Connect with us

Umman ve IEA , petrol üreten ülkelerde temiz enerjiye geçiş konulu toplantıya ev sahipliği yapacak

Published

on

İklim değişikliği, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da petrol ve gaz üreten ülkelerin ekonomilerini kısmen etkiledi. Bölge ülkelerinin bakanlıkları da temiz enerjiye geçişi hızlandırırken ekonomik dayanımı garanti altına alacak yollar bulmaya çalışıyorlar.

Konuyla ilgili toplantı, bakanlıklar düzeyinde 9 Eylül tarihinde gerçekleşecek. Toplantıyı Umman Sultanlığı Enerji ve Maden Bakanlığı ile Uluslararası Enerji Ajansı organize ediyor.

Umman Enerji ve Maden Bakanı Muhammed bin Hamid el Ruhmi ve IEA Başkanı Fatih Birol’un eşlik edeceği toplantı, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki ekonomilerin enerji dönüşümü sürecinde karşılaştığı özel sorunlara eğilecek. Bunun yanında bölgenin ve insanlarının ekonomik dayanımını ve refahını artıracak fırsatları da ele alacak.

Orta Doğu ve Kuzey Afrika, iklimsel açıdan çok daha süratli ısınmakla kalmıyor. Aynı zamanda, bölgenin ihracatı da, küresel ısınmanın önüne geçmek için gösterilen çabaların enerji piyasasında sebep olduğu değişimlere karşı da daha kırılgan davranıyor.

IEA 2050 hedefleri ve petrol üreten ülkeler

Petrol ve gaz taleplerinin, IEA’nın 2050 Sıfır Karbon Küresel Yol Haritası hedeflerinin gerçekleşmesi durumunda, üretici ülkelerin net milli hasılalarının beşte bire ineceği tahmin ediliyor.

Bu kayıplar, gelir kaynaklarının çeşitlilik göstermediği ekonomilerde önemli riskler ortaya çıkarabilir.

Bununla birlikte, bölge ekonomileri var olan kapasitelerini ve avantajlarını temiz enerji teknolojilerinde iyi kullanabilecek durumdalar. Bu da artan kendi enerji taleplerini karşılamada yardımcı olabilir. Ayrıca, yeni ortaya çıkan, hidrojen gibi düşük karbonlu teknolojiler için yeni ihracat imkanları sunabilir.

Bölgedeki bazı ülkeler, Dünya’daki en iyi güneş enerjisi imkanlarını barındırıyorlar. Son ihalelerde şekillenen fiyatlar da önemli bir potansiyele işaret ediyor.

Ayrıca, bölgede artan enerji talebi, enerji verimliliğinde artan yatırınlarla karşılanabilir. Bu da , yüksek oranlardaki işsizliğin önemli bir sorun olduğu bölgede, yüksek değerli özel sektör istihdamı yaratmada fayda sağlayabilir.

9 Eylül tarihindeki bakanlıklar düzeyindeki toplantı bu başlıkları ve bölgenin temel sorunlarını ele alacak. Daha fazla ayrıntı da ilerleyen tarihlerde duyurulacak.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com