Connect with us

Genel

EWT’nin fark yaratan rüzgar türbinleri

Yayın tarihi:

-

 

EWT dünya üzerinde birçok farklı ülke ve sektörde hizmet vermektedir. Belirli ülkeler ve bölgelerdeki müşterilerine, EWT türbinlerinin sağladığı enerji tasarrufuyla üretilen kWh ile ilgili enerji satış ve enerji tasarruf projeleri sunmaktadır.

 

Emergya Rüzgar Teknolojileri

Emergya Rüzgar Teknolojileri (EWT) IEC sertifikalı IIA ve IIIA  sınıflarında  1MW , 250KW ve 500kW  doğrudan tahrikli yüksek performans rüzgar türbinleri üreten Hollanda merkezli,  tasarımcı ve üreticidir bir kuruluştur.

EWT dünya üzerinde birçok farklı ülke ve sektörde hizmet vermektedir. Belirli ülkeler ve bölgelerdeki müşterilerine, EWT türbinlerinin sağladığı enerji tasarrufuyla üretilen kWh ile ilgili enerji satış ve enerji tasarruf projeleri sunmaktadır.

 

 

Rüzgar Sektörünü Yerelleştirme Odaklı

Toplamda 600’ün üzerinde türbin EWT teknolojisi ile Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya kıtalarında faaliyetde olup, her türlü zorlu şartta verimli ve güvenilir bir şekilde elektrik üretmeye devam etmektedir.

EWT ürettiği tüm entegre enerji çözümleri ile tamamen rüzgar sektörünü yerelleştirmeye odaklanmaktadır. Arazi sahiplerinden yatırım fonlarına, topluluklardan orta ölçekli sanayiye kadar geniş bir müşteri yelpazesine sahiptir.

 

 

Yüksek Verim ve Kullanılabilirlik

EWT kullanıcıları, diğer emsallerine göre yüksek verim ve kullanılabilirlikten daha çok faydalanırlar. EWT, kWh üretimini maximize ederek ya da şebeke beslenme gücünü dengeleyerek önemli ölçüde tasarruf sağlar, kullanıcılarının değerini arttırır. Bu, tek bir türbin, bir türbin kümesi veya EWT’nin rüzgar enerjisini dizel jenerasyonuyla birleştirerek daha fazla enerji tasarrufu yarattığı Alaska’daki örnek gibi diğer nesil türbin formlarıyla kombinasyon yapılarak sağlanılır.

 

 

EWT’nin Sunduğu Hizmetler

EWT ürettiği doğrudan tahrikli rüzgar türbinleri için 7 / 24 servis hizmeti sunmaktadır. EWT, Dünya üzerindeki tüm türbinlerini merkez Amersfoort’da bulunan control odasından izlemektedir. Kullanıcılar ile 5 veya 10 yıllık “Directwind” servis anlaşmaları imzalar. Bu anlaşmalar, 7/24 izleme, yedek parça, kestirimci bakım, emre amadelik ve güç eğrisi garantisi içermektedir. Servis hizmetleri, geniş bir uluslararası servis ekibi ile desteklenmektedir.

 

 

Türkiye’de Enerji Talebi

Türkiye, pahalı fosil yakıtlarına bağımlılığına rağmen yenilenebilir enerji potansiyeli sayesinde enerji dünyasında hızla büyüyen bir ülke konumundadır. Bu yüzden EWT bir kaç yıl evvel Türkiye’de bir çok kullanıcının enerji ihtiyacını karşılamak ve çözümler üretmek maksadıyla bir satış ekibi ve ofisi oluşturdu.

 

Şimdilik EWT’nin Türkiye’deki odağı, 1MW’a kadar olan lisanssız projelerdir. Ancak araştırmacılar, Rüzgar Enerjisi sektörünün ülkedeki gelişimini fosil yakıtlarının azalmasıyla gerçekleşeceğini ön görmektedir.

 

 

EWT Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. 

EWT Türkiye de ilk iki adet DW 54 – 900 kW türbinini kurma başarısını göstermiştir. Markanın dünya üzerindeki bilinilirliği ve güvenilirliğini Türkiye’de de artırma yolunda bu ilk türbinler çok önemli adımlar olmuştur. İlk projelerin başarılı bir şekilde hayata geçmesi, EWT türbinlerine olan ilgiyi artırmıştır. Farklı aşamalarda birçok yeni proje üzerinde çalışmalar devam etmektedir. EWT’nin Türkiye için hedefi, orta segment rüzgar türbin pazarında daha önce farklı ülkelerde yakalanmış olan başarının yakalanması, lider teknoloji sağlayıcısı haline gelinmesidir. Direct Drive (dişli kutusuz) türbin  teknolojisi ile müşterileri ile uzun dönemli servis-bakım anlaşmaları yapmaktadır. Uzun dönemli anlaşmalar, emre amadelik ve güç eğrisi (power curve) garantisi içermektedir. Türkiye servis ekibi kurulmuştur.

 

 

Enerji Maliyetlerinin Düşürülmesi 

EWT,  tarım, endüstri, madencilik sekörlerinin yanısıra belediyeler için de önemli bir enerji üretim partneri olmayı hedeflemektedir. Enerji maliyetlerini düşürmek isteyen birçok sanayi kuruluşu lisanssız elektrik üretimi yönetmeliğinden faydalanarak iç tüketimlerini karşılama amaçlı proje geliştirilmesi konusunda EWT ile irtibat halindedir. EWT Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., müşterilerinin ulusal şebekeye olan bağımlılığını azaltmak ve mevcut enerji maliyetlerini düşürmeyi amaçlamaktadır. EWT, distributed power (dağıtılmış üretim/yerinde tüketim) konusunda edindiği uluslararası tecrübesini, Türkiye’deki sanayici ile buluşturarak, girdileri düşürme ve rekabetçiliği artırma konusunda destek vermeye devam edecektir.

 

 

EWT’s WIND TURBINES CREATING DIFFERENCE

 

About EWT

Emergya Wind Technologies (EWT) is a Dutch designer and manufacturer of utility standard high performance direct drive wind turbines of 500kW to 1MW, classified under IEC class IIA and IIIA. Increasingly EWT is also providing energy sales and energy saving solutions to customers in selected jurisdictions, linked primarily to value derived from the kWhrs generated by energy savings accrued from the EWT turbine.

 

Targeted on the decentralised wind sector

With over 600 turbines spinning across North America, Europe and Asia, EWT has very much a proven, certified and highly performing range of direct drive wind turbines. We fully focus on the decentralised wind sector, including energy solutions integrating with other sources of generation. EWT supplies a broad range of customers, across many countries. From landowners to investment funds, communities to medium scale industry.

 

High availability and high output

Customers benefit from high availability and high output relative to peers, generating high customer value through maximising income from kWhr generation and/or saving significantly through offsetting more expensive grid supplied power. This can be through a single turbine, a cluster of turbines, or in combination with other forms of generation, such as our integrated solutions in Alaska where EWT combines wind energy with diesel generation to create greater energy savings and security.

 

EWT’s service offerings

EWT is offering complete service packages which are tuned to the customer’s maintenance needs. The DIRECTWIND service package are available for periods of 5 or 10 years, including preventive maintenance, consumables, spare parts and 24/7 condition monitoring. The service packages go hand-in-hand with the excellent product and performance (power curve and availability) warranties that era being offered on the turbines.

 

Energy demand in Turkey

Turkey has become one of the fastest growing energy markets in the world – including a huge potential in renewable energy, because of its expensive fossil fuel. Therefor EWT established a sales office and staff in Turkey a few years ago, to offer cost-effective energy solutions to meet the energy needs of many customers. Our focus in Turkey is on the so-called unlicensed projects up to 1MW. Wind power generation investments are expected to grow in country in parallel to the target of decreasing abundancy in fossil fuels.

 

EWT Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş.

EWT installed its first two DW54-900kW turbines of many to come in Turkey, building on the trust of its clients and the proven global strength of its products as the best in class wind turbine. EWT is able to supply the energy needs of many customers like farmers, industrial clients and municipalities with its proven technology and service support. EWT offers long term maintenance and service contracts to its customers which includes availability and power curve guarantees.

 

Offsetting energy costs

EWT wind turbines can also be directly connected to the customer’s electrical network in order to reduce the owner’s reliance on electricity from the national grid and to offsetting their current energy costs. Recently a local service team has started to service and maintain the installed base, which will increase rapidly coming years, due to EWT’s large sales pipeline. EWT will continue to share the experience gained internationally on distributed power with Turkish investors.

 

 

 

 

Genel

ENERCON ve Enerjisa Üretim, YEKA-2’nin ikinci aşaması için türbin anlaşması imzaladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Enercon ve Enerjisa Üretim, WindEurope Bilbao etkinliğinde YEKA-2 projeleri kapsamında 250 MW’lık türbin sevkiyat sözleşmesi imzaladı. 750 MW’lık türbin teslimat anlaşmalarının başarılı bir şekilde yerine getirilmesinin ardından imzalanan anlaşma ile 1.000 MW’lık projenin tamamlanması için önemli bir adım atıldı. 250 MW kapasite için imzalanan anlaşma kapsamında, 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 Rüzgar Türbini teslim edilecek.

Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün önde gelen şirketlerinden ENERCON ve Enerjisa Üretim, İspanya’nın Bilbao kentinde düzenlenen WindEurope etkinliğinde Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez’in de katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde, YEKA-2 projesi kapsamında iş birliklerine devam ettiklerini duyurdu. 20 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen imza töreninde; ENERCON CEO’su Udo Bauer, ENERCON CCO’su Uli Schulze Südhoff, ENERCON Bölge Başkanı Arif Günyar, Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, Enerjisa Üretim Satın Alma Genel Müdür Yardımcısı Aziz Ünal ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı İbrahim Erden de yer aldı.

Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün öncü firmaları olarak, yaptıkları iş birliği ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine önemli katkılarda bulunan Enercon ve Enerjisa Üretim, bu katkıyı sürdürmeye devam ediyor. 2022’nin Ekim ayında gerçekleştirdikleri stratejik bir anlaşma ile YEKA-2 Projesi’nde toplam 1000 MW’lık bir kapasite için çerçeve anlaşması imzalayan şirketlerin bu projesi, Türkiye rüzgar enerjisi endüstrisinin sürdürülebilir geleceği için önemli bir adımı temsil ediyor. İlk fazda başarıyla tamamlanan 750 MW’lık türbin sevkiyat anlaşmalarının ardından, bugün geriye kalan 250 MW’lık kapasite için 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 rüzgar türbini içeren sevkiyat anlaşması ile projenin tamamlanmasına bir adım daha yaklaşılarak, toplam 1000 MW’lık kapasite için türbin üretimine yeşil ışık yakılmış oluyor. Bu gelişme, YEKA 2 Projesi’nin başarılı bir şekilde ilerlediğini gösterirken, Türkiye temiz enerji hedeflerine ulaşma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Törende konuşan ENERCON CCO’su Uli Schulze Südhoff, şunları söylüyor: “Türkiye, rüzgar türbinlerinin üretimi, satışı, kurulumu ve servisi açısından ENERCON için odak pazar olmaya devam ediyor. Büyük perspektifler sunuyor ve yetkili makamlar tarafından muazzam bir destek alıyoruz. Ülkenin yenilenebilir enerjinin ve özellikle de kara rüzgârının yaygınlaştırılması konusunda net bir kararlılığı var. Türkiye’deki sahalarda son derece güvenilir olduğu kanıtlanmış, sınıfının en iyisi rüzgar türbini teknolojisini sağlayarak müşterimiz Enerjisa Üretim ile birlikte Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki hedeflerini desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Enerjisa Üretim’e güvenleri için teşekkür ediyor ve verimli iş birliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.”

ENERCON Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Arif Günyar, yapılan anlaşma ve projenin önemine dair şu açıklamalarda bulunuyor: “ENERCON olarak, partnerimiz Enerjisa Üretim ile 2022 yılında Avrupa’da tek kalemde imzalanan en büyük 1000 MW ilk çerçeve anlaşmasını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. YEKA II ihalesinin getirdiği derin yerlilik kapsamlarına uygun olarak, yerli aksam ile gerçekleşecek olan projelerimiz, mevcut yerli üretim ve sanayinin devam etmesi ve derinleştirilmesi açısından önemli bir mihenk taşı olmuştur.”

Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, “1.000 MW YEKA 2 Projesi, Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektörüne tarihi bir yatırımdır. ENERCON iş birliğiyle önümüzdeki dönemde Türkiye’de kurulacak her üç rüzgar türbininden biri Enerjisa Üretim imzasını taşıyacak ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarına yön verecek” diyor.

İlk YEKA projesi Akköy RES’in devreye alınması

İlk faz için rüzgar türbinlerinin üretimi devam ederken ENERCON, Aydın’ın Didim ilçesindeki 25,2 MW kapasiteli 6 adet E-138 EP3 E2 türbininden oluşan ilk YEKA projesi Akköy Rüzgar Santrali’ni 2023 yılı sonunda devreye alarak YEKA 2 yolculuğuna başarılı bir başlangıç yapıyor. ENERCON Bölge Başkanı Arif Günyar, şunları ekliyor: “Projelerin başarılı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm ekiplerimize, tedarikçilerimize ve alt yüklenicilerimize minnettarız. Enerjisa Üretim ile birlikte ENERCON ekipleri de projelerin başarıyla hayata geçirilmesi için yoğun çaba ve hazırlıklarını sürdürüyor.”

Devamını oku

Genel

WindEurope Bilbao hızlı başladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin geniş bir heyetle katıldığı WindEurope Bilbao Yıllık Etkinliği, 20 Mart’ta Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez’in de konuşmacıları arasında olduğu özel ‘Bakanlar Oturumu’ ile başladı. TÜREB Standı’nın açılışını da yapan Dönmez, standı ziyaretinde katılımcı şirketlerin üst düzey yöneticilerinden fuar temaslarına ve sektöre dair görüşlerini aldı.

WindEurope CEO’su Giles Dickson’ın modere ettiği ve Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez’in de konuşmacı olarak yer aldığı Bakanlar Oturumu yoğun ilgiyle takip edildi. Oturumun diğer konuşmacıları Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Philipp Nimmermann, Yunanistan Enerji ve Çevre Bakan Yardımcısı Alexandra Sdoukou, Moldova Enerji Bakan Yardımcısı Carolina Novac, Siemens Gamesa Renewable Energy CEO’su Jochen Eickholt, RWE Onshore Wind/PV Europe & Australia CEO’su Katja Wünschel, Iberdrola Renewables Yönetici Direktörü Xabier Viteri Solaun ve EDPR Avrupa ve Latin Amerika CEO’su Duarte Bello oldu.

Oturum sonrasında TÜREB Başkanı İbrahim Erden ve Enerji İşleri Genel Müdürü Ahmet Özkaya ile birlikte ‘Türkiye Pavilyonu’ olarak da kabul edilen TÜREB Standı’nın açılışını gerçekleştiren Bakan Yardımcısı Dönmez, fuara katılan Türk şirketlerin temsilcilerinden fuardaki temas programları hakkında bilgi aldı. TÜREB Başkanı İbrahim Erden, Türkiye’yi böyle bir etkinlikte üst düzeyde temsil ediyor olmaktan memnun olduklarını belirterek fuar süresince düzenleyecekleri teknik ziyaretler ve gerçekleştirecekleri temaslarla sektörün büyümesine katkı sağlamayı hedeflediklerini kaydetti.

Devamını oku

Genel

Türk rüzgarı Bilbao’ya uzandı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) öncülüğünde üst düzey kamu ve özel sektör temsilcilerinden oluşan büyük bir heyet, 20-22 Mart 2024 tarihlerinde düzenlenecek WindEurope Bilbao Yıllık Etkinliği katılımı için Bilbao’ya uçtu. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez’in de çeşitli görüşmeler yapmak üzere aralarında yer aldığı heyet, Türkiye rüzgar sektörünün Avrupa’nın en güvenilir tedarik partneri olduğunu mesajını bir kez daha vurgularken yerli rüzgar sanayisinin daha da gelişmesine ve iş hacmini artırmasına yönelik temaslar gerçekleştirecek. 

‘Rüzgarda Seferberlik Yılı’ mottosuyla sektörün büyümesini hızlandıracak adımlar atmayı sürdüren TÜREB öncülüğündeki geniş bir heyet, Türkiye rüzgar sektörünü dünyadan ve Avrupa’dan temsilcilerle buluşturmak üzere WindEurope Bilbao Yıllık Etkinliğine katılmak üzere Bilbao’ya uçtu. T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez ile T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan üst düzey temsilcilerin de katıldığı programda, heyet mensupları, ‘Türkiye Pavilyonu’ niteliği taşıyacak TÜREB standında Avrupa rüzgar sektörü temsilcileriyle çeşitli temaslar gerçekleştirecek.

Dünyanın farklı ülkelerinden 12 binden fazla rüzgar profesyonelini bir araya getirecek olan WindEurope 2024 Yıllık Etkinliği, küresel anlamda en etkili sektör platformları arasında yer alıyor. TÜREB Başkanı İbrahim Erden, yatırımcılardan türbin şirketlerine, yerli sanayiden sektörle ilgili karar verici kurumlara kadar çok geniş bir yelpazeden üst düzey temsilcilerin yer aldığı Bilbao Heyeti’nin, Türk rüzgar sektörü adına verimli iş birliklerine imza atacağına inandığını söyledi.  Sanayi Yılı ve Yatırım Yılı’nın ardından 2024’ü ‘Rüzgarda Seferberlik Yılı’ ilan ettiklerinin altını çizen Erden, büyük potansiyelini gerçekleştirme yolunda ilerleyen Türkiye rüzgar sektörü olarak yurt içinde proje izin süreçleri, finansman ve sürdürülebilir büyümeye; yurt dışında ise yerli rüzgar sanayisinin Avrupa’nın en güçlü tedarik ortağı olduğu mesajını vermeye odaklandıklarını hatırlattı. İbrahim Erden, WindEurope etkinliklerinin Türkiye’nin bu alandaki gücünü ve potansiyelini uluslararası arenada vurgulamak açısından en uygun platformlar olduğunu kaydederek 2035 ulusal emisyon hedeflerine erişimde daha fazla rüzgar kurulu gücünü hızla gerçekleştirmenin giderek daha kritik bir etken haline geldiğini sözlerine ekledi.

Etkinlikte ikili temasların yanı sıra Türkiye’nin rüzgar enerjisi potansiyelini, teknolojik gelişmelerini ve vizyonunu katılımcılara tanıtacak olan TÜREB Heyeti, 22 Mart’ta sona erecek WindEurope Bilbao Fuarı’nın tamamlanmasının ardından 23 Mart’ta Türkiye’ye dönecek.

Devamını oku

Trendler