Connect with us

Genel

Avrupa rüzgar enerjisi birliğinin ismi “WİNDEUROPE” oldu

Published

on

 

Otuzdört yıl önce kurulan Avrupa Rüzgar Enerjisi Birliği’nin ismi değişti, “WindEurope” oldu.

 

Geçtiğimiz gün Brüksel’de düzenlenen toplantıda yenikimliklerini ve değişen yeni imajını paylaşan WindEurope Başkanı FrancescoVenturini, bu değişimin sadece isim ve logodan ibaret olmadığını, yeni kurulyapısı ile yeni çalışma grupları oluşturduklarını ve yönetim ile üyelerarasında çok daha yakın bir işbirliğine adım attıklarını belirtti.

Yeni kimlikleriyle rüzgarın Avrupa’da olduğunu vurguladıklarınısöyleyen Venturini,  “biz artık %11’inüzerinde Avrupa elektriğini sağlayan hakim ve olgun bir teknolojiyiz. Her yıl67 milyar euro ciro üretmekteyiz. Avrupanın lider ihracaatçısıyız. 250 bininüzerinde iş olanağı sağlamaktayız. Biz büyük bir sanayiyiz. Biz WindEurope’uz.”Dedi.

Avrupanın enerji sektöründe lider pozisyonu elde etmesi için,elektrik piyasasında reform yapması gerektiğini belirten Venturini, 2020 uzayçağı için yenilenebilir enerjiler açısından büyük hedefli politikalara ihtiyaçolduğunu ve sektörde uzun vadeli stratejiler belirlenmesi gerektiğini ifadeetti.

Toplantıya katılan, Türkiye RüzgarEnerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Serdar Ataseven de yaptığıaçıklamada, “TÜREB olarak biz de bu birliğin üyesiyiz. Uzun yıllar önceakademisyenlerin kurduğu sivil toplum örgütü o kadar büyüdü ve güçlendi ki,yeni bir yapılanma, kabuk değiştirme kaçınılmaz oldu. İsim ve logo ile birlikteyeni bir kan yeni bir enerji geldi.” dedi.

 

Avrupa’da oluşan bu sinerjinindiğer ülkelere de geçebileceğini dile getiren Ataseven, Türkiye’de rüzgarenerjisi kurulu gücünün yaklaşık 5 bin megavata ulaştığını, geçen yılTürkiye’de yaklaşık 1.000 MW’lık rüzgar enerjisi santrali için 2 milyar avrolukyatırım yapıldığını hatırlattı. Yapılan bu yatırımla Avrupa’da beşinci sırada yeraldıklarına dikkat çeken Ataseven, Wind Europe enerjisinin rüzgar sektörünedinamizm getireceğine inandıklarını, oluşan bu sinerjiyle sektörün yeniişbirlikleri, yeni yatırımlar ile daha da güçleneceğini düşündüklerini ifadeetti.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com