Connect with us

Türbin Üretimi

WIND-ER 5.2 için saha testlerine başlandı

Published

on

Düşey eksenli rüzgâr türbini WIND-ER’de yeni bir aşamaya geçildi. Üretimi tamamlanan ilk prototip WIND-ER 5.2’nin ofis testlerinin tamamlanmasının ardından, saha testlerine başlandı.

Küçük sınıf düşey eksenli rüzgâr türbini WIND-ER’ın tasarım parametreleri %100 yerli mühendislik ile belirlenerek üretildi. Sahip olduğu Darrieus tipi tasarımı sayesinde kanatlara çarpan rüzgâr esme yönünden bağımsız olarak hep aynı yönde döndürme torku oluşturuyor. Düşük devirlerde çalışan WIND-ER serisi türbinler, bu sayede sunduğu sessiz çalışma özelliği ile çevre dostu olduğu gibi aynı zamanda konforlu bir enerji dönüşümü sağlıyor.

1kW ve 0.5kW güçlerde üretilen ilk prototiplerin performans testleri için IEC-61400-12:2015 Standardının Ek-H kısmında yer alan tavsiyeler takip ediliyor. Bu bağlamda WIND-ER 5.2’yle birlikte sahaya bir de rüzgâr ölçüm istasyonu kuruldu. Kurulan bu rüzgâr ölçüm istasyonu ile 1Hz sıklıkla, yani her saniye aşağıdaki parametreler ölçülüyor:

– Rüzgâr Hızı (m/s)

– Rüzgâr Yönü (degree)

– Ortam Sıcaklığı (C)

– Ortam Nemi (%)

– Atmosferik Basınç (mbar)

Alınan veriler 10dk’lık ortalamalar olarak KINTECH ENGINGEERING marka, EOL ZENITH model veri kaydediciye kaydedilerek ONLINE olarak WIND-ER mühendisleri tarafından takip ediliyor.

İzmir’in kuzey bölümünde yer alan test sahasından alınan ilk veriler son derece olumlu olmasına rağmen, tekrarlanabilirliği farklı atmosferik koşullarda test edildikten sonra detaylı şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır.

Halihazırda kanatların imalat tekniği üzerine yapılan çalışmalar devam etmekte olup, kanatların farklı kalınlıklarda sacdan ve kompozitten prototipleri eş zamanlı olarak üretilmektedir. Mevcut prototip üzerinde 38cm chord uzunluğuna sahip NACA4418 tipi profiller kullanılmıştır.

WIND-ER’ın seri imalata geçmesi ile birlikte global küçük sınıf düşey eksenli rüzgâr türbini pazarında kendine yer edinmesi hedeflenmektedir. WIND-ER’ın bir sonraki modeli 10kW anma gücüne sahip, şebeke bağlantılı model olacaktır.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türbin Üretimi

Almanya’da ilk E-160 EP5 rüzgar santralleri onay aldı

Published

on

Almanya’dan ENERCON için iyi bir haber geldi: Yeni  E-160 EP5 rüzgar enerjisi dönüştürücülerine sahip ilk rüzgar santralleri gerekli onayları aldılar. Nienburg bölgesindeki Hämelhausen projesinde üç rüzgar enerjisi dönüştürücüsü ve Diepholz  bölgesindeki Albringhausen II projesindeki on rüzgar enerjisi dönüştürücüsüne Alman Federal Emisyon Kontrol Yasası (BImSchG) uyarınca onay verildi.

ENERCON Sales Almanya Aşağı Saksonya Bölge Satış Müdürü Wolfgang Lübbe: “Bu gelişmeyle projelerin her ikisinde de bir sonraki aşamaya geçtiğimiz için mutluyuz. Hämelhausen için bu onayın verilmesi prototip açısından bizim için özel önem taşıyor; burada yeni E-160 EP5 E3’ün montajı yapılıyor. Bunlar, makine dairesine entegre edilmiş bir E-nacelle ve elektrik sistemlerine sahip ilk ENERCON WEC’lerdir. Onay, prototip projesinde önemli bir dönüm noktasıdır. Artık, prototipin kurulumunu planlandığı gibi gelecek yılın başında gerçekleştirebiliriz” dedi.

Continue Reading

Türbin Üretimi

Dünyaca ünlü türbin üreticilerinin kompozit ürünleri tedarikçisi METYX

Published

on

By

METYX; rüzgar enerjisi, denizcilik, otomotiv, ulaşım, inşaat ve mimari uygulamalar, altyapı, spor ve eğlence endüstrileri için yüksek performanslı teknik tekstil ürünlerinin üretimini yapan köklü bir firma.

METYX, iş ortaklarına şu ürünleri sunmaktadır:  Çok yönlü örgüler (e-glass, aramid, karbon ve  hibritler), karbon örgüler, RTM örgüler, dokuma  örgüler ve vakum sarf malzemeleri. Firmanın  üretim süreçlerinde yalnızca müşterilerin onayladığı hammaddeler kullanılırken, tüm üretim  süreci ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 ve ISO  45001:2018 standartlarının gereklerine sıkı bir  şekilde bağlı olarak yürütülüyor. Teknik tekstilin yanı sıra model ve kalıp üretimi, PVC, PET,  balsa, poliüretan gibi köpüklerden ve kumaşlardan kullanıma hazır kit üretimi de yapılıyor.

METYX logolu ürünlerin tamamı, firmanın İstanbul, Manisa, Macaristan’ın Kapoşvar şehri  ve ABD’nin Kuzey Carolina eyaletindeki gelişmiş ve modern tesislerinde üretilmektedir.  Firma, tek bir çatı altında kompozite dair tüm  ürün ve hizmetleri sunabilmektedir.

Önde gelen türbin kanadı imalatçılarının  tedarikçisi 

METYX; köklü, pazar lideri bir tedarikçi haline  gelmiş ve önde gelen rüzgar türbini kanadı  üreticilerine ürün ve uygun maliyetli A’dan Z’ye  çözümler sunmaktadır. Rüzgar türbini kanadı üreticilerine yönelik olarak; öncelikle elyaf,  h-cam, karbon çok yönlü takviye kumaşlar,  soyma kumaşı, akış filesi, vakum keçesi gibi  vakum sarf malzemeleri tedarik edilmektedir.  PET ve balsadan ayrıca kumaştan kit üretimi  yapılmaktadır. “Son teknoloji” 5 eksenli CNC

işleme merkezinde model ve kalıp çözümleri  sunulmaktadır. Bunların yanı sıra tasarım mühendisliği desteği ile 3D yüzey haritalama ve  CAD-CAM hizmeti de verilmektedir. METYX,  kendi laboratuvarlarında gereken analiz ve  testleri yapabilmektedir.

METYX; TPI, LM, GE, Enercon ve Nordex gibi  sektörün büyük firmaları ile iş ortaklığı yapmaktadır ve bu firmaların hem Türkiye’deki hem de  yurt dışındaki projelerine ürün sağlamaktadır.

METYX, küresel olarak artan müşteri talebini  karşılamak için, Türkiye’de, Avrupa’da ve öte sinde büyüyen rüzgar enerjisi endüstrisinin  ihtiyaçlarına özel olarak odaklanarak, üretim  tesislerini genişletmeye, sunduğu ürün ve hiz met yelpazesini genişletmeye devam ediyor.  Özellikle modern ve gittikçe boyu uzayan  rüzgar kanatları için gereken hafif, yüksek mu kavemetli tasarımı elde etmek için yeni üretim  hatlarına ve teknolojilerine yatırımlar yapan  firma, çok yakında bunların duyurularını da  müşterilerine iletmeye hazırlanıyor. Manisa  fabrikasında, test ve laboratuvar hizmetlerinin  daha kapsamlı sunulabileceği, müşterilerinin  inovasyon beklentilerini karşılayabilecek bir  AR-GE Merkezi kurmak üzere çalışmalarını  sürdüren METYX, Ağustos ayına kadar inşaat  aşamasını tamamlamayı ve bu merkezi faali yete geçirmeyi hedefliyor.

Continue Reading

Türbin Üretimi

Dev türbin üreticilerinin tercihi Sistem Vinç

Published

on

By

Sistem Vinç, ağır yüklerin vinç hizmetleri ile taşımacılığında uzun yıllardır edindiği tecrübeyle ülkemizdeki ve dünyadaki birçok enerji santrali taahhüt firmasına, inşaat firmalarına ve gemi üretim sanayii firmalarına hizmet sunarak, yenilikçi bir bakış açısı ve teknolojik gelişmelerle faaliyetine devam etmektedir.

İnşaat sektöründe vinç ve taşımacılık hizmeti sunan firmamız, inşaat ve ulaşım sektörünün buluştuğu viyadük ve köprü kirişlerinin taşımacılığında, kule vinç kurulum ve söküm hizmetlerinde, ağır sanayi üretici firmaların, demir-çelik üretici firmaların, çimento üretim firmalarının kurulum ve revizyon hizmetlerine vinç hizmetleri ile çelik konstrüksiyon yapı inşaatında da taşımacılık ve vinç hizmetlerini uzun yıllardır sunmakta ve kazandığı tecrübesiyle başarılı hizmetler vermektedir.

Enerji sektöründe özellik rüzgar enerjisi santrallerinde bakım ve yeni kurulum hizmetlerinin tamamında hem vinç hem de nakliye hizmetlerini gerçekleştiriyoruz. Limanlarda gemiden tahliye ve stok alanına taşınması, tekrar yüklenmesi, ilgili proje sahasına taşınarak teslim edilmesi ve burada ekip ve ekipmanlarla kurulumu hizmetini sunuyoruz.

Son dönemde oldukça hızlanan rüzgar enerjisi sektörü yatırımlarımızı da yönlendiriyor. Montaj yüksekliklerinin ve türbin parçalarının ağırlıklarının artması sonucu vinçlerin kapasiteleri ya da kurulum konfigürasyonları değişti. Bu durum aynı zamanda nakliye açısından da yani yatırımlar yapma gerekliliği doğurdu. Bu bağlamda 2021 yılı içerisinde 3 adet 62 metre açılır yeni tip kanat dorsesini parkımıza kattık. Yine önümüzdeki yıl parkımıza 2 adet daha paletli vinç eklemek için sözleşmelerimizi imzaladık. Her zaman yeni ve yenilikçi düşünceyle müşterisini ve tedarikçisini korumaya çalışan bakış açımızla sektöre hizmet vermeyi hedefledik ve bu yönde gelişmelerimizi tamamlamaya çalışıyoruz.

2020 yılı ikinci yarısı ve 2021 yılı içerisinde devam eden ve tamamlanan bazı projelerimizi belirtmek isterim:

 

Türkiye’nin her bölgesinde hizmet vermeye ve müşterilerimize zor gibi gözüken tüm alanlarda destek olmaya çalışıyoruz. Projelerin yoğun olduğu dönemlerde parkımızda bulunan yüksek kapasiteli mobil vinçlerimiz ile ana montaj vincinin hazır olmasında önce ön dikim çalışmaları ve stok indirmeleri gibi aksiyonları planlayarak projenin zamanında ve eksiksiz teslim edilmesine destek oluyoruz. Ayrıca sektörümüz içindeki diğer paydaşlarımıza da ekipmanlarımızla destek olmaya devam ediyoruz. Projelerin ülkemizin genel kazanımı olduğunu bilerek temiz enerjiye gönül veren ve bizimle bu yolda yürüyen herkese destek olmaya çalışıyoruz.

Rüzgar Enerjisi yatırımlarının sektörümüzün itici gücü olduğunu biliyoruz. Bu durum firmaların hem ekipman yatırımı hem de personel yatırımı konusunda zorlamakta ve gelişmesini sağlamaya destek olmaktadır. Önümüzdeki yıllarda da ivmelenerek artacağına inandığımız rüzgar enerjisi yatırımlarını takip edeceğiz, bu pastadan elimizden geldiğince pay almaya ve projelere ortak olmaya çalışacağız.

Sektörün içinde bulunan türbin üreticisinden son vidayı sıkıp teslim eden montaj personeline kadar zorlu ve meşakkatli süreçleri tamamlayan tüm paydaşlara ve iş arkadaşlarımıza kattıkları değer için teşekkür ederiz. Arzumuz tüm sektörün birlikte kalkınması ve sürdürebilir bir kazanç yaratılması yönündeki çalışmaların planlanmasıdır.

Sağlıklı ve rüzgarlı günler dilerim.

Continue Reading
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com