Connect with us

Sektör Haberleri

Umman ve IEA , petrol üreten ülkelerde temiz enerjiye geçiş konulu toplantıya ev sahipliği yapacak

Yayın tarihi:

-

İklim değişikliği, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da petrol ve gaz üreten ülkelerin ekonomilerini kısmen etkiledi. Bölge ülkelerinin bakanlıkları da temiz enerjiye geçişi hızlandırırken ekonomik dayanımı garanti altına alacak yollar bulmaya çalışıyorlar.

Konuyla ilgili toplantı, bakanlıklar düzeyinde 9 Eylül tarihinde gerçekleşecek. Toplantıyı Umman Sultanlığı Enerji ve Maden Bakanlığı ile Uluslararası Enerji Ajansı organize ediyor.

Umman Enerji ve Maden Bakanı Muhammed bin Hamid el Ruhmi ve IEA Başkanı Fatih Birol’un eşlik edeceği toplantı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki ekonomilerin enerji dönüşümü sürecinde karşılaştığı özel sorunlara eğilecek. Bunun yanında bölgenin ve insanlarının ekonomik dayanımını ve refahını artıracak fırsatları da ele alacak.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika, iklimsel açıdan çok daha süratli ısınmakla kalmıyor. Aynı zamanda, bölgenin ihracatı da, küresel ısınmanın önüne geçmek için gösterilen çabaların enerji piyasasında sebep olduğu değişimlere karşı da daha kırılgan davranıyor.

IEA 2050 hedefleri ve petrol üreten ülkeler

Petrol ve gaz taleplerinin, IEA’nın 2050 Sıfır Karbon Küresel Yol Haritası hedeflerinin gerçekleşmesi durumunda, üretici ülkelerin net milli hasılalarının beşte bire ineceği tahmin ediliyor.

Bu kayıplar, gelir kaynaklarının çeşitlilik göstermediği ekonomilerde önemli riskler ortaya çıkarabilir.

Bununla birlikte, bölge ekonomileri var olan kapasitelerini ve avantajlarını temiz enerji teknolojilerinde iyi kullanabilecek durumdalar. Bu da artan kendi enerji taleplerini karşılamada yardımcı olabilir. Ayrıca, yeni ortaya çıkan, hidrojen gibi düşük karbonlu teknolojiler için yeni ihracat imkanları sunabilir.

Bölgedeki bazı ülkeler, Dünya’daki en iyi güneş enerjisi imkanlarını barındırıyorlar. Son ihalelerde şekillenen fiyatlar da önemli bir potansiyele işaret ediyor.

Ayrıca, bölgede artan enerji talebi, enerji verimliliğinde artan yatırınlarla karşılanabilir. Bu da , yüksek oranlardaki işsizliğin önemli bir sorun olduğu bölgede, yüksek değerli özel sektör istihdamı yaratmada fayda sağlayabilir.

9 Eylül tarihindeki bakanlıklar düzeyindeki toplantı bu başlıkları ve bölgenin temel sorunlarını ele alacak. Daha fazla ayrıntı da ilerleyen tarihlerde duyurulacak.

Sektör Haberleri

TWRE&Zorlu Enerji Toplumsal Cinsiyet Eşitliği yaklaşımıyla örnek oluyor

Yayın tarihi:

-

Yazar

Zorlu Holding’in dünyadaki paydaş temelli dönüşüme yanıt veren ortak stratejisi olan Akıllı Hayat 2030 odağında Toplumsal Cinsiyet Eşitliği sağlama konusunda proaktif davranan Zorlu Enerji, toplum için yüksek değer yaratacak etkinliklere imza atmaya devam ediyor. Toplumsal Cinsiyet Eşitliği yaklaşımıyla iş gücüne eşit katılımı sağlamak amacıyla üzerine düşen tüm sorumlulukları sahiplenen Zorlu Enerji ve Turkish Women in Renewables and Energy (TWRE), Dünya Kadın Mühendisler Günü’ne özel olarak gerçekleştirilen ‘Enerjisi Bitmeyen Mühendis Kadınlar’ panelinde alanında uzman kadın mühendisleri ağırladı.

“İşin cinsiyeti olmaz uzmanı olur”

Dünya Kadın Mühendisler Günü’nün anlamına uygun olarak düzenlenen ‘’Enerjisi Bitmeyen Mühendis Kadınlar’’ panelinde, kadınların her meslekte uzmanlaşması için önünün açılması ve teşvik edilmesinin önemi konuşuldu. Sürdürülebilir bir toplum için ön koşulunun ‘’Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’’nin sağlanması olduğu ve mesleklerin cinsiyetten bağımsız olması gerektiği gerektiği konusunda dikkat çekilen panelde; kararlılık, emek ve cesaretle, kadınların mühendislik sektöründe, neler başarabileceği gözler önüne serildi.

Hayatın her alanında ve iş yaşamında ‘’Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’’nin desteklenmesi ve toplumda kadınların güçlendirilmesi yönünde daha fazla aksiyon alınması gerektiğine dikkat çekilen panel, TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak moderatörlüğünde, CIGRE Women in Engineering Yönetim Kurulu Temsilcisi Dilek Gürsu,

MÜKAD Mühendis ve Mimar Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Züleyha Özcan, Akademisyen, Girişimci Dr. Duygu Erten, PE ve Zorlu Enerji Proje Yöneticisi Seher Kahraman’ın katılımı ile yapıldı.

 “Mühendislik, mesleki ayrımcılığın en fazla görüldüğü sektörlerden biri”

Kadınların işgücü piyasasındaki bugünkü konumlarına birçok mücadelenin neticesinde geldiklerini belirten TWRE Kurucu Başkanı Sedef Budak, kadınların mesleki ayrımcılığa en fazla maruz kaldığı sektörlerden birinin mühendislik olduğunu söyledi. Politika, akademi ve özel sektörde güçlü kadın rollerinin, bilim ve mühendislik alanında kadın istihdamını yükselteceğine dikkat çeken CIGRE Women in Engineering Yönetim Kurulu Temsilcisi, Dilek Gürsu, farklı bakış açısına sahip kadın mühendislerin özel şirketlerde ve kamuda desteklenmelerinin ülkemizde güçlü kadın rol modelleri ortaya çıkaracağını belirtti. MÜKAD Mimar ve Mühendis Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Züleyha Özcan da Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin tüm dünyanın sorunu olduğunu, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğini dikkate alarak ilerleyen ülkelerin ekonomilerinde ciddi bir büyüme yaşandığını ifade etti. Akademisyen, Girişimci Dr. Duygu Erten, PE ise sektörde mühendisler kadar ara elemanlara da ihtiyaç olduğunu belirterek, “Çocukların yeteneklerini genç yaşta keşfederek, yapacağımız doğru yönlendirmeyle iyi teknikerler yetiştirmeliyiz. Böylelikle ülkemizin yenilenebilir enerji teknolojilerinde ihtiyaç duyacağı ara eleman istihdamına da katkıda bulunmuş oluruz” dedi.

Zorlu Enerji olarak fırsat eşitliğini hayata geçirmek için çalışıyoruz”

Panelist olarak yer alan Zorlu Enerji Proje Yöneticisi Seher Kahraman Akıllı Hayat 2030 yaklaşımı doğrultusunda Zorlu Enerji’nin Eşit Bir Hayat programını uygulamaya aldığını ve bu programla şirket içi kadın istihdamının her geçen gün daha da arttırdığını paylaşırken, panelin kapanış konuşmasını yapan Zorlu Enerji Kurumsal İletişim Grup Müdürü Funda Küçükosmanoğlu, “Sürdürülebilirliğin temelinde olmazsa olmaz çalışanımız yer alıyor.  Bu nedenle fırsat eşitliğini sadece kadın istihdamı ve kariyer yönetimi alanında değil, işimizin tamamında hayata geçirmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Devamını oku

Sektör Haberleri

Kojenerasyon Derneği’nin yeni yönetimi belli oldu

Yayın tarihi:

-

Türkiye’nin ilk “enerji derneği olan” Türkiye Kojenerasyon Derneği’nin 11. Olağan Genel Kurulu, 16 Haziran 2021 tarihinde İTÜ Maçka Tesisleri’nde yapıldı. Genel Kurul’da ENERKO Genel Müdürü Yavuz Aydın yeniden başkan seçildi.

Çok yüksek katılımla gerçekleşen Genel Kurul’da, FinnTürker Genel Müdürü Emre Arıcan ve Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

Dernek yönetiminde “ilk kadın”

Söz konusu genel kurulu diğer kurullardan ayıran en önemli unsur, 23 yıllık dernek tarihinde Yönetim Kurulu’nda ilk kez bir kadın üyeye de yer verilmiş olması oldu. Derneğin 12. Olağan Genel Kurulu’nun “Divan Başkanlığı”nı da üstlenen Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Feraye Gürel, yalnızca Yönetim Kurulu’na seçilmekle kalmadı, derneğin “Başkan Yardımcısı” olarak da görevlendirildi.

“Kadın üye sayısını artırmak öncelikli hedeflerimiz arasında”

Genel Kurul’da alınan kararla, derneğin gelecek hedefleri arasında kadın üye sayısının artırılması ve yönetim içerisinde çoğunluk olarak kadın üyelerin yer almaları konusu birincil hedefler arasında yer aldı. Türkiye Kojenerasyon Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Aydın, sektörün ilerlemesi yönünde yaptıkları çalışmaları bundan sonra da yoğunlaştırarak devam ettireceklerini belirtirken özellikle “enerji sektöründe ve özellikle kojenerasyon alanında kadın profesyonel varlığını artırmak” amacıyla çalışacaklarını sözlerine ekledi.

Yeni yönetim

Türkiye Kojenerasyon Derneği 2021-2022 Faaliyet Dönemi’nin Yeni Yönetim Kurulu şu şekilde belirlendi:

 • Yavuz Aydın, Enerko Yönetim Kurulu Başkanı
 • Feraye Gürel, Sektörel Fuarcılık A.Ş Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
 • Emre Arıcan, FinnTürker Yönetim Kurulu Başkan Yrd.
 • Süha Işıklı, Siemens Enerji Yönetim Kurulu Üyesi
 • Merve Öztunç, Baker Hughes Yönetim Kurulu Üyesi
 • Sabri Çakmak, Hayat Kimya Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ali Kındap, Zorlu Enerji Yönetim Kurulu Üyesi
 • Coşkun Özalp, İltekno Yönetim Kurulu Üyesi
 • Ömer Özdemir, Ülke Enerji Yönetim Kurulu Üyesi
 • Atay Arpacıoğulları, Tres Enerji Yönetim Kurulu Üyesi
Devamını oku

Sektör Haberleri

TÜREB, “RES Yatırımcı Rehberi” yayınladı

Yayın tarihi:

-

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), rüzgar enerjisi alanında yatırım yapmak isteyen yatırımcıların proje geliştirme aşamasından santralin devreye alımına kadar geçen süreçte karşılaşabileceği tüm iş ve konu başlıklarını ele alan “Rüzgar Yatırımcısı Rehberi”ni www.tureb.com.tr internet adresinde yayınladı. TÜREB Başkanı Ebru Arıcı, potansiyel rüzgar sektörü yatırımcılarına rehberlik etmeyi amaçlayan çalışma ile Türkiye rüzgar enerjisi sektörünün daha geniş bir tabana yayılarak hem hızlı hem de sağlıklı bir büyümeye imza atmasına destek olmayı amaçladıklarını belirtti.

Rüzgar yatırımcısının yol haritası olacak

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği TÜREB tarafından yayınlanan “RES Yatırımcı rehberi”, rüzgar yatırımlarının proje geliştirme aşamasından devreye alınmaya kadar geçen süreçte karşılaşabilecek tüm izin, ruhsat vb. iş süreçlerini ve konu başlıklarını detaylarıyla açıklayacak şekilde planlandı. Sektördeki yatırımcı şirketlerinin temsilcilerinin yanı sıra ilgili idarelerden konunun uzmanlarından destek ve görüş alınarak hazırlanan rehber; yatırım süreci, proje geliştirme, önlisans, lisans, Bakanlık kabulü ve işletme olmak üzere beş ana bölümden oluşuyor.

Yakın zamanda duyurulan 2.000 MW’lık Mini YEKA RES yarışmaları öncesi yayınlanan rehberde yer alan beş ana bölümde şu detaylara yer verildi:

Proje geliştirme: Yatırımcının olası proje sahasındaki ön analizler, ilgili idare tarafından açıklanacak kapasiteyi takiben önlisans yarışma süreci.

Önlisans: Yarışmanın kazanılmasını takiben, alınması gereken izinler, mülkiyet edinimi ve imar planı süreçleri.

Lisans: Şebekeye bağlantı ile ilgili işlemler, mülkiyet ediniminin kesinleşmesi süreci, Bakanlıkça proje onayının gerçekleştirilmesi ve inşaat aşamaları.

Bakanlık kabulü: Tesisin tamamlanması ve sisteme elektrik verecek duruma gelmesini takiben, Bakanlığın kabul süreci.

İşletme: Bakanlık kabulü sonrasında yaptırılması gereken kayıtlar ve diğer tüm iş/işlemler.

TÜREB’in www.tureb.com.tr adresli web sitesinde yer alan rehberde, bu beş başlığın altında yer alan her alt aşama için ayrı ayrı künyeler de oluşturuldu Her bir aşama için tek tek hazırlanan bu künyelerde de yatırımcıya en doğru yolu göstermek adına:

 • İşin kapsamı
 • Varsa gerçekleştirilebilmesi için ön koşulu,
 • Söz konusu aşama için tabi olunan ilgili mevzuat,
 • Bu işlemde muhatap olunacak kurum ve kuruluşlar,
 • İşin işleyişinin detaylandırılması
 • Dikkate alınması gereken diğer önemli/kritik açıklamalar yer aldı.

“Rüzgarda kurulu güç 10.000 MW eşiğinde”

Türkiye rüzgar sektörü, halen 9.680 MW’lık kurulu güçle Türkiye elektriğinin yaklaşık yüzde 10’unu üretiyor. “Rüzgarda 10.000 eşiğine ulaştık. 2021 bitiminden önce 10.000 MW’ı geçmiş olacağız” diyen TÜREB Başkanı Ebru Arıcı, rüzgar sektörünün dijitalleşme atağının yanı sıra oluşturdukları bu rehberle de, Türkiye’de rüzgar sektörüne yatırım yapmayı planlayan ancak süreçler konusunda tereddüt yaşayan potansiyel yatırımcının önünü açmayı hedeflediklerini belirtti. Arıcı, benzer çalışmalarla sektörün büyümesine ve 2030 yılı itibarıyla rüzgar kurulu gücünün 25 GW seviyesine taşınmasına katkı sağlamaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Devamını oku
Reklam
Reklam

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com