ENERCON, E-138 EP3 E2 prototipini kurdu

Selda Kul
ENERCON, E-138 EP3 E2 prototipini kurdu

ENERCON, E-138 EP3 E2’nin ilk prototipini başarıyla kurdu. Koronavirüs krizinin getirdiği zor koşullara rağmen, Schleswig-Holstein’daki Janneby tesisinde, kurulum sorunsuz bir şekilde gerçekleşti.

E2’nin nominal gücü, E-138 EP3 E1 ile karşılaştırıldığında, 3,5’ten 4,2 MW’a çıkarıldı. Geliştiriciler, yıllık yaklaşık yüzde 10’luk bir artışa karşılık gelen 1,5 milyon kWh civarında ek bir verim bekliyor. Böylece E2, gövde yüksekliğinde ortalama 7,5 m / s rüzgar hızına ulaşılan bölgelerde yılda yaklaşık 16.01 milyon kWh enerji üretecek.

Başka bir yeni özellik, tamamen tak ve çalıştır özellikli rotor başlığıdır: Bileşenin montajı ve testi fabrikada tamamlanmaktadır. Şantiyeye de tek bir dağıtım ünitesi şeklinde gönderilmektedir. WEC kurulduğunda, rotor kafası herhangi bir tornalama işlemi veya karmaşık ek ekipman gerektirmeden vinç tarafından kaldırılabilir.

Ayrıca, rotor kanatları için geliştirilen yeni kurulum yöntemi de şantiyede zaman tasarrufu sağlamaktadır. Yeni yöntem balast kolu gerektirmez ve WEC’nin rotor başlığı sadece montaj vinci kullanılarak döndürülür.

Bu Makaleyi Paylaş
Yorum Yap