Connect with us

Rüzgar Santralleri

Vestas  değişen ürün portföyü için Avrupa’da üç fabrikada üretimi durduruyor

Published

on

Yenilenebilir enerjinin yaygınlaşmasını hızlandırmak ve rüzgar enerjisinin rekabet gücünü artırmak için Vestas, sunduğu ürün ve hizmetleri genişletirken tedarik zincirlerindeki, uzman ortaklarla da işbirliğini sürdürüyor. Kara ve offshore rüzgarından devam eden entegrasyon, verimli bir çalışma modeli ve karbon ayak izinin garantilenmesi için gerçekleştirilecek gelişmenin bir parçası olarak görünüyor. Bu sürecin parçası olarak Vestas Almanya, İspanya ve Danimarka’daki üretim ayak izinde yapılacak düzenlemeleri ilan etti.

Spesifik olarak, bu değişiklikler Vestas’ın Almanya Lauchhammer, İspanya Viveiro ve Danimarka Esbjerg fabrikalarında üretimi durdurma kararını gösteriyor. Vestas, güçlü bir ayak izini sürdürürken tesisleri ve tedarik zinciri ortaklarıyla Avrupa’daki 12 tesisten müşterilerine kara ve deniz rüzgar türbini bileşenleri tedarik etmeye devam ediyor. Ayrıca, Vestas’ın servis tarafı da  Almanya, İspanya ve Danimarka’daki 19 GW’dan fazla kapasitenin devamında önemli rol oynuyor.

Genel Müdür Yardımcısı ve COO Tommy Rahbek Nielsen, “Bugünün hızlı hareket eden enerji geçişi, yeni ürünlerin hızlı tanıtımı ve kara ve deniz işlerimizin yakın zamanda entegrasyonu, tedarik zinciri ağımızı ve üretim ayak izimizi daha da olgunlaştırmamızı ve geliştirmemizi gerektiriyor. Vestas, Avrupa’da üretim ve hizmet genelinde güçlü bir ayak izini sürdürecek. Vestas’taki iyi, çalışkan meslektaşlarımızı olumsuz etkileyen kararlar almak her zaman zor oldu. Fabrikalarımızdaki üretimin durmasından ne yazık ki etkilenecek olan meslektaşlarımız için istihdam fırsatlarını araştırmaya sonuna kadar bağlı olduğumuzu vurgulamak isterim” dedi.

Vestas’ın Almanya, Lauchhammer’daki fabrikası, iki yıl önce faaliyetlerini azaltmasından bu yana V117 ve V136 türbinleri için sınırlı sayıda kanat üretimine devam etti. Şu anda da yaklaşık 460 kişiyi istihdam ediyor. Vestas, V117 ve V136 türbinleri için ileride ortaya çıkacak müşteri ihtiyaçlarını da dünyanın dört bir yanındaki diğer kanat fabrikalarından tedarik ederek karşılamayı umuyor. 2021’in sonunda Lauchhammer’da üretimin sona ermesi ve Vestas’ın Lauchhammer’daki çalışanlarını Almanya’daki diğer Vestas tesislerine yerleştirme fırsatlarını araştırması bekleniyor. Ağustos 2021 itibariyle 15 GW’tan fazla kapasitede kurulu, 11 GW kapasitede de hizmette olan türbin, 2.500’den fazla çalışanı ile Vestas, Alman pazarına ve yerleşik tedarik zincirine olan bağlılığını sürdürüyor.

Vestas’ın Viveiro, İspanya’daki fabrikası, İspanya dışındaki pazarlar için 2 MW kara platformu jeneratörleri ve V164 açık deniz türbini kontrol panelleri üreten yaklaşık 115 kişiyi istihdam ediyor. Hem 2 MW platformuna olan talebin azalması hem de açık deniz üretimini optimize etme ihtiyacı nedeniyle, Viveiro’da faaliyetlerinin devamı sürdürülebilir görünmüyor. Mevcut planlara göre Vestas, 2021’in sonunda Viveiro’da üretimi sonlandıracak ve şu anda Viveiro’da çalışanların İspanya’daki diğer Vestas tesislerine transferi için seçenekler sunacak. Fabrikaların kapanışının etkilerinin azaltılması için Vestas ulusal ve bölgesel hükümetlerle ve sosyal paydaşlarla el ele çalışacağını duyurdu. İspanya, Daimiel’deki kanat fabrikası, servis operasyonları ve Vestas’ın Akdeniz bölgesi genel merkezi dahil olmak üzere Ağustos 2021 itibariyle 4,8 GW kapasiteden fazla kurulu, 6 GW kapasitede hizmette türbin ve,200’den fazla çalışanıyla Vestas için önemli bir pazar olmaya devam ediyor.

Vestas’ın Danimarka, Esbjerg’deki fabrikasında V164 ve V174 offshore türbinleri güç dönüştürme modülleri üreten yaklaşık 75 kişi çalışıyor. Bu modüllere olan talep kademeli olarak Avrupa dışındaki pazarlara kayacağı ve daha yerel üretim tesisleri aracılığıyla teslim edileceği için Vestas, 2022’nin ilk yarısında Esbjerg’de güç dönüştürme modüllerinin üretimini sonlandırmayı planlıyor. Vestas, halihazırda çalışmakta olan çalışanlarının istihdamını ele alacak. Esbjerg’deki ve diğer Danimarka tesisleri, Ağustos 2021 itibariyle 5.900’den fazla çalışanı ile Vestas’ın küresel ayak izinin vazgeçilmez parçası olmayı sürdürüyorlar.

Yerel ve ulusal yasalara uygun şekilde Vestas, etkilenen tüm çalışanlar için işçi temsilcileri ve yerel çalışma konseyleri ile yasal işlemler ve müzakereler başlatacak. Ağustos 2021 itibariyle, Vestas, kara ve offshore faaliyetlerinde dünya çapında 29.000’den fazla istihdam sağlıyor. Vestas’ın 2021 kılavuzunda belirtildiği gibi, toplam maliyet, offshore tesislerinin entegrasyonu ile ilgili özel kalemler olarak kaydedilecek ve 2021’in üçüncü çeyreğinde mahsup edilecek.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com