Connect with us

Bakım- onarım

Kalite kontrol hizmetleri sunan Arya Teknik, Avrupa standartlarında üretim vadediyor

Published

on

Kalite kontrol ve üretim esasları üzerine hizmet veren Arya Teknik, yenilenebilir enerji sektöründe rüzgar türbinleri için kule ve kanat üretimi yapan firmalara kalite kontrol hizmetleri sağlıyor. TUV Nord, TUV Avusturya gibi firmaların lisanslı partneri olan şirket, özel metotları ile hem üretim sürecini hem de sahadaki ekipmanların verimliliğini uluslararası standartlara göre inceliyor.

Başta rüzgâr türbinleri olmak üzere birçok sektörün kalite kontrol sürecindeki 20 yıllık tecrübesini 2010 yılında Arya Teknik ile sektöre sunan firma kurucusu Hamdi Ergin, gerçekleştirdiğimiz söyleşide firmanın faaliyetleri hakkında bilgiler paylaşıyor. Kandıra RES’te devrilen rüzgar türbininin hasar tespitinde radyografik (röntgen) yönetimi kullanarak Türkiye’de bir ilke imza atan firma, Çimtaş ve TPI gibi firmaların kule ve kanat imalatlarında kalite kontrol hizmetleri sunmaya devam ediyor.

Arya Teknik’i tanıtarak, faaliyetleriniz hakkında bilgi paylaşır mısınız?

Kurucusu olduğum Arya Teknik ile 2010 yılından bu yana çeşitli sektörlerde kalite kontrol ve üretim esasları üzerine hizmet vermekteyiz. Firmamızın uzmanlık alanı, metal ve kule imalatlarının kontrollerini ve rüzgâr türbin kanatlarının çok çeşitli ve detaylı kontrollerini yapmaktadır. Hem NDT (PAUT / UT / RT / MT / PT / VT) dediğimiz özel incelme metotları ile uluslararası üretim standartlarına uygun şekilde üretimin yapılıp yapılmadığını hem de sahada bu ekipmanların sağlıklı çalışıp çalışamayacağının incelemelerini yapmaktayız. Rüzgar türbinleri kule ve kanat üretimi yapan firmalarda müşteriler adına üretimleri adım adım denetliyor, Avrupa standartlarında üretimin yapılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Arya Teknik olarak uzmanlık alanımız olan kalite kontrolü müşterilerimizin hizmetine sunarak, istenilen kalitenin elde edilmesini ve müşterilerimizin memnun edilmesini amaçlıyoruz.

Çözümlerinizi hangi sektörlere yönelik gerçekleştiriyorsunuz?

Genellikle yenilenebilir enerji sektörüne hizmet vermekteyiz. Tecrübemiz itibarıyla demir-çelik sektörlerinde basınçlı kazan ve tank gibi alanlarda da hizmet sağlıyoruz ancak Avrupa’daki rüzgar enerjisi sektörü üreticileriyle çalışan Arya Teknik olarak ana hedefimizi, rüzgâr ve yenilenebilir enerji sektöründeki firmalarla çalışmak oluşturuyor.

Kalite kontrolde hangi sertifikalar ile hizmet veriyorsunuz?

Yaptığımız kontrollerin standartları genelde Avrupa menşelidir. TUV Nord, TUV Avusturya gibi firmaların lisanslı partneri olduğumuz için aynı standartlarda üretim kontrolleri yapıyoruz ve bu işlerimiz direkt olarak yurt dışında türbin üretici firmalar tarafından kabul görüyor. 

Geçtiğimiz yıllarda çözüm sunduğunuz projelerden ve çalıştığınız firmalardan bahsedebilir misiniz?

Son 2 yıldır Çimtaş ve TPI gibi firmaların kule ve kanat imalatlarında, ürünlerin hazırlanmasına kadar olan üretim süreçlerindeki çalışmalarımız devam ediyor. Bunların yanında çok spesifik işler yapıyoruz. Örnek vermek gerekirse, Kandıra RES’te devrilen rüzgar türbininin hasar tespitinde hem PAUT hem de radyografik (röntgen) yönetimi kullandık. Kanat üzerinde radyografik yönetimin uygulanmasını Türkiye’de gerçekleştiren ilk firmayız. Çözüm sunduğumuz projeler arasında Saros RES’te yer alıyor. Saros RES Projesi’nde kanatların, PAUT ve NDT yöntemi ile detaylı kontrollerini yaparak üreteci firmaya sunduk. Bunanla beraber TUV ya da Nordex gibi yurt dışı menşeili firmalarla yüksek standartlardaki işlerimize de devam ediyoruz.

    Hamdi Ergin kimdir?
    Ben Hamdi Ergin. Desa Kazan Fabrikası, Asmaş, Gimas, Havatek, Alkeg – Tegopi mekanik üretim, kazan ve dişli kutuları üretimi, rüzgâr türbinleri kule ve kanat üretimlerinde kalite uzmanı olarak 20 yılı aşkın bir süre görev yaptım. 2010 yılından bu yana ise kendi firmam olan Arya Teknik ile çeşitli sektörlere kalite kontrol ve üretim esasları üzerine hizmet veriyorum.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com