Connect with us

Türkiye’deki yeni rüzgar türbini kurulumlarına 2021’de 1 milyar Euro yatırım gerçekleşti

Published

on

Elektrikli araçlardaki artış nedeniyle lityum talebi artmaya devam ediyor. Ancak, bu talebin yanında enerji depolamanın da lityuma ihtiyacı var.

Rüzgar ve güneş enerjisi giderek daha fazla üretiliyor, bu nedenle de depolama ortamı ihtiyacı artıyor. Depolama pilleri yalnızca lityum esaslı ve bu durum, yeni buluşlar ve çözümler her zaman geliştiriliyor olsa da, bir süre daha bu şekilde devam edecek.  Örneğin, Finli genç mühendisler ilk kum pili üzerinde çalışma yaptılar. Bir siloya yaklaşık 100 ton inşaat kumu yerleştirdiler ve yenilenebilir enerji kullanarak yazın 500 santigrat dereceye kadar ısı elde ettiler. Örneğin bu çözüm, ofisleri veya haneleri ısıtmak için kullanılabilir. Kum, Finlandiya’nın kışına kadar birkaç ay boyunca ısı depolaması yapar.

Ayrıca biyo-piller olarak adlandırılan lityumsuz pilleri üretme girişimleri de var. Bakterilerin yardımıyla işlev görmeleri ve cihazlara güç sağlamak için enerji üretebilmeleri gerekiyor. Lityum içermeyen ticari olarak uygulanabilir enerji depolama sistemlerinin bulunması uzun zaman alacak. Özellikle uygun fiyatlı enerji arzının yeterli miktarda arzı ile ilgili endişelerin ortaya çıktığı durumlarda (şimdi olduğu gibi), fosil yakıtlardan yenilenebilir enerjiye geçiş daha fazla talep edilecek ve teşvik edilecek. Bu nedenle elektrikli araç ve pil üreticileri, lityum tedarikçisi aramaya devam edecek. Yatırımcılar için zorlayıcı projelerde, deneyime sahip ve maden bölgelerinde iyi konumlanmış lityum şirketleri hala iyi getiri fırsatları sunuyor. Alfa Lityum veya Cypress Development bunlar arasında ilk akla gelenlerden.

Alpha Lithium – https://www.youtube.com/watch?v=m9UVP9VFjnA – Arjantin’de Lityum Üçgeni’nde iki olası proje üzerinde çalışıyor.

Cypress Development – https://www.youtube.com/watch?v=q8W0NOxkTPQ – Nevada’da aktif. Şirket, Clayton Valley lityum projesini orada geliştiriyor.

Alpha Lithium (- https://www.resource-capital.ch/en/companies/alpha-lithium-corp/ -) ve Cypress Development’dan (- https://www.resource-capital. ch/tr/companies/cypress-development-corp/ -).

 

Endüstri dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz? Şimdi kayıt olun.

  E-Bülten'e kayıt olun
E-Posta:
 

Trendler

Copyright © 2011-2018 Moneta Tanıtım Organizasyon Reklamcılık Yayıncılık Tic. Ltd. Şti. - Canan Business Küçükbakkalköy Mah. Kocasinan Cad. Selvili Sokak No:4 Kat:12 Daire:78 Ataşehir İstanbul - T:0850 885 05 01 - info@monetatanitim.com