan Innoplate’de hedef, 2030 yılına kadar 120 kişi istihdam ederek yıllık 50 milyon BPP üretmek.

Schaeffler ve Symbio çift kutuplu yakıt hücre plakaları üretmek için ortak bir şirket kurdu. Stratejik bir ortak girişim olan Innoplate firması ile yeni nesil  Çift Kutuplu Plaka (BPP) üretilecek. İlk tesisi Fransa’da kurulacak olan Innoplate’de hedef, 2030 yılına kadar 120 kişi istihdam ederek yıllık 50 milyon BPP üretmek.

Michelin and Faurecia hidrojen firması olan Symbio ve Schaeffler, mobilite ve enerji çözümleri için yakıt hücresi plakaları üretecek eşit paylı ortak bir girişimin oluşturulması için anlaşma imzaladı. Fransa’nın Alsace bölgesindeki Haguenau’da konumlanacak olan girişim; hidrojen ekonomisinde büyük bir potansiyel gören Avrupa’nın önde gelen otomobil üreticilerinin ve otomobil yakıt hücresi teknolojisinde global bir liderin bilgi birikimini birleştirecek. Aynı zamanda, Avrupa hidrojen mobilite zincirinin kuvvetlendirilmesini amaçlayan bir Alman-Fransız ortaklığı inşa edecek. Yıl sonuna kadar Innoplate markası altında faaliyete geçecek olan firma, tüm proton değişim membranı (PEM) yakıt pili piyasası için yeni nesil BPP üretimini hızlandıracak ve böylece şirketin performansını, kapasitesini ve maliyet rekabet gücünü artıracak. Ortak girişimin, geçerli birleşme kontrolleri ve izinleri emsal alınarak, 2022’nin sonunda kurulması bekleniyor.

Girişim, yakıt hücreli bipolar plakaların üretimini büyük ölçekte endüstriyel hale getirecek

Yıllık 4 milyon BPP’lik bir başlangıç ​​kapasitesine sahip olması beklenen ortak girişimin, üretime 2024 yılının ilk aylarında başlaması planlanıyor. 120’den fazla kişinin istihdam edilmesi planlanan Innoplate ile dünya çapında yılda yaklaşık 50 milyon BPP üretim hedefleniyor. Tesis en yüksek sürdürülebilirlik standartlarını bünyesinde barındıracak ve net sıfır emisyonlu operasyonları hedefleyecek. Innoplate ile Symbio ve Schaeffler, yeni nesil BPP’lerin seri üretimini mümkün kılacak ve hızlandıracak. Symbio, yakıt hücresi sistemleri için önde gelen bir otomotiv OEM’inden ilk büyük proje ortaklığını aldı ve bu program kapsamında gereken BPP tedariki için ortak girişimi kullanmayı planlıyor.

Yakıt hücresi sistemleri geliştirmede 30 yılı aşkın birikimli deneyime sahip olan Symbio, sıfır emisyonlu mobilite için güç ve dayanıklılık açısından tüm gereksinimleri karşılayan eksiksiz bir kompakt ürün StackPacks® ile önceden doğrulanmış ve önceden entegre edilmiş hidrojen sistemleri sunuyor.

Otomotiv ve endüstriyel sektörlerin önde gelen küresel tedarikçisi olan Schaeffler ise, hassas biçimlendirme teknolojilerinde yüksek uzmanlığa ve metalik bipolar plakaların büyük ölçekli üretimi için derin operasyon bilgisine sahip. Schaeffler bünyesinde bu ürünler, hidrojen üretiminde elektrolizörler ve her tür mobil, sabit yakıt hücresi uygulamasında temel bir bileşen olarak kullanılıyorlar. Schaeffler’in şekillendirme alanında yüksek düzeydeki dikey entegrasyonu ve son derece sofistike kaplama prosesleri, BPP’nin büyük ölçekli üretiminde ihtiyaç duyulan temeli oluşturuyor.

Ortaklıkla ilgili üst düzey açıklamalar

Ortak girişimle ilgili konuşan Symbio CEO’su Philippe Rosier “Yakıt hücresi bipolar metalik plakaları, yakıt hücresi sisteminin stratejik yüksek katma değerli bir bileşenidir. Innoplate, sistemin gelişmiş performansını daha da hızlandırır ve çözümlerimize maliyet avantajı anlamında katkı sağlarken, müşterilerimizin programlarını ve hidrojen mobilite piyasası alımını destekleyen seri üretim kabiliyetini güvence altına almak için araç olacaktır. Ayrıca, Symbio’nun Avrupa’da teknolojik ve endüstriyel bir liderlik inşa etme konusundaki kararlılığının bir kanıtıdır” açıklamasında bulundu.

Schaeffler CEO’su Klaus Rosenfeld ise, “Hidrojenin gelecekte temiz mobiliteyi sağlamada hayati bir rol oynayacağına inanıyoruz. Bir hidrojen ekonomisinin kurulması ve sürdürülebilir enerji kaynaklarına geçiş, yeni teknolojiler için güvenilir tedarik zincirlerinin sanayileşmesine büyük ölçüde bağlı olacaktır. Symbio ile ortak girişimimiz, bu yaklaşıma harika bir örnektir. Merkezi Almanya’da bulunan küresel bir şirket olarak, Fransız firması Symbio ile ortak olmaktan ve bu önemli alanda Fransız-Alman iş birliğini geliştirmekten çok mutluyuz. Ortak girişim, önde gelen bir yakıt hücresi tedarikçisiyle ortaklaşa biçimde Schaeffler’in piyasaya hızlı bir giriş yapmasını sağlıyor” ifadelerini kullandı.

Innoplate ile ilgili açıklama yapan bir diğer isim olan Grup FORVIA şirketi Faurecia CEO’su Patrick Koller, “FORVIA’da, iki büyük Fransız-Alman şirketi arasındaki iş birliğinin mükemmelliğe ulaşmada itici bir güç olduğu iyi bir konumda bulunuyoruz. Yakıt hücrelerine olan inancımız sağlamdır: Hidrojen, yarının mobilitesi için odak konusudur. Symbio ve Schaeffler birlikte, hidrojen mobilitesinde önemli bir oyuncu ortaya çıkarmak için tamamlayıcı teknik bilgilerini Innoplate’in hizmetine sunuyorlar” dedi.

Michelin CEO’su Florent Menegaux ise, “Schaeffler ve Symbio arasındaki bu stratejik hareket, hidrojen hareketliliğinin daha hızlı gelişmesini teşvik edecek. Hiç şüphesiz Symbio’nun 2030 yılına kadar dünya çapında bir yakıt hücresi sistemi lideri olma kapasitesini güçlendirecektir. Michelin olarak, Avrupa ülkeleri arasındaki iş birliğinin Avrupalı​​endüstriyel oyuncuların stratejik teknolojilerin ön saflarında yer almalarında seçilen mükemmel bir yol haritası olduğuna inanıyoruz. Fransız-Alman iş birliği bunu son derece iyi bir şekilde gösteriyor” diye konuştu.

Bu Makaleyi Paylaş
By Editör
Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.
Yorum Yap