Connect with us

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Rüzgardaki etkinliğini artıran GİMAS, yatırım için kolları sıvadı: Yüzer türbin için tesis kuracak

Yayın tarihi:

-

Yarım asra dayanan tecrübesiyle makine, maden, çimento ve enerjinin birçok alanına yönelik üretim  gerçekleştiren GİMAS Girgin Makina, makine  imalatındaki katma değerli üretim başarısına rüzgar enerjisinde de devam ediyor. Rüzgar enerjisinde fren grupları ile başlayan üretim sürecine şu anda ana  mekanik  motor  bölümündeki rotor ve stator üretimiyle devam eden GİMAS Girgin Makina, rüzgar  enerjisine yönelik üretimini her geçen gün artırıyor. Genel olarak türbin ve jeneratör parçalarını üreten firma, deniz üstü rüzgar  enerjisinde floating (yüzer) rüzgar  türbinlerine  yönelik bir üretim  için tesis kurmayı planlıyor.

Firmanın üretim hikayesi, rüzgar enerjisindeki faaliyetleri ve hedefleri üzerine röportaj gerçekleştirdiğimiz GİMAS Girgin Makina Proje Müdürü Emir Şamil Girgin, ayrıntıları Rüzgar Enerjisi Dergisi’yle paylaşıyor.  Deniz üstü rüzgar enerjisine yönelik tesis kurma planlarını dergimize değerlendiren firmanın

3. kuşak yöneticisi Girgin, bu tesiste 3.000 tonluk floating grubunun yüzen alt parçasını üretmeyi hedeflediklerini dile getiriyor.

Emir Şamil Girgin
GİMAS Girgin Makina Proje Müdürü

Genç bir yönetici olarak sizleri  tanıyabilir miyiz? İş hayatına giriş hikayeniz nasıl başladı?

Gimas – Girgin Makina’daki çalışma hayatıma 9 yaşında,  radyal  matkapla delik delerek  başladım. Firmamızın   birçok alanında üretimin içinde yer alarak kaynak, kaynak temizliği gibi işler yaptım. Yaşım biraz daha büyüdüğünde ve fiziki olarak daha elverişli hale  geldiğimde bakım  bölümüne geçtim. 

Bu alanda CNC tezgahların, universal tornaların, çap tornaların kısaca tüm ekipmanların bakım-onarım işlerinde görev aldım. Bakım-onarımda edindiğim bilgi birikimle beraber bir proje yöneticisinin yanında da çalıştıktan sonra, 20 yaşında ilk kendi projemi devraldım. Şu anda da GİMAS Girgin Makina Proje Müdürü olarak görev yapıyorum.

Makine imalatında küresel ölçekte bir marka haline gelen firmanızın kuruluş hikayesinden bahsedebilir misiniz?

Dedem Şamil Girgin tarafından kurulan ve 1976 yılında İzmir Ödemiş’te yer alan 54m2’lik bir alanda üretime başlayan fir- mamız, kısa zamanda büyüyerek Menemen’deki 4.000m2’lik yerine geçiyor ve burada çelik konstrüksiyon ve basınçlı kap üretimi yapıyor. Basınçlı kap imalatı  ile büyüyen firmamız, 1991 yılında OSB’deki ilk parselini alıyor ve dedemin kişisel tecrübeleriyle edindiği rafineriye yönelik aksamları da burada üretmeye başlıyor.Daha sonra Termik Santral ve Çimento Sektörüne ait önce seperatör kısımlarıyla başlayan   üretimimiz, daha sonra diğer aksamlarında üretimini başarı ile devam ettirip sonunda bir bütün değirmen üretmeye başlıyoruz.  Ürettiğimiz değirmenlerle Afrika’dan Brezilya’ya kadar dünyanın her yerine ulaşıyor ve alanında lider markalardan biri haline geliyoruz.

Dünyanın beton santrallere doyması, sektördeki üretimin yedek parça ihtiyacına gerilemesiyle başladığımız hidroelektrik sektörüne yönelik üretimimize, Milli Hidroelektrik Santrali (Milhes, Kepez Barajı) Projesi ile ilk yerli ve milli francis türbin çarkının üretimiyle başlıyoruz ve Yusufeli Barajı gibi birçok önemli projenin türbin, türbin aksamları, baraj kapakları gibi mekanik aksamlarının üretimine devam ediyoruz.  Bundan sonraki süreçte de rüzgar enerjisine girişimiz başlıyor. Bugün itibarıyla stok alanlarıyla birlikte 85.000 metrekare içerisinde üretim yapan gimas, 500 milimetre çaptan 17 metre  çapa kadar dikey tornalama, 500 mm  çaptan 4 metre ve 19 metre boya kadar yatay tornalama, 2 ton tabla kapasitesinden 130 ton tabla kapasitene kadar 5 eksen işleme kapasitesine sahiptir. Bu alanda Türkiye’deki birçok ilke sahip  firmamız, her geçen gün bu yatırımları yapmaya devam ediyor.

Rüzgar enerjisine yönelik üretiminizden bahsedebilir misiniz?

Fren grupları gibi küçük aksamlarla başladığımız rüzgar enerjisi sektörüne yönelik üretimimizde; şu anda jenaratör bölümündeki rotor, stator ve taşıyıcı kolların üretimini yapıyoruz. Genel olarak türbin ve jeneratör parçaları olarak sınıflandırabileceğimiz rüzgar enerjisine yönelik  üretimimiz her yıl artarak devam ediyor. Sektörde önünü görebilen az  firmalardan  biriyiz ve önümüzdeki 3 yıl için üretim hattımız dolu durumda.

Rüzgar enerjisinde,  deniz üstü floating (yüzer) rüzgar türbinlerine yönelik üretim için bir tesis kurma planımız var. İnşallah 4 sene sonra Çandarlı’da yapılacak olan OSB’de yer alacak bu tesiste faaliyet göstereceğiz.

Deniz üstü rüzgar enerjisine yönelik kurmayı planladığınız tesisten bahsedebilir misiniz?

Çandarlı Bölgesi’ndeki liman arazisinde İZKA’nın önderliğinde rüzgar enerjisine yönelik bir Organize Sanayi Bölgesi kurulması hedefleniyor. Gimas Girgin Makine olarak  bu OSB’den yaklaşık 200-250.000 metrekarelik bir yer talebimiz oldu. Deniz üstü  rüzgara yönelik yatırım yapmayı planladığımız  bu tesisteki hedefimiz, yaklaşık 4.000 tonluk floating grubunun yüzen alt parçasını üretmek.

Deniz üstü rüzgara yönelik yatırımlar için erken olduğu eleştirileri var. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu alanda kişisel görüşüme kalsa, üretime Çandarlı’daki OSB’yi beklemeden 4 sene sonra değil, bugün itibarıyla başlanmasının Türkiye’ye büyük katkısının olacağını düşünüyorum.

Deniz üstü rüzgar enerjisinde öne çıkmak için hangi adımlar atılmalı?

Genel olarak küresel ölçekte offshore’nin içinde olan ve bu alana üretim gerçekleştiren çok az firma var. Fakat bu işleri yapar ve müşterilere elimizdeki olanağı sunarsak, başlayabiliriz. Offshore’nin mantığı yüzen petrol platformu mantığıdır ve bu alanda dünyanın en büyük markaları, küresel ölçekte düzenlenen fuarlara katılmaya başladı. Bu fuarlardaki izlenimlerim, deniz üstü rüzgar enerjisinde çırak, kalfa ve usta olarak nitelendirilebilecek yüzlerce  firmanın olduğu: Elinde hiçbir ürün olmayan ama işin tüm matematiğine yönelik testleri yapmış  proje şirketleri; bir tane offshore floating  prototipi üreten kalfa şirketler ve usta olarak görülebilecek floatingi ve kulesini suya  indirmiş, test etmiş ve buna yönelik yatırımlarını tamamlayıp seri imalata geçmiş usta firmalar. Benim buradaki düşüncem, müşteriyle araya  bir floating firmasının girmemesi adına, bu firmalardan birinin satın alınması. Türkiye’nin ve İzmir’in bu alanda en büyük üreticilerden biri olmasını hedefliyorsak, ortada yabancı bir aracı firmanın olmaması gerekiyor.

Eklemek istedikleriniz…

Türkiye’nin rüzgar konusunda çok ciddi noktalara geleceği ve İzmir’in de bu alanda bir üs bölge haline geleceği kaçınılmaz; çünkü hem İzmir’in stratejik önemi hem rüzgardaki potansiyeli hem de bu alanda yetişmiş insan gücü bulunuyor. Bunun yanı sıra, bu sektörde yapılan işler çok büyük ve haliyle yatırımlar da büyük oluyor. Sanayiciye, işletme sermayesinde belirli krediler için esneklik sağlanması şart. 

Türkiye'nin alanında en özel yayınlara sahip medya grubu MONETA'nın sektörel dergi ve portallarının yönetimine katkıda bulunmaktayım. MONETA bünyesinde yeni nesil yayıncılık anlayışıyla içerik yönetimini geliştirmeye devam ediyoruz.

Genel

ENERCON ve Enerjisa Üretim, YEKA-2’nin ikinci aşaması için türbin anlaşması imzaladı

Yayın tarihi:

-

Yazar

Enercon ve Enerjisa Üretim, WindEurope Bilbao etkinliğinde YEKA-2 projeleri kapsamında 250 MW’lık türbin sevkiyat sözleşmesi imzaladı. 750 MW’lık türbin teslimat anlaşmalarının başarılı bir şekilde yerine getirilmesinin ardından imzalanan anlaşma ile 1.000 MW’lık projenin tamamlanması için önemli bir adım atıldı. 250 MW kapasite için imzalanan anlaşma kapsamında, 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 Rüzgar Türbini teslim edilecek.

Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün önde gelen şirketlerinden ENERCON ve Enerjisa Üretim, İspanya’nın Bilbao kentinde düzenlenen WindEurope etkinliğinde Türkiye Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmez’in de katılımıyla gerçekleştirilen imza töreninde, YEKA-2 projesi kapsamında iş birliklerine devam ettiklerini duyurdu. 20 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen imza töreninde; ENERCON CEO’su Udo Bauer, ENERCON CCO’su Uli Schulze Südhoff, ENERCON Bölge Başkanı Arif Günyar, Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, Enerjisa Üretim Satın Alma Genel Müdür Yardımcısı Aziz Ünal ve Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı İbrahim Erden de yer aldı.

Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün öncü firmaları olarak, yaptıkları iş birliği ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine önemli katkılarda bulunan Enercon ve Enerjisa Üretim, bu katkıyı sürdürmeye devam ediyor. 2022’nin Ekim ayında gerçekleştirdikleri stratejik bir anlaşma ile YEKA-2 Projesi’nde toplam 1000 MW’lık bir kapasite için çerçeve anlaşması imzalayan şirketlerin bu projesi, Türkiye rüzgar enerjisi endüstrisinin sürdürülebilir geleceği için önemli bir adımı temsil ediyor. İlk fazda başarıyla tamamlanan 750 MW’lık türbin sevkiyat anlaşmalarının ardından, bugün geriye kalan 250 MW’lık kapasite için 60 adet Enercon E-138 EP3 E2 rüzgar türbini içeren sevkiyat anlaşması ile projenin tamamlanmasına bir adım daha yaklaşılarak, toplam 1000 MW’lık kapasite için türbin üretimine yeşil ışık yakılmış oluyor. Bu gelişme, YEKA 2 Projesi’nin başarılı bir şekilde ilerlediğini gösterirken, Türkiye temiz enerji hedeflerine ulaşma yolunda sağlam adımlarla ilerliyor.

Törende konuşan ENERCON CCO’su Uli Schulze Südhoff, şunları söylüyor: “Türkiye, rüzgar türbinlerinin üretimi, satışı, kurulumu ve servisi açısından ENERCON için odak pazar olmaya devam ediyor. Büyük perspektifler sunuyor ve yetkili makamlar tarafından muazzam bir destek alıyoruz. Ülkenin yenilenebilir enerjinin ve özellikle de kara rüzgârının yaygınlaştırılması konusunda net bir kararlılığı var. Türkiye’deki sahalarda son derece güvenilir olduğu kanıtlanmış, sınıfının en iyisi rüzgar türbini teknolojisini sağlayarak müşterimiz Enerjisa Üretim ile birlikte Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanındaki hedeflerini desteklemekten memnuniyet duyuyoruz. Enerjisa Üretim’e güvenleri için teşekkür ediyor ve verimli iş birliğimizi sürdürmeyi dört gözle bekliyoruz.”

ENERCON Orta Asya, Orta Doğu ve Afrika Bölge Başkanı Arif Günyar, yapılan anlaşma ve projenin önemine dair şu açıklamalarda bulunuyor: “ENERCON olarak, partnerimiz Enerjisa Üretim ile 2022 yılında Avrupa’da tek kalemde imzalanan en büyük 1000 MW ilk çerçeve anlaşmasını gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. YEKA II ihalesinin getirdiği derin yerlilik kapsamlarına uygun olarak, yerli aksam ile gerçekleşecek olan projelerimiz, mevcut yerli üretim ve sanayinin devam etmesi ve derinleştirilmesi açısından önemli bir mihenk taşı olmuştur.”

Enerjisa Üretim Rüzgâr Santralleri Yatırımlar Genel Müdür Yardımcısı Ezgi Deniz Katmer, “1.000 MW YEKA 2 Projesi, Türkiye’nin yenilenebilir enerji sektörüne tarihi bir yatırımdır. ENERCON iş birliğiyle önümüzdeki dönemde Türkiye’de kurulacak her üç rüzgar türbininden biri Enerjisa Üretim imzasını taşıyacak ve Türkiye’nin yenilenebilir enerji yatırımlarına yön verecek” diyor.

İlk YEKA projesi Akköy RES’in devreye alınması

İlk faz için rüzgar türbinlerinin üretimi devam ederken ENERCON, Aydın’ın Didim ilçesindeki 25,2 MW kapasiteli 6 adet E-138 EP3 E2 türbininden oluşan ilk YEKA projesi Akköy Rüzgar Santrali’ni 2023 yılı sonunda devreye alarak YEKA 2 yolculuğuna başarılı bir başlangıç yapıyor. ENERCON Bölge Başkanı Arif Günyar, şunları ekliyor: “Projelerin başarılı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesine katkıda bulunan tüm ekiplerimize, tedarikçilerimize ve alt yüklenicilerimize minnettarız. Enerjisa Üretim ile birlikte ENERCON ekipleri de projelerin başarıyla hayata geçirilmesi için yoğun çaba ve hazırlıklarını sürdürüyor.”

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

Ahşap kule, daha yeşil rüzgar türbinleri için fırsat sunuyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Büyük ölçekli uygulamalar için doğanın karbon elyafı olan lamine ahşaptan yapılmış zorlu tasarımlar geliştiren İsveçli ahşap teknolojisi şirketi Modvion, rüzgar türbinlerini daha da yeşil hale getirebilecek ahşap bir tasarım sunuyor. Modülleri ve ahşabı bir araya getirmenin devrim niteliğinde bir yolunu sunan Modvion, patentli çözümüyle rüzgar türbinleri için ahşaptan kule sunuyor. Geçmişin yel değirmenlerinden esinlenilen bu tasarımla Modvion, ahşaptan inşa ettiği kule ile türbinin karbon ayak izini %90’dan fazla azaltıyor.

Firmanın İcra Kurulu Başkanı Otto Lundman, “Dünya bir iklim kriziyle karşı karşıya ve enerji kaynaklarını değiştirmemiz gerekiyor. Rüzgar enerjisi sahip olduğumuz en verimli ve cazip enerji kaynaklarından biri. Biz bu değeri daha da artırıyoruz” diyor.

Kanatlar ve makineler endüstri standardı ekipmanlar olsa da, bu yaklaşım Avrupa’nın en büyük enerji şirketlerinden bazılarının ilgisini çekiyor. Vestas Wind Systems A/S daha küçük bir tanıtım modelini gördükten sonra, firmanın %15’ini satın alıyor, İtalyan Enel Green Power SpA bir iş birliği anlaşmasına varıyor. İsveçli Vattenfall AB firmasının ortağı olduğu Almanya’nın RWE AG firması da Mart ayında Modvion’un ahşap kulelerini gelecekteki projelerinde kullanmak üzere bir sözleşme imzalıyor.

Konuyla ilgili Vestas Ventures İcra Kurulu Başkanı Todd O’Neill, “Müşterilerimizin birçoğu, Modvion’un yolculuğunun nasıl bir parçası olabileceklerini öğrenmek için proaktif bir şekilde sorular soruyor. İş birliğimizin artmasını bekliyoruz” açıklamasında bulunuyor.

Ahşap kulenin avantajları

Modvion, rüzgar türbinlerinde ahşap kulenin avantajlarını şu şekilde açıklıyor: “Yüksek rüzgar türbini kuleleri inşa etmenin en büyük zorluğu lojistiktir. Bu kadar devasa yapıları nasıl yerine yerleştirirsiniz? Kuleler uzadıkça lojistik zorluk da artar. Patentli çözümümüz, sıradan yollarda sıradan kamyonlarla taşımayı mümkün kılar. Bizim için köprüler, tüneller ve dolambaçlı yollar sorun değil. Lamine ahşabın çeliğe kıyasla üç büyük avantajı vardır: Ahşabın daha hafif bir yapıya olanak tanıyan daha yüksek bir özgül gücü vardır. Yüksek çelik kulelerin kendi ağırlıklarını taşıyabilmeleri için ekstra kuvvete ihtiyaçları vardır; ahşap kulelerin ise buna ihtiyacı yoktur. Son olarak, modüler ahşap kulelerimiz tutkalla birleştirilirken, modüler çelik kuleler düzenli kontrol gerektiren çok sayıda cıvata gerektirir.”

Devamını oku

Rüzgar Türbini İmalatçıları

WWW’nin yeni tasarımı, deniz üstü rüzgar türbinlerinde geleneğe meydan okuyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Norveç merkezli World Wide Wind, tersine dönen dikey eksenli rüzgar türbini teknolojisi VAWT ile deniz üstü rüzgar enerjisinde geleneğe meydan okuyor. Ters yönde dönen dikey türbinler, yüzen açık deniz rüzgar projeleri için verimi radikal bir şekilde artırabilirken, LCoE’yi azaltıyor. Uzmanların deniz üstü rüzgar enerjisinde maliyeti yarı yarıya indirebilecek son derece yenilikçi bir türbin olarak yorumladığı bu teknoloji, önümüzdeki günlerde test aşamasına geçiyor.

19 metre uzunluğundaki 30 kW’lık prototip ile teste başlayacak tersine dönen dikey eksenli rüzgar türbininin, çok daha büyük 1,5 MW’lık bir sonraki prototipinin 2025 yılında teste başlayacağı açıklanıyor. World Wide Wind, 2030’dan önce ise, yaklaşık 400 metre uzunluğunda olacak 24 MW türbini piyasaya sürmeyi planlıyor.

Deniz üstü rüzgar enerjisine yönelik yazılım, veri analizi ve istihbarat çalışmaları sunan Aegir Insights’ın paylaştığı araştırmaya göre, İskandinav ülkesinin güneybatısının açıklarında yer alan pilot çalışma planlandığı gibi giderse, 2025 yılına kadar 1MW’lık bir amiral gemiye ve daha sonra 10 yıl dolmadan şu anda Avrupa açıklarında faaliyet gösteren geleneksel üç kanatlı yüzer ünitelerden potansiyel olarak %75 daha düşük bir fiyata şebekeye güç akıtabilecek devasa 24MW’lık bir modele geçişi hızlandıracak.

Türbini eşsiz yapan tasarımı

WWW’nin ters yönde dönen VAWT teknolojisi, basit bir anlatımla şu yapıdan oluşuyor: Ağır jeneratör işinin tamamı suyun altında ve türbinin yüzen dubasının altında yer alıyor. Bu, her şeyin suya batmasını önlemek için tabana yeterli ağırlık ekliyor ve yalnızca bir dizi bağlama çapası gerektiriyor. Jeneratörün rotoru ve statoru her biri ana kule gövdesinden 45 derecelik açıyla üç kanat çalıştıran bir çift dikey eksenli türbine bağlanıyor. Alt türbin bir yönde dönecek şekilde ayarlanıyor ve alt türbinin ortasından geçen bir direğe monte edilen üst türbin ise diğer yönde dönecek şekilde ayarlanıyor. Bu şekilde de kanatlar, yelkenli teknelerde olduğu gibi çoğu yerde rüzgardan faydalı tork elde ediyor.

Devamını oku

Trendler