Connect with us

Nordex ve TWRE iş birliğiyle kadın mühendislere rüzgar enerjisi eğitimi

Published

on

Dünyanın önde gelen rüzgar türbini üreticilerinden ve Türkiye’de ise en çok tercih edilen rüzgar türbini tedarikçisi olan Nordex Group, Yenilenebilir Enerji ve Enerji Sektörü’nde kadın istihdamını desteklemek ve genç kadınların bu sektöre ilgisini çekmek amacıyla Yenilenebilir ve Enerji Sektöründeki Türk Kadınları Grubu – TWRE ile ilk işbirliğini gerçekleştirdi. İzmir’in Çiğli ilçesinde bulunan Nordex Academy Türkiye – Teknik Eğitim Merkezi’nde mühendislerinde katılımı ile 23-25 Ekim 2019 tarihleri arasında bir eğitim düzenlendi.

Nordex tarafından organize edilen eğitim etkinliğine, enerji sistemleri, fizik, endüstri, makine ve mekatronik mühendisliği bölümlerinde öğrenim gören ağırlıklı olarak son sınıf öğrencileriyle, yeni mezun ve sektörde çalışan ve rüzgar enerjisi sektörüne ilgili duyan kadınlar katılım sağladı.
Nordex’in teknik eğitmenleri tarafından verilen detaylı ve yoğun eğitim ile katılımcılar rüzgar türbin teknik ve elektrik sistemleri, sistem elmanları, sistemin çalışma prensibini öğrenerek İzmir Teknik Eğitim Merkezi’nde yer alan simülatörler ve santral ziyaretleri ile eğitimde aldıkları bilgileri pekiştirme imkanı sağladılar.

Organizasyonun ilk iki gününde yoğun bir eğitim faaliyeti yürütülürken, üçüncü günde üç farklı santral ziyareti gerçekleştirildi. Bu saha ziyaretleriyle birlikte, katılımcılar, Türkiye’de bulunan tüm Nordex türbin jenerasyonlarını (Beta, Gamma, Delta ve Delta4K) yerinde görme imkanına sahip oldu.

Bu kapsamda ilk ziyaret edilen santral Pitane RES sahası oldu. Bıçakçılar Elektrik şirketine ait olan bu sahada 2 adet Nordex N117/2400 Gamma türbini bulunmaktadır. İkinci olarak ziyaret edilen santral ise Nordex grubunun Türkiye’deki ilk rüzgar parkı olma özelliğine sahip olan Yuntdağı RES sahası oldu. Santral ziyaretleri kapsamında son olarak Türkiye’de yeni ve ilk kez kurulan Nordex’in en son geliştirdiği Delta4000 jenerasyonuna ait N149/4.0- 4.5 modeli türbininin devreye alındığı Akça RES sahası da ziyaret edildi.

Nordex ve TWRE iş birliğiyle düzenlenen eğitim etkinliğinde rüzgar türbini yapısından, rüzgar türbini çalışma prensiplerine, Nordex Group hakkında bilgilerden, rüzgar oluşumu ve etkilerine kadar bir çok alt başlıkta teknik bilgiler paylaşıldı.

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Advertisement

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com